Jump to content

Photo
- - - - -

Olimpijske igre, civilizacijske razlike, inkluzija...

• Please log in to reply
331 replies to this topic

#76 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,267 posts

Posted 10 August 2012 - 03:51

Yebiga, ljudi su jednostavno rodjeni da dominiraju, shta cesh ........ :thumbs:

XIII dan: SAD preuzele vođstvo

Izvor: B92 | , Beta |
Sportisti SAD 13. dana takmičenja na Olimpijskim igrama u Londonu preuzeli su vođstvo od Kineza (80 medalja), sa osvojenih ukupno 90 medalja.

Edited by down with the sickness, 10 August 2012 - 03:52.

#77 mrd

mrd
  • Members
  • 12,989 posts

Posted 10 August 2012 - 03:52

Yebiga, ljudi su jednostavno rodjeni da dominiraju, shta cesh ........ :thumbs:

Lakse je amerima, oni nemaju odgovornost. :P

Edited by mrd, 10 August 2012 - 03:53.

#78 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 10,081 posts

Posted 11 August 2012 - 02:47

pa sta ih vesele interesuje? cene u supermarketu? kuca poso - poso kuca?

ako ih interesuje samo sopstveno dupe jos u staroj Grckoj su imali izraz za takve ljude - idioti. iako su imali da jedu i da jebu i dalje su ostajali idioti do kraja zivota i bili ismevani zbog preuskog pogleda na svet oko sebe.

Nije ti palo na pamet da ima jos stvari na svetu: umetnost, nauka, filozofija, meditacija, sport kao licna aktivnost, a ne kao televizijsko interesovanje? Pa cak i racunarske igre koje su obicno bolji nacin provodjenja slobodnog vremena od idiotske tv kutije?

#79 cmix909

cmix909
  • Members
  • 580 posts

Posted 11 August 2012 - 09:58

... ima i Srba koji ne znaju sta je olimpijada i oni su isto idioti...

U stara skolska vremena koristio sam TV prenose vaznih sportskih dogadjaja kao idealnu priliku za odlazak kod ‘shisharke’. Danas ne: zadrzao sam kosu, ali vise nemam pojma kada su utakmice.
Eto, cega se pametan stidi…

#80 zoran59

zoran59
  • Members
  • 6,040 posts

Posted 11 August 2012 - 18:42

Cemu ovo "pa makar se radilo o nacionalnom timu"? Zasto ne "pa makar se radilo o veoma napetom takmicenju", ili "pa makar se radilo o veoma lepim prizorima" ili "pa makar takmicarke/takmicari bili veoma lepi", "pa makar to bila prilika da vidim nesto nesvakidasnje sto inace nemam priliku da vidim"... ?
Zar nije zanimljivo gledati Bolta kako na samo 100 metara ostavi iza sebe sve ostale, pri cemu su i oni najbrzi ljudi na svetu? Zar nije lepo gledati skokove u vodu? Zar nije uzbudljivo gledati skakaca u vis kako se zalece i iscekivati hoce li preskociti ili rusiti? Zar nije impresivno gledati podvodne snimke iz bazena i diviti se savrsenosti ljudskog tela i pokreta? Zar i tebi ne zaustavi dah bacac koplja u trenutku kad ga lansira nebu pod oblake? Zar moras biti nacionalno zaslepljen navijac Svedske ili Danske pa te poslednji minut njihove utakmice za ulazak u polufinale u rukometu prikuje za ekran toliko da ne bi primetio ni da ti kuca gori? Zar ne pocnes i ti da "veslas" ne bi li "pomogao" kanuisti slalomasu da se dokopa cilja? Zar radost rvaca od 100 kila, koji place kao malo dete nakon sto je osvojio bronzanu medalju nije nesto sto vredi videti i podeliti s njim, kad covek vec nudi? Zar ne bi navijao za onog sto se bori da obori sopstvene granice, pa makar tek kasnije saznao ko je i odakle je?

Ovako postavljeno, prihvatljivije mi je. Iako se i dalje ne nalazim u tome. Ne divim se i ne suosjecam sa plivacima ili kanuistima, naprosto me ne zanima. To bi bilo kao da ja pokusam zenu zainteresirati za motociklisticku utrku i pitam je, zar se ne divi natjecatelju A koji je kroz onu krivinu izabrao puno bolju liniju nego natjecatelj B? I to zato sto se ne radi o bilo kojoj utrci, nego onoj koja ce odluciti tko osvaja svjetsko prvenstvo.

