Jump to content


Photo

UBISTVA I SILOVANJA U PORASTU-ODGOVORNOST MEDIJA?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 dejanngradjanin

dejanngradjanin
  • Banned
  • 4 posts

Posted 07 August 2012 - 11:26

UBISTVA I SILOVANJA U PORASTU-ODGOVORNOST MEDIJA?
Poslednjih godina se u medijima sve vise govori o ubistvima,a narocito silovanjima i sex.prestupima.
-Da li mediji zele da povecaju tiraz i gledanost,da li je vise ovih prestupa nego pre?
-Mogu li mediji da podstaknu pocinioce?
Pocetkom 90-ih u vreme rata,tokom celog dana na su se mogle cuti vesti o masakrima,ubistvima,silovanjima a na tv su prikazivani masakrirani lesevi.zena,deca...Zlocina jeste bilo ali su cesto mediji iznosili lazne informacije da bi ljudi isli u rat,ubijali.Poslednjih godina,sudi se raznim ratnim zlocincima.Mnogi od njih priznaju ubistva,silovanja a bili su podstaknuti svakodnevnim gledanjem i slusanjem vesti,otiosli su na ratiste,zbog osvete ili drugih razloga i pocinili slicno onome sto su gledali na tv-u.
U Americi skoro svake nedelje cujemo o nekim ljudima koji izvrse visestruka ubistva .Mediji izvestavaju o tome na senzacionalisticki nacin,daju suvise prostora ubicama.Postoje vise slucajeva kada su tinejdzeri 13-15 g. ubili vise svojih drugova,a podstaknuti su gledanjem nasilja na tv/u i zeleli su da budu u vestima i novinama,i bili su ,na zalost!!!!
Kod nas se najvise goviori o ubistvima,pljackanju a narocito o silovanjima.Ako postoji bilo kakav sex.prestup to je udarna vest.Vesti se cesto preuvelicavaju da bi bilosto monstruoznije i valjda interesantnije za siroke narodne mase.Cim se pojavi bilo kakva optuzba,odmah se i govori o necijoj krivici i pre presude,cak i pre optuznicae.Na pr....Otac silovao cerku od 6 g,tokom 2 god.Danima smo to slusali,medjutim nije u pitanju silovanje vec sumnja da je dirao nekoliko puta.naravno on treba biti kaznjen ,ako je kriv.ali mediji ''naduvavaju"ceo slucaj.....U oklino NS ucitelj optuzen da je dirao decu,opet se nedeljama govorilo o tome,na kraju se utvrdilo da je koleginica iz osvete optuzila kolegu.....Zaklao komsiju...Ogroman naslov u novinama,udarna vest na nekom vestima...Nije u pitanju ubistvo vec ubod britvom u stomak,bez zitne ugrozenosti.Ovakvih primera ima svakog dana.Ako nekoliko dana nema silovanja,ubistava onda treba izmisliti...Udarna vest u najavi vesti je ''Zena izbegla silovanje''.O cemu se radi?...Zena se vracala sa posla i primetila je ''sumnjivog'' muskarca.On nije ni prisao,nista rekao ni uradio,jednim delom puta je isao u istom pravcu kao i ona.Zena je usla u zgradu i smatra da je izbegla silovanje.Ovakava vest nigde u svetu ne bi ni bila u medijima a pogotovo ne kao prva vest.Ali u Srbiji je sve moguce
Sve ceci je porast nesilja medu skolskom decom,srednjoskolcima,osnovcima,cak i medju devojcicama.Nekoliko primera,a ima ih na stotine,na zalost!!!
-Ucenice prebila drugaricu
-Srednjoskolke tukle,vredjale i predmetom silovale drugaricu
-Nekoliko decaka silovala detehttp://doznajemo.com...od-bolova-foto/
Ovakvih slucajeva nekada nije gotovo uopste bilo a danas???
Odgovornost medija je ogromna,medjutim o tome se uopste ne govori.Preterano,a veoma cesto i lazno izvestavanje o silovanjima i to u toku celog dana,kada svi gledaju,i deca ima direktan uticaj
i na odrasle a pogotovo na decu i tinejdzere
MEDIJI SU CESTO,NA ZALOST ''INSPIRACIJA''ZA UBICE,SEX. PRESTUPNIKE,PLJACKASE!!!
Hrvatska uvodi registar pedofila http://www.vesti.rs/...r-pedofila.html je veoma mala.Kod nas se predlaze Marijin zakon,medjutim mogucnost zloupotrebe je prilicno velika Маријин Закон-Злоупотребе људских несрећа,закона,медија.
Da li ce neko pokrenutu pitanje o odgovornosti nekih medija za lazno izvestavanje,sirenje ''panike'' pa i indirektno podstrekivanje na krivicna dela?

