Jump to content


Photo
- - - - -

Strane reprezentacije


  • Please log in to reply
3477 replies to this topic

#3256 pierre van hooijdonk

pierre van hooijdonk
  • Banned
  • 9,326 posts

Posted 21 May 2018 - 00:32

Ne poznajem dobro baš sve fudbalere sa francuskog spiska pa me zanima imaju li nekog kreativca u veznom redu? Nekog poput Zidana ranije, ili Nasrija iz srednje generacije ili pak Pajeta (pretpostavljam da nije na spisku zbog povrede). Dakle, mislim na tip igrača koji zna nekad da stane na loptu, koji ima dobar pregled terena i koji zna da uputi taj završni pas i tako kreira šansu nekom od napadača.

 

Kad god ih gledam, to je gomila igrača otprilike istog profila - tamnoputi galoperi koji imaju odličan dribling u trku a igra im se najčešće svodi na jurnjavu po terenu. Međutim, sa takvim stilom igre, imaće problem kad nalete na neku taktički premazanu ekipu koja dobro pokriva teren i disciplinovano se brani sa većim brojem igrača (Portugal, Urugvaj, Argentina, rekao bih i Italija da su se plasirali).

 

Paje je bio glavni kreativac poslednjih 4-5 godina, ali propusta SP.

Ovde su najveci kreativci Fekir i Lemar, mislim da ce jedan od dvojice biti u 11 svaku utakmicu. Mada i bez njih, ne bi tu trebalo da manjka kreativnosti, koja kao pojam odavno vise nije klasicna 10-ka oko koje se ekipa krece. Mnogi timovi se uzdaju u off the ball movement, citanje situacija, kreiranje kroz razne ritmove gde na kraju svaki igrac koji ucestvuje u kreaciji u datom trenutku treba da prepozna situaciju. 
Mbape, Grizman i Fekir na primer mogu konstantno da menjaju pozicije, eksploatisu prostor iza stopera i jednostavno first touch-om i 1 na 1 igrom da izlaze u ozbiljne sanse.

EURO 2016 je odlican primer kako moderan fudbal izgleda bez izrazenog kreativca, mnoge ekipe (Island, Madjarska, Vels) su igrale u slicnom sistemu i belezile ozbiljne rezultate. Mislim da je danas 'zavrsni pas' nesto sto ipak veci broj igraca mora da poseduje, a da su prioritet fizikalije, kompaktnost ekipe i improvizacija kada se dospe do zavrsne trecine.

Uostalom, centarsutevi bekova, duge lopte, preseceni pas na sredini/u poslednjoj liniji kada je ekipa na krivoj nozi su nesto sto su ekipe naucile mnogo bolje da eksploatisu, u cemu su pomogli naravno temeljiti skautinzi, analize, metrika... klasicna desetka polako gubi svoj status 'neophodno' jer kvalitetne ekipe jednostavno imaju veci broj igraca koji pored svojih glavnih kvaliteta, nadomescuju ono sto je nekada cesto radio jedan igrac.

 

Mislim da je klasicna desetka na svojoj prirodnoj poziciji (AMC) trenutno pozicija koja najlakse moze da se neutralise striktnom markacijom jednog, a dobrim pokrivanjem prostorima nekolicine igraca. Mnoge ekipe su se okrenule nekonvencionalnom nacinu kreiranja, gde sve cesce i cesce imamo lazne devetke, krila koja to bas i nisu u svom prirodnom znacenju, DM-ove koji iz dubine otvaraju prostor. 
Jedan od najzanimljivijih primera je Leandre Tawamba u Partizanu iz prvog dela ove sezone, za koga protivnicke ekipe uglavnom nisu imale resenja, jer je jak kao bik i setao je bukvalno svuda po attacking third. 


  • 0

#3257 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 21 May 2018 - 01:34


Jedan od najzanimljivijih primera je Leandre Tawamba u Partizanu iz prvog dela ove sezone, za koga protivnicke ekipe uglavnom nisu imale resenja, jer je jak kao bik i setao je bukvalno svuda po attacking third. 

 

:hail:


  • 0

#3258 pierre van hooijdonk

pierre van hooijdonk
  • Banned
  • 9,326 posts

Posted 21 May 2018 - 02:14

Odnosi se na njegovu kreaciju, jel, ne u smislu unstoppable force  -_-


  • 0

#3259 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 3,557 posts

Posted 21 May 2018 - 06:32

Pa i kad se pogleda npr. Real Madrid, najdominantnija momčad u Europi zadnjih 3-4 godine, oni takvog igrača nemaju. Portugal je Europski prvak bez takvog igrača. Atletico neki dan uzeo EL bez takvog igrača.


