Jump to content


Photo

Kako ste proveli dan?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
553 replies to this topic

#541 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 January 2016 - 23:02

Nesto razmisljam citajuci ovu raspravu o klavirima, kako se olako na Balkanu poteze to pitanje praziluka - kako razne grupe/generacije jedni druge proglasavaju za pokondirene tikve.

 

Bila je neka burzoazija koja je sebe smatrala elitom, i rezultatom generacija uzgoja.

Onda dodje neka nova burzoazija koja smatra sebe nekom elitom, izgradjenom kroz neke ideale.

 

Mnogo elite, stare pare, nove pare, politicka, akademska elita... i svi su posledica nekih generacija, i gledaju na "neke druge" sa visine jer nisu imali dobru mamu i tatu.

 

Eto, znam da je malo off, ali ja sam to danas radila - razmisljala o elitizmu.



#542 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 January 2016 - 23:23

...

 

 

 

...



#543 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 05 January 2016 - 23:25

Poznato mi je da Svedjani masovno poklanjaju pianina, cak i povremeno prelistam na netu "bortskankes" i ceznem za pojedinim primercima, a pojedini i stignu do mene odredjenim kanalima :). Narocito su kvalitetni "Nystrom" i "Berglinger Harljunga".

 

Sto se tice digitalnih, po mom iskustvu "Casio" je razvio najbolju dirku, tj. osecaj pod prstima je najslicniji sviranju na akusticnom klaviru. Digitalni klaviri imaju puno prednosti nad pianinima - sve ste ih naveli. U jednoj stvari ste u zabludi (mozda vam je prodavac tako ispricao). Zvuk na njima ne nastaje na isti nacin kao kod akusticnih, jer bi onda morali imati zice - a nemaju.

 

I ja sam svojevremeno, prilikom selidbe, poklonila jednog Nyströma. Prethodno sam ga platila 50 evra na jednom otpadu, plus 300 evra za prevoz i nosenje. Kad sam se iseljavala, trebalo je da platim jos 300 da bih ga vratila odakle je dosao, pa sam bila presrecna kad je novi stanar pristao da ga zadrzi. Inace, zanimljivo je da je s otpada stigao prilicno nastimovan i za te tri godine koliko so ga imali, nista se nije promenilo. Daleko od toga da je bio savrsen, ali podnosljiv u svakom slucaju.

Sto se tice toga kako nastaje zvuk na elektricnom klaviru, nisam imala namere da objasnjavam, jer nisam imala ni pojma (eto sad znam, hvala). Htedoh samo Highlenderki da kazem da reaguje na jacinu udara na isti nacin kao i akusticni. U nosenje i rasprave s komsijama se razumem, u ostalo jok. Ja sam u celoj prici samo mama vec odavno odraslog deteta, verni slusalac i podrska. Prethodni klavir sam kupovala ja, a ovaj Casio profesionalac licno, tako da prodavac nije mogao nista da podvali.



#544 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 06 January 2016 - 00:43

...

 

... 

 

 
Tako ti je ovde bilo oduvek.
 
Dosli sa sela pa se naselili u varosima, pa se samoproglasili za 'elitu'.
Tako i za vreme kn. Milosa, i posle 1878, i posle Balkanskih ratova, i WW I, i WW II i ovih Ex_Yu ratova.
 
I mnogi pretenduju da su elita i da su peta generacije necega.
Mislim peta generacija sviraca u 'vrulicu / tamburicu' nikako ne moze biti 'muzicka obrazovanost'.
To je samo tzv. 'narodno stvaralasto'.
 
Zna se sta je muzicko obrazovanje.
Klasika.
 
Btw, posle WW II ambari u selima u okolini Bgd. bili su puni pijanina 'klavira', kupovanih za vreme rata dzakce brasna i kanticu masti.
Mozda je neko uspeo da sacuva taj instrument, pa se danas smatra za 'elitu'?
;)
 
Interesantno mi je nesto drugo - niko da se pohvali 'petom generacijom chobana'?
A po meni je to mnogo bolje, nego 'elitna vrulica & tamburica'.
 
Izem ti taj 'elitizam' koji se ogledao u posedovanju 'šemizeta'.
:lol+:
 
...


#545 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 06 January 2016 - 10:34

Elite uzurpiraju istoriju, najčešće, i čovečanstvo nije videlo mnogo dobra od vladavine elita.

Ideje su te koje menjaju istoriju i svet. 

Teško da će pet generacija čobana iznedriti ideju koja će promeniti svet, da to mogu, prestali bi da cuvaju ovce već u drugom kolenu.



#546 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 06 January 2016 - 11:01

...

 

 

Zato ce 'tamburasi' sigurno izmeniti istoriju sveta ... a i kafana!

:lol+:

 

...



#547 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 January 2016 - 11:02

 

...

