Jump to content


Photo
- - - - -

duzina boravka u usa na turistickoj vizi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
57 replies to this topic

#31 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 23 August 2015 - 15:52

Sudeci po ovome, trebao bih poneti sve dokumente koje sam nosio kada sam podnosio za USA vizu u Beogradu?

 

Da li je istina da ne mogu aplicirati za Kanadsku vizu iz USA ako ako nemam stalno prebivaliste u Americi?

Izvini malo mi je slabiji engleski :)

Ja stvarno ne znam za kanadsku vizu, veoma cesto ako nemas boravak u zemlji neces moci da trazis vizu ili ce procedura trajati mnogo duze nego sto bi trajala kad vizu trazis u zemlji boravka/Beogradu. Zato sam rekla da proveris direktno kod njih. Ima vec dosta godina kad su me Nemci odbili po slicnom osnovu, kad sam trazila vizu van Beograda.

Ali mislim da za Kanadu ne odbijaju automatski, tako sam cula, ako je ulazak u kanadu kratak (tipa hoces par dana na Nijagarinim vodopadima). Ali ce procedura verovatno biti duga jer ce raditi proveru papira. Dokumentacija ce sigurno biti ista uz dodatak dokaza osnove posete u USA (da imas pravo da udjes nazad u USA).

Od kako su u USA uveli elektronski I94 nisam imala prilike da neko produzava I94 za turisticku posetu, samo znam da je 6 meseci striktan zakon za turistiske vize - osim u slucajevima medicinskih problema.

 

Znam da dosta ljudi misli da je dovoljno da izadjes pa opet imas 6 meseci, ali to nije tacno. Ako ti i uspe da to prekrsis, tipa prosto ostanes duze u US, dobices zabranu ulaska kasnije.

 

I koliko znam Kanada prima te aplikacije samo na par mesta, tipa LA, NY, DC... mislim da Chicago nije opcija.



#32 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 23 August 2015 - 16:53

Sudeci po ovome, trebao bih poneti sve dokumente koje sam nosio kada sam podnosio za USA vizu u Beogradu?
 
Da li je istina da ne mogu aplicirati za Kanadsku vizu iz USA ako ako nemam stalno prebivaliste u Americi?
Izvini malo mi je slabiji engleski :)

Ja stvarno ne znam za kanadsku vizu, veoma cesto ako nemas boravak u zemlji neces moci da trazis vizu ili ce procedura trajati mnogo duze nego sto bi trajala kad vizu trazis u zemlji boravka/Beogradu. Zato sam rekla da proveris direktno kod njih. Ima vec dosta godina kad su me Nemci odbili po slicnom osnovu, kad sam trazila vizu van Beograda.
Ali mislim da za Kanadu ne odbijaju automatski, tako sam cula, ako je ulazak u kanadu kratak (tipa hoces par dana na Nijagarinim vodopadima). Ali ce procedura verovatno biti duga jer ce raditi proveru papira. Dokumentacija ce sigurno biti ista uz dodatak dokaza osnove posete u USA (da imas pravo da udjes nazad u USA).
Od kako su u USA uveli elektronski I94 nisam imala prilike da neko produzava I94 za turisticku posetu, samo znam da je 6 meseci striktan zakon za turistiske vize - osim u slucajevima medicinskih problema.
 
Znam da dosta ljudi misli da je dovoljno da izadjes pa opet imas 6 meseci, ali to nije tacno. Ako ti i uspe da to prekrsis, tipa prosto ostanes duze u US, dobices zabranu ulaska kasnije.
 
I koliko znam Kanada prima te aplikacije samo na par mesta, tipa LA, NY, DC... mislim da Chicago nije opcija.

