Jump to content


Photo
- - - - -

Zivot u Spaniji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 Dreamcatcherz

Dreamcatcherz
  • Members
  • 12 posts

Posted 15 October 2012 - 16:36

Pozdrav svima,nov sam na forumu ali necu puno da se predstavljam :) vec cu to kroz pricu uciniti.
Odlucio sam da odem u Spaniju da zivim! Bas tako posle dugo razmisljanja ali bas
duuuugoooo.Upoznat sam dosta dobro sa finansijskom situacijom,stopom nezaposlenosti i ostalim problemima sa kojim se ova zemlja suocava,medjutim iako to uzimam u obzir ipak mi te cinjenice ne predstavljaju osnovni problem.Nisam za varijantu da sticem neki kapital pa da ovde gradim,zapocinjem biznise i sl..Svestan sam da za tako nesto Spanija nije trenutno optimalna destinacija.
Zasto onda Spanija? Kao dete ziveo sam u Spaniji nekoliko godina,naucio sam jezik,upoznao kulturu,mentalitet,podneblje...i kao i svako drugo dete savrseno se uklopio tako da niko nije ni mogao da skonta da nisam Spanac dok ne cuju ime :D.Bio sam preko leta na moru i video svezu situaciju odnos plate/cene tako da znam sta mogu da ocekujem.Cilj mi je da odem tamo i zivim normalan zivot kao i svi ostali,nije mi potrebno neko blagostanje,prezivljavanje od prvog do prvog uostalom tako i ovde zivim.Volim uopste stil zivota u Spaniji,klimu,kulturu i rado bi se ponovo vratio tamo.Uostalom nije na kraju sveta pa ako bas propadnem uvek mogu da nazovem kuci i kazem e ljudi nemam sta da jedem,nemam gde da spavam posaljite mi 100 evra i sednem u autobus Barcelona-Sofija(svakog dana saobraca) i evo me kuci za nekih 30 sati.Preko nekih prijatelja uspeo bih da nadjem i neki solidan poslic,medjutim problem naravno predstavlja radna dozvola koju nemam,ni radnu ni boravisnu.Sada me zanimaju neka iskustva ljudi koji su tamo i da li postoji neka fora da se dodje do situacije da se zatrazi radna dozvola.

#2 Don Quijote1

Don Quijote1
  • Members
  • 1 posts

Posted 17 October 2012 - 19:34

Postoje samo dva nacina da dodjes u Spaniju.

1º. Skolovanje. Upisati neku skolu. univerzitet ili postdiplomske studije i na osnovu toga dobiti dozvolu boravka bez prava na rad.
2º. Brak. Sklapanjem braka sa drzavljaninom Kraljevine Spanije dobija se dozvola boravka sa pravom na rad.

#3 Dreamcatcherz

Dreamcatcherz
  • Members
  • 12 posts

Posted 19 October 2012 - 14:53

E druze a jel postoji neka varijanta da ako upisem neku skolu tamo dobijem mogucnost rada na pola radnog vremena ili tako nesto slicno? ili da da nadjem poslodavca koji bi mi ponudio ugovor? Nisam bas nesto raspolozen za brak :twak: a i to nije lako izvesti...

#4 global

global
  • Members
  • 5 posts

Posted 14 December 2012 - 11:32

Cao, ja zivim u Spaniji pa sam htela da ti objasnim koja su dva nacina da dobijes radnu dozvolu: jedan je da upises master studije npr. ovde i da nadjes posao kao becario (da te placaju u kesu bez uplate doprinosa) ili potpuno na crno tokom 3 godine a da onda trazis arraigo social. Moras da dokazes da si tokom tri godine ovde ziveo kao student ili ilegalno i onda ti u principu daju papire prilicno lako.

Drugi nacin je da dodjes direktno s poslom - ali to je kako vidis i sam sad prilicno tesko jer u Spaniji ima 25% nezaposlenih. Da bi dobio papire na osnovu ugovora poslatog odavde u Srbiju, moras da imas neko zanimanje koje ne moze da se pokrije radnom snagom odavde. Liste sa profesiones de dificil cobertura su javne i mozes da ih pogledas ovde za provinciju koja te zanima: http://www.sepe.es/i...es.do?idioma=es

Bez obzira sto je zemlja jako lepa i ljudi su generalno dobri i srdacni, posle vise od sedam godina zivota moj ti je savet da kad vec emigriras i spreman si da prodjes kroz eventualni ilegalni boravak ides u neku zemlju gde je standard bolji i mogucnosti za licno napredovanje vece, kao sto je Kanada, Australija, ili eventualno skandinavske zemlje i sl. Ovde je sad dosta losa situacija i za same Spance. Naravno, ako si ekstra motivisan i imas neku dobru ideju uz dosta truda mozda ces ovde postici nesto sto u Kanadi i sl. neces, to je sve licna stvar. Ali onako uopsteno, nije preporucljivo dolaziti sad u Spaniju osim ako nemas neku dobru startnu poziciju.



