Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

"Region"


  • Please log in to reply
11554 replies to this topic

#8566 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 15 December 2016 - 17:40

Nisam ni očekivao da razumeš.


Super.
  • 0

#8567 helmet

helmet
  • Members
  • 3,303 posts

Posted 15 December 2016 - 20:47

Opet isprazno Svrbovski trabunjas. Kazes bio si u Negotinu i ispijao pivce sa par Vlaha koji su ti objasnili sta misli ostalih 90%. A koliko to ima Vlaha kad ih par tih koje ti poznajes sve znaju i znaju sta misle? 10, 20, 100? Ili mozda oko 40 hiljada? Nisi pomislio da o tom pitanju treba procitati nesto, malo se edukovati, malo proaisriti vidike i izvan mejnstrim pogleda srpske politike prema Vlasima?

Negotin uopste nije neki reper sto se tice Vlaha u Srbiji. U samom Negotini zivi oko 200-250 Vlaha, tako kaze popis, u gradu od oko 17 hiljada stanovnika. Naravno da je tako mala zajednica u prilicnoj meri izolovana i prilicno srbizirana. Posebno kada se zna da je i najjace srbiziranje Vlaha bilo u tom delu Srbije. U opstini negotin postoje samo dva vlaska sela, doduse prilivno velika za tamosnje uslove.
U nekim drugim gradovima i opstinama su Vlasi mnogo brojniji i mnogo organizovaniji nego u Negotinu. U tim sredinama je mnogo vise izrazen rumunski identitet medju Vlasima, mada nije tacno da ga nema i u Negotinu. Postoje i neke vlaske politicke organizacije i udruzenja koja imaju potpuno drugacije stavove od tvog. Uostalom, rumumska pravoslavna crkva je postala ozbiljna konkurencija SPC u tom regionu i vlasti se mesaju u ta pitanja zeleci da sacuvaju primat svog mezimca.
Po popisu RS u istocnoj Srbiji pored Vlaha, postoje i ljudi koji se izjasnjavaju samo kao Rumuni. Njih jos uvek nema mnogo, sta vise ima ih malo, ali trend rasta je siguran.

A to sto ti mislis da se Bosnjacima natura neki jezik koji nije njihov a gle cuda njima to ne smeta i cak to i traze je samo tvoj problem koji vise govori o tebi nego o njima.

Niti si shvatio sta pisem, e sada da li namerno ili ne to je tvoj problem. HAhha, ja mislim da se Bosnjacima natura jezik koji nece, podmetanje klasicno jer i sam vidis da sam pisao o zloupotrebama prilikom pravljenja sadrzaja tih udzenika i to i slep vidi. Ti decko nemas pojma, jer svoj stav formiras na osnovu portala i ostalih medija sto obicno veze nema sa realnim stanjem na terenu. TI hoces zorom da nateras Vlahe da budu Rumunu, sta ce rumunska crkva tamo nego upravo iz razloga rumunizacije Vlaha, sto veze sa zivotom nema. To su ugledni pripadnici vlaske manjine i njihovo misljenje sugurno nije zasnovano na takom malom uzorku vec na osnovu stava te njihove skupstine ili udruzenja koje imaju tamo. Ljudi nece da ih svojataju ni Srbi ni Rumuni i pomiri se sa tim. Sve mi je jasno u vezi tebe, ne moras da odgovaras na moje postove jer su nam stavovi nepomirljivi i ne vidim svrhu da uopste diskutujemo.


  • 0

#8568 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 15 December 2016 - 21:00

Cekaj. Govoris o Hrvatskoj ili Srbiji? Ko ne postuje prava manjina Srbija ili Hrvatska?

 

Da li se u Srbiji lupaju table napisane na hrvatskom ili na latinici? Da li se u Srbiji otvoreno preti pripadnicima katolicke crkve? Da li se u Srbiji predsednik drzave izvinjava zbog Krasovih cokoladica? Da li u Srbiji,Hrvati ili bilo ko drugi, ima obavezu da se nacionalno izjasni na glasackom mestu? Pa onda da li u Hrvatskoj je jedan od najvecih trgovinskih lanaca u rukama Srba ili kompanije iz Srbije? Da li je u Hrvatskoj, neka firma od Srbije kupila jednog od najveceg konditora na Balkanu, plus da li u Hrvatskoj Srbi drze dobar deo trzista proizvodnje kafe? Da li je neka srpska kompanija kupila jednu od vecih mlekara, uljara...

