Jump to content


Photo

NEW [SERBISH] BLOOD


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
142 replies to this topic

#16 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 04 August 2003 - 13:10

sto se kaze, kill all hippies!

:lol:  :lol:

Pa da nam dodje ova dekadentna banda modova i sminkera (gore navedenih)?

:lol: :lol: :lol:
heh, ti si bese onaj sto radomira belacevica smatra za genija [po metodu: nasao heroja u komsiluku, a ne na javnoj i alternativnoj sceni].
e pa - ako cuvas ime jos nekog genija tog ranga [koji, naravno, nije sminker kao ovi iznad navedeni, ali koji im je blizak po godinama], mozes o njemu upravo ovde pisati. ko zna, mozda je to bas tvoje ime!? pa da...
ubuduce obracam paznju samo na konstruktivne kritike. hvala.

:lol: :lol:

#17 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 04 August 2003 - 13:39

ima li kakvih linkova (ja po imenima slabo shta nadjoh), chisto da znam o chemu prichate?

koja te oblast zanima, ili koje ime, pa da nadjem dodatni info.

#18 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 05 August 2003 - 06:54

ovako besposlen obisao sam net u potrazi za radovima vizuelnih umetnika sa new-serbish-blood spiska.
evo [zalosnog?] rezultata:

slikar sinisa ilic i konceptualac zolt kovac sasvim su lepo ugosceni i valjano upakovani na stranicama cyber-rexa [hvala!]. dovoljno je da ovoga trena kliknete na njihova imena i pred vama ce se otvoriti dva veoma zanimljiva sajta na kojima se mozete podrobno informisati o njihovom radu.
Posted Image <----- sinisa ilic vredno radi :lol:

multimedijalni i video umetnik milos tomic nema svoj sajt, ali ako kliknete na ime videcete njegov public album sa slikama iz proslosti. barem nesto, ne?
Posted Image <----- milos tomic telefonira, kao

cudno je da freak i egzibicionista poput nenada andrica nema svoju internet bazu, samo par sturih informacija na sajtu remont galerije. medjutim, cini mi se da i ova fotografija govori dovoljno.
Posted Image<-----nenad andric, desno. pardon, levo.

devojke su prosle neslavno - sto se jovane popovic tice mozete pogledati njene dve fotografije sa izlozbe 'wet dreams', ali bez daljih informacija. katarina zdjelar, nazalost, jos uvek ne postoji na postojecoj internet mapi.

...

now suck young blood!
:lol: :lol:
...

Edited by jamie, 05 August 2003 - 06:57.


#19 new serbish blood

new serbish blood
  • Members
  • 19 posts

Posted 05 August 2003 - 13:04

Prva asocijacija: LEUKEMIJA: :lol:

a da ti probas nesto pristupacnije ?
gola zena koja jede tortu koju drzi medj' nogam' i slusa violoncelo sa cd-plejera ? / iz nebo nad berlinom, nprmr ? /

dzejmi, da li postoji jos neki kriterijum/krvna grupa/osim izmedju 20i30/ po kojem je gorenavedena krv leksikografisana ?

:lol:
we suck new serbish blood [ sluuuurp]

#20 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 05 August 2003 - 15:20

hvala jamie.
odgledah ovog slikara sinishu - to mi je onako tipichna beogradska shkola - svake godine chetvrt diplomaca akademije slika i crta upravo ovako - tu nishta nisam videla shto ne vidjam poslednjih 20 godina, stalno iznova. ne kazem da nije dobar, ali mi se chini, kako da se izrazim, nebitan.

pogledacu kasnije i ostalo.

#21 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 05 August 2003 - 16:47

devojke su prosle neslavno - sto se jovane popovic tice mozete pogledati njene dve fotografije sa izlozbe 'wet dreams', ali bez daljih informacija.

ooooooops!

htedoh reci - jovana mirkovic!
izgleda da podsvest preuzima kontrolu po ovakvim vrucinama.
:lol: pa jos i wet dreams. heh.
OMG!

izvin'te.
:lol:

Edited by jamie, 05 August 2003 - 16:49.


#22 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 05 August 2003 - 16:53

:lol: :lol: :lol:

#23 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 05 August 2003 - 17:20

dzejmi, da li postoji jos neki kriterijum/krvna grupa/osim izmedju 20i30/ po kojem je gorenavedena krv leksikografisana?

hm.

ne. nazalost, ne.

ja se, u stvari, ne bih usudio da tvrdim kako svi ovi mladi ljudi predstavljaju jedan sasvim novi do sad nevidjeni [umetnicki] pokret ili da su posebno originalni u svom nastupu i svom delu.
sa druge strane, vidim da donose svez senzibilitet onome sto bismo mogli nazvati beogradskim [posleratnim] duhom. to mi se ucinilo dovoljnim da se na njih obrati paznja.