Pokusao sam gledati sport na tvoj nacin, prije dan-dva upalio sam TV. Bila je kosarkaska utakmica, zenski timovi, Australija - USA. Koliko sam shvatio, finale, borba za zlato. Komentatori su zvucali dosta uzbudjeno. Medjutim, nisam neki ljubitelj kosarke (sto ne znaci da imam bilo sto protiv onih koji jesu) i bilo mi je dosadno, pa sam nakon 5 minuta otisao u garazu da, kako si se izrazila u jednom od prethodnih postova, "gledam svoja posla" - tj. cackam po motoru. Proveo sam se puno bolje nego da sam ostao gledati nekakvo finale u kosarci.

Ovdje, uz rizik trolovanja, opisati cu ti najljepsi trenutak koji sam dozivio u sportu koji ne pratim.
Nasao sam se, iako sam vec zivio u USA, u Zagrebu kad je bila Univerzijada (valjda negdje '80-ih - ne bih sad trazio po Googlu). Netko nam je poklonio ulaznice za zavrsnu ceremoniju, pa rekoh - ajd' da vidimo i to cudo. Posljednje natjecanje je bilo zenski maraton. I tako, ide zavrsna ceremonija, malo se pjeva, malo vatromet, pa defile, pada mrak - a onda, debelo usred ceremonije, utrcava posljednja natjecateljka, nekoliko sati nakon pobjednice. I voditelj zgrabi mikrofon i kaze, otprilke: "Evo, do sad smo aplaudirali pobjednicima. No treba smoci snage i doci do cilja, pa makar i zadnji!" I citav stadion se podigne u aplauzu. E, to me je vec impresioniralo - iako ne pratim maraton. Lijep gest voditelja, i duzno postovanje natjecateljki.

Bas zato sto ga inace na pratim, a u atmosferi Olimpijskih igara mi i on postaje zanimljiv. Isto kao sto nikad ne jedem zmije i gustere, ali ako nekad odem u Vijetnam nikako necu propustiti priliku da ih probam. Neke stvari u odredjenom kontekstu dobiju car, ali to uopste ne znaci da moraju i kasnije da ga zadrze.
Po meni su Olimpijske igre jedna od boljih stvari koje ovaj svet uopste ima kao nesto zajednicko, sto ga povezuje. I druga sportska takmicenja kao i sport uopste, ali posebno OI. Dovoljan i glavni razlog da im ovih dana posvecujem paznju. Ako se u nekom od sportova pojavljuje i neko "moj", to je samo dodatni bonus. Nikako jedini ralog da sednem pred televizor.
Moze da se gleda i ovako: Sinoc gledam i slusam Asmira Kolasinca (bacac kugle iz Srbije, obzirom da ne bacas kuglu, pa sigurno nisi u toku :) ) i on kaze da mu je sledece veliko takmicenje Dijamantska liga u Stockholmu. Ups! Minut pre toga nisam ni znala da ce sledeceg petka ceo atletski svetski krem, ukljucujuci Isibajevu, Bolta i mnoge druge biti u mom gradu, a dva minuta kasnije karte su vec kupljene. Naravno da cu sve njih s ogromnim zadovljstvom da odgledam i da im aplaudiram, dok cu za Asmira da navijam sto me grlo nosi. Ti sam zakljuci da li ce me tamo odvesti nacionalni identitet, ili cinjenica da sam u jednom intervjuu na mom materinjem jeziku, koji mi je slucajno zapeo za uvo, uopste saznala za taj dogadjaj, koji bi mi inace promakao, jer niti bacam koplje, niti trcim na 200 metara s preponama, te mi sve to nije zivotni prioritet. Ja licno se odgovorom na ovo pitanje uopste ne zamaram, vec se jednostavno radujem odlicnoj zabavi sledeceg petka.

