Jump to content


Photo

Novo monashtvo ......


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#1 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 05 September 2012 - 04:31

pozeleo sam danas ipak da otvorim jedan multidisciplinarni topik. nesto o stednji, domacinstvu, prezivljavanju, dobrovoljnoj oskudici, jednostavnosti, novom monastvu....

#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 September 2012 - 04:39

Mnogo sam razmisljao na ovu temu i zakljucio da je jako pametno prestati sa kupanjem, posto se time stedi novac od sapuna, sampona, vode i struje za grejanje bojlera. Sva ta ustedjena lova se moze upotrebiti, za nove ovce, koze i sto je najvaznije krave. Krave i ovce su plemenite zivotinje i daju mleko i daju sira i daju meso i daju kosti za cesalj. Kad vec imam cesalj, onda ne moram da idem kod frizera. Cak cu i na taj nacin da ustedim pare i kupim jos vise krava.
Skromnije ne mogu.

Edited by mrd, 05 September 2012 - 04:40.


#3 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 05 September 2012 - 04:49

pozeleo sam danas ipak da otvorim jedan multidisciplinarni topik. nesto o stednji, domacinstvu, prezivljavanju, dobrovoljnoj oskudici, jednostavnosti, novom monastvu....


?

#4 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 05 September 2012 - 06:53

:blink:

#5 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 05 September 2012 - 07:53

pozeleo sam danas ipak da otvorim jedan multidisciplinarni topik. nesto o stednji, domacinstvu, prezivljavanju, dobrovoljnoj oskudici, jednostavnosti, novom monastvu....


Na Terazijama stoji monah (mislim, obučen tako + brada) i drži ispred sebe tablu na kojoj piše, "Braćo i sestre, pomozite siromašnom mohanu".
To mora da je to novo monaštvo!

#6 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 05 September 2012 - 09:26

vec ste napravili da bude posprdno, da me vucete koa idiota, seosku budalu. to nij emoj cilj.
ja sam ozbiljan.
ali hvala postavljacu topika

ne. novo monastvo ne iskljucuje celibat i normalan zivot.

pisem o tome da su mnogi zgadjeni bukom, zgrtanjem novca itd potrazili spas od takozvane civilizacije, kao oni programeri u Grckoj. Ali ne rade to ljudi zbog idealizma samo, ljudi stede i da ne bi trosili i morali da rade. Ja sam, putujuci po svetu, primetio da ljudi drugde vise stede tj da kod nas ne znaju da vode domacinstvo.

A kako se vodi domacinstvo?

Prvenstveno, treba biti skroman. Zivot je kratak i sve velike ambicije su nepozeljne jer su besmislene. SMrt anas iionako ceka. Ne znaci da ne treba uzivati, ali postoje i besplatna zadovoljstva kao sto je seks, igranje saha, dobar i skroman zalogaj, setnje, plivanje, masaza i samomasaza.... Ukoliko neko zeli da vam proda nesto od ovoga, ne treba se druziti sa njim.

Od dece se da dosta nauciti. Deca su srecna samo kad mogu da se druze i da se igraju, pa makar i stapom u blatu. Ucimo zato od blata. Blato je prapostanak. Nije li bog napravio ljude od blata. MOzda ne Jahve, vec neki drugi.

Zeleo bih da ovde ucestvuje vis eljudi. D aimamo eksperta za kuce koji bi pisao o tome kako ustedeti na kuci, bez recimo, kupovine PVC stolarije koja je stetna i cini sobe zagusljivima
Zarim o alternativama za izlaske
O altrnativama za prostituciju, kocku i slicne oblike zabave
Ja bih mogao reci nesto o dostizanju visih stanja svesti bez upotrebe droge.


Mislim da ste stekli neki pocetni utisak o onome sto bih voleo da kazem, ali, ja bih vama, iako me smatrate idiotom, iako je moj uvod pomalo konfuzan, jer ja imam taj psihicki problem, zbog koga sam konfuzan, ja bih dakle vama zeleo da dam rec. POcnimo od neceg neprijatnog.

Kako perete sudove? Koji je najlaksi nacin za pranje, sta su alternative (nemojte samo PVC tanjire). Da li covek moze da napravi sam onaj prasak sto ide u masinu za sudove.

moja omiljena alternativa je saharska i podsaharska kuhinja. Jelo se sluzi u jednoj, da kazemo, palacinki. nema pribora i nema tanjira, jede se rukama, a prsti se mnogo ne zamaste. Kakvo umece? Sta kazete na to?

#7 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 05 September 2012 - 10:09

@sapunar,
ne znam nista o novom monastvu, ali me zanima vishe stanje svesti koje si pomenuo.


