Jump to content


Photo
- - - - -

Alternativna energija po DIY ( uradi sam ) pricipima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
19 replies to this topic

#1 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 13 September 2012 - 12:45

U poslednje vreme puno citam po raznim sajtovima za razne uradi sam sisteme za ustedu energije.

Jedan od njih je i http://www.energija.tk/ sajt za izradu solarnog panela za dogrevanje od limenki od piva.

zatim postoje i mnogi raznorazni projekti za izradu mini i midi vetrenjaca koje mogu da posluze za osvetljenje, za neke male uredjaje itd..
pa cak i neki ovako pomalo smesni nacini ali koji mogu posluziti za osveljenje npr radionice i garaze , a pogotovo Romima u karton naseljima :

zatim mnogi projekti za zagrevanje vode leti itd...

Znam da ce ovde da se jave oni koji misle da je mnoge stvari lakse kupiti. Ali sustina je u tome da je drustvo kod nas ( a i u svetu ) znatno osiromasilo.. Pa su mozda mnogi ovakvi projekti laksi za nabaviti/napraviti.
Za solarni panel od limenki potrebna ulaganja su cca 150 eura ( kuciste, ventilatori, termostat) . Priznacete da je to cena nekih TA peci, "smederevaca" i drugih peci.. A za ovaj panel tvrde da menja u suncanim danima zimi i do 2kw ...

Sve u svemu, kombinacijom svih tih stvari se moze ostvariti znacajna usteda el. energije. A negde gde mozda i nema struje ( npr vikendice ) je i jedini nacin.

#2 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 13 September 2012 - 15:04

svaka cast na postu

#3 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 13 September 2012 - 15:50

sad vidim da sam u pogresnu rubriku postavio. Molio bih moderatora da je prebaci u nauku i tehnologiju ili gde vec misli da je mesto za ovu temu..

#4 GreenTea

GreenTea
  • Banned
  • 8 posts

Posted 17 October 2012 - 13:16

Probao sam eksperiment sa zatvoreniom kolom produžnog kabla i upaljača. Lijepo izgleda na youtube, ali je nažalost fake :)

#5 elektro_pionir

elektro_pionir
  • Members
  • 44 posts

Posted 10 December 2012 - 12:23

Zao mi je sto ova tema nije zazivela , inace mi se veoma dopada , predpostavljam da komercijalno isplativi projekti nisu lako dostupni ali sam ipak ocekivao veci broj komentara i mozda jos neke zanimljive ideje ... Ako naletim na nesto interesantno opet cu postovati .



#6 tomas man

tomas man
  • Members
  • 9 posts

Posted 16 January 2013 - 11:33

Vetrogeneratori su najisplativiji alternativni izvor energije. Nemci oko 5% struje proizvode na energetskim poljima sa vetrogeneratorima (vetrenjačama).

E sad, tih 5% je veće od zbira svih naših hidroelektrana i termoelektrana - zajedno !

Nešto je malo započeto i kod nas da se radi na tom polju...

A najjeftinija struja je ona dobijena iz nuklearnih elektrana...Dok je najskuplja solarna...



#7 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 January 2013 - 15:32

Elektricna energija dobijena od vetrogeneratora je znacajno skuplja nego ona dobijena konvencionalnim izvorima (ugalj i hidroenergija). Vetrogeneratori su isplativi samo i jedino zato sto je za otkup tako dobijene energije definisana obavezna minimalna otkupna cena znatno visa nego za druge izvore.

#8 tomas man

tomas man
  • Members
  • 9 posts

Posted 16 January 2013 - 19:24

Voleo bih da vidim egzaktne podatke o tome (cene). Jer mislim da to kod nas još uvek apsolutno nije moguće zbog propisa.



#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 January 2013 - 21:02

Voleo bih da vidim egzaktne podatke o tome (cene). Jer mislim da to kod nas još uvek apsolutno nije moguće zbog propisa.

