Jump to content


Photo
- - - - -

Kapacitet, znanje i sposobnost srpskih lekara


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
182 replies to this topic

#181 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 16 May 2013 - 13:16

Gresis utoliko sto izdvajas lekare, a dobro si rekao "u pojedinim ustanovama."

Nije to samo Srbija. Zivim u USA godinama, imam 20+ godina iskustva u zdravstvu i mogu ti reci da i ovde ima polusposobnih lekara koji ne zasluzuju da imaju licencu za rad. Svi mi koji radimo po bolnicama i ostalim zdravstvenim ustanovama znamo koji su. Ali ovde oni ne "navlace mrznju gradjana na sopstvenu zemlju" nego bes i prezir pacijenata i kolega, a bogami i sudske procese za odstetu.
Ostatak tvog posta nema veze sa zdravstvom, nego je izraz nezadovoljstva stanjem u drzavi.

Osnovni problem svega u Srbiji je nedostatak para, a i od onoga sto ima, deo se izgubi na pronevere i nesuvisle projekte za koje strucnjaci znaju da su nepotrebni - i to nije samo zdravstvo nego i zeleznice, putevi, obrazovanje itd.

Razumem da su ljudi ogorceni na zdravstvo jer im je teze ako su bolesni nego ako im "samo" nesposobni serviser upropasti automobil.
No, ni najbolji lekar na svetu ti nece pomoci ako nema cime da radi, ako nema para za lekove itd.
Moj vec umrli otac je bio fizijatar (specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije) i pricao mi kako je pacijentu dao uputnicu da ide na vezbe i masaze tri puta nedeljno, u ustanovu koja se iskljucivo time bavi. I pacijent mu kaze: "Hvala, doktore, ali ja nemam para za prevoz tamo i nazad, pogotovu tri puta nedeljno." A radilo se o gradskom prevozu. Takvih primera ima koliko hoces.

U drustvu koje je u takvom stanju, izdvajati lekare i optuzivati ih za nesposobnost naprosto nema smisla.

 

kakave veze to sto pacijent nema da plati kartu ima sa tim da li je uopste dobio dobru dijagnozu?  svi zivimo u drzavi u kakvoj zivimo, pa su izrazeno nepristojni, osioni, bahati i neprijatni LEKARI i to po pravilu (medicinske sestre treba zaista, ali najozbiljnije, kolektivno da odu an neki kurs osnovnog kucnog vaspitanja i komunikacije sa pacijentima).  u svakoj drugoj "usluzi" koju pruza ova drzava, zaposleni su 50-50, neki budale, neki normalni i ljubazni.  a lekari i lekarsko osoblje PO PRAVILU iz licnog iskustva (a bilo ga je, na zalost) sve ono sto sam gore navela.

 

lekar koji to ne vidi i ne shvata je jednostavno deformisana licnost.  jer ja mogu biti revizor do sutra, ali ne mogu cista obraza tvrditi da je to jedna plemenita nepodkupljiva profesija koja ovom svetu donosi dobro jednostavno jer sam ja odabrala tu struku.  na slican nacin ocekujem objektivnost od lekara a ne slepu, da ne kazem seljacku, solidarnost sa kolegama koji zaista povremeno ne bi smeli ni ulice da ciste a kamoli da lece ljude.



#182 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 16 May 2013 - 13:34

Ma, citav topik je pogresno postavljen.

 

Ima mesta za kritiku sistema, na sta se trose pare, kako je koncipirano javno zdravstvo itd.

 

Ai kriviti lekare za sve to, po meni je promaseno.

Za nevolje su krivi ministri, vlada itd. a ne lekari koji savesni i najbolje sta mogu rade svoj posao. Onih par nesavesnih, macku o rep.

 

Kako da lekar u "Pripizdinovcu Donjem" objasni pacijentu da ne moze danas i ovde nego mora za X nedelja u vecem centru, a pacijent placa iste doprinose i poreze kao i onaj u 73.5 km udaljeniom gradu?

