Jump to content


Photo
- - - - -

nacionalna ideologija / nacionalizam / nacionalist (definicija)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
671 replies to this topic

#1 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 22 October 2012 - 14:26

bojim se da imamo odredjenih problema na ovom forumu s definicijama nekih osnovnih politickih pojmova. stoga otvaram ovaj topic u nadi da cemo ih uspjeti definirati. nemoguce je, naime, argumentirano diskutirati ako ne postoji saglasnost oko osnovnih pojmova koji se u rasprama koriste. primjera radi, ako zelimo diskutirati o kvaliteti vode, nuzno je da postoji pocetna saglasnost oko toga sto voda jeste. ili pak, ukoliko ne zelimo proizvoditi nuklearne bombe u nasem dvoristu, jedan od uvjeta polemike s onima koji zele proizvoditi nuklearne bombe u nasem dvoristu bio bi znati sto je to uopce nuklearna bomba.

Spoiler


ovo je jedan konkretan primjer nesuglasica, pa otvaram diskusiju.
  • da li je, ovdje spomenut "glas razuma", nacionalna ideologija?
  • da li je propagiranje takvog "glasa razuma" nacionalizam?
  • da li je onaj koji propagira takav "glas razuma" nacionalist?


#2 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 22 October 2012 - 14:51

evo, da ubrzamo malo stvari.

pitanje. ako se srBstvu suprotstavi putem antisrBstva, da li i kada antisrBstvo postaje isto što i srBstvo, tj. nacionalna ideologija?

da li sam ja kao antisrBov ujedno i nacionalist?

Edited by Tarmi, 22 October 2012 - 14:53.


#3 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 October 2012 - 14:55

bojim se da imamo odredjenih problema na ovom forumu s definicijama nekih osnovnih politickih pojmova. stoga otvaram ovaj topic u nadi da cemo ih uspjeti definirati. nemoguce je, naime, argumentirano diskutirati ako ne postoji saglasnost oko osnovnih pojmova koji se u rasprama koriste. primjera radi, ako zelimo diskutirati o kvaliteti vode, nuzno je da postoji pocetna saglasnost oko toga sto voda jeste. ili pak, ukoliko ne zelimo proizvoditi nuklearne bombe u nasem dvoristu, jedan od uvjeta polemike s onima koji zele proizvoditi nuklearne bombe u nasem dvoristu bio bi znati sto je to uopce nuklearna bomba.

Spoiler


ovo je jedan konkretan primjer nesuglasica, pa otvaram diskusiju.
  • da li je, ovdje spomenut "glas razuma", nacionalna ideologija?
  • da li je propagiranje takvog "glasa razuma" nacionalizam?
  • da li je onaj koji propagira takav "glas razuma" nacionalist?


Je l' to još jedna od tvojih Nezavisna Slavonija (vs. Nezavisna Vojvodina) tema nakon što si odlepio na moje pitanje da li je Glavaš vojvođanski nacionalista?

#4 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 22 October 2012 - 15:23

Ako počnete da se svađate i na ovoj temi, agencija Ban Tours vam je spremila nagradni paket aranžman.

Izvolite.

#5 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 22 October 2012 - 15:23

Nacionalizam, PhD John Merriman, Yale





#6 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 October 2012 - 19:17

evo, da ubrzamo malo stvari.

pitanje. ako se srBstvu suprotstavi putem antisrBstva, da li i kada antisrBstvo postaje isto što i srBstvo, tj. nacionalna ideologija?

da li sam ja kao antisrBov ujedno i nacionalist?


Htjedoh kliknuti na "quote" i nehotice si dobio plus. Hajde, nek' ti je sa srecom.

Odgovor na tvoje pitanje je NE.

Ne moras nuzno zagovarati bilo kakvu suprotnu ideologiju, a u isto vrijeme biti energicno protiv srBstva.

Recimo da si antifasista, ne moras nuzno biti komunista ili liberalac. Mozes jednostavno da budes covjek kojemu su se fasisti popeli na kurac.

Edited by Honey Badger, 22 October 2012 - 19:18.


#7 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 22 October 2012 - 22:47

Ne moras nuzno zagovarati bilo kakvu suprotnu ideologiju, a u isto vrijeme biti energicno protiv srBstva.