Sada da odgovorimo na pitanja, i jos jedno dodatno - zasto ovo Hrvatska sve radi, kada se pre nekoliko godina obavezala da nece blokirati ni jednu clamnicu? Setili se hrvatske nacionalne manjine iznenada? Pred polazak na put mozda? Problem je u knjigama?

 

Ali nema veze, samo neka se vasi politicari site, pa kada dobijete rusku vojnu bazu sa sve raketnim sistemom negde kod Sida, bice vise nego neprijatno, a gurate Srbiju u tom smeru. Da ima malo pameti medju vasim politicarima, Hrvatska bi bila ta koja bi trebalo da gura Srbiju ka EU, a ne obrnuto. I zbog ekonomije i zbog bezbednosti. Ali nema pameti na vasoj politickoj sceni i to ste uspeli cak i Srbiju da presisate.

 

Pročitaj ugovor između RH i SRB na tu tematiku

To što mi tu prosipamo je jedno a ono što treba ispoštovati je sasvim drugo.

 

HR se obavezala da neće blokirati pregovore zbog neriješenih graničnih pitanja, kao što je SLO to radila prema HR. Znači da neće blokirati zbog nečega što nema veze sa pristupnim pregovorima. Manjine i pravosuđe su u pregovorima, granica nije.


Edited by toni_zg, 15 December 2016 - 21:01.

  • 1

#8569 helmet

helmet
  • Members
  • 3,303 posts

Posted 15 December 2016 - 21:25

Pročitaj ugovor između RH i SRB na tu tematiku

To što mi tu prosipamo je jedno a ono što treba ispoštovati je sasvim drugo.

 

HR se obavezala da neće blokirati pregovore zbog neriješenih graničnih pitanja, kao što je SLO to radila prema HR. Znači da neće blokirati zbog nečega što nema veze sa pristupnim pregovorima. Manjine i pravosuđe su u pregovorima, granica nije.

Apsolutno treba ispostovati sve sto je potpisano, to stoji. Ali mislim da Hrvatska ovo koristi za siljenje patke i skretanje nekih unutrasnjih problema. Malo malo pa neka blokada, a da ni jedna druga zemlja to ne radi, priznaces da je to malo isforsirano. Sva prava Hrvatskoj manjini apsolutno DA, sve sto je potpisano ispostovati  do kraja. To vazi i za hrvatsku stranu, a vidis i sam da tu ima itekako problema. Drzava koja je u EU, u 21. veku a da nije u stanju da postavi i ocuva cirilicne table je malo neverovatno.


  • 0

#8570 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 15 December 2016 - 22:07


Apsolutno treba ispostovati sve sto je potpisano, to stoji. Ali mislim da Hrvatska ovo koristi za siljenje patke i skretanje nekih unutrasnjih problema. Malo malo pa neka blokada, a da ni jedna druga zemlja to ne radi, priznaces da je to malo isforsirano. Sva prava Hrvatskoj manjini apsolutno DA, sve sto je potpisano ispostovati do kraja. To vazi i za hrvatsku stranu, a vidis i sam da tu ima itekako problema. Drzava koja je u EU, u 21. veku a da nije u stanju da postavi i ocuva cirilicne table je malo neverovatno.


Vi u Srbiji treba da odlučite da li ste za ulazak u EU ili ćete da šiljite patku na svakog političara iz EU, USA i HR koji vam ne odgovara.
Konkretno, kada Vučić govori o ustašiji u HR onda treba da spomene i to da je predsednik Srbije vojvoda fašističkog pokreta iz WWII, umesto što se govori o gresima HR prema Srbima treba biti kritičan i prema velikosrpskoj opsadi Hrvatske, zločincima koji slobodno šetaju Beogradom, osvrnuti se na činjenicu da već pola godine Specijalni sud za ratne zločine nema svog predsednika, da se vodi postupak rehabilitacije fašiste Nedića a da je drugi fašista Mihailović (plus Nikolaj Velimirović proglašen svecem) već rehabilitovan, da se fašista iz Italije Ivan Bogdanov slobodno šeta Srbijom, da je Obradović iz Guznog Obraza takođe slobodan građanin, da se oslobađaju krivice ljudi koji prete predstavnicima NGO- a u Srbiji a usput su kršili i zakon Srbije o zabrani ratovanja na stranim ratištima...
Dakle, neočetnici koji su zvanični rukovodioci Srbije nemaju prava da bilo kome dele lekcije i proglašavaju se antifašistima jer nisu u stanju ni da iz pijeteta govore o pripadnicima NOB- a.

