Jump to content


Photo
- - - - -

Putovanje u Dansku/ vedsku/Norvešku


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 krezoljubbb

krezoljubbb
  • Members
  • 1 posts

Posted 05 December 2012 - 10:14

Kakve su šanse za prelazak autostopom (ili nekim drugim besplatnim načinom) mosta Oresund tj. da se pređe iz Copenhagena u Malmo? 
 
Koliko je autostopiranje uobičajeno u nordijskim zemljama, da li je moguće otići dalje u Oslo ili Stockholm?
 
Hvala
 


#2 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 06 December 2012 - 10:06

Pokusaj na forumu sajta Klubputnika.org. Imaju citav odeljak o autostopu, autostoperske vodice itd



#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 December 2012 - 20:27

Zemlje su prelepe, vredi ih posetiti, ali odgovor na pitanje ne znam.



#4 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 07 December 2012 - 16:18

To da :)

Upravo sam se vratila iz posete Kopenhagenu potpuno odusevljena.

 

edit: jedini problem je sto ce ti trebati (i pod uslovom da uspes da stopiras) jako mnogo para.

Znaci, i najjeftinija varijanta -- hrana iz supermarketa -- je jako jako skupa, a o smestaju da ne govorimo. Probaj couchsurfing.


Edited by golosina, 07 December 2012 - 16:20.


#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 08 December 2012 - 21:32

Skandinavske zemlje su skupe "da usi otpadaju".


Edited by vladan, 08 December 2012 - 21:32.


#6 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 08 December 2012 - 21:58

nemoj tako vladane. skupo jeste ali usi otpadaju od minusa u temperaturi. a autostopiranje bar za norvesku , pa nije uobicajeno, ali niko ti nece nista ako probas. ne ocekujem neki uspeh , ne zato sto su moji norvezani bezobrazni no eto nisu navikli ni prvog komsiju da povezu u kolima na posao a kamoli da prime stranca u kola. vole ljudi svoju privatnost i to je ok. mislim da cu u tvoje ime da probam da stopiram u oslu , cisto da vidim hoce li neko stati. nije mi do sada padala ta ideja na um, niti sam videla nikoga da to radi.



#7 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 08 December 2012 - 22:07

golosona, procitah onaj drugi post o tvom putovanju ali mi bilo mrsko da se tamo ukljucim u suludu raspravu. videla si lep deo sveta, danska je najpitomiji deo skandinavije, najkulturniji, sa prelepom arhitekturom,prosto kraljevski. sad da ti kazem i da je najjeftiniji samo bi te uplasila da ne probavas norvesku. a da je jeftina sa stanovista norveske , jeste i to vrlo. ja dansku volim ali mi je pomalo previse vojvodjanska, ravna. ja licno volim vecu guzvu ali kopenhagen je metropola za nas norvezane,srecom ide brod na dnevnoj bazi iz osla i za male pare te smo mi redovni u danskoj bar jednom mesecno bili. eto to si mogla da iskoristis... ebiga ne setih se da napisem tamo. ako se ikada vratis u dansku a pozelis da vidis oslo, ukrcaj se na brod u 5 popodne , ujutru u 9 si u centru osla i u 5 popodne nazad u kopenhagen. sve to za red velicine 50 eura po osobi. najjeftiniji nacin da se vidi oslo.

a i klima je pitomija, ali im je jesen i zima nekako kisna i muljava, kod nas kad je zima onda je ledeno i belo i mraaacno, ali nije onako sumorno kako sam nekad imala utisak u danskoj.



#8 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 December 2012 - 00:07

Kopenhagen je prelep grad; uostalom, kao i cela Danska.

Za mene, kad dodjem iz Londona, Oslo je gradic - ali prelep, civilizovan i zanimljiv.

Ako ne zivite u tim zemljama, onda turisticki tamo idite samo usred leta.

Ja sam imao zadovoljstvo da putujem vozom iz Osla u Bergen - ako imate vremena i para, to obavezno ucinite. Bergen je takodje prelep grad.