Nisam siguran da je turistička viza vezana za 180 dana godišnje. Znam za slučajeve gde je to bilo više dana, kombinovano sa više izlazaka iz US.
Pogledao sam na site, ali po običaju kad ti nešto treba, njega nema. ;)

#33 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 23 August 2015 - 21:21

Nisam siguran da je turistička viza vezana za 180 dana godišnje. Znam za slučajeve gde je to bilo više dana, kombinovano sa više izlazaka iz US. Pogledao sam na site, ali po običaju kad ti nešto treba, njega nema. ;)

Neimigrantske vize (i ESTA) za kratkotrajni boravak (poseta, poslovna itd.)  mogu da odobre boravak na maksimalno 180 dana u 360 dana. Promene statusa - tipa sa B1 na F1 itd naravno menjaju to - pa em si u legalnom status dok traje proces, em ti ona nastupa novi period, zavisi od tipa nove vize. Izmedju ostalog, sve preko 180 dana pretvara posetioca/neimigranta (pa makar i familiju posecivao) u poreskog obveznika USA :) Inace, maksimalni boravak odredjuje CBP officer na ulazu u USA - ne konzularno koje je izdalo vizu. Obicno skracuju ljudima iz visokorizicnih zemalja tipa Indije, Filipina i Kine - mada mom bivsem kolegi sa srpskim pasosem prilikom jedne posete lupise na celih 10 dana (to mu je bila treca poseta USA u jednoj godini, pa im se valjda ucinio sumnjiv). 

 

Za Kanadsku vizu ne mozes da apliciras u USA ako nemas boravak (worker, permanent/temporary residence, student, J1 exchange visitor itd) (turisticki se ne racuna) u USA - odnosno, mozes da apliciras ali rizikujes da uletis u dodatno procesuiranje koje ce em da te kosta troskova vize (nepovratnih, cak i kada je odbijena), em moze da ti se desi da budes odbijen sto nije dobra stvar prilikom sledeceg pokusaja. 



#34 Daxx

Daxx
  • Members
  • 13 posts

Posted 23 August 2015 - 21:56

Neimigrantske vize (i ESTA) za kratkotrajni boravak (poseta, poslovna itd.)  mogu da odobre boravak na maksimalno 180 dana u 360 dana. Promene statusa - tipa sa B1 na F1 itd naravno menjaju to - pa em si u legalnom status dok traje proces, em ti ona nastupa novi period, zavisi od tipa nove vize. Izmedju ostalog, sve preko 180 dana pretvara posetioca/neimigranta (pa makar i familiju posecivao) u poreskog obveznika USA :) Inace, maksimalni boravak odredjuje CBP officer na ulazu u USA - ne konzularno koje je izdalo vizu. Obicno skracuju ljudima iz visokorizicnih zemalja tipa Indije, Filipina i Kine - mada mom bivsem kolegi sa srpskim pasosem prilikom jedne posete lupise na celih 10 dana (to mu je bila treca poseta USA u jednoj godini, pa im se valjda ucinio sumnjiv). 

 

E to je deo koji me interesuje. Na osnovu cega odredjuje, sta bi moglo uticati na njegovu odluku? Novac u dzepu koji planiram  potrositi ili recimo period  povratka u avio  karti? Ili jednostavno sreca :) Karikiram... 

Kako ide procedura sa I94 obrascem, gde se popunjava?

 

Za Kanadsku vizu ne mozes da apliciras u USA ako nemas boravak (worker, permanent/temporary residence, student, J1 exchange visitor itd) (turisticki se ne racuna) u USA - odnosno, mozes da apliciras ali rizikujes da uletis u dodatno procesuiranje koje ce em da te kosta troskova vize (nepovratnih, cak i kada je odbijena), em moze da ti se desi da budes odbijen sto nije dobra stvar prilikom sledeceg pokusaja. 

Koliko bi me to  kostalo? Negde sam procitao da bi za nekoga ko je u Cikagu najblizi bio Detroit? 

Problem mi je da trosim vreme ovde na cimanje za kanadsku vizu. MIslio sam  da bi to bilo bolje obaviti kad sam tamo tako da bi ujedno i obilazio sve sto sam naumio da ne trosim godisnji ovde. Uzgred, ja kao turista posecujem rodjaka i kod njega bih boravio. Da li se to racuna kao  mesto boravka ili to mora da bude stalno mesto boravka?


Edited by Daxx, 23 August 2015 - 22:02.