Edited by melankolic, 15 December 2016 - 22:08.

  • 2

#8571 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 15 December 2016 - 22:07

Pročitaj ugovor između RH i SRB na tu tematiku

To što mi tu prosipamo je jedno a ono što treba ispoštovati je sasvim drugo.

 

HR se obavezala da neće blokirati pregovore zbog neriješenih graničnih pitanja, kao što je SLO to radila prema HR. Znači da neće blokirati zbog nečega što nema veze sa pristupnim pregovorima. Manjine i pravosuđe su u pregovorima, granica nije.

Mislim da si u krivu. No to je sada manje vazno. Ukoliko postoje problemi izmedju Hrvatske i Srbije, oni treba da se resavaju bilateralnim ugovorima, a ne blokadama. Hrvatski politicari svojim nerazumnim ponasanjem u zadnje dve godine pucaju sebi u nogu, i ova poslednja blokada je samo nastavak te price i nista vise. Ako Hrvatska hoce i svoju stabilnost i stabilnost u regionu, jednostavno mora podrzati Srbiju. Stabilnost i bezbednost u regionu ce u mnogome zavisiti od brzine pristupnih pregovora, i zbog toga me izuzetno nervira ovo palanacko prepucavanje i siljenje patke.


  • 3

#8572 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 15 December 2016 - 22:14



Mislim da si u krivu. No to je sada manje vazno. Ukoliko postoje problemi izmedju Hrvatske i Srbije, oni treba da se resavaju bilateralnim ugovorima, a ne blokadama. Hrvatski politicari svojim nerazumnim ponasanjem u zadnje dve godine pucaju sebi u nogu, i ova poslednja blokada je samo nastavak te price i nista vise. Ako Hrvatska hoce i svoju stabilnost i stabilnost u regionu, jednostavno mora podrzati Srbiju. Stabilnost i bezbednost u regionu ce u mnogome zavisiti od brzine pristupnih pregovora, i zbog toga me izuzetno nervira ovo palanacko prepucavanje i siljenje patke.


A ne nervira te to da slučaj Barbalić i dalje nije aktuelan za srpske političare, da nisu bitne desetine hiljada Hrvata iz Vojvodine koji su pod radikalskim kašikarama napuštali svoje domove, da se i dalje štite troje radikala koje potražuje Haški tribunal, da se pred svako obeležavanje stradanja Srba tokom Bljeska i Oluje nijednom rečju ne spomene Vukovar i ratovanje aktuelne klike s vrha u susednoj zemlji, da Srbija nije u stanju ili ne želi ni da štampa udžbenike na jezicima nacionalnih manjina, da su te iste manjine potpuno isključene iz administrativne uprave i zakonodavne, izvršne i sudske vlasti (sem u formi da se preko Ljajića bizarno brane ratni zločini prema pripadnicima upravo tih manjina)?

Edited by melankolic, 15 December 2016 - 22:16.

  • 1

#8573 helmet

helmet
  • Members
  • 3,303 posts

Posted 15 December 2016 - 22:29

Vi u Srbiji treba da odlučite da li ste za ulazak u EU ili ćete da šiljite patku na svakog političara iz EU, USA i HR koji vam ne odgovara. Konkretno, kada Vučić govori o ustašiji u HR onda treba da spomene i to da je predsednik Srbije vojvoda fašističkog pokreta iz WWII, umesto što se govori o gresima HR prema Srbima treba biti kritičan i prema velikosrpskoj opsadi Hrvatske, zločincima koji slobodno šetaju Beogradom, osvrnuti se na činjenicu da već pola godine Specijalni sud za ratne zločine nema svog predsednika, da se vodi postupak rehabilitacije fašiste Nedića a da je drugi fašista Mihailović (plus Nikolaj Velimirović proglašen svecem) već rehabilitovan, da se fašista iz Italije Ivan Bogdanov slobodno šeta Srbijom, da je Obradović iz Guznog Obraza takođe slobodan građanin, da se oslobađaju krivice ljudi koji prete predstavnicima NGO- a u Srbiji a usput su kršili i zakon Srbije o zabrani ratovanja na stranim ratištima... Dakle, neočetnici koji su zvanični rukovodioci Srbije nemaju prava da bilo kome dele lekcije i proglašavaju se antifašistima jer nisu u stanju ni da iz pijeteta govore o pripadnicima NOB- a.

