Jump to content


Photo
- - - - -

Trudnicko bolovanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
168 replies to this topic

#31 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 31 January 2013 - 09:39

Navescu jedan primer iz moje kompanije - jedna od mojih koleginica, na menadzerskoj poziciji, je otisla na trudnicko bolovanje u martu 2009-e. Rodila jedno dete, imala godinu dana porodiljsko, uzela jos godinu neplaceno, tokom tog perioda ostala trudna opet, pa opet porodiljsko.... da ne duzim, jos je nema nazad na posao, niti se zna kad ce. Za sve to vreme, mi zvanicno imamo taj njen mandat, zaposljavali par zamena, a sve ocekujuci da ce se vratiti. Za te 4 godine, toliko stvari se promenilo (u poslu, zavisimo od zakona mnogih drzava, EU, US....), da ce njoj trebati dugo vremena da "stigne" neke druge, koji su po zvanju na nizem stepenu od nje,  ali nisu mogli da napreduju, jer njena pozicija zvanicno stoji i ceka je... dok ona smisli da li ce uzeti jos jednu godinu neplacenog. Moze joj se, zakon fleksibilan - ali nije fer prema ostalima!

 

Nije ni cudo sto poslodavci radije zaposljavaju muskarce.



#32 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 January 2013 - 10:11

............da ce njoj trebati dugo vremena da "stigne" neke druge, koji su po zvanju na nizem stepenu od nje,  ali nisu mogli da napreduju, jer njena pozicija zvanicno stoji i ceka je... dok ona smisli da li ce uzeti jos jednu godinu neplacenog. Moze joj se, zakon fleksibilan - ali nije fer prema ostalima!

 

Nije ni cudo sto poslodavci radije zaposljavaju muskarce.

 

Verujem da iz ugla tih koje njen status koci u napredovanju, zaista izgleda nefer. No iz ugla poslodavca trebalo bi da je bolje da zena spoji taj period u kojem je naumila da radja decu, i kasnije se punim kapacitetom posveti poslu i karijeri. Radjanje deteta ipak nije popravka zuba, pa da se resi s par nedelja odsustva.

Ne vidim sta bi bila alternativa tome. Da li bi bilo vise fer da svaka zena koja resi da rodi dete, dobije otkaz, pa kasnije krece od nule, kao pocetnik, pri tome konkurisuci mladjim, ambicioznim, sa svezim znanjima?

Osim toga, postoje i poslovi uz koje se bas ne vezuje napredovanje, gde su ljudi lako zamenjivi, npr oni tipa salterskog radnika, ili kancelarijskog moljca. Koliko bi bilo fer da se zenama na tim pozicijama omoguci porodiljsko odsustvo, a onima na visim ne?

Postoje razlicite perspektive, ali dok god nema drugog nacina da se na svet donesu deca, osim da ih zena rodi, morace se traziti resenja koja su primerena za sve, ukljucujuci i te zene. Ne moze ih se jednostavno skloniti iz radnog zivota, da ne smetaju, a kasnije ocekivati da se u njega vrate, kao da nista nije bilo, i pri tome prihvate da ponovo startuju od nule, samo ovaj put nekoliko godina starije nego prvi put.



#33 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 31 January 2013 - 10:19

Verujem da iz ugla tih koje njen status koci u napredovanju, zaista izgleda nefer. No iz ugla poslodavca trebalo bi da je bolje da zena spoji taj period u kojem je naumila da radja decu, i kasnije se punim kapacitetom posveti poslu i karijeri. Radjanje deteta ipak nije popravka zuba, pa da se resi s par nedelja odsustva.

Ne vidim sta bi bila alternativa tome. Da li bi bilo vise fer da svaka zena koja resi da rodi dete, dobije otkaz, pa kasnije krece od nule, kao pocetnik, pri tome konkurisuci mladjim, ambicioznim, sa svezim znanjima?

Osim toga, postoje i poslovi uz koje se bas ne vezuje napredovanje, gde su ljudi lako zamenjivi, npr oni tipa salterskog radnika, ili kancelarijskog moljca. Koliko bi bilo fer da se zenama na tim pozicijama omoguci porodiljsko odsustvo, a onima na visim ne?