 

 

ma sta pricas?  ko je meni kriv (koji ministar, vlada, budzet i koncept javnog zdravstva) sto sestre na ortopediji na banjici ulaze u sobe pacijenta sutirajuci vrata (bukvalno, ovo nije preterivanje radi opisa) u 5 ujutru da bi jednom pacijentu iz sobe dale lek/izmerile pritisak, sto se u pola noci DOVIKUJU po hodniku, bukvalno a ne dozvoljavaju pacijentima da zatvore vrata da bi spavali, sto su za mene konkretno zakljucile da mi noc posle operacije kolena nije neophodna terapija protiv bolova, sto nisam mogla da dobijem informaciju koliko dugo treba da lezim, da li smem da se pomeram i sta je dozvoljeno a sta nije.  sto ne mozes da dobijes informaciju vece pred operaciju kakvu vrstu anestezije dobijas i da li je anesteziologu/hirurgu dostavljena informacija o tvom stanju koja moze da utice na vrstu anestezije koju ces dobiti.  sto na to pitanje koje postavljas svima (sestrama, drugim lekarima) dobijas odgovor da to "nisu tvoja posla".  posto su oni TOLIKO zaboga strucni i toliko zaboga bitni i vazni da oni nemaju vremena da nama, drskim pacijentima objasnjavaju tajne medicinske nauke ili ne daj boze da nam objasne opcije ili predoce neke okolnosti koje se ticu pre svega naseg zdravlja. zaista mi se  :puke: svaki put kada treba da odem u zdravstvenu ustanovu u srbiji a trenutno sam trudna i hvata me panika od porodjaja kod nas.  vec smo napravili plan da ustedimo nekih 1,000 evra koji mislim da kupuju KOREKTAN I HUMAN ODNOS prema pacijentu koji u najvecim zamislivim bolovima dodje u bolnicu, bez komentara "znala si da se je*es a ne znas da guras" i sl lekarske srpske umotvorine.  ma sve u svemu bljak.  a sumnjam zaista da pripadnici srpske obrazovne elite (sto bi lekari trebalo da budu) imaju ovu vrstu problema kada dodju negde da se lece....  nego oni lepo kao gospoda, preko kolega i familije pa posle bude da njih neuk, nepismen narod pljuje bez razloga.

 

primeticete da apsl nigde nisam navela ni jednu zamerku koja ima veze sa novcem niti koju bi novac popravio.  samo malo vise kucnog vaspitanja, mnogo vise ljudskosti i mnogo manje ega i bahacenja.  e sad, da li sam kvalifikovana da ocenjujem lekare sa kojima sam dolazila u kontakt ako nisam stavljala veliko slovo posle tacke ili ako mi post ne lici na tolstojevo remek delo - verujem da ce vecina ovde aktivnih , pre svega objektivnih lekara, zakljuciti da jos nisam na njihovom "nivou".



#183 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 22 May 2013 - 13:27

Dovoljno je malo pogledati i shvatiti da u pojedinim zdravstvenim ustanovama u Srbiji rade lekari koji mogu da nose sa pravom naziv ubice.

Takvi ljudi navlace mrznju gradjana na sopstvenu zemlju a drzava nije pokazala volju da ako zaposli strance sa zapada ako pacijenti imaju primedbe na rad lekara i ako postoji dovoljno razumnog objasnjenja da bi veci broj ljudi kvalitetnije i zdravije ziveo ukoliko bi oni bili smenjeni.

Nazalost Srbija je tacno to sto o njoj pricaju u svetu. Jadna.

U razgovoru sa ljudima iz inostranstva mogu samo da potvrdim koliko je oslobadjanje gradjana Kosova Srpskog Ministarstva Zdravlja dobro ako ne ovog momenta onda ce to postati vrlo skoro. To je mesto gde treba da budu upucene donacije namenjene Srbiji jel nije u redu da neko pomaze a da ovde ljudi rade suprotno i stetno.Neko ce to mnogo bolje iskoristiti nego Srbija.

Bilo bi mnogo srecniji kada zdravstveni sistem Srbije ne bi polagao pravo na moje zdravlje i zivot bi mi bio mnogo bolji i zdraviji a bolest se ne bi sirila na druge ljude. Naravno da Srbi kao narod nisu dovoljno ni svesni ni normalni a o institucijama da ne pricam. Samo kazem nedaj boze da Srbija nekada zatrazi nesto od mene, odbranu ili tako nesto. Sama je stvorila osobu koja bi neprijatelju otvorila vrata. 

To ce svako cuti dozivotno iz mojih usta.

Ovako ostaje da sedis i da gledas kako te jede bolest i da cekas sam kraj da se osvetis licno nekim ljudima kada bolest postane veca kazna od bilo koje koju mozes dobiti za ubistvo ili nesto slicno tako neke osobe koja ne zna sta radi na poslu a oko koje nije izgradjeno svesno drustvo da je zaustavi u ubijanju i unistavanju zdravlja naroda. 