#35 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 23 August 2015 - 22:24

Nisam siguran da je turistička viza vezana za 180 dana godišnje. Znam za slučajeve gde je to bilo više dana, kombinovano sa više izlazaka iz US. Pogledao sam na site, ali po običaju kad ti nešto treba, njega nema. ;)

Evo Nimrod odgovorio. Pitala sam moju mamu koja je pogledala u njen pasos - odlucuje se na imigracionom prilikom ulaska upisuje se vreme boravka.

To sa 6 meseci je upravo problem sa IRSom koji je Nimrod naveo. Ako je neko to prekoracio sa vise ulazaka samo je imao srece da ga nisu navatali.

 

E to je deo koji me interesuje. Na osnovu cega odredjuje, sta bi moglo uticati na njegovu odluku? Novac u dzepu koji planiram  potrositi ili recimo period  povratka u avio  karti? Ili jednostavno sreca :) Karikiram... 

Kako ide procedura sa I94 obrascem, gde se popunjava?

Diskreciono pravo, obicno na osnovu povratne karte koju imas, osim ako ga bas nisi preterao ili delujes sumnjivo. I94 se pre popunjavao na ulasku, i tu se upisivalo vreme izlaska. Sad cu da otkrijem kako ide za desetak dana  :) kad moji dodju.

 

Koliko bi me to  kostalo? Negde sam procitao da bi za nekoga ko je u Cikagu najblizi bio Detroit? 

Problem mi je da trosim vreme ovde na cimanje za kanadsku vizu. MIslio sam  da bi to bilo bolje obaviti kad sam tamo tako da bi ujedno i obilazio sve sto sam naumio da ne trosim godisnji ovde. Uzgred, ja kao turista posecujem rodjaka i kod njega bih boravio. Da li se to racuna kao  mesto boravka ili to mora da bude stalno mesto boravka?

poseta USA se ne racuna kao boravak, moras da imas pravo boravka u USA, a to ti turisticka viza ne omogucava. Ako si u BG kanadsku vizu vadi tamo, i to nakon sto imas USA vizu.



#36 Daxx

Daxx
  • Members
  • 13 posts

Posted 24 August 2015 - 06:00

94 se pre popunjavao na ulasku, i tu se upisivalo vreme izlaska. Sad cu da otkrijem kako ide za desetak dana  :) kad moji dodju.

 

 

Hvala, mnogo ce mi znaciti ovaj podatak   :)

 

 

Danas sam poslao mail http://www.vfsglobal...about_visa.html   info.canseriom@vfshelpline.com  gde sam se interesovao da li mogu podneti zahtev za CA vizu iz USA i dobio odgovor :

 

Postovani,

 

Pretpostavljamo da mozete. Ali nismo sigurni.

 

Pogledajte na site-u kanadske imigracije ili bolje da pitate americku ambasadu da li moze iz Cikaga drzavljanin Srbije da trazi vizu.

Potom sam zvao americku Ambasadu gde su mi rekli da ne znaju i da bih trebao kontaktirati Kandasku ambasadu... :)


Edited by Daxx, 24 August 2015 - 11:26.


#37 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 24 August 2015 - 13:51

Hvala, mnogo ce mi znaciti ovaj podatak   :)

 

 

Danas sam poslao mail http://www.vfsglobal...about_visa.html   info.canseriom@vfshelpline.com  gde sam se interesovao da li mogu podneti zahtev za CA vizu iz USA i dobio odgovor :

 

Potom sam zvao americku Ambasadu gde su mi rekli da ne znaju i da bih trebao kontaktirati Kandasku ambasadu... :)

Naravno da moras da kontaktiras kanadski konzulat, kakve veze imaju ameri sa kanadskim vizama? Inace, procesuiranje kanadske vize traje 52 dana  regularno u Njujorku, 42 dana u LA, za temporary resident (tj. turisticku), ako imas regularan status u US. Na cic.gc.ca sve u detalje. Ne mozes da podneses prijavu u konzulatu u Cikagu. 

 

I94 se ne popunjava vise nigde, vec dve godine je elektronski, jedino sto popunjavas na papiru sada je carinska deklaracija. Adresu u US su duzne da skupe avio kompanije prilikom cekiranja putnika.

