Jump to content


Photo
- - - - -

Teniski turnir


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1498 replies to this topic

Poll: London 2012 (63 member(s) have cast votes)

Osvajac zlatne medalje u muskoj konkurenciji?

  1. Roger Federer (25 votes [39.06%] - View)

    Percentage of vote: 39.06%

  2. Novak Djokovic (31 votes [48.44%] - View)

    Percentage of vote: 48.44%

  3. Rafael Nadal (2 votes [3.12%] - View)

    Percentage of vote: 3.12%

  4. Andy Murray (3 votes [4.69%] - View)

    Percentage of vote: 4.69%

  5. Jo-Wilfried Tsonga (1 votes [1.56%] - View)

    Percentage of vote: 1.56%

  6. neko drugi (2 votes [3.12%] - View)

    Percentage of vote: 3.12%

Osvajacica zlatne medalje u zenskoj konkurenciji?

  1. Victoria Azarenka (2 votes [3.12%] - View)

    Percentage of vote: 3.12%

  2. Agnieszka Radwanska (2 votes [3.12%] - View)

    Percentage of vote: 3.12%

  3. Maria Sharapova (14 votes [21.88%] - View)

    Percentage of vote: 21.88%

  4. Serena Williams (28 votes [43.75%] - View)

    Percentage of vote: 43.75%

  5. Petra Kvitova (1 votes [1.56%] - View)

    Percentage of vote: 1.56%

  6. neka druga (17 votes [26.56%] - View)

    Percentage of vote: 26.56%

Vote Guests cannot vote

#1 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 10 July 2012 - 17:47

Posted Image




Od 28. jula do 5. avgusta na terenima All England Lawn Tennis and Croquet Club-a odrzace se teniski turnir na 30. Olimpijskim igrama. Bice ovo prvi put da se turnir odrzava na travnatoj podlozi od kako je tenis 1988. godine ponovo postao olimpijski sport. Sto se podloge tice, bice veoma zanimljivo videti da li ce igraci imati prituzbe na istu posto je opste poznato da se trava za Wimbledon gaji skoro celih godinu dana a sada je samo tri nedelje razmaka izmedju Wimbledon-a i olimpijskog turnira tako da su organizatori bili prinudjeni da proteklih godinu dana gaje travu na nekoj drugoj lokaciji i da je za te tri nedelje samo presade na terene SW19 (@lavrnja :P). Za potrebe turnira bice korisceno 12 terena s tim da ce teren No.3 biti koriscen za zagrevanje. Takodje, bice ovo prvi sareni Wimbledon posto za OI ne vazi tradicionalni dress code.
Turnir ce se prvi put od 1924. odrzavati u svih pet kategorija posto ce singlu i dublovima biti prikljucen i miks dubl.

Sistem takmicenja:


Svaka drzava moze imati maksimalno 12 predstavnika (6 muskaraca i 6 zena) uz uslov da ne moze imati vise od 4 ucesnika u singlu i 2 tima u dublu a da bi se steklo pravo ucesca na OI svaki igrac mora igrati za svoju Davis/Fed Cup reprezentaciju bar dve u poslednje cetiri godine, s tim da jedna od te dve godine mora biti 2011. ili 2012. godina.
Na singl turnirima ucestvuje 64 takmicara, gde se njih 56 kvalifikuje na osnovu rang liste izbacene 11. juna 2012, a za preostala mesta bice podeljene specijalne pozivnice, 6 od strane ITF-a a poslednje 2 ce IOC dati manjim drzavama. Tako na primer, u singlu necemo gledati Felija (zbog ogranicenja na 4 predstavnika iz jedne drzave iako je bio 17. kada se pravila lista ucesnika), Dolgopolova i Andersona, zbog neispunjenih obaveza prema reprezentaciji, dok kod zena taj problem ima Bartoli.

Raspodela poena, za zlato/srebro/broznu, sto se singl konkurencije tice je sledeca:

  • muskarci: 750/450/340 poena
  • zene: 685/470/340 poena

Istorijat:


Sto se istorijskog dela tice, Tata se dobrovoljno prijavio da napise jedan opsiran post o svakom turniru do sada (jer ih je sve gledao :D) tako da sam ja postedjen guglanja.
Od mene samo kratko osvrt na najnoviju istoriju.