  • 0

#3260 drgnk

drgnk
  • Members
  • 600 posts

Posted 21 May 2018 - 13:18

Kapiram poentu iznesenih stavova i uglavnom se slažem sa istim. Ja sam ljubitelj tih old-school fudbalskih romantičara (Zidan, Piksi, Ćavi, Pirlo, Gaskoin, Prosinečki...). O nedostatku kreativaca kod Francuza sam više govorio u kontekstu činjenice da imaju jedno desetak klonova Tijeri Anrija i da im se igra u velikoj meri svodi na jurnjavu i fizikalije te da im je potreban i neko ko malo odudara od tog koncepta. Neko ko će povremeno da stane na loptu, digne glavu i pogleda situaciju na terenu... :)


  • 0

#3261 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 3,557 posts

Posted 21 May 2018 - 13:27

Pa imaju Pogbu.


  • 0

#3262 Shunsuke Nakamura

Shunsuke Nakamura
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 21 May 2018 - 13:36

Procitah da Spanci nece voditi Moratu na Mundijal. Jeste da je u losoj formi, ali opet cudna odluka po meni.
  • 0

#3263 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 3,557 posts

Posted 21 May 2018 - 14:10

Procitah da Spanci nece voditi Moratu na Mundijal. Jeste da je u losoj formi, ali opet cudna odluka po meni.

 

Sad sam pogledao roster. Čudno, da. Uglavnom sve puno tih krilnih napadača. Diego Costa jedina 9-ka.

Meni čudno i što Francuzi opet ne vode Benzemu. Očito ga momčad ne podnosi radi one afere.

 

Btw, Dalić objavio konačan popis za Rusiju:

 

Vratari: Danijel Subašić (Monaco), Lovre Kalinić (Gent), Dominik Livaković (Dinamo)

Obrambeni: Vedran Ćorluka (Lokomotiv), Domagoj Vida (Bešiktaš), Ivan Strinić (Sampdoria), Dejan Lovren (Liverpool), Šime Vrsaljko (Atletico Madrid), Josip Pivarić (Dynamo Kijev), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen), Matej Mitrović (Club Brugge), Duje Ćaleta-Car (Red Bull Salzburg)

Vezni: Luka Modrić (Real Madrid), Ivan Rakitić (Barcelona), Mateo Kovačić (Real Madrid), Milan Badelj (Fiorentina), Marcelo Brozović (Inter), Filip Bradarić (Rijeka)

Napadači: Mario Mandžukić (Juventus), Ivan Perišić (Inter), Nikola Kalinić (Milan), Andrej Kramarić (Hoffenheim), Marko Pjaca (Schalke), Ante Rebić (Eintracht)


Edited by Bugl Khan, 21 May 2018 - 14:14.

  • 1

#3264 Xpert

Xpert
  • Members
  • 22,572 posts

Posted 21 May 2018 - 15:00

Spain squad for 2018 World Cup:

Goalkeepers: David de Gea, Pepe Reina, Kepa Arrizabalaga

Defenders: Dani Carvajal, Alvaro Odriozola, Gerard Piqué, Sergio Ramos, Nacho, Cesar Azpilicueta, Jordi Alba, Nacho Monreal

Midfielders: Sergio Busquets, Saul, Koke, Thiago Alcantara, Andres Iniesta, David Silva

Forwards: Isco, Marco Asensio, Lucas Vazquez, Iago Aspas, Rodrigo, Diego Costa


Nema Morate, Mate, Fabregasa, Marcosa Alonsa...


Edited by Xpert, 21 May 2018 - 15:36.

  • 1

#3265 Sector

Sector
  • Members
  • 20,117 posts

Posted 21 May 2018 - 15:44

Gospodin Radja se povukao iz reprezentacije Belgije jer ga nisu uvrstili u sastav za SP.
  • 1

#3266 drgnk

drgnk
  • Members
  • 600 posts

Posted 21 May 2018 - 15:58

Sad sam pogledao roster. Čudno, da. Uglavnom sve puno tih krilnih napadača. Diego Costa jedina 9-ka.

Meni čudno i što Francuzi opet ne vode Benzemu. Očito ga momčad ne podnosi radi one afere.

 

Btw, Dalić objavio konačan popis za Rusiju:

 

Vratari: Danijel Subašić (Monaco), Lovre Kalinić (Gent), Dominik Livaković (Dinamo)

Obrambeni: Vedran Ćorluka (Lokomotiv), Domagoj Vida (Bešiktaš), Ivan Strinić (Sampdoria), Dejan Lovren (Liverpool), Šime Vrsaljko (Atletico Madrid), Josip Pivarić (Dynamo Kijev), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen), Matej Mitrović (Club Brugge), Duje Ćaleta-Car (Red Bull Salzburg)

Vezni: Luka Modrić (Real Madrid), Ivan Rakitić (Barcelona), Mateo Kovačić (Real Madrid), Milan Badelj (Fiorentina), Marcelo Brozović (Inter), Filip Bradarić (Rijeka)

Napadači: Mario Mandžukić (Juventus), Ivan Perišić (Inter), Nikola Kalinić (Milan), Andrej Kramarić (Hoffenheim), Marko Pjaca (Schalke), Ante Rebić (Eintracht)

 

Prvi utisak je da je nekako previše odbrambenih a premalo veznjaka (kako mi to zvuči odnekud poznato :lol+:). Da li je ovaj Bradarić bolji od npr. Roga ili Brekala?