Postoje razlicite perspektive, ali dok god nema drugog nacina da se na svet donesu deca, osim da ih zena rodi, morace se traziti resenja koja su primerena za sve, ukljucujuci i te zene. Ne moze ih se jednostavno skloniti iz radnog zivota, da ne smetaju, a kasnije ocekivati da se u njega vrate, kao da nista nije bilo, i pri tome prihvate da ponovo startuju od nule, samo ovaj put nekoliko godina starije nego prvi put.

 

Moglo bi, recimo, da zena uzima 6 meseci, i muz 6 meseci - pa su u ravnopravnom polozaju na svojim poslovima.


Edited by Sunshine State, 31 January 2013 - 10:20.


#34 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 January 2013 - 10:50

Moglo bi, recimo, da zena uzima 6 meseci, i muz 6 meseci - pa su u ravnopravnom polozaju na svojim poslovima.

 

To je dobar predlog, ali mora da bude u formi koja ce sve obavezivati da se tako ponasaju. U mojoj zemlji jedna stranka pokusava da ga progura vec godinama, ali niko je ne uzima za ozbiljno.

Ako nije obaveza, vec slobodan izbor, desava s otprilike ono sto se i desava ovde u Svedskoj, gde takva mogucnost postoji, ali je roditeljima prepusteno da izaberu ko ce na odsustvo, a ko ce da radi. U pravilu, odsustvuje onaj ko je na nizoj poziciji i ima manju platu. Razumno i ocekivano ponasanje, ali s unapred poznatim ishodom ;) .



#35 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 31 January 2013 - 13:13

 E da, zaboravih: Ili na primer ekscesivne tegobe bez evidentnog organskog poremecaja (npr. muka, nesvestica, slabost, povracanje.....)

Hehe govorila sam ja svojevremeno da bih ja treći mesec uzela slobodno, no to eto niko živi ne daje :D

 

A što se tiče dužine, rekoh da je godinu dana ok, ne da je obavezno.

Dok je više od godinu dana besmisleno.

Npr Nemci nude 3 godine neplaćenog (tj prva godina plaćeno, posle ne), ali to je totalno bezveze.

Osim za npr državne poslove tipa sekretarice gde te čeka sigurno mesto i posle 3 godine a lako je naći zamenu/zamene u međuvremenu.

 

E sad druga je stvar što bih ja lično crkla od dosade i posle celih godinu dana, no to sam samo ja.

 

 

Moglo bi, recimo, da zena uzima 6 meseci, i muz 6 meseci - pa su u ravnopravnom polozaju na svojim poslovima.

Naravno, to ja stalno pričam.

I sve je više toga, ide polako ali sve je više.



#36 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 31 January 2013 - 15:12

Ne vidim sta bi bila alternativa tome. Da li bi bilo vise fer da svaka zena koja resi da rodi dete, dobije otkaz, pa kasnije krece od nule, kao pocetnik, pri tome konkurisuci mladjim, ambicioznim, sa svezim znanjima?

Osim toga, postoje i poslovi uz koje se bas ne vezuje napredovanje, gde su ljudi lako zamenjivi, npr oni tipa salterskog radnika, ili kancelarijskog moljca. Koliko bi bilo fer da se zenama na tim pozicijama omoguci porodiljsko odsustvo, a onima na visim ne?

Postoje razlicite perspektive, ali dok god nema drugog nacina da se na svet donesu deca, osim da ih zena rodi, morace se traziti resenja koja su primerena za sve, ukljucujuci i te zene. Ne moze ih se jednostavno skloniti iz radnog zivota, da ne smetaju, a kasnije ocekivati da se u njega vrate, kao da nista nije bilo, i pri tome prihvate da ponovo startuju od nule, samo ovaj put nekoliko godina starije nego prvi put.

Potpis.

 

 

Treci mesec ume da bude uzasan, i ja glasam za to.

Hehe govorila sam ja svojevremeno da bih ja treći mesec uzela slobodno, no to eto niko živi ne daje :D


Edited by John Finn's Wife, 31 January 2013 - 15:13.


#37 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 31 January 2013 - 15:20

Iz nekog razloga ne mogu da dodam u edit proslog posta, pa cu napisati novi. Iskreno sam iznenadjena da je u USA godinu dana porodiljsko bolovanje. Jel to pricamo o istoj zemlji ili sam ja pobrkala loncice?



#38 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 31 January 2013 - 18:57

Ne znam u kojoj si ti zemlji, ali mi se to cini ok. Mislim, ok je imati izbor i mogucnost da radis s pola vremena, ili tako nesto, s nekim prekidom. Sve je to ok, kao sto rekoh, ako se poslodavac i zena dogovore ljudski. To je medjutim ovde SF u vecini slucajeva.