Titulu kod muskaraca, osvojenu u Pekingu pre cetiri godine, brani Nadal koji je u finalu pobedio Gonzaleza sa 3:0 (6:2 7:6 6:3) dok je bronzu osvojio Djokovic pobedom nad Blejkom 2:0 (6:3 7:6). Muski deo turnira je obelezila Blejkova pobeda nad Federerom, koji je posle tog turnira i prepustio prvo mesto boljem od sebe ( :kece:) kao i Djokovicev rutinski smec u aut koji je poslao Nadala u finale. Jos ce se pamtiti (posebno Ridji :D) nesportski potez Gonzaleza, u polufinalu protiv Blejka, kada nije priznao sudiji da ga je loptica dotakla i fakticki ukrao poen.

Sto se zenskog dela tice, totalna dominacija Ruskinja. Zlato je osvojila Dementijeva pobedom nad Safinom dok je broznu osvojila Zvonareva pobedivsi Li. Dementijeva nece braniti zlato iz Pekinga posto se penzionisala pre dve godine.

Titulu u muskom dublu ce braniti Federer/Vavrinka koji su napravili malu senzaciju i u polufinalu izbacili Brajane da bi kasnije u finalu pobedili Svedjane Aspelin/Johanson. Bronza je pripala Brajanima. Sto se zenskog dubla tice, sestre Vilijams su se standardno prosetale do titule u toj konkurenciji.


Spisak svih osvajaca medalja a o svemu tome opsirnije ce, iz svoje perspektive, Tata :) bar ovo od 1988. :D


Muskarci - singl

Sistem takmicenja kod muskaraca je isti kao na starim Masters turnirima. Igra se na dva dobijena seta dok se finale igra na 3. To ce svakako uneti dodatnu zanimljivost na ovaj turnir jer moze predstavljati veliki problem za favorite na startu turnira ukoliko nalete na raspolozenog bombardera jer nema mnogo vremena za popravni. Tako da, iznenadjenja su veoma muguca ili sto bi rekao Aca Stojanovic "Bilo bi pravo iznenadjenje da ne bude iznenadjenja" :D

Spisak favorita je isti/slican kao i na svakom turniru poslednjih nekoliko godina:

  • Federer - nakon osvojenog Wimbledona i obaranja rekorda po broju provedenih nedelja na prvom mestu svakako najveci favorit za osvajanje zlata. Roger je u dobroj formi, igra se na njegovoj podlozi, pun je samopouzdanja i sto je najvaznije juri ono sto mu nedostaje u kolekciji tako da je motiv ogroman. Igra na dva seta, koliko moze da mu pomogne protiv favorita u borbi za medalje toliko moze i da mu odmogne u prvim kolima. Kad se sve sabere i oduzne, definitivno prvi favorit.
  • Djokovic - tesko je reci nesto pametno o njemu. :D Toplo-hladno cele sezone, igra na W je bila dobra sve do polufinala i sa tom igrom je sigurno medju prva tri favorita a onda je odigrao dosta los mec u kom je branio i krunu i titulu. Kako ce to uticati na njega, niko ne zna ali pretpostavljam da ce da grize kao lud za to zlato.
  • Nadal - pokusaj da se ostvari ono sto nije niko uradio pre njega, niti ce u skorijoj buducnosti. Drugo zlato na OI bi bilo kruna ove sezone (mozda cak i karijere ali se ne usudjujem da idem tako daleko), kako za njega tako i za nas, njegove navijace. Nije mu trebao Rosol nikako. Izdominirao je sljaku, uzeo RG preko Novaka, bio je prvi na race-u, sve je delovalo da je opet u kiler modu i da ce se teror, kao po pravilu, nastaviti i na travi ali se onda desio taj mec tako da niko vise ne zna u kakvom ce stanju Rafa doci na OI (pre svega mentalnom). Ako nekom ne odgovara igranje na dva seta to je sigurno on, tako da ukoliko u prvim kolima dobije tezak zreb, slican onom na W, moze se opet docekati njegovo rano ispadanje sa turnira. Sve u svemu, uz dobar zreb, VAMOS po zlato.
  • Marej - sta o njemu da pisem :D Da ostavim McL-u da dopuni? :lol: Posle novog, poraza u finalu GS-a tesko je staviti njega medju glavne favorite. Jedina nada je Lendl, koji je sposoban da mu sredi glavu za 3 nedelje tako da Endi ponovo odigra dobar turnir. Toliko, stvarno ne znam sta bih rekao ali na osnovu iskustva ne pise mu se dobro.
  • Conga - moj favorit iz senke, definitivno medju 3 glavna favorita (za mene najveci ali je glupo staviti njega ispred Rogera). Glava zna da bude problem, ali ako udje u udarac na pocetku meca a jos se igra na dva seta, pa to nece da izadje na dobro po njegove protivnike. Vec zalim onog mucenika koji ce njega da dobije u QF (Endi 100% :D). Ona tri seta, sto je odigrao protiv Federera prosle godine na W, ono je cista poezija a kad je u takvom modu onda ni da su Brajani sa druge strane tesko da bi uzeli set. Zakljucak: mnogo ocekujem od njega na ovom turniru (a tako sam oceivao i od Berdiha na ovom Wimbledon-u :D)
  • Berdih - moze mnogo, ali je budala... mislim da je dovoljno.