Slazem se sa vecinom, Srbija ima zestokih problema sa sudstvom koji je najveca rak rana ove drzave. Ni meni nije jasno kako neki nebitni i marginalni likovi mogu da zajebavaju drzavu i da za to ne plate. Zaboravio si i Brisa Tatona, to je jedna tragedija od sudjenja. Uvek treba pocistiti u svom dvoristu prvo pa onda komentarisati druge, u ovom slucaju Hrvati su ti koji to rade. Drzava u kojoj se otvoreno koketira sa Ustastvom i vrsi kanonizacija Stepinca, nastaje kolektivna histerija kada se postave cirilicne table i dele cokoladice iz Srbije nema nikakve moralne potpore da nekom deli lekcije.

 

Ja sam uvek za neke druge vrste diplomatije u odnosu na ovu, da ima imalo volje neke stvari su se mogle resiti drugim kanalima. ALi jednostavno balkanski kompleksi ovde rade punom parom, politicari odlicno znaju da ovo itekako lepo prolazi kod javnog mnjenja i da je ovako najlakse skrenuti paznju sa stvarnih problema koje obe drzave imaju.

 

Sto se tice podrske stanovnistva ulasku u EU, mislim da je vecina i dalje za , ali ovakve stvari i zaista sporo pridruzenje jaca ovaj drugi deo koji je protiv kako vreme odmice. Mislim i da sama EU nije sigurna da li je za prosirenje, mislim da je tamo vecina protiv, tako da je to mnogo komplikovanije pitanje od toga da li je Srbija za. Doduse ne krivim ih, kada vide koga su sve primili, mozda bih i ja imao takav stav prema Balkanu, isuvise su im poznate nasa "dostignuca"...


  • 0

#8574 kirovec

kirovec
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 16 December 2016 - 00:01

...

 

 

Na tredu je bilo dovoljno informacija u cemu je problem oko 'blokade'.

 

...

 

Nije poenta da na temi bude dovoljno informacija vec u medijima, a tamo samo kuknjava.

 

@A sad

 

Hrvatska je blokirala pa bi trebali da pricamo samo o tome, a ako Rumunija bude blokirala onda cemo da pisemo o tome.


Edited by kirovec, 16 December 2016 - 00:14.

  • 2

#8575 nijesvejedno

nijesvejedno
  • Members
  • 290 posts

Posted 16 December 2016 - 00:55

Majko mila, vi u domovini ste svi ludi ..

 

:hail:

 

 


  • 0

#8576 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 December 2016 - 02:15

.... Ovde se radi o diskriminaciji. Ako zakoni drzave Srbije kazu jedno i to se primenjuje na sve grupe, kako god ih mi nazivali, osim na jednu tu imamo diskriminaciju i svaki normalan gradjanin Srbije treba da digne glas protiv toga. Ja ne zelim da se u mojoj zemlji krse bilo cija prava i protiv toga cu se uvek boriti.
U Srbiji postoji grupa ljudi koja sebe deklarise kao Hrvate. Toj grupi ljudi zakon garantuje odredjene beneficije, isto kao i grupama koje sebe deklarisu kao Madjari, Slovaci... Toj grupi koja sebe deklarise kao Hrvati se prava koja im garantuje zakon drzave Srbije ne postuju, uskracuju, dok se drugima postuju. Klasican primer diskriminacije. I svi treba da se pobune protiv toga, bez obzira sta mislili o takvom deklarisanju grupa, kakav nam stav bio o nacionalnim pitanjima...
Ako se dopusti krsenje zakona i diskriminacija u jednom slucaju, ko nam garantuje da se nece ponoviti i u nekom drugom koji nas mnogo vise pigadja nego ovaj slucaj? I nisu tu Hrvati ti koji treba da se povuku i kazu ok nema veze posto su po meni ili tebi to isti jezici i dobro se razumemo medjusobno, vec drzava treba da ispuni svoje obaveze.

............

 

Eh, ovdje zalazimo u drugu tematiku.

Ja i dalje tvrdim da je rijec o nacionalizmu. Pokusati cu objasniti.