#2 Biftek i žestina

Biftek i žestina
  • Banned
  • 92 posts

Posted 07 August 2012 - 11:37

Crnacka populacija u Americi ima iste, i gore probleme sa stopom kriminala. A to se tamo gura pod tepih, jer nasilje crnca prema drugom crncu nije politicki korektno spominjati. Tako da je to primer medijske tisine po tom pitanju dok stopa nasilja i dalje raste.

Licno mislim da mediji nemaju veze sa stopom nasilja, u stanju su jedino da iskrive sliku predstavljajuci nasilje kao manji ili veci problem nego sto jeste. Mislim da je koren problema u tome sto je nasilje jedini put muskaraca do zena u savremenom drustvu, bilo bogatom ili siromasnom (Holmsa "Dzoker" teroristu nijedna nije dvaput pogledala pre one pucnjave, a sad ima na hiljade obozavateljki koje bi iznele njegov porod bez problema. Muskarci koji su bili u zatvoru u proseku imaju vise dece nego oni koji nisu, itd. itd. Ima gomila primera.)

Znam da ce ovaj post izazvati mnogo vriske i cike, ali moralo je da se kaze.

#3 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 07 August 2012 - 12:21

Silovanja i ubistva je uvek bilo, to nema veze za medijama.

#4 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 August 2012 - 13:58

Silovanja i ubistva je uvek bilo, to nema veze za medijama.

Xaxaxaxa, tvoje "misljenje" je na nivou tvrdnje: i umiranja od gladi je uvek bilo, dakle ok je da i dalje umiru ljudi od gladi?!?! Nije covek u uvodnom postu negirao da bi toga bilo, nego se pitao koliko relativna ucestanost tih dogadjaja biva manja ili veca na osnovu uloge medija. Svako ko je pismen i ima IQ iznad 50 je mogao iz uvodnog posta to da zakljuci.

Inace, postavljac teme je sasvim u pravu, mediji doista imaju maligni uticaj na masovnu psihu (sto se u Srbiji najbolje vidi), pa tako i na pomenuta krivicna dela.

#5 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 07 August 2012 - 14:16

Inace, postavljac teme je sasvim u pravu, mediji doista imaju maligni uticaj na masovnu psihu (sto se u Srbiji najbolje vidi), pa tako i na pomenuta krivicna dela.


I kako to tacno rade???

Pored toga nemacki RTL se i mnogo ne razlikuje od pinka.

Edited by ZokiBeclija, 07 August 2012 - 14:18.


#6 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 07 August 2012 - 14:45

Crnacka populacija u Americi ima iste, i gore probleme sa stopom kriminala. A to se tamo gura pod tepih, jer nasilje crnca prema drugom crncu nije politicki korektno spominjati. ............

Zanima me gde si nasao podatke i gde zivis. Ja sam u USA tek 30 godina, pa jos nisam naisao na te informacije o "guranju pod tepih." A i zanima me kakve veze imaju Crnci sa uvodnim postom.

#7 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 07 August 2012 - 14:46

Ima nesto i u tradiciji, u Srbiji se redovno ubijalo sekirama i nozevima (zakonom je cak i dozvoljeno nosenje seciva do 11cm) a silovanja se patrijahalno kaznjavaju sa nekom prosecnom kaznom od max. 2 godine. Gotovo se isplati silovati i ubiti u Srbiji, ako te ne mrzi da provedes par godina 5 dana u zatvoru, dva na "slobodnom vikendu".

Pa posle krivite medije za to...