 

Idi lepo na sajtove Agencije za energetiku  i Ministarstva energetike pa potrazi propise.

 

Evo ustedecu ti malo pretrazivanja:

 

http://www.aers.rs/I...x.asp?l=1&a=121

 

Otkupna cena za vetrogeneratore je 9,5 eurocenti po kWh (2012). Obrati paznju to nije cena po kojoj se energija prodaje krajnjim potrosacima vec cena po kojoj EPS mora da otkupi tu energiju od proizvodjaca. Povlasceni su i drugi obnovljivi izvori (biogas 12 do 16 eurocenti/kWh, solarne 23 eurocenta/kWh itd.)

Spoiler

Edited by tomas.hokenberi, 16 January 2013 - 21:21.


#10 tomas man

tomas man
  • Members
  • 9 posts

Posted 16 January 2013 - 22:09

E baš ti hvala za ovaj link. Zar nije očigledno da država ovom cenom ustvari sve čini da onemogući (komercijalnu) proizvodnju struje od vetra ?

U kom cilju ? Da li je to interes firmi koje prodaju struju EPS-u ? Nije li to atak na razvoj zemlje ?

Još kad bi postojao primer da je neko uspeo da u energetski sistem uvali koji kilovat od vetra...



#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 January 2013 - 06:02

E baš ti hvala za ovaj link. Zar nije očigledno da država ovom cenom ustvari sve čini da onemogući (komercijalnu) proizvodnju struje od vetra ?
U kom cilju ? Da li je to interes firmi koje prodaju struju EPS-u ? Nije li to atak na razvoj zemlje ?
Još kad bi postojao primer da je neko uspeo da u energetski sistem uvali koji kilovat od vetra...

Ne vidim kako to onemogucava komercijalnu proizvodnju struje na bazi vetra. Propisane su visoke otkupne cene i propisana je obaveza javnog preduzeca (EPS) da otkupljuje tako dobijenu energiju.

Slicna pravila i propisi se primenjuju sirom EU. Zapravo da nema subvencija i garantovanih otkupnih cena (otkup uglavnom vrse drzavni operatori prenosnog sistema, odnosno posredno poreski obveznici/gradjani) tesko da bi u Nemackoj ili bilo gde u EU bilo toliko vetrogeneratora i solarnih panela. Kada bi se primenjivali samo trzisni kriterijumi, a na sadasnjem tehnoloskom nivou, uopste ih ne bi bilo.

#12 DayWalker

DayWalker
  • Members
  • 7,846 posts

Posted 17 January 2013 - 11:43

E baš ti hvala za ovaj link. Zar nije očigledno da država ovom cenom ustvari sve čini da onemogući (komercijalnu) proizvodnju struje od vetra ?

U kom cilju ? Da li je to interes firmi koje prodaju struju EPS-u ? Nije li to atak na razvoj zemlje ?

Još kad bi postojao primer da je neko uspeo da u energetski sistem uvali koji kilovat od vetra...

bas naprotiv. drzava ima obavezu da otkupi svu generisanu struju po benificiranim cenama. u principu obnovljivi izvori energije moraju da ucestvuju u odredjenom procentu u ukupnooj proizvedenoj struji. slicno je sigurno kao i za hidrogeneratore za koje sam se raspitivao.

imas nekoliko privatnih hidroelektrani koje bez problema plasiraju svoju struju u eps. ove godine bi trebalo da se raspise konkurs za 40ak lokacija za izradu hidroelektrana za koje ce sve vaziti ovo pravilo otkupa struje.



#13 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 January 2013 - 16:25

E baš ti hvala za ovaj link. Zar nije očigledno da država ovom cenom ustvari sve čini da onemogući (komercijalnu) proizvodnju struje od vetra ?

U kom cilju ? Da li je to interes firmi koje prodaju struju EPS-u ? Nije li to atak na razvoj zemlje ?

