Jump to content


Photo
- - - - -

Putovanje na mars (prevara veka ili ostvariv projekat)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#1 core1984

core1984
  • Members
  • 38 posts

Posted 05 September 2012 - 12:01

http://www.b92.net/z...4&nav_id=640132

Na B92 se vec drugi put pojavljuje clanak o ovom projektu, kad se prvi put pojavio, iscitao sam o cemu se radi, kakva je zamisao, dinamika projekta . . .

Tehnicki deluje ostvarivo posto astronauti koji odu na mars tamo ce i ostati, velika se usteda postize time sto se ne planira povratna misija, finansijski gledano nemam predstave koliko bi mogao kostati ceo projekat, ali mi deluje da tesko da moze da se izfinansira iz donacija i prodaje tv prenosa.

Sta vi mislite o svemu, jel ovo jedna dobro upakovana prevara ili ima neke male sanse da se ostvari.

#2 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 05 September 2012 - 22:26

Ni ja nisam mislio da je moguce, ali eto Discovery ch. vec finansira jednu misiju na Mars koja kosta 345 miliona eura komercijalnim tv programom. Da li je 6 milijardi nerealno, videcemo, svakako zvuci tako. Konacno nesto korisno i od rijaliti tv programa.

Discovery channel ce finansirati novu misiju na Mars.

Kjuriositi 2016. dobija društvo?

Samo dve nedelje pošto je Kjuriositi rover sleteo na Mars, Američka svemirska agencija objavila je da će još jednog robota poslati na Crvenu planetu do 2016.

Instrumenti koji će se nalaziti na ovoj konstrukciji meriće i seizmičke potrese na Marsu zahvaljujući čemu će biti moguće uporediti slojeve stena unutar planete, kao i otkriti da li planeta ima tečno ili čvrsto jezgro.

Misiju će finansirati kanal "Diskaveri" za potrebe serije koja će se emitovati odvojeno od naučnog programa NASA-e.



#3 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 06 September 2012 - 07:52

Nije mi jasno sta su toliko zapeli za tim marsom, prema svim informacijama radi se o odvratnoj pustinji.

#4 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 06 September 2012 - 13:31

Da, ali je to u pitanju najbliza odvratna pustinja po kojoj mozemo skakutati i na njoj se slikati. ;)

#5 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 06 September 2012 - 13:47

taj mars bi mogao da se iskoristi da se sav zlikovacki humanoidni talog sa Zemlje skladisti. zatvori bi postali proslost, nesto kao onaj film sa kurtom raselom. kakav bi raj ovde nastao, a i smanjila bi se populacija za bar 1/3. nema cuvara, nista, nek se snalaze.

#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 06 September 2012 - 15:53

Nije mi jasno sta su toliko zapeli za tim marsom, prema svim informacijama radi se o odvratnoj pustinji.

Dok se ne shvati da je kolonizacija svemira vrlo urgentno eticko i ekolosko pitanje, dotle nikakav ozbiljniji napredak nece biti postignut...

I sasvim suprotno od tvog potonjeg posta: u perspektivi (nakon prve faze naseljavanja), bilo kakav kosmicki habitat pruza mogucnosti za veci, a ne manji, kvalitet zivota nego bilo gde na Zemlji.

#7 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 06 September 2012 - 16:28

Da, ali je to u pitanju najbliza odvratna pustinja po kojoj mozemo skakutati i na njoj se slikati. ;)



Mars od svim planeta u okolini j najslicniji zemlji ako se moze negde raditi terraforming onda na njemu.

#8 kišjeli_kupus

kišjeli_kupus
  • Members
  • 160 posts

Posted 06 September 2012 - 17:38

a ja kreten kupio plac na mjesecu. :frust: :frust:

#9 core1984

core1984
  • Members
  • 38 posts

Posted 07 September 2012 - 06:56

a ja kreten kupio plac na mjesecu. :frust: :frust:


Ne znam da li si stvarno kupio plac na mesecu ali ako jesi, nisi kupio nista, mesec kao i ostali svemirski objekti pripadaju svakome:


Outer space, including the Moon and other celestial bodies, shall be free for

exploration and use by all States without discrimination of any kind, on a basis of

equality and in accordance with international law, and there shall be free access to

all areas of celestial bodies.

http://www.oosa.unvi.../STSPACE11E.pdf

Edited by core1984, 07 September 2012 - 06:57.


#10 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 07 September 2012 - 15:19

Dok se ne shvati da je kolonizacija svemira vrlo urgentno eticko i ekolosko pitanje, dotle nikakav ozbiljniji napredak nece biti postignut...

I sasvim suprotno od tvog potonjeg posta: u perspektivi (nakon prve faze naseljavanja), bilo kakav kosmicki habitat pruza mogucnosti za veci, a ne manji, kvalitet zivota nego bilo gde na Zemlji


Tako je, to je pre svega egzistencijalno pitanje.

Mars od svim planeta u okolini j najslicniji zemlji ako se moze negde raditi terraforming onda na njemu.


Dobro, to je već dalja budućnost. Ovo su prvi važni koraci ka njoj.

#11 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 08 September 2012 - 00:12

ako se to desi i ako oni tamo prezive onda ce to biti najveci dogadjaj u nasim malim zivotima IMHO.

#12 DayWalker

DayWalker
  • Members
  • 7,846 posts

Posted 09 September 2012 - 19:06

u nasim malim zivotima nece ali ce civilizacijski biti veci od otkrica amerike, hodanja po mescu i otkrivanja penicilina zajedno.
cak i lek protiv side ili raka deluje zanemarljivo naspram mogucnosti da se ljudski zivot rasiri po svemiru.

#13 GreenTea

GreenTea
  • Banned
  • 8 posts

Posted 17 October 2012 - 13:21

Ne znam da li si stvarno kupio plac na mesecu ali ako jesi, nisi kupio nista, mesec kao i ostali svemirski objekti pripadaju svakome:


:) Čisto sumnjam da Ameri imaju tu logiku, nažalost ...

#14 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 November 2012 - 13:39

Cifra koja je delovala kao nerelana se ispostavila kao sasvim realna:

Celi projekat Mars One koštaće oko šest milijardi dolara, a kompanija se nada da će joj šou u stilu “Velikog brata” omogućiti da otplati većinu tih troškova.

Holanđani grade koloniju na Marsu?


Beč -- Skok Feliksa Baumgartnera sa ivice svemira, sa vrtoglavih 39 kilometara visine, doneo je Red Bulu takođe vrtoglav prihod od reklama - 6 milijardi evra.

Feliks doneo 6 mlrd. $ Red Bulu


Tako da je sam put cak i ekonomski isplativ, ali kao prepreka ostaju tehnicka resenja i njihov razvoj koji jos uvek zavisi od drzavnih projekata.

#15 torturer

torturer
  • Members
  • 63 posts

Posted 24 November 2012 - 15:59

Mislim da ćemo se morat malo požurit, jer oko Zemlje će nastat prometni kolaps ;)