 

taj izbor postoji ali ne zato sto je zapisan u zakonu nego zato sto ga sistem omogucava. u mojoj firmi maternity/paternity leave je do 10 nedelja, i firma ne isplacuje za to vreme nikakvu platu. ko sebi uplacuje osiguranje koje se zove short term disability posle 2 nedelje (mnogi ostave godisnji odmor u ovu svrhu) pocne da dobija novac od osiguranja koji nije u visini plate, vec neki njen deo. posle 10 nedelja se ili vracas na posao ili se radni odnos raskida. u najvecem broju slucajeva novopecene majke su se u tom periodu vratile (cini mi se da je najkrace odsustvo - bar za vreme otkako sam ja ovde - 6 nedelja). part time opcija postoji - kad god postoji mogucnost. hocu reci nece biti izmisljena takva pozicija ako realno nema mogucnosti, ali se izlazi u susret svaki put kad moze. samo moram da dodam da je to ovde zapravo vrlo nepopularna opcija - svi grebu da dobiju full time, jer uz part time posao nema benefita, sto je ovde znacajna stavka (prevashodno zdravstveno osiguranje). neke zene se nisu vratile na posao nakon tih 10 nedelja, ali su se pojavile nakon 6, 12, 18 itd meseci - i mnoge danas ponovo rade u firmi. medjutim to niko ne garantuje, nema nikakvog dogovora - one jednostavno apliciraju kad zele ponovo da pocnu da rade i ako firma u tom trenutku zaposljava, rado ce ih primiti - uvek se pre primaju oni sa preporukom nego nepoznati (imamo cak i bonuse za referal).

spominjem sistem zato sto flexibilnost i niska nezaposlenost (i sada kada je za ove uslove visoka, nezaposlenost je i dalje niska u poredjenju sa evropom) omogucavaju da se relativno brzo nadje posao u svakoj situaciji.

naravno ovakva situacija je tipicna za neke rutinske, administrativne i sl pozicije, gde se lako step in/step out, na managerskim pozicijama se vec izbegava ali te zene imaju neke druge olaksavajuce okolnosti.

 

zasto mislim da je ovdasnji sistem dobar - zato sto je jedan privatni aspekt zivota ostavljen u sferi privatnog, i poslodavci koji ne moraju da kalkulisu sa privatnim zivotom zaposlenih su mnogo manje skloni diskriminaciji zena pri zaposljavanju. tu ima prostora za drzavu i budzet (sto ovde nije slucaj i to je moja zamerka), da eventualno isplacuje neku nadoknadu tokom nekog vremenskog perioda tako da nijedna zena ne mora da radi ako nece.

a kakav ce uticaj imati visegodisnje odsustvo na karijeru i da li je to fer ili nije - pa to je licna odluka, ako je neko postavio prioritet da samostalno odgaja dete kod kuce bez pomoci jaslica, dadilja i sl, toj osobi verovatno karijera nije na prvom mestu (ili ce na njoj raditi u nekom drugom trenutku u zivotu). kome je bitna, ta ce se vratiti na posao posle nekoliko nedelja ili meseci i upisati dete u jaslice.  ne vidim razlog da se jedna ovako privatna odluka prenosi u sferu rada, uostalom ljudi mogu da odsustvuju iz raznoraznih razloga - zato sto su mozda bolesni ili na rehabilitaciji, jer zele da napisu knjigu, provedu neki vremenski period u nekoj nvo ili misiji u africi, juznoj americi itd, uzmu neki break iz bilo kog razloga... - i nije ovo samo mogucnost za super bogate, ima i obicnih smrtnika koji tako nesto sebi mogu da priuste, samo ako su malo open minded.

a glavni razlog sto za sve njih odsustvovanje u nekom periodu ne mora da znaci i kraj mogucnosti da se nadje pristojan posao je upravo u flexibilnosti trzista (poslodavci mogu lako i da zaposle i da otpuste) i posledicnoj niskoj nezaposlenosti.

 

juce citam u blicu ovaj text, i zaista mi nije jasno - da li se spomenuta trudnica vraca na posao (tj. zena ce zaista raditi) ili se samo vraca u radni odnos a ne namerava da radi u narednom periodu (mozda godinu dana)? ako je u pitanju prvo - izvinjavam se, sve je jasno. ali ako je u pitanju drugo - zasto drzava prisiljava poslodavca da zaposli radnika koji niti mu treba niti ce realno raditi? zasto toj zeni direktno ne isplacuje trudnicku/porodiljsku nadoknadu umesto da u celu pricu uvlaci poslodavca?