Recimo da si antifasista, ne moras nuzno biti komunista ili liberalac. Mozes jednostavno da budes covjek kojemu su se fasisti popeli na kurac.


imamo dakle srBove i njihovo srBstvo, i ostale koji zastupaju suprotne, antisrBske, pozicije.

ako neko iz te grupe uzme antisrBsku poziciju kao svoj specifikum, tj. proglasi je za deo svog identiteta, i smesti je u neki istorijsko-politički kontekst i nazove vojvođanerstvom, šta onda biva?

Edited by Tarmi, 22 October 2012 - 22:54.


#8 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 October 2012 - 22:55

Pitaj njih.

#9 dulematic

dulematic
  • Members
  • 11,603 posts

Posted 22 October 2012 - 23:13

Po meni postoje dve vrste nacionalista koje se sustinski razlikuju ali se odazivaju na isto ime.

1. Nacionalisti kojima domace govno manje smrdi od tudjeg

2. Nacionalisti koji teze postizanju nacionalnih interesa.

Posto su na nasim balkanskim prostorima, a posebno u Srbiji, nacionalni interesi prilicno iskrivljeni, vecina nacionalista spada u ovu prvu kategoriju, svesno ili nesvesno.

#10 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 22 October 2012 - 23:36

Pitaj njih.


njih - opaska na mestu.

ali - njih nema šta da se pita. svi znamo kako se ta kvantitetska različitost (srBov-antisrBov) sudara i satire.

Edited by Tarmi, 22 October 2012 - 23:45.


#11 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 23 October 2012 - 09:04

Po meni postoje dve vrste nacionalista koje se sustinski razlikuju ali se odazivaju na isto ime.

1. Nacionalisti kojima domace govno manje smrdi od tudjeg

2. Nacionalisti koji teze postizanju nacionalnih interesa.

Posto su na nasim balkanskim prostorima, a posebno u Srbiji, nacionalni interesi prilicno iskrivljeni, vecina nacionalista spada u ovu prvu kategoriju, svesno ili nesvesno.


Prvi veruju kako su rodoljubi i patriote, a ne shvataju da su glupaci.
Drugi teško postignu cilj a da ne postanu šovinisti. Jer im često za postizanje "svetog" cilja smeta druga nacija ili narod.
Rodoljublje je razumljivo i prihvatljivo, ali nacionalizam treba opezno dozirati i redovno kontrolisati jer veoma lako metastazira u maligni oblik - šovinizam i nacionalsocijalizam.
Primer je baš tema "Nezavisna Vojvodina - vreme je" - tu je sve objedinjeno: separatizam i često (ne kod svih autonomaša forumaša) klasičan šovinizam, sve u pokušaju da se stvori nova nacija (da ne kažem baš "viša rasa"), a nevešto skriveno maskom "antifašizma".
Kažu da je Tito negovao "antistaljinistički staljinizam". Meni liče neki (ne svi - znate i sami koji) borci za novu naciju na "nacionalsocijaliste koji se bore protiv fašista metodom staljinista". A sve to je nasleđe dece komunista.
Nažalost, istorija je na užasan način dokazima oborila teoriju da je "klasno jače nego nacionalno", da kao, neće nemački potlačeni radnik da puca u kolegu - francuskog potlačenog radnika. Pucao je! Pucali su. Pucaće...
Pucaće Miškovićev rob na Todorićevog - i obratno!
Jer je nacionalna pripadnost još još uvek veoma jaka. A sopstveni nacionalizam uvek jača kada se javi kao reakcija na tuđ. I često se ne zna ko je prvi započeo. Tada krivca uvek proglase pobednici. A pobednici nisu uvek u pravu, pobednici su obično jači, a ko je jači - tlači.
Tako da je ova priča beskrajna...
Jer je komunizam propao, Jugoslavija je propala, SSSR je propao... a svuda je nacionalizam ojačao. Očigledan dokaz su naše "deželice" i, recimo, nedavni izbori u BiH.
Evropska Unija je pokušaj da se nacionalizam bar uljudi, a da li uspešan pokazaće vreme...

Edited by FjodorD, 23 October 2012 - 09:08.