#8 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 05 September 2012 - 10:38

vec ste napravili da bude posprdno, da me vucete koa idiota, seosku budalu. to nij emoj cilj.
ja sam ozbiljan.


Bez namere da (ti) se pravdam ... koristim priliku da kažem par stvari.

Moj prethodni post na ovom topiku je replika postavljaču topika. Uklopilo mi se u jučerašnji utisak. Sa tobom odavno ne ulazim u polemike upravo zato sto shvatam da si ozbiljan.

Mislim da ste stekli neki pocetni utisak o onome sto bih voleo da kazem, ali, ja bih vama, iako me smatrate idiotom, iako je moj uvod pomalo konfuzan, jer ja imam taj psihicki problem, zbog koga sam konfuzan, ja bih dakle vama zeleo da dam rec. POcnimo od neceg neprijatnog.


Nadam se da uprkos tom svom problemu koji pominješ možeš da shvatiš da nickovi koji pišu na forumu – srećom! - nisu kompaktna masa koja se ponaša i razmišlja na istovetan način + da svako ima neke svoje razloge. Hoću reći, na forumu ništa/niko ne nailazi na istu vrstu tretmana (što samo po sebi nije nužno loša stvar). Dovoljno je vrlo malo da bi se aktivirali nečiji niski porivi u kombinaciji sa dokonošću i potrebom da ispraznost dobije formu piskaranja. Rezultat su mnoge semantičke interakcije koje ovde viđamo a iz kojih zvrji prazno. Ne bih da špekulišem zašto neki vole da ti redovno prave društvo na forumu na način opisan u prethodnoj rečenici. Uverena sam da svako sam sebi može da odgovori na pitanje šta time dobija. Šta gubi - jasno je. Ostaje nada da i ti i oni (svako za sebe) možete da pronadjete način da to hendlujete (bez da o tome obaveštavate i u to uvlačite forumsku javnost). Na kraju krajeva, svako bi trebao sam da izađe na kraj sa svojom konfuzijom ma kako neprijatno to zvučalo. U slučaju da mu za to treba pomoć, na forumu je - sasvim razumljivo - neće pronaći/dobiti. Znamo iz iskustva - ko god je od sebe napravio temu na forumu, to se nije dobro završilo.

#9 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 05 September 2012 - 11:00

..... jer ja imam taj psihicki problem, zbog koga sam konfuzan, .....

ti si samo koceptualni razbijac, sto je meni sasvim u redu

#10 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 05 September 2012 - 15:51

vec ste napravili da bude posprdno, da me vucete koa idiota, seosku budalu. to nij emoj cilj.
ja sam ozbiljan.
ali hvala postavljacu topika

ne. novo monastvo ne iskljucuje celibat i normalan zivot.

pisem o tome da su mnogi zgadjeni bukom, zgrtanjem novca itd potrazili spas od takozvane civilizacije, kao oni programeri u Grckoj. Ali ne rade to ljudi zbog idealizma samo, ljudi stede i da ne bi trosili i morali da rade. Ja sam, putujuci po svetu, primetio da ljudi drugde vise stede tj da kod nas ne znaju da vode domacinstvo.

A kako se vodi domacinstvo?

Prvenstveno, treba biti skroman. Zivot je kratak i sve velike ambicije su nepozeljne jer su besmislene. SMrt anas iionako ceka. Ne znaci da ne treba uzivati, ali postoje i besplatna zadovoljstva kao sto je seks, igranje saha, dobar i skroman zalogaj, setnje, plivanje, masaza i samomasaza.... Ukoliko neko zeli da vam proda nesto od ovoga, ne treba se druziti sa njim.

Od dece se da dosta nauciti. Deca su srecna samo kad mogu da se druze i da se igraju, pa makar i stapom u blatu. Ucimo zato od blata. Blato je prapostanak. Nije li bog napravio ljude od blata. MOzda ne Jahve, vec neki drugi.

Zeleo bih da ovde ucestvuje vis eljudi. D aimamo eksperta za kuce koji bi pisao o tome kako ustedeti na kuci, bez recimo, kupovine PVC stolarije koja je stetna i cini sobe zagusljivima
Zarim o alternativama za izlaske
O altrnativama za prostituciju, kocku i slicne oblike zabave
Ja bih mogao reci nesto o dostizanju visih stanja svesti bez upotrebe droge.


Mislim da ste stekli neki pocetni utisak o onome sto bih voleo da kazem, ali, ja bih vama, iako me smatrate idiotom, iako je moj uvod pomalo konfuzan, jer ja imam taj psihicki problem, zbog koga sam konfuzan, ja bih dakle vama zeleo da dam rec. POcnimo od neceg neprijatnog.