 

http://www.blic.rs/V...racena-na-posao



#39 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 31 January 2013 - 19:25

Iz nekog razloga ne mogu da dodam u edit proslog posta, pa cu napisati novi. Iskreno sam iznenadjena da je u USA godinu dana porodiljsko bolovanje. Jel to pricamo o istoj zemlji ili sam ja pobrkala loncice?

 

Ako mislite na mene - nisam u US vec par godina.... situacija koju opisujem je iz Nemacke.



#40 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 31 January 2013 - 21:11

Ne vidim sta bi bila alternativa tome. Da li bi bilo vise fer da svaka zena koja resi da rodi dete, dobije otkaz, pa kasnije krece od nule, kao pocetnik, pri tome konkurisuci mladjim, ambicioznim, sa svezim znanjima?

Osim toga, postoje i poslovi uz koje se bas ne vezuje napredovanje, gde su ljudi lako zamenjivi, npr oni tipa salterskog radnika, ili kancelarijskog moljca. Koliko bi bilo fer da se zenama na tim pozicijama omoguci porodiljsko odsustvo, a onima na visim ne?

 

ja nisam do sada primetila da krece od nule, mozda u slucaju vrlo mladih koje nisu ni imale neko radno iskustvo. za 3.5 godine u firmi sam videla 20+ povratnika (neki i po 3. put), i to ne samo iz razloga odgajanja dece nego i sto je bilo prelaza u druge firme (pa se prelaz nije pokazao kao bolje resenje ili je nova firma downsized ili zatvorena u potpunosti), preseljenja u druge gradove i states zbog partnera ili porodice, zbog skolovanja... raznorazni razlozi su bili u pitanju. od svih primera koje znam niko se nije vratio na losije radno mesto, ili na isto ili na bolje (oni koji su u medjuvremenu nesto zavrsili). doduse moram da napomenem da nemam primer za odsustvo od 5-10 godina vec krace (max 1-2 godine), ne znam kako bi kod duzih odsustva izgledalo, ali iskreno nije mi jasno zasto bi ocekivanje uopste bilo da se toliko dugotrajno odsustvo ne odrazi na karijeru? neko ko se odluci da duzi niz godina posveti porodici sigurno nema karijeru kao primarni zivotni interes, a ko zeli drugacije bar u evropi i severnoj americi svakako ima mogucnost i da radi full time i da ima porodicni zivot. vec sam spomenula da se najveci broj mladih majki u mojoj firmi vratio na posao u okviru tih 10 nedelja (a npr. 2011 - nasa najjaca baby boom godina do sada - imali smo u ofisu od oko 80 ljudi 13 trudnica i novorodjenih beba! inace ih bude 5-6 godisnje)

 

tacno, administrativni/rutinski i sl poslovi nizeg i srednjeg nivoa su mesto gde je najlakse step in/step out, ali zene na visim pozicijama imaju neke specificne mogucnosti/olaksice plus najcesce radjaju decu u godinama kad i par godina odsustva (ako se na to odluce) nece bog zna da ih osteti kad su poslovne mogucnosti u pitanju. za tu grupu bih se najmanje zabrinula.



#41 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 31 January 2013 - 22:11

naravno da je porodiljsko odsustvo potrebno (u Nemačkoj je i obavezno u trajanju od 8 nedelja), kao i trudničko ukoliko postoje komplikacije ili ukoliko je "teško" radno mesto, jer kao što neko reče žene rađaju decu i treba imati razumevanja za to

 

ali nema potrebe ni preterivati sa trudničkim od 3ćeg meseca i porodiljskim od 5 godina, itd itd

 

plus, negu deteta može da uzme i otac

 

 

i onda srećni svi, i zaposleni (oba pola) i poslodavci

neće nijedan poslodavac propasti zbog par meseci nečijeg odsustva, a neće ni roditelji & deca im propasti ako sa pola godine -- godinu daju dete u vrtić



#42 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 January 2013 - 22:30

ja nisam do sada primetila da krece od nule, mozda u slucaju vrlo mladih koje nisu ni imale neko radno iskustvo.