Ne mozes usporedjivati Madjare i Hrvate u Srbiji.

 

Za pocetak, da pretpostavimo - i slozimo se u tome - da je vecini stanovnika nacionalni ili kulturni identitet bitan i da ga zele sacuvati i prenijeti na slijedece generacije. Uz to, da je jezik bitan dio tog identiteta.

Madjarski jezik je ocito potpuno razlicit od srpskohrvatskog i sasvim je OK omoguciti Madjarima da ga sacuvaju. Tu bi zabrana madjarskog bila diskriminacija. Kod Hrvata, to nije tako.

 

Kod hrvatskog i srpskog je lingvistika potpuno zanemarena i sve je prepusteno politici.

Imas dolje na pdf. Lingvistika vise tema o tome da li su hrvatski i srpski razliciti jezici ili se radi o razlici govora i dijalekata istog jezika. Mozemo raspravu o svojim stavovima prema tome nastaviti tamo. Nadam se da ce ostatak posta objasniti zasto.

 

Ovdje, to je politicko i nacionalno nacionalisticko pitanje. Srpski nacionalizam nije usmjeren prema Madjarskoj, nema nerijesenih granicnih i manjinskih pitanja izmedju te dvije zemlje, nego prema Hrvatskoj. Hrvatski nacionalizam ne siluje talijansku manjinu u Istri, nego srpsku manjinu.

A vec je davno i puno puta receno da su za stabilnost Balkana najvazniji hrvatsko-srpski odnosi, kao dva najbrojnija naroda.

 

Necu ovdje nagadjati o "vecini naroda" i slicnome, ali cu kategoricki ustvrditi da je vecina onog dijela birackog tijela koje izlazi na izbore nacionalisticki orijentirana. To dokazuju rezultati izbora, ja ne moram dokazivati. Dakle, za politicki uspjeh i privilegije koje iz njega na Balkanu proisticu, treba zadovoljiti te glasace. To je najlakse prepucavanjem oko manjina i njihovih prava.

 

Vratio bih se malo na jezik.

Hrvatski knjizevni jezik je ijekavsko-stokavska varijanta koja se govori u - Hercegovini. Vecina Hrvata uopce ne govori tako. Pogledaj kartu:

Croatian_dialects_in_Cro_and_BiH_1.PNG

 

Ako malo bolje pogledas, ova donje zeleno stokavsko podrucje u Hrvatskoj je ono koje je je do '90-ih bili naseljeno vecinom - etnickim Srbima!

 

Imam dvije grane familije i predaka. Jedna je hrvatska, iz Turopolja (malo juzno od Zagreba). Svi oni govore kajkavicom/ekavicom. Druga je sa Banije, srpska - i govore ijekavicom/stokavicom.

 

Aj'mo sad malo izmijesati jezik, politiku i nacionalni identitet.

Zavrsio sam skolovanje u Yu. Koliko se sjecam, nije bilo posebnih udzbenika za Hrvate, Srbe, Bosnjake. A danas, ne samo da ima razlicitih udzbenika, nego ponegdje idu u odvojene skole! Po nacionalnosti!

A zasto tvrdim da je inzistiranje na udzbenicima nacionalizam i politikantstvo?

Zato jer jezik u udzbeniku ne "zatire nacionalni identitet." Hrvati u Vojvodini su ga sacuvali, kao i Srbi u Lici, Baniji i Kordunu - uprkos tome sto su u Yu prvi isli u skolu na ekavici a drugi na ijekavici. Oni protjerani ili stradali, na obje strane, nisu stradali zato sto su govorili drugacije nego iz sasvim drugih razloga.

 

Hrvati i Srbi su toliko slicni (ili isti) da vlastiti nacionalni identitet mogu "dokazati" iskljucivo naglasavanjem medjusobnih razlika.

Zato su tu "prava manjina" i "udzbenici na njihovom jeziku" samo trojanski konj.

Udzbenici na hrvatskom jeziku, razlicitom od srpskog ili bosnjackog, trebaju posluziti kao dokaz ideje "Hrvatska do Zemuna" - kao i dijelovi BiH. Udzbenici na srpskom, kao i cirilicne table, trebaju dokazati ispravnost Seseljevih granica.

Kad vec nije uspjelo ratom, da probamo ovako...

 

P.S.