 
Interesantno mi je nesto drugo - niko da se pohvali 'petom generacijom chobana'?
A po meni je to mnogo bolje, nego 'elitna vrulica & tamburica'.
 
Izem ti taj 'elitizam' koji se ogledao u posedovanju 'šemizeta'.
:lol+:
 
...

 

 

To je izgleda nemoguce.

 

Citala sam svojevremeno (ovde na forumu) da svet pripada onima koji su cuvali ovce. Znaci, napustili pasnjake. Otisli dalje. 

Sudeci po toj ozlojedjenoj tvrdnji, malogradjanstinu je moguce prenositi i do pete generacije a cuvanje ovaca ne bas. Sto je veliki kompliment za chobane jer svedoci o ozbiljno ulozenom naporu onih koji imaju nesto u sebi. Meanwhile, ozbiljno ulozenim naporom onih koji imaju samo na sebi - a u zelji da se dopadnu- malogradjanstina se prenosi s generacije na generaciju (sa sve uglancanim 'šemizetima'). 

 

Ko je propustio priliku da 28. decembra provede deo dana u CZKD-u, ima novu priliku 11.januara na Kolarcu – predstava Filosofija palanke. Ciklus Rizik.



#548 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 January 2016 - 11:12

U pitanju je "sqare piano" (eng) ili tafelklavier (nem), kao sto rece Kinik. Spinet je nesto drugo- vrsta harpsikorda. Sqare je nastao kao surogat koncertnog klavira krajem XVIII v. i doziveo je veliku ekspanziju u kucnoj upotrebi jer je zauzimao manje mesta i bio jeftiniji. Krajem XIX v. je potpuno istisnut iz upotrebe, a njegovo mesto je zauzeo pianino. Becka ili engleska mehanika se odnose samo na koncertne kllavire - sqare piano je imao sopstveni, sasvim drugaciji mehanizam (kao sto ga ima i pianino) jer su mu zice postavljene poprecno. 

 

Biljka nije moja - kao ni klavir sa slike, a proizveden je u Lajpcigu od renomiranog proizvodjaca "J.G. Irmler" oko 1860te i ici ce na licitaciju. Bio sam pozvan da kao klavirstimer  :blush:  :blush: procenim njegovu trzisnu vrednost. Prema danasnjim izvodjackim zahtevima kao instrument je neupotrebljiv, kao i ti stari klaviri sa beckom mehanikom koji se nude za 300-400 evra. Sa eng. mehanikom je cena polovnog od cca. 2000e pa navise - zavisno od stanja. 

 

I generalno ste u pravu sto se tice klavirstimera u Srbalja  :lol: to je uostalom i razlog zasto sam jos od srednjoskolskih dana poceo da se interesujem za taj zanat  - da bih mogao sam da odrzavam svoj instrument.

Prvi stimer koji nam je dosao u kucu popio je skoro litar viskija - kad je zavrsio posao i sam je priznao da ne zvuci sve bas najcistije, ali je krivicu prebacio na pijanino jer je ruske proizvodnje.  :rotflmao:   

Jednom prilikom, dok sam jos bio "mlad stimer" saradjivao sam sa starijim kolegom u nadi da nesto nauciti od njega. Dok smo bili zajedno na terenu - gledajuci me kako radim objasnio mi je da ne moram toliko precizno da postavljam tonove, je ce za 2-3 nedelje to ionako da malo "pobegnu", a vecina ljudi uostalom i ne cuje takve nijanse  :unsure:

Drugog jednog kolegu sam priupitao zbog cega naplacuje 90e posao od 2 sata (koliko u proseku traje stimovanje), toliko placen radni sat nemaju ni hirurzi, mozda cak ni na zapadu. Kaze on - retko ima posla, pa kad ga dobije - bar da posteno naplati  :krsta:

Smesni su i ovi stimeri-preprodavci klavira sa oglasa, koji nude pianina sa metalnom konstrukcijom i engleskom mehanikom. Naime, metalni okvir za zice (naspram drvenog) je standard vec jedno 150 godina, pa mi to izgleda kao kad bi neko napisao da prodaje auto koji ima motor sa unutrasnjim sagorevanjem, a engleska/becka mehanika uposte ne postoji kod pianina, vec samo kod koncertnih... ali, to valjda zvuci modernoi... sta zna narod.

 

I tako,primera ima jos, ali da ne davim previse...  sad sam omatoreo i vise me nista ne cudi. Pozdrav.

 

Diskretan sarm nepatvorenog Znanja. Veoma elegantno. Hats off! 



#549 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 06 January 2016 - 13:36

To je izgleda nemoguce.

 

Citala sam svojevremeno (ovde na forumu) da svet pripada onima koji su cuvali ovce. Znaci, napustili pasnjake. Otisli dalje. 