 

Sve u svemu, odličan sastav, mora se priznati.


Edited by drgnk, 21 May 2018 - 16:03.

  • 0

#3267 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 21 May 2018 - 16:00

Nema Morate, Mate, Fabregasa, Marcosa Alonsa...

 

Ja kad pricam da je Monreal bolji igrac niko mi ne veruje.


  • 0

#3268 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 3,557 posts

Posted 21 May 2018 - 16:15

Prvi utisak je da je nekako previše odbrambenih a premalo veznjaka (kako mi to zvuči odnekud poznato :lol+:). Da li je ovaj Bradarić bolji od npr. Roga ili Brekala?

 

Sve u svemu, odličan sastav, mora se priznati.

 

24 igrača je na listi. 1 stoper otpada. Bradarić nije bolji od Roga ali Rog u Napoliju skoro da i nije igrao. Brekalo igra krilo.


Edited by Bugl Khan, 21 May 2018 - 16:15.

  • 1

#3269 Shunsuke Nakamura

Shunsuke Nakamura
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 21 May 2018 - 16:53

Sad sam pogledao roster. Čudno, da. Uglavnom sve puno tih krilnih napadača. Diego Costa jedina 9-ka.
Meni čudno i što Francuzi opet ne vode Benzemu. Očito ga momčad ne podnosi radi one afere.
 
Btw, Dalić objavio konačan popis za Rusiju:
 
Vratari: Danijel Subašić (Monaco), Lovre Kalinić (Gent), Dominik Livaković (Dinamo)
Obrambeni: Vedran Ćorluka (Lokomotiv), Domagoj Vida (Bešiktaš), Ivan Strinić (Sampdoria), Dejan Lovren (Liverpool), Šime Vrsaljko (Atletico Madrid), Josip Pivarić (Dynamo Kijev), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen), Matej Mitrović (Club Brugge), Duje Ćaleta-Car (Red Bull Salzburg)
Vezni: Luka Modrić (Real Madrid), Ivan Rakitić (Barcelona), Mateo Kovačić (Real Madrid), Milan Badelj (Fiorentina), Marcelo Brozović (Inter), Filip Bradarić (Rijeka)
Napadači: Mario Mandžukić (Juventus), Ivan Perišić (Inter), Nikola Kalinić (Milan), Andrej Kramarić (Hoffenheim), Marko Pjaca (Schalke), Ante Rebić (Eintracht)

Odlican sastav Hrvatska ima. Vidjecemo da li konacno moze ova generacija da ostvari neki zapazen rezultat, ovo im je ujedno i poslednja sansa. Da me ne razumije neko pogresno Hrvatska je standardna na prvenstvima i pretezno prolazi grupe, ali ja uvijek mislim da su mogli vise i da mogu jos uvijek.

Pretpostavljam da je Subasic siguran na golu.
Desno Vrsaljko koji je odigrao veliki broj utakmica u startnoj postavi Atletiko Madrida.
Ko ce na lijevog beka? Strinic ili Pivaric? Mene je Strinic uvijek bio bolji igrac.
Ko ce biti stoperski tandem? Lovren i Corluka ili Vida sa Lovrenom? Tu je i Duje Caleta Car koji igra dobro za Salzburg.
Sredina je beton, tu ima opcija koliko oces. Proslo Evropsko su igrali najcesce koliko se sjecam Badelj, Modric i Rakitic. Tu je Kovacic koji je mene prejak igrac. Bolji od Badelja sigurno.

U napadu bi Mandzukic trebao biti siguran. Kramaric i Rebic imaju dobre sezone u Bundesligi. Perisic kao krilo, dosta opcija i tu ima.

Smorih sa pitanjima, odgovori ako ti nije tesko.
  • 0

#3270 lajavi_krelac

lajavi_krelac
  • Members
  • 3,950 posts

Posted 21 May 2018 - 17:18

Hrvatska je standardna na prvenstvima i pretezno prolazi grupe, ali ja uvijek mislim da su mogli vise i da mogu jos uvijek

 

Ako misliš na kvalifikacijske grupe onda da  :D

 

Bugl šta bi po vama onako bio uspeh na SP? Do koje faze takmičenja? Imam utisak da i vi isto kao i mi uglavnom imamo nerealna očekivanja na SP kad se pogleda sama igra tima. Samo što vi imate bolje igrače i kvalitetniji tim uvek pa imate i veća očekivanja od nas ali i jedni i drugi (odnosno i vi i mi) smatram da bi trebalo da spustimo loptu malo  :D


  • 0