Jump to content


Photo
- - - - -

Alternativna energija po DIY ( uradi sam ) pricipima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
19 replies to this topic

#16 Kraljevic_Majmuna

Kraljevic_Majmuna
  • Banned
  • 15 posts

Posted 17 January 2013 - 22:47

Ako pogledate ispod povrsine videcete da EPS sabotira razvoj vetroelektrana jer su svesni da je davati 9.5centi po kwh za vremenski nepouzdanu struju bacanje novca (i maloprodajna cena za domacinstva je znacajno manja od toga). To je mozda borderline ekonomicno u mestima sa jacim vetrovima i mnogo skupljom strujom (a SrBski vetrovi su daleko od najjacih u Evropi). Solarne elektrane su tek katastrofa, da ne govorimo o tome sto leti uvek ima viska struje, klima uredjaji su daleko od ravnjanja sa grejanjem... Da sacekamo mi jos dvadesetak godina da se tehnologija razvije, a nek Nemci placaju 20-30 evrocenti za kwh da bi imali 5% struje iz vetra

 

A ove Rambove ideje su cute, ali od solarnih punjaca za telefone i green lifestyla se tek necemo leba najesti (da mi neko objasni kako dati >10k evra na punjac za telefon moze da se vodi kao "sustainable development")



#17 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 January 2013 - 23:50

vetrogeneratori i solarni paneli podrazumevaju ulaganja od 0 da bi se ceo pogon stavio u proizvodnju, ...

Salis se naravno? Vetrogeneratori i solarni paneli su visestruko skuplji po instaliranom MW od klasicnih HE i TE.


#18 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 10 February 2013 - 13:09

 ideja sa kojom sam postavio temu je da se prave mali kucni sistemi za proizvodnju energije iz alternativnih izvora po uradi sam sistemu.  Znaci mali sistemi kao sto je taj solarni panel za zagrevanje vazduha od limenki, stari bojler na krovu i slicne stvari.  To su sistemi koji malo kostaju u izradi , pruzaju solidnu ustedu u energiji a opet tesko da ce vas drzava i EPS ganjati za stari bojler na krovu kuce.



#19 Wingman

Wingman
  • Members
  • 1,585 posts

Posted 29 May 2013 - 21:10

Nekome mozda bude zanimljivo da pogleda:

 

 

National Geographic Documentary - Planet Mechanics - Water War

 

 

 

National Geographic - Planet Mechanics - Surf Power full

 

 

 

National Geographic - Planet Mechanics - Cow Power full

 

http://www.youtube.com/watch?v=bO5PBLyIN60



#20 Wingman

Wingman
  • Members
  • 1,585 posts

Posted 06 August 2013 - 22:54

Skladistenje toplote u biljnom ulju,Stirlingov motor,solarne pumpe

 

Tamera - SolarVillage Testfield 2011

 


Edited by Wingman, 07 August 2013 - 12:51.