Sudeci po toj ozlojedjenoj tvrdnji, malogradjanstinu je moguce prenositi i do pete generacije a cuvanje ovaca ne bas. Sto je veliki kompliment za chobane jer svedoci o ozbiljno ulozenom naporu onih koji imaju nesto u sebi. Meanwhile, ozbiljno ulozenim naporom onih koji imaju samo na sebi - a u zelji da se dopadnu- malogradjanstina se prenosi s generacije na generaciju (sa sve uglancanim 'šemizetima'). 

 

Ko je propustio priliku da 28. decembra provede deo dana u CZKD-u, ima novu priliku 11.januara na Kolarcu – predstava Filosofija palanke. Ciklus Rizik.

Moram da vam verujem na reč, biće da se u gentiku malogradjanštine razumete bolje od mene. I u to šta ko ima na i u sebi - manir svetski a tako naš.



#550 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 06 January 2016 - 14:59

U pitanju je "sqare piano"

 

sto ne rece odmah sta je u pitanju

 

 

 

a ne da pomislim da je cembalo koje ces da iseckas u drvca za vatru :lol+:

 

 

 

edit/ i ja razmisljala danas sta cu sa mojim pianinom...pa citam postove, rekoh, neka ga...


Edited by Mama_mia, 06 January 2016 - 15:06.


#551 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 January 2016 - 15:26

Moram da vam verujem na reč, biće da se u gentiku malogradjanštine razumete bolje od mene. I u to šta ko ima na i u sebi - manir svetski a tako naš.


Ne razumem. Ni zasto morate, ni otkud vi u ovom poredjenju. Ne moram da razumem. Moranje je ionako manir koji je optional. 



#552 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 06 January 2016 - 15:32

Moranje je ionako manir koji je optional. 

 

Jedino ako nije moralno. :lol+:



#553 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 06 January 2016 - 15:47

 

...

 

 

 
Tako ti je ovde bilo oduvek.
 
Dosli sa sela pa se naselili u varosima, pa se samoproglasili za 'elitu'.
Tako i za vreme kn. Milosa, i posle 1878, i posle Balkanskih ratova, i WW I, i WW II i ovih Ex_Yu ratova.
 
I mnogi pretenduju da su elita i da su peta generacije necega.
Mislim peta generacija sviraca u 'vrulicu / tamburicu' nikako ne moze biti 'muzicka obrazovanost'.
To je samo tzv. 'narodno stvaralasto'.
 
 
...

 

Ja volim prve generacije bilo cega, one mi daju nadu u napredak.

Uopste nije bitno da li su prva generacija zato sto ambiciozno grizu ili su odlucili da nece biti peta generacija neceg drugog.

 

Nisam ja taj fenomen potegla samo zbog umisljenih elita, nego i zbog umisljenih balkanskih elita. 

Nema tako nesto kao sto su elita na balkanu, svi su manje vise cobani, samo je pitanje koliko su se potrudili da se obrazuju uz ovce. Tu elitu koju zamisljaju, neku aristokratiju i burzoaziju, nije u stvari nikad ni postojala, Srbija je skoro uvek bila feudalna. Kakva peta generacija bilo cega? Pa ne moras ni 3 generacije da ides da se ne nadje neki cobanin.

 

Ali nije problem u cobanima, cobani radno vrse svoj posao, nego u onima sto ih brisu iz porodicnog stabla.

 

Uglavnom, kao i obicno, culi da postoji burzoazija, i aristokratija, i po starom obicaju umislila da su deo sveta - i tako zadnjih 200 godina.



#554 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 06 January 2016 - 21:28

... Prvi stimer koji nam je dosao u kucu popio je skoro litar viskija - kad je zavrsio posao i sam je priznao da ne zvuci sve bas najcistije, ali je krivicu prebacio na pijanino jer je ruske proizvodnje...    

I tako,primera ima jos, ali da ne davim previse... 

 

Nema veze, ja cu... utoliko vise sto sam, ako se ne varam, negde vec pomenuo pricu koja sledi a koju je objavila Politika. Ovog puta evo (skoro) celog teksta.

Vreme radnje: 11. mart 2011

Mesto: Cukuba (prefektura Ibaraki, koja se na severu granici s prefekturom Fukusima)

 

Spoiler

 

 

... ovde u Svedskoj su cene iste. Uz tu razliku sto i pianina ima koliko vam dusa zeli i oni obicno ne kostaju nista, vec se poklanjaju, samo da ga neko odnese iz kuce...

Zato su poslednjih godina ovde veoma popularni elektricni klaviri...

 

Nije prvi put da se zrtvuju bitni aspekti kvaliteta pa i dobar izgled u ime minijaturizacije i perifernih novotarija.

 

Spoiler

Edited by cmix909, 06 January 2016 - 21:30.