Jump to content


Photo
- - - - -

Kazne za nepostovanje propisa o gumama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 aladin1

aladin1
  • Members
  • 6 posts

Posted 14 November 2012 - 13:15

Jel zna neko kolika je kazna ako vozim sa letnjim gumama a krene da pada sneg posto po novom moramo da imamao zimske gume samo po snegu?
Sta ako me zadesi usput negde sneg?

#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 14 November 2012 - 15:38

Jel zna neko kolika je kazna ako vozim sa letnjim gumama a krene da pada sneg posto po novom moramo da imamao zimske gume samo po snegu?
Sta ako me zadesi usput negde sneg?


Najmanja kazna je ako izletiš sa puta na letnjim gumama, mnogo veća je ako uzmeš i još nekog sa sobom.

Letnja guma prestane da funkcioniše na temperaturi manjoj od +7°C. Ne radi se samo o snegu, radi se o tome da guma postane tvrda i krta, kliza, ne koči, ostaje sneg u dezenu, voziš na bakelitu.

Ne razumem ovo hazardiranje sa svojim i tudjim životima, ako imaš kintu za auto i čorbu, onda imaš i za 4 zimske gume. Ako nemaš, vozi se GSPom.

#3 aladin1

aladin1
  • Members
  • 6 posts

Posted 14 November 2012 - 21:11

Ma imam ja zimske gume nego ih nisam jos stavio a sta znam da nece neki policajac negde da mi napise prijavu? Ko procenjuje da li je napolju klizavo ? A temperature jos uvek nisu niske.

#4 jmrsic

jmrsic
  • Members
  • 12 posts

Posted 14 November 2012 - 21:35

BAKELIT!!!??? Ovu tezu da letnja guma ispod +7 celzijusa... mora da komentarisem, ali nisam siguran da je pisac ovih recenica neki saljivdjija. Proslih godina najnize temperature su bile oko 15 stepeni, to znaci da svi oni koji su tada imali letnje gume nisu mogli sa njima da docekaju prolece, jer bi se gume na tim temperaturama raspale? Neverovatno, daj... posalji mi adresu gde si citao takve tekstove (referencu). Pozz

#5 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 November 2012 - 21:48

Nema potrebe da se bilo sta cita, iako je tacno.
Vozim sa letnjim i simskim gumama. Svaki put kad imam letnje gume a temperatura je ispod 10C, auto mi je tesko da kontrolisem, posto se kliza u krivinama, a i pri kocenju moram da pazim da ne pravim nagle pokrete.
Sa zimskim gumama na konstantnim temperaturama visim od 15C gume pocinju drasticno da se trose i svaki put kad parkiram auto oseca se miris istopljene gume kao na trkama.

Eto, ovo ti je moje zapazanje.

Sto se teorije tice, poznato je da su letnje gume pravljene od materijala koji tesko meksaju i rade najbolje pri visokim temperaturama. Iz istog razloga se i na trkama trkaci zagrevaju da bi postigli dobru temperaturu guma i bolje prijanjanje.
Sto se tice pogresne upotrebe guma, oba slucaja su opasna. Ako koristis zimske gume pri visokim temperaturama, guma pocinje da se topi i moze da eksplodira. Kod letnjih guma na nizim temperaturama, guma postaje kruta i plasticna, tako da moze da izgubi frikciju, a tada auto postaje camac koji je tesko obuzdati.

Prosto i logicno.

#6 Zexx

Zexx
  • Members
  • 6 posts

Posted 15 November 2012 - 19:51

Ja sam prsle godine kupio auto 4x4 sa letnjim gumema. Taj dan je bio sneg i odmah sam mu stavio zimske, ali dok sam dosao sa njim do vulkanizera jedva sam se zaustavljao. posto je 4x4 isao je dobro ali nije hteo da se zaustavi. Jedva sam cekao da stvim zimske.
Ovde imas kolike su kazne za letnje gume http://registracija-vozila-online.rs
Ali ti je moj savet da sto pre stavis zimske ako ih vec imas zato sto je ta kazna nebitna u odnosu na to koliku stetu mozes da napravis i sebi i drugima.

#7 aladin1

aladin1
  • Members
  • 6 posts

Posted 16 November 2012 - 11:56

Ma znam ja da po snegu treba voziti sa zimskik ali mislim da je nepotrebno stavljati ih jos uvek zato sto je jos uvek lepo vreme.

#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 16 November 2012 - 14:58

Ma znam ja da po snegu treba voziti sa zimskik ali mislim da je nepotrebno stavljati ih jos uvek zato sto je jos uvek lepo vreme.

Obicno mednjam gume:
zimske, od novembra do maja
letnje, maj - novembar

zimske stavljam pocetkom novembra, a skidam krajem aprila, pocetkom maja.

Najkriticniji mesec mi je taj april, kada su temperature visoke, preko dana, ali izrazito niske ujutro. Medjutim, vise mi se klizaju letnje gume, nege sto mi se trose zimske.
Obicno sa obe garniture izguram po 25k milja.

#9 nesha taxista

nesha taxista
  • Members
  • 678 posts

Posted 24 November 2012 - 14:19

Ma znam ja da po snegu treba voziti sa zimskik ali mislim da je nepotrebno stavljati ih jos uvek zato sto je jos uvek lepo vreme.

Očigledno tako smatra i zakonodavac, pošto je propisao da obaveza stavljanja zimskih guma važi samo ako stvarno pada sneg. Pri tom treba znati da se priznaju i poluzimske (all season), ali u svakom slučaju šara mora biti najmanje 4 mm.