#8 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 07 August 2012 - 14:49

Ima nesto i u tradiciji, u Srbiji se redovno ubijalo sekirama i nozevima (zakonom je cak i dozvoljeno nosenje seciva do 11cm) a silovanja se patrijahalno kaznjavaju sa nekom prosecnom kaznom od max. 2 godine. Gotovo se isplati silovati i ubiti u Srbiji, ako te ne mrzi da provedes par godina 5 dana u zatvoru, dva na "slobodnom vikendu".


To vala nije bilo uvek tako. Karadjordje je obesio svog brata zbog silovanja (ali on je i silovao i Hrscanku), njegovim hajducima je pustio da drze neke "Turkinje".

Pored toga, lako je kritikovati medije, ali na kraju oni samo pustaju sta narod hoce i za cim se moze zaraditi pare.

Edited by ZokiBeclija, 07 August 2012 - 14:57.


#9 Biftek i žestina

Biftek i žestina
  • Banned
  • 92 posts

Posted 07 August 2012 - 14:59

Zanima me gde si nasao podatke i gde zivis. Ja sam u USA tek 30 godina, pa jos nisam naisao na te informacije o "guranju pod tepih." A i zanima me kakve veze imaju Crnci sa uvodnim postom.


Cikago, ima negde oko 2 ubijena dnevno, skoro sve su slucajevi gde je i pocinioc i zrtva crnac(napomena, Cikago ima sad manje stanovnika nego Beograd). Ostatak "rust belt" (u prvom redu Detroit) prati ovo u stopu. Poenta je u tome da postoji medijska tisina oko takvih dogadjaja dok se rastrubi sve sto lici na "belac mrzi crnca", primer je cuveni slucaj Trayvon Martina.

Ne radi se o Crncima kao takvima vec sam dao protivprimer, gde cutanje o nasilju ne smanjuje isto. A pazljivijem citatelju ne bi ni trebalo ovo objasnjenje. Cini mi se da si malo previse dugo u USA, i da reagujes na ovo kao da sam rekao nesto rasisticki.

Edited by Biftek i žestina, 07 August 2012 - 15:05.


#10 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 07 August 2012 - 15:08

Pre ce biti da se Crnci vise uhvate i manje imaju para za advokata.

#11 Biftek i žestina

Biftek i žestina
  • Banned
  • 92 posts

Posted 07 August 2012 - 15:12

Pre ce biti da se Crnci vise uhvate i manje imaju para za advokata.


Nisam pricao o osudama, samo o ucestalosti dogadjaja.
Pojma nemam da li se pocinioci hvataju i koliko cesto.

#12 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 08 August 2012 - 00:49

Cikago, ima negde oko 2 ubijena dnevno, skoro sve su slucajevi gde je i pocinioc i zrtva crnac(napomena, Cikago ima sad manje stanovnika nego Beograd). Ostatak "rust belt" (u prvom redu Detroit) prati ovo u stopu. Poenta je u tome da postoji medijska tisina oko takvih dogadjaja dok se rastrubi sve sto lici na "belac mrzi crnca", primer je cuveni slucaj Trayvon Martina.

Ne radi se o Crncima kao takvima vec sam dao protivprimer, gde cutanje o nasilju ne smanjuje isto. A pazljivijem citatelju ne bi ni trebalo ovo objasnjenje. Cini mi se da si malo previse dugo u USA, i da reagujes na ovo kao da sam rekao nesto rasisticki.


Chicago ima manje stanovnika od Beograda????

Po cenzusu, Chicago ima 2.7 miliona stanovnika - napominjem - CHICAGO (bez predgradja!), a 8.7 miliona urbane populacije ukljucujuci predgradja

Beograd - 1.154 miliona, 1.6 miliona ukljucuje predgradja

.....

http://www.cbsnews.c...e-about-values/

Nije tacno da medije ne govore o takvoj vrsti nasilja.

Pises kao da imas i neki dokaz za takvu tvrdnju, pa ako bi mogao/mogla da nama koji zivimo ovde i cujemo ovakve vesti svakodnevno objasnis.

While crime in America has fallen five straight years, there have already been 275 homicides in Chicago this year -- most of them gang related.
The former White House Chief of Staff and Chicago-area congressman brought in a new police superintendent. Since then, crime is down in America's third-largest city about 10 percent in nearly all categories -- with the exception of murder. Mayor Emanuel pointed out that there are 23 police precincts in Chicago and gang violence is limited to eight of them.