povezani su pre svega time sto su svi rodjeni 70ih prosloga veka i sto imaju mogucnost da na pocetku novoga veka/milenijuma, a nakon rata i haosa koji je [njihova?] zemlja pretrpela, delaju [zajednicki ili individualno] u okviru ostataka kulturnih institucija i da kroz svoj rad [bilo da je film, muzika, pozoriste, cak i mediji] govore o svetu i sebi u tom svetu. takodje se u njihovom delu mogu videti raznorazni uticaji [sto politicki, sto kulturoloski], cime mozemo analizirati i drustvene okolnosti u kojima su odrastali i kreirali svoju licnost, zar ne?
jos uvek ne vidim zajednicki imenitelj za njihovu pojavu, niti neku posebnu bitniju povezanost koja bi od njih napravila pokret, osim ove takoreci generacijske. najjednostavnije receno - dolazi njihovo vreme, i mozda sam zato imao potrebu da ih ovde izlistam [sto zbog sebe, sto zbog drugih :lol: ] da bih/bismo video/videli sta nam zapravo sledi.

ova lista cak nije ni subjektivna utoliko sto se na njoj nalaze i ljudi ciji rad meni ni po cemu nije blizak, no oni su se svejedno istakli, ili su pak bili favorizovani od strane odredjenih uticajnih ljudi/medija/ustanova/itd - zato sam smatrao da ih i treba spomenuti, pa neka svako donese sud za sebe. na kraju krajeva - verujem da ce barem polovina ovde izdvojenih za kojih 20 [manje/vise] godina biti uticajni profesori/direktori/upravnici/stagod, pa ce biti u poziciji da odredjuju sta je nova-nova-srpska-krv, post-tranzicijska, novo-milenijumska, heh.

:lol: :lol: :lol:
...

Edited by jamie, 05 August 2003 - 17:21.


#24 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 05 August 2003 - 17:33

odgledah ovog slikara sinishu - to mi je onako tipichna beogradska shkola - svake godine chetvrt diplomaca akademije slika i crta upravo ovako - tu nishta nisam videla shto ne vidjam poslednjih 20 godina, stalno iznova. ne kazem da nije dobar, ali mi se chini, kako da se izrazim, nebitan.

slazem se.
formom koju koristi, sinisa ne donosi nista novo [osim ako je kvalitet nesto sto nismo ocekivali].
medjutim, njegov vrlo prepoznatljiv [pomalo mracan, perverzan] rukopis odlikuje se pre svega zanimljivim izborom [skakljivih, manje obradjivanih] tema. tu je i njegova ambicioznost na koju treba obratiti paznju, pored slikarstva, on se bavi i pozoristem, performansom, cak i teorijom.

#25 darky

darky
  • Members
  • 66 posts

Posted 06 August 2003 - 11:00

Jamie,
super tema. Ni ja, kao Yenta, nisam na tim prostorima vec duze vreme pa me ovo vise nego zanima.

Nego, sta je sa Urosem Djuricem?
Znam da ne spada direktno u ovu kategoriju > cisto zbog godina ili ...???
Ne znam o njemu mnogo sem da je ko-autor 'manifesta autonomizma' o cemu, isto tako, gotovo nista ne znam.

moze li neko da malko razradi u vezi toga ili bas i nije mesto?

pozdrav

#26 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 06 August 2003 - 12:07

http://www.cyberrex.org/urosdjuric/


http://realitycheck.c3.hu/udjubio.html



http://www.remont.co.yu/urosdj.htm

i ovo su samo tri linka - urosh je, ako nishta drugo, makar dobro predstavljen na netu.
meni se dopada, i obraduje, mada mi nazalost brzo i dosadi, njegova umetnost. u svakom sluchaju ono shto radi ne radi tek tako, i, mislim da je jedan od elokventnijih i poshtenijih umetnika, i tamo i uopshte.

#27 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 07 August 2003 - 18:48

Nego, sta je sa Urosem Djuricem?
Znam da ne spada direktno u ovu kategoriju > cisto zbog godina ili ...???
Ne znam o njemu mnogo sem da je ko-autor 'manifesta autonomizma' o cemu, isto tako, gotovo nista ne znam.

uros djuric je sebi vec obezbedio mesto na listi najznacajnijih srpskih umetnika, na sajtovima koje je yenta izdvojila moze se tacno videti kako i zasto je njegovo delo bitno.
jedan je od osnivaca i bitnijih clanova nezavisne umetnicke asocijacije remont koja podrzava [kroz svoju galeriju i casopis] rad mladih i neafirmisanih umetnika [nenad andric, npr.] i time je direktno ukljucen u kreiranje savremene beogradske art scene.
Posted Image

~ trenutno se u srbiji izdvajaju tri umetnika koja svojim radom uspevaju da privuku paznju inostrane/onostrane kritike i publike, to su - uros djuric [slikar, konceptualni umetnik], milica tomic [konceptualni umetnik] i zoran naskovski [video umetnik].