#9 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 09 December 2012 - 04:07

oslo bergen je divno putovanje u jednom pravcu preko Flama a nazad preko Geilo. bili vise puta, da uzivamo. mi smo ziveli 5 godina u oslu a ja sada idem na svakih 7 nedelja na kratko. norvesku smo doziveli kao dugotrajni turisticki obilazak i videli smo sve sto se vredelo videti. greh je na meni sto ne umem da se zadovoljim samo predivnom prirodom, trebam i arhitekturu i ljude i guzvu i desavanje. a roda skandinavije je nestvarno  prelepa.imate utisak da je svaki pogled koji imate kadar sa reklame. oslo je objektivno selo, lepo i uredjeno ali i dalje selo.nama je bilo lepo, deca zele da se vratimo kad krenemo iz washingtona. ja se jos neckam  ali mogla bih jos par godina da lunjam po skandinaviji. ali samo par godina. za ceo zivot  neka hvala. nije to tako sve ruzicasto kako se opisuje kad se dodje turisticki,kazem objektivno a da pri tome nemam ni jedno jedino ruzno iskustvo za evo sad vec 7 godina rada i zivota sa skandinavcima.

 

ako neko pozeli da se ozbiljno casti  egzoticnim putofanjem onda Lofoten. to mi je bila prva destinacija za odlazak iz osla i gospode kad zasmurim i danas vidim savrsenstvo belog.



#10 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 December 2012 - 10:20

 

Kakve su šanse za prelazak autostopom (ili nekim drugim besplatnim načinom) mosta Oresund tj. da se pređe iz Copenhagena u Malmo? 
 
Koliko je autostopiranje uobičajeno u nordijskim zemljama, da li je moguće otići dalje u Oslo ili Stockholm?
 
Hvala
 

 

 

Ne verujem da bi bio problem naci nekog kamiondziju. Narocito je ta relacija vrlo ziva sto se tice prevoza robe.

Na velikim pumpama ima kamiona iz raznih zemalja, ljudi stanu da natoce gorivo, jedu, odmore, istusiraju se.



#11 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 12 April 2013 - 23:59

oslo bergen je divno putovanje u jednom pravcu preko Flama a nazad preko Geilo. bili vise puta, da uzivamo. mi smo ziveli 5 godina u oslu a ja sada idem na svakih 7 nedelja na kratko. norvesku smo doziveli kao dugotrajni turisticki obilazak i videli smo sve sto se vredelo videti. greh je na meni sto ne umem da se zadovoljim samo predivnom prirodom, trebam i arhitekturu i ljude i guzvu i desavanje.........

 

cao, oslo (ili neko ko zivi ili poznaje grad).

sta bi preporucila kao dobar raspored za videti u oslu i okolini za period od nedelju dana? nasla sam ovo na netu i  volela bih da cujem tvoje misljenje, posto si tamo zivela. da li postoje muzejske propusnice za vise dana (kao npr. u parizu ili amsterdamu), takodje i za gradski prevoz? moze li preporuka za neki restoran, koncert (klasicna m.), izlet...



#12 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 13 April 2013 - 04:14

za pocetak otvorila link. izbrojala mislim 6  za I 4 pa I ne mora. na slici je frogner par,ilivigeland park, na 20 sekundi od stana, to mi je bila slika sa terse . obavezno videti.potrositi circa jedan lep letnji dan sa nekim laganim ruckom tipa piknik, cebence mini rostilj  za jednokratnu upotrebu. ne brini bices jedna od tisucu koja to radi tog dana u parku. holmankolen dan broj dva. treba ceo dan ,centralno skakaonica pa crkva pa lunjanje po brdima I pogled odozgo na oslo. muzeji pocnes fram I tu jedno par sati I predjes preko puta u kon tiki koji je toliko sramotno mali ali ipak vredi pogledati ,zadrzavanje circa jedan do dva sata ma nema sanse vise. to je bio dan 3.tesko da uklopis isti dan I folkemuseum koji je blizu ali vredi pokusati. munkov muzej posebno jer je na drugom kraju osla, okolo njega nema nista specijalno ali lep restorancic I odlican muzej. dan cetiri znaci. centar osla I karl johan gate je dan peti. obavezno na aker brige I kapucino I neka casa vina I rakovi  predvece. savrseni restorani u nizu.onaj tehnicki muzej, tvrdjava I par sitnica ako ne vidis nista propustila nisi.moja omiljena  ulica je bila bogstadveien na 5 minuta od parka I vodi pravo na dvorac,cirka pola sata pesacenja. to je za mene oslo bilo I ostalo.inace kad si u parku to je zapadno oslo ono ozbiljno zapad. a odatle do '''knez mihailove" tj karla johana  je cirka tih pola sata do 45 min pesice a tada si vec u centru grada I mozda jos pola sata pesaka na drugu,istocnu, stranu I eto prepesacila si dobar deo grada . tako da uzdaj  se u noge a malo u tramvaj.  zgrada opera je opet u pesackoj zoni tj centralno I dopasce ti se , u stvari mermernom stazom se penjes na krov opera, tako je napravljena da podseca sa te jedne strane na skakaonicu.