Potencijalna iznenadjenja i mine u prvim kolima:

  • Svako ko prangija servise sa tri i po metra ima dobru sansu :D (Karlovic, Izner, Raonic, Delpo + Rodik) svima je kretanje slabije i glavni favoriti ih na kraju obicno dobiju uz dosta muke, ali opet ponavljam po stoti put kao papagaj, na dva dobijena seta svi oni mogu ovde mnogo dobar rezultat da naprave.
  • Kolsrajber - jednostavno decko zna da igra na travi i mislim da niko od favorita ne zeli da ga vidi za protivnika u prvom/drugom kolu.
  • Hjuit - malo verovatno da ce nesto bitno napraviti, pre ce ispasti od nekog pajsera u prvom kolu ali red je da se spomene ovaj sampion kao moguce iznenadjenje bar kad je ova podloga u pitanju. Uz svoj dan, lako moze nekog visoko rangiranog tenisera da posalje kuci plus sto se sigurno nece uplasiti pobede ako bude blizu nje.


Spisak svih ucesnika:

Spoiler


Muskarci - dubl

Ko li ce ovo da procita, osim alceste, zivo me zanima :D

Kao i na svakom turniru prvi favoriti su Brajani.Pisati nesto opsirno o njima i objasnjavati zasto su oni favoriti je tupavo. Poljaci imaju dobar dubl i oni bi mozda mogli da se umesaju u borbu za medalju. Indijci Bupati-Bopana su takodje veoma opasni jer se veoma dobro poznaju a ove sezone su i igrali zajedno na svim turnirima. Dubl majstori poput Mirnjija, Nestora, Zimonjica uz nestandardnog partnera mogu nesto da naprave ali obicno to tako ne bude. Lodra-Conga moze biti dosta dobar dubl i mislim da oni realno mogu da racunaju na neku od medalja. Lodra je strasan dubl igrac a ako nekog mora da bira iz singla onda je Conga mozda i najbolja opcija.
Ono kako to obicno biva, dubl majstori igraju i sve je to lepo a onda se skupe dva singl igraca i otresu te majstore da ovi ne znaju vrata da pogode.

Spisak svih ucesnika pa vi sami procenite ko od singl dublova moze da napravi iznenadjenje :D

Spoiler


Zene - singl


Sto je meni ovo trebalo, pa da pisem o zenama :D Mislim da bi najprikladniji uvod za WTA bio “Tuga.”
Moje pracenje zenskog tenisa je stvarno svedeno na minimum tako da neka dublja analiza izostaje (ako je neko od tenisera raspolozen da napise nesto vise i strucnije o zenama neka se javi a Lavrnja ce to posle prelepiti preko mojih zvrljotina).