#13 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 08 August 2012 - 01:32

Cikago, ima negde oko 2 ubijena dnevno, skoro sve su slucajevi gde je i pocinioc i zrtva crnac(napomena, Cikago ima sad manje stanovnika nego Beograd). Ostatak "rust belt" (u prvom redu Detroit) prati ovo u stopu. Poenta je u tome da postoji medijska tisina oko takvih dogadjaja dok se rastrubi sve sto lici na "belac mrzi crnca", primer je cuveni slucaj Trayvon Martina.

Ne radi se o Crncima kao takvima vec sam dao protivprimer, gde cutanje o nasilju ne smanjuje isto. A pazljivijem citatelju ne bi ni trebalo ovo objasnjenje. Cini mi se da si malo previse dugo u USA, i da reagujes na ovo kao da sam rekao nesto rasisticki.


Decice, da smanjite malo te price o najezdi crnackih bandi i crnackog kriminala. U svemu tome ravnopravno uticu beli, zuti i crveni. Daj molim te, te brojke, pa da se sracunamo. To sto je Chicago manji od bg! To je mozda bilo pre 200 i kusur godina, ali danas? Procitaj malkice o brojkama Chicago metroplitan je preko 9mil, a srbija je oko sedam, prema tome beograd je mani od chicaga, a i Srbijica je malcice kratka za nekih 2 mil stanovnika.

Edited by mrd, 08 August 2012 - 03:06.


#14 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 August 2012 - 04:43

Cikago, ima negde oko 2 ubijena dnevno, skoro sve su slucajevi gde je i pocinioc i zrtva crnac(napomena, Cikago ima sad manje stanovnika nego Beograd). Ostatak "rust belt" (u prvom redu Detroit) prati ovo u stopu. Poenta je u tome da postoji medijska tisina oko takvih dogadjaja dok se rastrubi sve sto lici na "belac mrzi crnca", primer je cuveni slucaj Trayvon Martina.

Ne radi se o Crncima kao takvima vec sam dao protivprimer, gde cutanje o nasilju ne smanjuje isto. A pazljivijem citatelju ne bi ni trebalo ovo objasnjenje. Cini mi se da si malo previse dugo u USA, i da reagujes na ovo kao da sam rekao nesto rasisticki.

Cini mi se (a ti me ispravi ako gresim) da vuces "informacije" sa neta - nisi odgovorio gde zivis i naveo izvore podataka. A ocito je da su barem neki pogresni - kao ovo o broju stanovnika.

Ja zivim u juznom delu Teksasa i kod mene ima puno vise Hispanika (Meksikanaca) nego Crnaca. Ima i nasilja. Medjutim, ne nalazim da "Mehosi mrze belce" ili obrnuto. Krimosi se tuku medjusobno, a pocesto napadnu i "civile" - pljacke, provale itd. Evo ti link za moje lokalne novine: www.caller.com pa procackaj arhivu i nadji nesto sto podrzava tvoju teoriju, pa javi... (pretpostavljam da znas engleski).

Treyvon Martin je drugi slucaj. Treba ziveti ovde i razumeti kulturu da bi se shvatilo o cemu se radi. Kad se desi takav slucaj, optuzba ili obrana (kome vec pogoduje) povlaci taj rasni element kao argument u raspravi, iako najcesce nema veze ni sa cim.
Moj sef, Anglosaksonac, je zapretio koleginici da ce je otpustiti ako nastavi sa nepodopstinama (kasnjenje, dugi privatni telefonski razgovori tokom radnog vremena itd.) a ona mu je odgovorila da ce ga onda tuziti za rasnu i polnu diskriminaciju - jer je Meksikanka i samohrana majka... Nidje veze... A mozda je moglo zavrsiti na vestima.

No ovo je trolovanje teme. Aj'mo o tome drugde, a ovde da nastavimo o uvodnom postu.

#15 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 August 2012 - 08:34

napomena, Cikago ima sad manje stanovnika nego Beograd

Kakvo tesko lupetanje... stanovnistvo Beograda se *smanjuje*, sto izgleda malo ko kapira, verovatno usled ludacke djilasovske propagande o "metropoli" (my ass...).