Ovaj dio posta mi izgleda kao kontradikcija prvom. Ranije si pisala o "savrsenosti ljudskog tela i pokreta" a sad ces navijati za nekog jer ti se, makar i na TV, obratio na materinjem jeziku - koji nema veze sa discplinom u kojoj nastupa? U sportu koji inace ne pratis? Rekao bih da tu ipak ima tog nacionalnog identiteta..

Da se razumijemo: ne mislim da smo ti ili ja bolji ili pametniji jedan od drugog. Da smo razliciti, jesmo, i to treba uvaziti. No, oboje smo u granicama normalnog ponasanja i sve je OK. Razlika je u tome sto, kad netko s mojim pristupom ode u ekstrem, postaje dosadan. A kad netko s tvojim pristupom ode u ekstrem, postaje opasan. "Navijaci..."

#81 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 9,000 posts

Posted 11 August 2012 - 20:42

Ovaj dio posta mi izgleda kao kontradikcija prvom. Ranije si pisala o "savrsenosti ljudskog tela i pokreta" a sad ces navijati za nekog jer ti se, makar i na TV, obratio na materinjem jeziku - koji nema veze sa discplinom u kojoj nastupa? U sportu koji inace ne pratis? Rekao bih da tu ipak ima tog nacionalnog identiteta..

Nisi me do kraja razumeo, iako si na dobrom putu. Naravno, ne znaci da je tvoja krivica. Mozda i ja nisam dobro objasnila.
Ipak, cini mi se da te neki djavo uvek tera da guras sve u pricu o nacionalnom identitetu. Onako, cim ti zamirise, ozari ti se lice, voala :) . Moj materinji jezik i jos vise, prepoznatljiva fizionomija (desava li ti se da pretpostavis da je neko balkanac, pre nego sto bekne, a kad bekne, ono se potvrdi.. okey, mozda kod tebe ne biva, jer je veca mesavina). Jezik, govor tela, fizionomija... to su stvari koje prepoznajem kod ljudi i momentalno im postajem sklona.
A moze da bude i nesto sasvim suprotno (naravno, kad "mojih" nema). Juce sam se ubila navijajuci u atletici za Bahame i Jamajku, a sve protivu USA. Kako god ti to tumacio, ja racunam da je Amerikancima dobro i bez mene, dok drugima mozda pomogne i moja podrska :D .
Osim toga, egzoticne ostrvske zemlje i njihovi prelepi, veseli stanovnici.
Onda je bila trka na 5000m zene i tu sam vec imala problem. Bila mi je slatka jedna Etiopljanka koja je na startu iz brushaltera izvadila sliku Svete Device Marije s malim Isusom, pa joj se pomolila, i strpala je nazad u brushalter. Posle je pobedila, ali ja celo vreme nisam mogla da se odlucim izmedju nje i jedne Kenijke, posto sam znala da ce se i moja dobra prijateljica Cecilia, koja je takodje iz Kenije, radovati ako "njena" pobedi. Posto je dilema bila teska, navijala sam celo vreme za onu koja je zaostajala...
Na 1500 m navijala sam protiv dve Turkinje, koje su ocigledno bile dopingovane, ali sad ne mogu da se setim koja je bila odmah iza njih.
Kad su muski skakali s motkom, navijala sam za Francuza jer je bio lepsi od dva Nemca, koji su jednako dobro skakali.
U bacanju kladiva za zene, navijala sam za Nemicu jer je bila ludo simpaticna u odnosu na Kineskinju, koja joj je bila za petama, ali nekakav namcor...
Salim se malo, ali poenta je sledeca: Sve moze biti razlog za moje navijanje, ali mora ga biti, jer bez toga gledanje nije zabavno. Ponekad je razlog mog izbora uza nacionalna pripadnost, ponekad sira, a ponekad nesto sasvim trece. Samoj sebi cinim zabavnim ono sto bi mi mozda, bez toga, bilo dosadno isto kao i tebi. Ebiga, nemam motor u garazi, sitna deca mi ne placu, a i u disko-klubove u poslednje vreme slabo idem :D .

Da se razumijemo: ne mislim da smo ti ili ja bolji ili pametniji jedan od drugog. Da smo razliciti, jesmo, i to treba uvaziti. No, oboje smo u granicama normalnog ponasanja i sve je OK. Razlika je u tome sto, kad netko s mojim pristupom ode u ekstrem, postaje dosadan. A kad netko s tvojim pristupom ode u ekstrem, postaje opasan. "Navijaci..."