Odgovorio sam forumasu koji je u medjuvremenu privremeno banovan. Nije fer prema njemu je ne moze replicirati, ali mislim da je problem previse vazan da ga samo tako zaobidjemo i zaboravimo.


  • 5

#8577 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 16 December 2016 - 12:39

drzava koja je proterala preko 200000 svojih drzavljana koji su bili nacionalna manjina najmanje ima prava da nekog kritikuje za polozaj nacionalnih manjina


  • 0

#8578 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 December 2016 - 12:56

...

 

:hail:

 

youtube.com/watch?v=W03helcmRJk

 

 

Gde se nasao ovog pasuljarskog krezavog idiJota?

:wicked:

 

...


Edited by Kinik, 16 December 2016 - 12:57.

  • 0

#8579 toni_zg

toni_zg
  • Banned
  • 399 posts

Posted 16 December 2016 - 13:09

Mislim da si u krivu. No to je sada manje vazno. Ukoliko postoje problemi izmedju Hrvatske i Srbije, oni treba da se resavaju bilateralnim ugovorima, a ne blokadama. Hrvatski politicari svojim nerazumnim ponasanjem u zadnje dve godine pucaju sebi u nogu, i ova poslednja blokada je samo nastavak te price i nista vise. Ako Hrvatska hoce i svoju stabilnost i stabilnost u regionu, jednostavno mora podrzati Srbiju. Stabilnost i bezbednost u regionu ce u mnogome zavisiti od brzine pristupnih pregovora, i zbog toga me izuzetno nervira ovo palanacko prepucavanje i siljenje patke.

 

Pa ja osobno mislim da Srbija nije spremna za EU i osobno mislim da HR nije bila spremna za EU i da je bila velika greška pustiti HR u EU bez sređivanja pravosuđa.

 

Ali da je EU išla sređivati pravosuđe u HR, mi ne bi imali političara koji bi potpisao pristupne pregovore, najvjerojatnije bi svi bili po zatvorima, čudno je to.


  • 2

#8580 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 16 December 2016 - 14:03

Pa ja osobno mislim da Srbija nije spremna za EU i osobno mislim da HR nije bila spremna za EU i da je bila velika greška pustiti HR u EU bez sređivanja pravosuđa.

 

Ali da je EU išla sređivati pravosuđe u HR, mi ne bi imali političara koji bi potpisao pristupne pregovore, najvjerojatnije bi svi bili po zatvorima, čudno je to.

Nisu ni naši političari bolji, ali jednostavno moramo da stvorimo neku zdarviju podlogu da bi ovaj region imao kakvu takvu šansu, i da bi ljudi u njemu imali kakvu takvu perspektivu. Svet se menja brže nego što smo mogli da pretpostavimo pre samo godinu dana ili dve. Sve više ide u zonu, gde je teško predvideti budućnost i na kratke, a kamoli na duže staze. Zbog toga je jako bitno da se osigura stabilnost i da se osigura kakva takva garancija bezbednosti. 

Neće Srbija i Hrvatska ratovati, ali nemaju nikakve veze ni sa Sirijom, pa je to ipak uspelo da stvori probleme i u regionu i da kreira nestabilnost. A razlog te nestabilnosti su, pogodićeš, političari. Ja se samo plašim, da vlast u Hrvatskoj ne oseća specifičnost situacije, i da ne shvata da blokiranjem Srbije, sebi pravi dodatne probleme.

Što se tiče spremnosti, pa pretpostavljam da Hrvatska tu bolje stoji, na kraju krajeva i pre je počela prestupne pregovore, ali ruku na srce i Hrvatskoj će trebati jedno 10-15 godina da stigne do sadašnjeg nivoa večine članica EU, Srbiji verovatno duplo više. Međutim, da bi dostigli taj nivo moramo biti unutar Unije i tu nema više nikakve dileme.

Evo daću ti primer, ekologija, razvoj sela i ruralnih sredina, su možda na oko nebitne stavke, ali su Srbiji jako bitne zato što je stanje u te dve oblasti, na primer, katastrofalno, i ako se pregovori prekinu ili zamrznu biće još gori. A da paradoks bude veći možda baš od te dve oblasti zavisi kakve će biti dalja budućnost zemlje, tj. voda koju ćemo piti, vazduh koji ćemo disati i hrana koju ćemo jesti. A da ne pričam o nauci, zdravstvu, školstvu, i slično.


  • 2