#12 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 23 October 2012 - 11:16

evo, da ubrzamo malo stvari.

pitanje. ako se srBstvu suprotstavi putem antisrBstva, da li i kada antisrBstvo postaje isto što i srBstvo, tj. nacionalna ideologija?

da li sam ja kao antisrBov ujedno i nacionalist?


ne postoji antisrBstvo - postoje samo srBovi različitih prominijencija. eno ga Vjeko naveo jedan primer - a ja ću navesti drugi, isto Forumski - albanski nacionalizam/šovinizam (u zavisnosti od autora) blago osoljen sporadičnim fašizmom (primer - legendarni post o kolaboracionistima) koji se godinama skriva iza srpskog šovinizma i zato ulgavnom prolazi ispod radara. A suštinski tu nema nikakve razlike. Da ne bude zabune, potpuno je ista stvar sa svim ostalim nacionlaizmima/šovinizmima sa ovih prostora - svi rastu i žive gotovo bez problema u senci srpskog.

drugo - svidelo se to nekom ili ne, nacionalizam je jedina osnova koja obezbedjuje stabilnost jedne države - pokušalo se i sa komunizmom pa posle toga i sa europeizmom (ili kako se to već zove) i rezultat je da i jedno i drugo vrlo brzo padaju pred nacionalnim osećajem. Tačnije, padaju čim se ostane bez love pa ispada da je nacionalizam najeftiniji za održavanje. :D


i treće - koncept nacionalizma uopšte ne isključuje formiranje gradjanskog društva niti dobro državno uredjenje. To je samo politikantska varka slična onoj kojom se izjednačavaju nacionalizam, šovinizam i (da bog sačuva) fašizam.

#13 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 23 October 2012 - 11:44

Uvek se zaboravlja da je nacionalizam predvorje nacizma/fašizma/šovinizma. Nije to sigurno komunizam koji je u SFRJ, btw, propao zbog nacionalizma bivših komunista udruženih sa emigrantskom kolaboracijom a ne sam od sebe. Komunizam svoju malignu prirodu poprima tek kada se u njega implementira nacionalizam (nacionalna komponenta), pa tako imamo "narodne neprijatelje" (drugi izraz za strane plaćenike i domaće izdajnike) a posle toga je to već nacional- boljševizam.

Isto važi i za evropeizam koji propada ne samo zbog finansijske katastrofe koja je zadesila neke države EU nego i zbog nacionalizma (bilo levog, bilo desnog "zlatnozornog"). Nacionalizam bez neprijatelja nacije jednostavno ne postoji, zato se ne može govoriti o građanskom društvu u kojem je inkorporiran nacionalizam. Nacionalizam sam po sebi isključuje građansko jer teži ka objedinjavanju svih slojeva društva po etničkom principu što isključuje poštovanje ljudskih prava građana te države i što je u suprotnosti sa principom pojedinac= građanin.

#14 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 23 October 2012 - 12:15

Uvek se zaboravlja da je nacionalizam predvorje nacizma/fašizma/šovinizma. Nije to sigurno komunizam koji je u SFRJ, btw, propao zbog nacionalizma bivših komunista udruženih sa emigrantskom kolaboracijom a ne sam od sebe. Komunizam svoju malignu prirodu poprima tek kada se u njega implementira nacionalizam (nacionalna komponenta), pa tako imamo "narodne neprijatelje" (drugi izraz za strane plaćenike i domaće izdajnike) a posle toga je to već nacional- boljševizam.

Isto važi i za evropeizam koji propada ne samo zbog finansijske katastrofe koja je zadesila neke države EU nego i zbog nacionalizma (bilo levog, bilo desnog "zlatnozornog"). Nacionalizam bez neprijatelja nacije jednostavno ne postoji, zato se ne može govoriti o građanskom društvu u kojem je inkorporiran nacionalizam. Nacionalizam sam po sebi isključuje građansko jer teži ka objedinjavanju svih slojeva društva po etničkom principu što isključuje poštovanje ljudskih prava građana te države i što je u suprotnosti sa principom pojedinac= građanin.


Da, s tim što ideologije nikad ne idu u čistom obliku, pa tako ni građanstvo, građanin može da ima nacionalnost, veru, da poštuje institucije, prava drugih, ali u trenucima krize će lako osporiti ta prava, prihvatiće svaku ideologiju, svako će mu lako postati neprijatelj.

#15 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 23 October 2012 - 12:30

ne postoji antisrBstvo - postoje samo srBovi različitih prominijencija.



ako postoje samo srBovi različitih prominencija (tj. znatnosti ili veličine), tj. ako postoje samo mali i veliki srBovi, onda onaj kome se srBstvo beskonačno mnogo popelo na kurac je i dalje srBov?

po tebi ispade da je antisrBov je isto što i srBov, što jednostavno nije tačno.



dakle, tema je - kako u svom antisrBovanju antisrBov pravi zaokret i postaje isto što i srBov?

Edited by Tarmi, 23 October 2012 - 13:00.