 

Duzinu boravka odredjuje CBP officer na osnovu svoje procene tvog imigracionog rizika. Sta ulazi u tu procenu - ko ce ga znati, ali logicno je pretpostaviti da ako si ranije prekrsio dozvoljenu duzinu boravka ili si ne daj boze bio deportovan, to nece uzeti kao povoljne okolnosti. CBP officer te nece pitati koliko novca nosis - izmedju ostalog jer ne znam kako bi dokazao tvrdnju osim ako ne izvadis kes, a kes je sam po sebi sumnjiv, ali ce te pitati gde ostajes, ko finansira put, koliko planiras da ostajes, sta si po profesiji, jesi li bio prethodno u USA, kad i koliko dugo itd. Pa onda ili mu tvoji odgovori uliju poverenje da nemas nameru da imigriras i ilegalno radis, ili ne. Uvek mozes da dopadnes na secondary processing, gde ce da te pitaju ista pitanja ponovo, proveravaju tvoj profil itd. Mislim da bi generalna pretpostavka trebala da ti bude da ces dobiti sest meseci jer vecina putnika to dobija, a da postoji rizik da dobijes manje. Koliko manje, nemoguce reci unapred. 

 

Btw, ako ti zaista planiras da budes u US sest meseci, sta ce ti turisticka viza? Mislim, ajde da te pita CBP officer to pitanje, sta ces da mu kazes? Imas sest meseci odmora i novca da se izdrzavas pola godine bez rada? Ja se ne bih oslanjao na tu logiku previse. 


Edited by Nimrod, 24 August 2015 - 13:55.


#38 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 24 August 2015 - 22:59

nimrod je uglavnom sve lepo objasnio.

 

I94 vise ne postoji kao "kartonce" nego je elektronski, a na pecatu koji lupe pise admitted, zatim class - to upisu rukom, npr. B1 za turisticku, I stoji datum do kada ulazak vazi, sto je najcesce 6 meseci (pogledala sve ovo pre 5 min, imam trenutno jednu posetu ovde kod sebe).

 

sto se tice duzine boravka od 6 meseci - ja vise godina unazad imam familiju koja je toliko ostajala, a jednom I prijateljicu koja je bila 2 godine jednu za drugom po 6 meseci., svima sam uvek savetovala da na pitanje koliko dugo planiraju da ostanu odgovore iskreno, dakle 6 meseci (ili nesto malo manje - uvek neki dan manje za slucaj da bude nekog odlaganja leta, nesto neplanirano se desi I sl), ono sto nikako ne savetujem je da se ne govori istina, a uostalom taj podatak se vrlo lako da videti iz povratne karte.

kao sto je angelia gore napisala - officer ima diskreciono pravo da nekog uopste ne pusti da udje (iako ima vizu - to je samo prolaz do port of entry, a homeland security su oni koji ultimativno odredjuju da li nekog pustaju I na koliko dugo), I officer je taj koji odredjuje duzinu boravka. uvek se moze desiti da odbiju ulazak ili izdaju na manje od 6 meseci. I zasita je nepredvidivo I nemoguce imati garancije.

 

jos jedan glas da se za kanadsku vizu aplicira u home country



#39 Daxx

Daxx
  • Members
  • 13 posts

Posted 26 August 2015 - 13:26

Ako sve bude teklo po planu, putujem za mesec dana u usa i ostao bih 17 dana jer toliko imam godisnjeg.
Hvala vam mnogo na informacijama.

Edited by Daxx, 26 August 2015 - 13:27.


#40 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 26 August 2015 - 13:29

Ako sve bude teklo po planu, putujem za mesec dana u usa i ostao bih 17 dana jer toliko imam godisnjeg.
Hvala vam mnogo na informacijama.

Pa dobro a cemu onda ovo o 6 meseci? :) Radoznalosti radi? 



#41 Daxx

Daxx
  • Members
  • 13 posts

Posted 26 August 2015 - 15:43

Da bas tako, video sam da imate znanje pa reko da saznam sve sto me interesuje :)
I ovo oko I 94 me interesovalo, da znam proceduru.

Edited by Daxx, 26 August 2015 - 15:44.