 

sve u svemu to je to 7 intezivnih dana da se obidje oslo,toliko I treba, ne vise. muzeji svaki za sebe ,nista grupne karte I popusti.postoji oslo plus koja ukljucuje par muzeja ali I par potpuno nekorisnih ulaznica pa kad sve presaberes nasim gostima uvek bilo povoljnije da udju u 3 muzeja I plate kartu za njih. postoji karta za prevoz za 7 dana ,ukljucuje tramvaj I T ban korisno kupiti. restorani kao sto rekoh ranije bezobrazno skupo u odnosu na ono sto nude tako da ne ocekuj previse ni u najboljima. ostani na nivou ribe I lososa I rakova na sto nacina I neces se pokajati. meso ako narucis kako se zalomi najcesce se pokajemo na kraju iako je muz iskljucivi mesozder.

 

sve u svemu oslo je lepa turisticka destinacija, ako je kraj maja pa je I nacionalni dan onda stvarno zivopisno I drugacije. leti  naravno ne preskoci odlazak na plazu I kupanje u moru, obavezno ponesi kupaci ne salim se. gradska plaza je tamo gde su fram I kon tiki muzeji Bigdoy je ime tog dela osla.

 

auuu ima I jezero, zaboravih, idilicno patkica, priroda I staza oko celog jezera....ne brini zvuci puno ali stvarno ok za jednu nedelju.



#13 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 13 April 2013 - 04:39

jos jedna stvar za uraditi. karta za gradski prevoz vazi I za brod koji polazi opet iz centra I vozi na malo poluostrvo nesoden / tamo je najveci rehab. centar/  iskoristi I provezi se u oba pravca da vidis oslo sa vode. tako da nema potrebe za posebnom turom. iz glavne ulice imas 5 minuta pesice do stanice za feribot. odes do nesodena I uzmes sledeci nazad. nesoden je mesto gde ljudi imaju kuce I rade uglavnom u bolnici a deo njih svako jutro ferijem  na posao u ovaj deo osla.moze da prosetas lepo je ali nista vredno  da izgubis pola dana. voznja najlepsa.

 

za izlet ne znam bices knap ali recimo jezero mjosa I lillehamer. ja volem a I tebi se mozda dopadne, jeste za jedan dan. u stvari I ne mora do lillehamera moze I blize recimo hamar, sat I po vozom I na jezeru si.



#14 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 28 May 2013 - 20:14

 

 

za izlet ne znam bices knap ali recimo jezero mjosa I lillehamer. ja volem a I tebi se mozda dopadne, jeste za jedan dan. u stvari I ne mora do lillehamera moze I blize recimo hamar, sat I po vozom I na jezeru si.

 

po preporuci jednog prijatelja koji se skoro vratio, hocemo i u bergen vozom.

 

interesuje me voznja brodom od bergena na sever. da li imas iskustva i preporuke? manje-vise smo sve organizovali, ali nije na odmet cuti od nekoga ko je vec bio tamo.



#15 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 02 August 2013 - 18:54

.. munkov muzej posebno jer je na drugom kraju osla, okolo njega nema nista specijalno ali lep restorancic I odlican muzej. dan cetiri znaci. centar osla I karl johan gate je dan peti. obavezno na aker brige I kapucino I neka casa vina I rakovi  predvece. ..

 

hvala ti puno na preporukama. puna utisaka, vreme je bilo prelepo, prosetali uzduz i popreko. presrecna da sam bila tu u vreme izlozbe za proslavu munch 150. jeste da je munkov muzej na drugoj strani, ali smo setajuci do tamo i natrag do hotela, usput obisli i botanicku bastu i potpuno drugaciji deo grada. ono sto me uzbudjuje je da imam zelju da ga ponovo posetim. mnogo se gradi i verujem da cu sledeci put videti jos lepsi grad (kao da vec i sada nije). stekla sam utisak i da je lepo mesto za odrastanje, a zato cu i da dodam par slicica koje to pokazuju...da te malo uhvati nostalgija...kakvi parkovi, da covek pozeli da provede ceo dan lezeci na travi (ok, ok, znam da ovo vazi za samo par meseci...ali, je lepo dok traje)

 

32596_10200311727740361_787745982_n.jpg

 

944225_10200311735020543_1214904496_n.jp

 

1010842_10200311737140596_1799778577_n.j

 

970256_10200311796822088_1237808337_n.jp

 

1005434_10200311798902140_461475082_n.jp

 

1075867_10200359784621753_1780454893_n.j