 

 

:D aha kako da nije - zato kosovari (i jedni i drugi) leže po srbijanskim bolnicama. 

 

 

 

  vec smo napravili plan da ustedimo nekih 1,000 evra koji mislim da kupuju KOREKTAN I HUMAN ODNOS prema pacijentu koji u najvecim zamislivim bolovima dodje u bolnicu, bez komentara "znala si da se je*es a ne znas da guras" i sl lekarske srpske umotvorine.  ma sve u svemu bljak.  a sumnjam zaista da pripadnici srpske obrazovne elite (sto bi lekari trebalo da budu) imaju ovu vrstu problema kada dodju negde da se lece....  nego oni lepo kao gospoda, preko kolega i familije pa posle bude da njih neuk, nepismen narod pljuje bez razloga.

 

 

jedan od prvih poteza za ozdravljenje srpskog zdravstva bi bio da tebi ture lisice na ruke istog trenutka kad pokušaš da častiš lekara sa tih 1000e. Sad, ja sam 100% siguran da ćeš se ti poroditi bez problema i sa mitom i bez njega - a to što ti kontaš da ćeš kupiti bog zna kakvu sigurnost lovom govori više o tvom mindsetu nego o tebi. 

 

evo ti jedna lekarska crtica - trenutno sam na odmoru - otišao sam da se malo ohladim od pacijenata i "pacijenata" - pre 3 dana mi zvoni telefon i jedan od takvih "pacijenata" koji bi da im se posveti pažnja me gnjavi cirka 30 minuta o svom problemu, iako je ta priča ispričana u prvih 3 minuta razgovora - ceo razgovor se svodi na nadgornjavanje po principu - a šta ako? (što je ustvari sinonim za natezanje konopca po principu - ja znam bolje od tebe) - na koncu odlepim i spustim slušalicu, pošto se vazda izmedju rečenica u razgovoru umeće priča , ali ja stvatno ne mogu da čekam nedelju dana, pošto imam ozbiljan problem.

Posle par sati mi stiže poruka u kojoj piše - doktore, ako bi mogli da mi pomognete odmah ja bi bila vrlo zahvalna - ja odgovorim da ne mogu. A sutradan me zove nazovi prijateljica koja me je i preporučila tom liku sa pričom - slušaj ova će da te časti sa 50e ako završiš posao odmah. Ja naravno oteram i jednu i drugu u tri lepe pičke materine. Danas mi stiže čaršijski aber da su ove dve "pacijentkinje" naširoko na kafici kenjale o srpskom zdravstvu i kako su lekari oholi i bezobrazni jer zamisli ni 50e nije pomoglo da dobije ono šta hoće i kad hoće. 

 

primer drugi - nekoj glupači majka slomila nogu i treba da se opriše - zapadne joj moj drug, dobar lekar. Ona me zove danima da joj završim uput za Banjicu. Ja na kraju popizdim, uzmem je za ruku i odvedem kod tog lekara i kažem - e sad reci njemu ono što si pričala meni  - ona krene da palamudi, i tras vadi 100e i pokušava da turi u džep kolegi. Ovaj zapanjen, ja takodje - spakuje on onu kintu, tutne joj u ruku i kaže garancije ne prodajem - izlazimo napolje iz ordinacije, ja u predinfarktnom stanju,a ona će meni - jesi video djubre, malo mu 100e.....

 

dokle god ima takvih pacijenata zdravstvo će biti u kurcu. 

 

O srednjem medicinskom kadru nemam mnogo lepih reči (čast izuzecima) ali to je tako. Dok ne budu krenuli otkazi i kazne to se neće srediti - sa druge strane, državna bolnica je državna bolnica, tu te niko neće šašoljiti po guzici i keziti se, naročito ne za cca 300e mesečno. Srednji kadar je uz to malobrojan, i hronično premoren pošto ih nigde nema ni izbliza dovoljno za organizaciju posla (isto kao ni lekara). Jedan deo rešenja sam pomenuo oktazi i kazne, drugi deo je da se poveća broj tehničara u zdravstvenim ustanovama i treći i najbitniji - uvesti privatno zdravstvo u Srbiju (i sve što uz to ide). 

 

 

 

Disclaimer - u zdravstvu postoji korupcija, ali sam siguran u dve stvari - prvo, da je u 90% slučajeva ona inicirana od strane pacijenata, i drugo, da ona ne prebacuje 10% od ukupnog broja pacijenata.