#5 Dreamcatcherz

Dreamcatcherz
  • Members
  • 12 posts

Posted 03 February 2013 - 21:41

Evo da se javim.Global hvala na savetima,za Spaniju bih se opredelio pre svega jer znam jezik pa mi to moze pomoci.Znam dosta dobro kakvo je stanje tamo,imam neke rodjake koji su tamo godinama a i bio sam prosle godine pa tacno znam kakve su plate,cene,stanovi i generalno standard zivota.Sto se tice posla imam i coveka koji bi me odmah zaposlio al ne moze posto naravno nemam dozvolu za rad.Istrazivao sam sve mogucnosti i zapravo ni nema neke sanse da se dobije radna dozvola,a da odem na crno pa i za to mi treba dosta para dok se ne snadjem ako se uopste i snadjem.Jedino resenje je kao sto je Don Quijote rekao brak sa spanjolkom,pa sam tako trazio zenu za fiktivni brak i izgleda da je to jedina solucija.Sad nemam para ni da platim al ajde neznam ni ja prodacu bubreg ili opljackati banku :) Kontam i da je sve to veliko kockanje,cas posla moze svasta da ti se izkomplikuje,ali biti ovde nije cak ni kockanje nego pusto prezivljavanje,iz meseca u mesec je sve gore,ma ne treba ni da pricam znaju ljudi kako je,vise sam gladan nego sit,dobijes mizernu platu i fali ti jos para samo drzavi da platis dazbine a sta ces jesti koga to briga,svi oce samo svoje.Sada sto se tice nekih ideja imam ja svasta u glavi ali treba prvo resiti pitanje boravka pa doci do nekog dinara,otom po tom ako do toga ikad i dodjem.



#6 INS0MNIAC

INS0MNIAC
  • Members
  • 17 posts

Posted 05 February 2013 - 00:12

@Dreamcatcherz

 

Razumem da ti se svidja kultura , zivot , narod. Definitivno Spanija  mnogo nudi na tim poljima . Verujem da je sve samo nije dosadno. Ali... Iz iskustva nekih mojih poznanika mozda bih ti ipak preporucio ovo gore vec receno. Ako si spreman da odes odavde bolje izaberi neku zemlju gde mozes biti ispunjen sa ekonomske strane.To sto znas jezik ti pomaze dosta ali zeznuto je jer Srbija nije u EU . Ne znam , i ja volim Spaniju i govorim spanski , ali plasim se da mi opadne u ocima ako bih se opredelio da zapocnem zivot tamo.Mnogi moji prijatelji odlaze u Nemacku , Svedsku i Norvesku zbog veoma male plate , ili nezaposlenosti koja je medju mladima preko 40 % .

Mada nikad se ne zna...Dobro sve proveri !


Edited by INS0MNIAC, 05 February 2013 - 00:13.


#7 Dreamcatcherz

Dreamcatcherz
  • Members
  • 12 posts

Posted 07 February 2013 - 14:46

Svakako,jasno mi je da je Spanija trenutno u EU medju zemljama sa najnizim standardom zivota.Medjutim kako otici u Nemacku,Svajcarsku,Norvesku? Ni tamo ne mozemo da dobijemo radnu dozvolu.A nemam nikoga ko bi mi pomogao za pocetak i to nesto malo rodjaka,prijatelja sto imam su se prilicno jasno ogradili,tako da sam prepusten sam sebi.Rado bi ja otisao u Australiju ili Kanadu da me neko zaposli kod sebe pa nemoram ni znati jezik,naucicu polako.Ali takva je situacija tipa daj sta das pa mi se Spanija namece kao jedino moguce resenje sobzirom da bar znam da pricam.



#8 Dreamcatcherz

Dreamcatcherz
  • Members
  • 12 posts

Posted 19 February 2013 - 16:50

Ljudi imam neka pitanja.