Favoriti :lol: ima ih 64 isto kao i potencijalnih iznenadjenja.
Svakako je Serena najveci favorit, zna znanje i pravi je sampion u odnosu na ove u pokusaju. Druga na listi favorita je Sarapova. Masa je mentalno najjaca teniserka i zna kako se osvajaju velike titule tako da sigurno zeli/moze do kraja. Uostalom, sa zlatom kompletira Career Golden Slam tako da joj motivacije sigurno nece nedostajati (takodje ovo vazi i za Serenu, uz napomenu da ona vec ima kompletiran Career Golden Slam u dublu).

Radvanska, Lisicki, Kvitova, Azarenka itede itede sve one imaju neku sansu i nadaju se osvajanju zlata ali realno, samo one dve gospodjice sa pocetka se stvarno pitaju o tome a ove ostale se nadaju da ce ih neko skloniti pre nego sto stignu do njih.

spisak svih ucesnica:

Spoiler


Zene - dubl

E ako je bilo sumnje da ce muski dubl i da zanima nekoga onda sam siguran da ovo nikog zivo ne zanima, jedino mozda delgada&gaby da gledaju kako Seka osvaja jos jedno zlato. :D
Kad se podvuce crta, sestre su favoriti za osvajanje zlata onda nekih 10 praznih mesta pa prvi nosioci.

spisak svih ucesnica
Spoiler


Miks dubl

Mislim da jos uvek nema spiska ko ce sa kim da ucestvuje ali opet ne tako zanimljiva kategorija. 99% parova nikada u zivotu nije ni treniralo zajedno a o zvanicnom mecu i da ne govorimo. Ovaj turnir moze vise da posluzi kao trening voleja za singl meceve nego za neko ozbiljno takmicenje.

Baciti pogled na finale, cisto informativno, da se zna ko je osvojio i to je to sto se miksa tice.







Posted Image


Edited by steva8lfc, 10 July 2012 - 20:12.


#2 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 10 July 2012 - 18:11

Sunce ti kalaisano... šta znači tri godine rada na temi :lol+:

#3 Ridjis

Ridjis
  • Members
  • 37,708 posts

Posted 10 July 2012 - 20:08

Браво Стево за пост :+1:

Посебно ћу издвојити два дела

Jos ce se pamtiti (posebno Ridji :D) nesportski potez Gonzaleza, u polufinalu protiv Blejka, kada nije priznao sudiji da ga je loptica dotakla i fakticki ukrao poen.


Никад нећу да заборавим нити да "опростим" Гонзалесу, и није ми ни трунку жао што се пензионисао :wicked:



  • Hjuit - malo verovatno da ce nesto bitno napraviti, pre ce ispasti od nekog pajsera u prvom kolu ali red je da se spomene ovaj sampion kao moguce iznenadjenje bar kad je ova podloga u pitanju. Uz svoj dan, lako moze nekog visoko rangiranog tenisera da posalje kuci plus sto se sigurno nece uplasiti pobede ako bude blizu nje.

Свака част на поштовању за Лејтона, ја да сам писао пост не верујем да бих га поменуо :)
Мада можда си могао и Рођу да поменеш, никад се са њим не зна, поготово јер се ето игра на 2 сета.


П.С: Прочитао сам све, чак и за женски дубл :P

Edited by Ridjis, 10 July 2012 - 20:09.


#4 Kad ja podjoh

Kad ja podjoh
  • Members
  • 20,122 posts

Posted 10 July 2012 - 20:11

Koga briga za uvod kad vecina i ne cita :D stavi link ka gugletu i to bi bilo to, ima tamo i vise nego sto ti treba :D


:whistle:

#5 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 10 July 2012 - 20:13

Свака част на поштовању за Лејтона, ја да сам писао пост не верујем да бих га поменуо :)
Мада можда си могао и Рођу да поменеш, никад се са њим не зна, поготово јер се ето игра на 2 сета.


Njega sam nacisto zaboravio :) ali evo na tvoj zahtev dodat medju raspale servercine :D


:whistle:


Pa ima i forumasa kao Ridji, vidis da je procitao i zenski dubl :D
Inace ja sam ovaj uvod pravio 3 godine, 1 mesec i 2 dana tako da sam morao malo opsirnije :D

Edited by steva8lfc, 10 July 2012 - 20:15.