 

Ja sam govorila uopsteno i u principu. Ti si konkretizovala do licnog iskustva u soptvenoj firmi, sto se ipak ne moze generalizovati na sve zemlje, struke i situacije. Neke firme jednostavno nisu dovoljno velike, niti je fluktuacija zaposlenih tolika, da bi zena koja je dala/dobila otkaz, jer nije mogla da pocne da radi nekoliko nedelja nakon rodjenja deteta, mogla kasnije da se vrati i nastavi, makar i sa zaostatkom u karijeri. Za mnoge to znaci potpuni prekid i pocinjanje ispocetka. Cak ako je prethodno radno iskustvo dovoljno znacajno da moze da nadje posao koji nije pocetnicki, opet je nova u toj sredini i mora od nule da se dokazuje, stice ugled, gradi status...

 

Mislim da ovde postoje dva bitna momenta. Prvi je bioloski; decu jos uvek vecina zena radja u mladjim godinama, posebno kada zele da imaju vise od jednog. Tesko da su za njima neke znacajnije radne zasluge i reference, koje bi vazile i u sasvim novoj sredini. Drugi je da nije lako naci jaslice za bebe mladje od godinu dana; ja bar ne znam za mnogo takvih.

 

Zato smatram da zeni mora biti garantovan povratak na posao nakon nekog razumnog dugog odsustvovanja, znaci do godine dana. Nije dovoljno da njena prava u tom pogledu budu jednaka kao sto ima bilo ko ko resi da se na godinu dana posveti jogi i meditaciji, ili se oproba u necem sto mu se svidja, a sto takodje zahteva odsustvovanje s posla. Njena prava moraju da budu veca, kad je u pitanuu sigurnost radnog mesta. Sto se tice placanja to odsustva, to je vec stvar razlicitih zemalja i njihovih socijalnih sistema.



#43 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 31 January 2013 - 22:55

 

Zato smatram da zeni mora biti garantovan povratak na posao nakon nekog razumnog dugog odsustvovanja, znaci do godine dana. Nije dovoljno da njena prava u tom pogledu budu jednaka kao sto ima bilo ko ko resi da se na godinu dana posveti jogi i meditaciji, ili se oproba u necem sto mu se svidja, a sto takodje zahteva odsustvovanje s posla. Njena prava moraju da budu veca, kad je u pitanuu sigurnost radnog mesta. Sto se tice placanja to odsustva, to je vec stvar razlicitih zemalja i njihovih socijalnih sistema.

 

Znaci, opet diskriminacija....

 

Ako budete radjali, cekace vas posao, ali ako budete odsutni iz bilo kog drugog razloga (ma kako vazan bio taj razlog zbog kog odsustvujete) - e, mozda vas i necemo primiti nazad na posao. 

 

Pa nije fer, Vili, priznaces!



#44 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 January 2013 - 23:31

Ni iz jednog drugog razloga za odsustvovanje s posla nece nastati buduci poreski obveznici i konzumenti roba i usluga. Dakle, korisno i za drzavu i za biznis. I sasvim nebitno da li je fer ili nije :).



#45 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 31 January 2013 - 23:43

Oprosti Sunshine state, ali nije sve diskriminacija gde se primenjuju nekakvi kriterijumi. Diskriminacija ima vrlo jasno znacenje, i ako hoces, pronaci cu ti tacno odredjenje po nekom opsteprihvacenom konsenzusu (s tim sto ne mogu ovog trenutka). Dakle, biti bolestan i biti trudan ima znatno drugaciji tretman od zeleti meditirati i pozdravljati Suncu godinu dana, i postoje opravdani razlozi za to.

 

Kiti, sistem u kom ti zivis je toliko drugaciji od ovog (ja sve ovog, mislim srbijanijskog), da su ti modeli koje ti navodis tesko primenjivi ovde, u ovim uslovima. Sto ne znaci da su losi, naprotiv, ja bih menjala ovu toboznju izvesnost posla pod plastom privilegija za trudnice, za neizvesnost bez posla u jednom okruzenju gde postoje mogucnosti i posle napustanja postojeceg.

 

Pitala si za onu vest, nije ni meni jasno. Vec sam u onom ogromnom postu napisala da se ovih dana pisalo o otkazima, a radilo se o neproduzavanju ugovora. Kako je doslo do toga o cemu pisu, ni meni nije jasno. Mozda ovakve price daju drugaciju sliku od ove o kojoj raspredam sad vec u tomovima.