Evo ovako,kao sto sam pisao da hocu da idem u Spaniju i to sve i video da je prakticno jedini nacin brak pronasao sam neke mogucnosti,odnosno neke devojke koje bi stupile u brak pod odredjenim uslovima.To bi sve manje vise bila neka vrsta fiktivnog braka sto bi verovatno donelo puno glavobolja.Medjutim nasao sam jednu devojku koja ne zeli fiktivni brak,vec stvarni brak tj. da zivimo zajedno u normalnoj bracnoj zajednici,ona za 4 meseca zavrsava fakultet i hoce da zapocne svoj zivot.To bi mi svakako najvise odgovaralo jer bi brak bio normalan i ne bih se plasio da me provale i deportuju.Stvar je u tome sto ona nije Spanjolka vec zivi tamo preko 10 godina i ona i njena prodica svi su tamo legalno imaju sredjene papire,rade,zavrsili su skolu u Spaniji.Zanima me da li je takva vrsta braka uopste moguca i da li bi dobio boravisnu i radnu dozvolu ukoliko bi se ozenio snjom?Jedan moj rodjak koji takodje zivi u Spaniji pre par godina se ozenio sa prijateljicom Srpkinjom zbog papira,ona nije imala drzavljanstvo ali je on dobio radnu i boravisnu dozvolu kao ona na osnovu braka,tako da me on uverava da je to moguce ali je rekao da ce se jos raspitati kako sada stvari stoje.I ta devojka ce ici ovih dana da pogleda kakva je situacij.Mene zanima da li mozda neko od vas zna kako to ide? Da li je izvodljivo? I sta treba od dokumenata?



#9 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 February 2013 - 17:27

Ta porodica verovatno ima stalnu boravisnu dozvolu, kad tako dugo tamo zive i rade. Te dozvole se razlikuju od drzavljanstva samo prema "spolja", u smislu da si na teritoriji druge drzave drzavljanin one zemlje u kojoj imas drzavljanstvo, pa te npr spanska ambasada nece stititi u Nemackoj i sl. Pri tome se obicno ne moze glasati na opstim, vec eventualno samo na lokalnim izborima, a sve ostalo bi trebalo da je isto kao i s drzavljanstvom. Prema tome i mogucnost da dovedes nekoga i s njim legalno zivis, dakle da i on/ona imaju ista prava kao ti. Tako je bar u skandinavskim zemljama. Cisto sumnjam da je u ostalim EU drugacije.

Dakle, zeni ti tu curu dok se nije predomislila i srecno ti bilo :) !



#10 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 February 2013 - 18:51

Al' si se ti rastrčala po Evropi (i Americi). Sad si ekspert i za Španiju. :lol+:



#11 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 February 2013 - 19:32

Otvori temu o Patagoniji i ima da dobijes par saveta



#12 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 February 2013 - 22:38

Al' si se ti rastrčala po Evropi (i Americi). Sad si ekspert i za Španiju. :lol+:

 

Stvarno si neverovatan, i ti ovaj drugi. Sadrzaj onoga sto se zove stalna boravisna dozvola je isto u celoj EU, bas kao sto je to drzavljanstvo ili bracni status. Mogu se razlikovati procedure za njihovo sticanje, ali ne i osnov i prava koja iz tog proizlaze.

Stalna boravisna dozvola uvek znaci sva prava kao i drzavljani, osim prava glasa i prava na konzularnu zastitu u inostranstvu.

Ljudi koje ovaj forumas spominje su tamo 10 godina, skoluju se i rade. Ako nisu drzavljani, jedini nacin je da imaju stalnu boravisnu dozvolu.

Ne mora se biti ekspert za Spaniju. Dovoljno je raspolagati osnovnim informacijama o funkcionisanju EU.



#13 veïna

veïna
  • Members
  • 258 posts

Posted 19 February 2013 - 23:17

Ljudi imam neka pitanja.

Evo ovako,kao sto sam pisao da hocu da idem u Spaniju i to sve i video da je prakticno jedini nacin brak pronasao sam neke mogucnosti,odnosno neke devojke koje bi stupile u brak pod odredjenim uslovima.To bi sve manje vise bila neka vrsta fiktivnog braka sto bi verovatno donelo puno glavobolja. Medjutim nasao sam jednu devojku koja ne zeli fiktivni brak,vec stvarni brak tj. da zivimo zajedno u normalnoj bracnoj zajednici,ona za 4 meseca zavrsava fakultet i hoce da zapocne svoj zivot.To bi mi svakako najvise odgovaralo jer bi brak bio normalan i ne bih se plasio da me provale i deportuju.Stvar je u tome sto ona nije Spanjolka vec zivi tamo preko 10 godina i ona i njena prodica svi su tamo legalno imaju sredjene papire,rade,zavrsili su skolu u Spaniji.Zanima me da li je takva vrsta braka uopste moguca i da li bi dobio boravisnu i radnu dozvolu ukoliko bi se ozenio snjom?Jedan moj rodjak koji takodje zivi u Spaniji pre par godina se ozenio sa prijateljicom Srpkinjom zbog papira,ona nije imala drzavljanstvo ali je on dobio radnu i boravisnu dozvolu kao ona na osnovu braka,tako da me on uverava da je to moguce ali je rekao da ce se jos raspitati kako sada stvari stoje.I ta devojka ce ici ovih dana da pogleda kakva je situacij.Mene zanima da li mozda neko od vas zna kako to ide? Da li je izvodljivo? I sta treba od dokumenata?