#6 delgado

delgado
  • Members
  • 35,185 posts

Posted 10 July 2012 - 20:21

svaka cast za post pobratime.
jedna mala zamerka - nigde tvog pobratima po atp-u da pomenes :blush:

#7 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 10 July 2012 - 20:25

jedna mala zamerka - nigde tvog pobratima po atp-u da pomenes :blush:


:D
Pa u favorite mi ne ide, a u iznenadjenja tu tek ne ide tako da nicija zemlja (kao Daca na primer, ni njega nigde nisam ubacio)

p.s. Sad vidim da sam i Ririja zaboravio da spomenem ali on je neka posebna kategorija :D

#8 Milutinov Tata

Milutinov Tata
  • Members
  • 5,429 posts

Posted 10 July 2012 - 20:48

Odlican uvod Stevo :+1: , mala zamerka zbog zena, ali razumem te ipak si ti geek :D .

Po meni turnir je otvoren i nista me ne bi iznenadilo. Igranje za zemlju ce kod nekih igraca/ca sigurno podici adrenalin jos vise, plus nezgodna podloga za favorite (prakticki nema ozbiljnog turnira na travi u dva seta). Raspored ce biti prenatrpan, tako da mislim da bi nasi mozda mogli do medalje u miksu, jer igra samo 16 parova, a najbolji singl igraci/ce ce verujem to preskociti.

Licno bio bih zadovoljan da uzmemo bilo koju medalju, navijacki naravno racunam na Novak i Janka u zavrsnici i nadam se cudu od Ane.

Edited by Milutinov Tata, 10 July 2012 - 20:49.


#9 Boxy

Boxy
  • Members
  • 14,138 posts

Posted 10 July 2012 - 21:03

stevo svaka cast :+1:

btw. procitala sam ceo post, dakle i zenski dubl i jos jednom :hail: ja toliko o zenskom tenisu ne bih znala da napisem :lol:

#10 gaby

gaby
  • Members
  • 4,488 posts

Posted 10 July 2012 - 21:14

Jeste da je ismijavao WTA, ali je pogodio suštinu. :D Dobar uvod. :thumbs: Jedva čekam mečeve na travi :wub: ponovo, pogotovo poslije ovakvog raspleta na Wimbledonu.

Edited by gaby, 10 July 2012 - 21:15.


#11 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 10 July 2012 - 21:40

Jeste da je ismijavao WTA, ali je pogodio suštinu. :D Dobar uvod. :thumbs: Jedva čekam mečeve na travi :wub: ponovo, pogotovo poslije ovakvog raspleta na Wimbledonu.


Sta hoces, bar sam Seku nahvalio :D
Sto se bolda tice, imam problem da shvatim sta si zelela da kazes <_< ali svaka verzija te samo spusta sve vise i vise na listi :D

#12 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 5,439 posts

Posted 10 July 2012 - 22:31

svaka cast Stevo za uvod-odradio si ga do detalja.
Posebno mi se svidja kako si rasporedio favorite u muskom singlu:-)
Mislim da ce ovde biti vise iznenadjenja nego sto smo navikli.

#13 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 11 July 2012 - 05:48

Odlično je to odradio, nema šta. Doduše, usudiću se primetiti da je zaboravio jednu jako bitnu stvar.

Spoiler


#14 gaby

gaby
  • Members
  • 4,488 posts

Posted 11 July 2012 - 13:24

Ali tu je Koli. :D

Sto se bolda tice, imam problem da shvatim sta si zelela da kazes <_< ali svaka verzija te samo spusta sve vise i vise na listi :D

Ovaj rasplet je što se tiče pobjednika za mene najbolji poslije idealnog (idealni je bio 2010.). Plus sam gledala finale slema, a odavno nisam. Šta da kažem. :D Što se tiče liste, pada i Rafa na svojoj, pad sada trend kod nas. :D

#15 delgado

delgado
  • Members
  • 35,185 posts

Posted 11 July 2012 - 13:35

Hoce li neko prenositi Olimpijski turnir osim RTS ? U prevodu - hoce li moci da se gleda negde na TV ili samo strimovi ?