milica tomic je ove godine bila highlight [u bukvalnom smislu] nacionalnog paviljona na venecijanskom bijenalu. rad se bazirao na jakom konceptu i poigravanju optikom gledaoca. u nekim kritikama njen rad je proglasen za smartest work na bijenalu. pre toga je uspela da iznenadi becki wiener festwochen festival svojim konceptualnim performansom i kada jednom pukne ovo srce moje videces u njemu samo ime tvoje nazvanom po istoimenoj pesmi dragane mirkovic, koja je i bila glavna akter ovoga projekta na temu lokalno/globalno.
Posted Image

zoran naskovski je nedavno bio uvrsten u selekciju whitney muzeja u njujorku gde su prikazana dela preko 40 umetnika iz celoga sveta koji su bili inspirisani amerikom. rad je takoreci ready-made, zoran je na buvljoj pijaci u beogradu pronasao piece of art koji mu sada donosi slavu - plocu iz 70ih na kojoj guslar 45 minuta 'peva' o atentatu na kenedija testerisuci gusle. ovoj neverovatnoj zvucnoj instalaciji zoran je dodao montirani dokumentarni materijal kenedijevog ubistva, sa sve prevodom guslarove ode na engleski, i ovaj svojevrsni sukob [ili konacna simbioza?] lokalnog i globalnog nije mogao da prodje nezapazeno.
naprotiv, zoran je pokupio najbolje moguce ocene, i kako herald tribune kaze u svojoj kritici - the show’s most moving, elegiac video, the yugoslav zoran naskovski’s installation ‘‘death in dallas,’’ tempers the irony of the preceding work. naskovski combines film of john f. kennedy’s assassination (intercut with the kennedy family in happier times) with a mournful ballad accompanied by an ancient balkan instrument.
ili jos bolje, na new-york-metro.com kazu - the most powerful piece comes from belgrade—zoran naskovski’s death in dallas. in this video, naskovski pairs footage of john f. kennedy’s life and assassination with a balkan ballad about the tragedy sung to the accompaniment of a traditional instrument called a gusle. the singer’s mournful chant—“the eleventh month it was and friday”—sounds as ancient as homer. time seems to collapse upon itself: for a moment, there’s nothing new in the new world.
Posted Image

eto - recimo da su to najuspesniji art izvozi iz srbije.
svo troje, na ovaj ili onaj nacin, uticu na stvaranje nove srpske umetnosti :lol: [like, whatever].
:lol: :lol:

Edited by jamie, 07 August 2003 - 18:51.


#28 Double Trouble

Double Trouble
  • Members
  • 241 posts

Posted 08 August 2003 - 20:44

- to mi je onako tipichna beogradska shkola - svake godine chetvrt diplomaca akademije slika i crta upravo ovako - tu nishta nisam videla shto ne vidjam poslednjih 20 godina, stalno iznova.

to bi bas bilo zanimljivo, znacilo bi da u tipichnoj beogradskoj shkoli postoji nesto kao bar dvodecenijski [lokalni ?] kontinuitet : iz [svetlo-no-snih?] osamdesetih neosteceno ---> [hop preko provalije] ---> u novi milenijum

a nije taaaakooo
postoji prelom/prekid
neki pokusavaju da se nastave na staru, predonoratnu krv
a neki na ono sto se zaglavilo u devedesetim [ ti su mi najsmesniji od svih ]

[ dvodecenijski kontinuitet u bilo cemu u beogradu ? pa ovo mi je tek sada smesno :lol: :lol: :lol: ]

////
evo nprmr slucaj milice tomic :
poslednje sto sam ja videla u beogradu je bilo pre petnaest godina [ znaci dok je jos bila new [belgrade] blood ] - ulja na platnu - sirogojno dzemperi
now as half-sucked [ serbish ] blood : video, performans, koncept, politika ---> better than ever
////
tako daaaa...




kulturne...hm...ustanove, centri, grupe, zracenja :
mladi umetnici okupljeni oko b92 [jel' postoji takva krvna grupa ?]
cyberrex, remont ---> vec vise nije alternativa
bitef ---> odavno vec nije alternativa
... sta jos ?

ima li nesto novo ? ili jos nesto staro -



ps

u parizu l'été indien, van sebe sam


:lol:

Edited by Double Trouble, 09 August 2003 - 17:46.


#29 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 11 August 2003 - 13:20

shta da ti kazem double - bolje da se smejesh nego da plachesh.

evo ti jednog kontinuiteta (stoji kano klisurina), sigurno poslednjih 35 godina - pri tome chisto i jedinstveno beogradskog, prosto u muzej beograda da se postavi - u beogradu je sve BLAM ili, kolokvijalno - BLAAAAM JEBOTE.

pa i ovaj topik, koliko vidim, ide u istom smeru. svi smo cool, opuuushteni, da ne bi bilo greshke.

#30 jamie

jamie
  • Members
  • 1,771 posts

Posted 11 August 2003 - 17:29

shta da ti kazem double - bolje da se smejesh nego da plachesh.

evo ti jednog kontinuiteta (stoji kano klisurina), sigurno poslednjih 35 godina - pri tome chisto i jedinstveno beogradskog, prosto u muzej beograda da se postavi - u beogradu je sve BLAM ili, kolokvijalno - BLAAAAM JEBOTE.

pa i ovaj topik, koliko vidim, ide u istom smeru. svi smo cool, opuuushteni, da ne bi bilo greshke.

:lol:
jel ti se desilo nesto u medjuvremenu?