Još kad bi postojao primer da je neko uspeo da u energetski sistem uvali koji kilovat od vetra...

Kao i obicno, kod nas relikti komunizma i dalje zive, tako da i hiper-regulisano "trziste" (koje u stvari ne postoji, jer bez minimuma slobode sam koncept gubi smisao) energije predstavlja samo takav jedan relikt etatistickog i bezumno korumpiranog totalitarnog sistema i totalitarnog nacina misljenja. Gdegod cujemo za neku privatnu inicijativu, sve cemo da uradimo da je sprecimo... Hajde da vidimo i taj konkurs, ali nesto ne verujem da ovi sto rade nisu to uspeli bez partijske podrske, a verovatno i solidne doze korupcije.


Edited by Schrodinger, 17 January 2013 - 16:25.


#14 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 17 January 2013 - 16:51

vetrogeneratori i solarni paneli podrazumevaju ulaganja od 0 da bi se ceo pogon stavio u proizvodnju, pa zašto se ne iskoristiti mehaničku energiju tamo gde se ona već oslobađa i ostaje potpuno neiskorišćena. pričam o Rambovoj ideji da se teretane pretvore u elektrane.

 

http://www.blic.rs/s...ativna-centrala

 

sjajna ideja je i iskorišćenje dečije hiperaktivnosti, poznato je da roditelji imaju veliki problem sa nemirnom decom, a mogućnost da kroz igru i višak energije koji troše na klackalicama, vrteškama, itd, zapravo proizvode el. struju, sigurno bi im bio uteha i ušteda za porodični budžet.

 

inače sam ovu ideju imao nameru da sprovedem u prostorijama kućnog saveta, sa trenažnim biciklima, ali projekat nije odobren u Opštini, šta mislite zašto?

razlog je upravo ovo što Šredinger kaže, suzbijanje inicijative, gušenje slobode na svakom koraku i segmentu društva, zarad očuvanja biznis monopola.

EPS kao socijalistički mastodont i dalje ima ulogu socijalnog amortizera i naravno post izbornog plena gde partijska vojska mora dobiti svoje uhlebljenje, ma koliko bila parazitsko opterećenje za budžet.

partijska, čitaj monopolska, čitaj mafijaška država je prepreka svega zdravog i kreativnog u ovoj usranoj zemlji, pa tako i u ovom slučaju.



#15 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 17 January 2013 - 16:56

E baš ti hvala za ovaj link. Zar nije očigledno da država ovom cenom ustvari sve čini da onemogući (komercijalnu) proizvodnju struje od vetra ?
U kom cilju ? Da li je to interes firmi koje prodaju struju EPS-u ? Nije li to atak na razvoj zemlje ?
Još kad bi postojao primer da je neko uspeo da u energetski sistem uvali koji kilovat od vetra...

Kao i obicno, kod nas relikti komunizma i dalje zive, tako da i hiper-regulisano "trziste" (koje u stvari ne postoji, jer bez minimuma slobode sam koncept gubi smisao) energije predstavlja samo takav jedan relikt etatistickog i bezumno korumpiranog totalitarnog sistema i totalitarnog nacina misljenja. Gdegod cujemo za neku privatnu inicijativu, sve cemo da uradimo da je sprecimo... Hajde da vidimo i taj konkurs, ali nesto ne verujem da ovi sto rade nisu to uspeli bez partijske podrske, a verovatno i solidne doze korupcije.

Pravila otkupa energije dobijene iz ovnovljivih izvora su maltene prepisana pravila koja se primenjuju u EU. Jedina razlika je u tome sto je u EU uobicajeno da za otkup viskova bude nadlezan (drzavni) operator prenosnog sistema a kod nas je nadlezan (drzavni) proizvodjac (EPS) a ne (drzavni) operator prenosnog sistema (EMS). Obnovljivi izvori zbog previsoke cene nisu konkurentni na otvorenom trzistu energije pa se zato masovno subvencionisu.