 

Ne znam sta mi ovo u zivotu treba ali ajde: sta tacno znaci "nasao" sam devojku? I, kako brak sa osobom koju ne poznajes (ili jedva poznajes?) moze da bude normalan? Iz kog tacno razloga navedena devojka trazi djuvegiju? Ako je na korak od zavrsavanja faksa i samostalnog zivota, u cemu je caka? Sta ona dobija ovim dilom? Ako nije za kintu, za sta je? Poslednja godina faxa,to mu dodje 21-22 godinice. Pa hop, pravo u brak .. Hm. Sta njena porodica misli o tome?

 

Ovako na djuture, prica zvuci kaó mutljavina. Ako je true love, izvini :rolleyes:. Ako se odlucis na zenidbu, teoretski, relativno brzo mozes da dobijes dozvolu za boravak i rad. Ako se vencate u Spaniji vratice te nazad u SRB da cekas boravak (raspitaj se u ambasadi za proceduru i trajanje); ako imas spanskog advokata zavrsices na licu mesta (tj. mozes da predjes iz statusa turiste u status rezidenta). Devojka mora da ispunjava odredjene uslove (da ima dovoljno veliki stan i dovoljno velike prihode;). Ako je Student, dakle i sama izdrzavano lice, ne znam da li moze da garantuje za tebe. Najbolje da ode u opstinu ili Registro Civil da se raspita (za proceduru i dokumente). Jednom kad dobijes dozvolu do pasosa giljas mínimum 4-5 godina, plus akanje sa birokratijom. Dakle, pamet u glavu, nije zezanje.

 

Ali valjda je savet br. 1 ocigledan: put pod noge i da upoznas mladu  :rolleyes:. I platí advokata. trebace ti. Od dokumenata (sto za vencanje, sto za regulisanje boravka) ti treba uobicajeno: krstenice, dozvola da nisi osudjivan, da nisi vec ozenjen/razveden, ugovor za stan, dokaz o prihodima tvojim i njenim, prijava boravka u opstini i sl. - dokumenti iz SRB prevedeni kod sudskog tomaca i overeni apostilom u sudu.

PS: ako porodica u pitanju zivi ovde preko 10 godina trebalo bi da vec imaju drzavljanstvo; ako su iz Latinske Amerike, trebalo je da ga imaju jos pre 5 godina. Ajde ti to sve lepo proveri na licu mesta, zlu ne bilo. I srecno i ako je sve OK, dobro nam dosao :+1:.  


Edited by veïna, 20 February 2013 - 11:12.


#14 Dreamcatcherz

Dreamcatcherz
  • Members
  • 12 posts

Posted 22 February 2013 - 16:45

Nije nikakva prevara,ajde sada da ne duzim i ne pisem celu istoriju kako znam da nije prevara.Naravno nije ni u fazonu zdravo ja sam tvoj muz a ti moja zena.

Mene je to zanimalo sto se tice birokratije i sredjivanja papira odnosno da li cu dobiti pravo na rad,jer stvarno nisam u fazonu da sedim kod nekih ljudi i da me izdrzavaju,pa makar bili maksimalno korektni ne bi nikada to dozvolio.Radim od 18-te godine i uvek imam svoj dinar i brinem se o kuci,stanovao sam i sam i sa cimerima i stvarno ne bi mogao da cekam tudju milost.

Sto se tice vremenske omce znam da nemoze sve preko noci i da treba vremena za sredjivanje dokumenata,naravno da mi je u cilju da sto pre zavrsim stvar,ali dobro mora pa mora da se priceka od toga nemogu pobeci,ukoliko se isplati cekati onda pristajem i na to.

Sve u svemu hvala svima na odgovorima! :)



#15 maree

maree
  • Members
  • 2 posts

Posted 08 April 2013 - 00:57

Cao svima!  Da li iko zna kakva je situacija traziti radnu dozvolu za Spaniju, imam osobu koja bi me zaposlila kao konobara?  Imam li sansi za radnom dozvolom pa makar i sezonsku?  Ili tesko?  unapred zahvalan!! ;)