#42 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 26 August 2015 - 18:31


Jos u avionu ces dobiti carinsku deklaraciju - ako kojim slucajem ne dobijes, bice dostupne kad sletis, popunis deklaraciju I predas sa pasosem. kad te pitaju za razlog posete I koliko planiras da ostanes, lepo odgovoris kao sto jeste. I94 ce biti elektronski otvoren, dobices pecat u pasos sa upisanim tipom boravka (najverovatnije B1) I sve su sanse da ces dobiti datum koji odgovara periodu od 6 meseci, bez obzira na planiranih 17 dana. nakon toga uzimas deklaraciju I pasos, podizes prtljag I prolazis carinu, gde moze (a I ne mora) biti nekih pitanja, vezanih za stvari koje unosis (najcesce pitaju da li nosis hranu, bar prema mom iskustvu). tu predajes carinsku deklaraciju I nastavljas dalje, van aerodrome ako si stigao na krajnju destinaciju, a ako imas connecting flight onda predajes prtljag I ides na svoj gate (najverovatnije ponovo kroz security).



#43 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 September 2015 - 05:29

Odgovorila Daxx na PM, uglavnom upisuju na pecatu duzinu boravka, vreme ulaska, tip vize i odobreno vreme - u ovom slucaju 6 meseci. Pitali su koliko moj clan porodice (ne formalno) ostaje (sto je realno nekih 3 nedelje) i kad je zadnji put usla (sto je pisalo u pasosu - prosle godine). btw B1 je poslovna poseta, turisticka je B2. Dobila je tacno 180 dana. 

Pitala sam je za zadnjih par puteva, i jednom su je upozorili da ima ukupno 6 meseci u godini posto je dolazila drugi put u godini na nekih mesec i nesto. 

 

Ovo je prvi put da mi neko dolazi u pratnji mog klinca i/ili mojoj, i posto mi imamo drzavljanstvo ona je prosla sa njim na pasoskom za drzavljane.

 

Zadnji put joj nisu ni uzeli I94 kad je valjda ukinut u medjuvremenu. 

 

I94 se vise ne radi osim za produzavanje u slucaju radnih viza i viza koje su sa boravkom od vise od 6 meseci (H1B, H2B, L1 i slicno).

 

Posto meni clanovi familije dolaze relativno redovno, i imaju vize na po 10 godina, ja ne bih racunala na 6 meseci boravka. To su ljudi koji su vise puta usla u USA i izasli u odredjenom roku. Ako je prvi put - bice diskreciono pravo imigracionog. 

 

Moje iskustvo sa kanadskom vizom je lose, izvini Kiti  :) svojevremeno su mi odbili kanadsku vizu u BG zato sto nisam jos imala USA vizu, a trebala sam da posetim obe zemlje. To je bilo davno i mozda se nesto promenilo u medjuvremenu. U svakom slucaju na osnovu tog iskustva ako neko hoce da poseti Kanadu iz USA, prvo dobijes USA vizu a onda apliciras za kanadsku, u BG, nikako u USA.

 

Pre par godina sam probala da za familiju organizujem put na Karibe dok su bili u poseti kod mene. Mislim da su bili Bahami, trebalo je sa SR pasosem da cekaju do dva meseca da se odobri iz USA, a oni su u USA bili 4-5 nedelja. Morali smo da odustanemo od puta.

 

Mrd je pomenuo da zna neke ljude koji su ostali duze od 6 meseci, ja to ne bih preporucila nikome, zato sto je kazna zabrana ulaska u USA na nekih 10 godina.



#44 Daxx

Daxx
  • Members
  • 13 posts

Posted 05 September 2015 - 07:12

 

Mrd je pomenuo da zna neke ljude koji su ostali duze od 6 meseci, ja to ne bih preporucila nikome, zato sto je kazna zabrana ulaska u USA na nekih 10 godina.

Verovatno planiraju ostati na duze staze pa resavati status.



#45 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 07 September 2015 - 22:35

Verovatno planiraju ostati na duze staze pa resavati status.

Tu nema resevanja statusa, ako si prekrsio turisticku vizu nema promene statusa.