Kako perete sudove? Koji je najlaksi nacin za pranje, sta su alternative (nemojte samo PVC tanjire). Da li covek moze da napravi sam onaj prasak sto ide u masinu za sudove.

moja omiljena alternativa je saharska i podsaharska kuhinja. Jelo se sluzi u jednoj, da kazemo, palacinki. nema pribora i nema tanjira, jede se rukama, a prsti se mnogo ne zamaste. Kakvo umece? Sta kazete na to?

hajd da procitamo malo o tom visem stanju svijesti bez raznih stimulansa. nemoj samo da otkrijemo ''istinu'' kao neki npr budisticki monasi koji meditiraju u nekim malim celijama i po 30 godina. i onda odjednom prasnu u ludacki smijeh, skontaju u shta su bacili te godine i odu u prvi bordel, napiju se ili napushe opijuma. drugi bold: nije zar da imas masinu za sudove? a alternativno pranje sudova je zemljom. ili eto blatom, koje si pominjao. i naravno sapiranje vodom. ta varijanta dolazi u obzir ako pocnemo zivjeti zivot koji ti cesto zagovaras. neka kucica (bez PVC prozora) van grada, nemoj bas zemunica, jbg. potok ili izvor u blizini, ako nema vodovoda. a sta sa sushama koje su sve ucestalije i kako stvari stoje bice ih jos vishe? puno nas je da bi svako od nas odabrao ''najbolje'' mjesto za zivot. doduse, ti si u prednosti. sela u srbiji su sve praznija, mnoga i napustena. mozda da krenemo odatle?

#11 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 05 September 2012 - 17:18



#12 Lotosss

Lotosss
  • Banned
  • 156 posts

Posted 05 September 2012 - 17:53

evo npr :
www.punpunthailand.org/

#13 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 05 September 2012 - 20:45

Put? Onaj ko se nada promeni percepcije skrece u droge i laganu smrt.
J aislim na zen, ne onaj po celijama, vec oblik meditacije prilagodjene savremenom zivotu, ma sta to znacilo. Onako kako me je ucio moj Ucitelj.

Nadjite neko mirno mesto. Sedite ili lezite, ili kleknite. Obratite paznju na disanje, disite duboko ali bez nprezanja. Obratite paznju na svoj nos. Ne dozvolite da zaspete.

Budite skoncentrisani. 5 10 minuta, ujutru i uvece je dosta z apocetak. Posle povecajte na po 20 min.

Misli, traume, secanja ce dolaziti, poput demona. Vi ih prepoznajte uz pomisao „to je...“ ili „evo ga...“

Nema tu niceg spektakularnog, za nedelju ili dve osececete se malo.. lakse. Vasa percepcija ce biti malo drugacija. Sve te misli, to djubre koje dolazi, naucicete da relativizujete.

Neki ovo ne mogu da izvedu. Ocajno misle, triude se, disu uspaniceno, gube se, gue se.

Nema Hakslijevih vrata, nema LSDa, nema prosvetljenja sa velikim P, nema boga, nema nicega, to ste samo vi koj disete u toj stolici, nema nada, nema ambicija, postoji glad, postoji buka saobracaja u daljini, postoje vase ruke i noge, yivi ste i srecni ste sto je tako.

Kada stvari pocnu da se desavaju same od sebe, kada osetite otvaranje, to c ebiti to. Ponos necete srivati jer cete ga se do tada osloboditi.

Gledacete 20 minuta djon svoje cipele yacudjeni kao dete sadryajem koji je tamo. Dryacete kamen u ruci iynenadjeni svaki put.

Niste postigli nista, nista nije ni imalo da se postigne
Opet....

O tiim stvarima s eovako ne moye pisati

za sada....

#14 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 05 September 2012 - 20:48

A šta ćemo sa onima kao što sam ja koji volimo buku?
Ja bez 2 sata glasne muzike dnevno ne mogu da zamislim život.

#15 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 05 September 2012 - 20:51

Neko ce moci da vam prica da je dobio pare a lutriji i bice vam svejedno
Neko drugi da mu je otac umro i bice vam zao zbog njega, ne zbog sebe

napominjem, ja nisam guru, ja ne znam mnogo o ovome, ja se na zalost vis ene bavim ovim bas svaki dan
ne znam zasto bas ovo toliko zanima

hteo sam o stednji
domacinstvu
pranju sudova.

ko hoce da slusa glasnu muziku neka slusa, ali barem 20 min neka ne slua nista