Opet olako zakljucujes da je ekstrem mog ponasanja opasan. To ponasanje i stav imaju granicu, a ona je onda kad ugasim televizor. Ponesem lepo osecanje ako je "moj" (po bilo kom od navedenih i nenavedenih kriterijuma) pobedio, a pomalo kiselo ako nije. Osecanje/a stavim na stranu i misli posvetim onom sto sutra moram da uradim, a onda odem da spavam. Sta bi tu moglo da bude opasno?

E sad, sto si ti u moje ponasanje ucitao nesto cega u njemu nema, hm... pa mislim da je to stvar ovog foruma. On kvari ljude :D .

Edited by vilhelmina, 11 August 2012 - 20:44.

#82 Kinik

Kinik
  • Members
  • 19,328 posts

Posted 11 August 2012 - 20:54

...

... hm... pa mislim da je to stvar ovog foruma. On kvari ljude ...

Posebno one ogranicene inteligencije.
Odjednom umisle da su isti kao i drugi.
A nisu.

...

#83 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 9,000 posts

Posted 11 August 2012 - 21:00

...

Posebno one ogranicene inteligencije.
Odjednom umisle da su isti kao i drugi.
A nisu.

...

Lako bi bilo da se radi samo o inteligenciji. Bilo bi pametni napred, ostali stoj. A vidis, ne biva cak ni na forumu. I ovde glupanderi opstaju godinama, a pametne banuju, i to trajno.
Nema pravde.

#84 lokarda

lokarda
  • Members
  • 1,627 posts

Posted 11 August 2012 - 21:35

O Zorane baš si je upilao, kao što si mnogo puta spomenuo izgubio si nacionalni identitet, ili ga uopće nisi imao potpuno je svejedno.
To te ne čini većim individualistom od nekog ko se obraduje šta je disk odletio koliko jest...za zlato za moju zemlju.
I kažeš nije ti jasno...pristup ti neogovara jel taj netko (ja) inaće ne prati bacanje diska, a kod ekstrema prelazi u šta? nacionalizam?
Malo si škafetina izvukao da bi u njih potrpao ljude koji ne misle kao i ti, uključujući i baku.

Zar mi treba psihoanaliza zato jer mi je bliži "moj" od nekog stranca, pa s ovim glođem istu kost...isto kao što više volim ljude s istim afinitetima kao ja...to ti dođe kao pripadnost čoporu tj. sredini, naciji, moto klubu, itd.

#85 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 9,000 posts

Posted 12 August 2012 - 00:20

Milica Mandic, reprezentativka Srbije u tekvandou, osvojila zlatnu medalju u svojoj kategoriji. Mora da sam vrlo opasan element, ali bas mi je drago :P .

#86 Kinik

Kinik
  • Members
  • 19,328 posts

Posted 12 August 2012 - 00:38

...

... I ovde glupanderke / glupanderi opstaju godinama ...

Vidim.

...

#87 mrd

mrd
  • Members
  • 12,989 posts

Posted 12 August 2012 - 01:02

http://www.google.com/search?q=gold+medals+olympics+2012&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=en&client=safari

#88 melankolic

melankolic
  • Members
  • 17,937 posts

Posted 12 August 2012 - 01:12

Milica Mandic, reprezentativka Srbije u tekvandou, osvojila zlatnu medalju u svojoj kategoriji. Mora da sam vrlo opasan element, ali bas mi je drago :P .

Drago ti je jer te Milica upoznala sa taekvondom?

#89 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,267 posts

Posted 12 August 2012 - 01:44

Naravno, ne mislish valjda da je zbog kosmeta.

#90 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 10,081 posts

Posted 12 August 2012 - 02:07

...
Na 1500 m navijala sam protiv dve Turkinje, koje su ocigledno bile dopingovane, ali sad ne mogu da se setim koja je bila odmah iza njih.
...

Ti i mentalno bolesni komentator TV Bastilje (pardon, RTS-a, mada nema bitnije razlike) ocigledno znate nesto sto svetska atletska javnost ne zna... Ili je ocigledno da volis da proizvoljno kleveces na forumu.