Jump to content

Photo
- - - - -

Vožnja auta sa stranim tablicama u Srbiji uz boravkak u zemlji EU

Poljska boravak auto registracija vozačka dozvola brak

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 chickavelja

chickavelja
  • Members
  • 1 posts

Posted 02 July 2012 - 22:19

Pozdrav svima...

Od skora imam Poljski privremeni boravak na osnovu braka sa poljakinjom. Kupio bih auto u Poljskoj i sada me zanimaju sledeće stvari...

- da li mogu da ga vozim u Poljskoj sa srpskom vozačkom dozvolom?

- da li mogu da ga vozim u Srbiji sa poljskim privremenim boravkom?

- da li mogu da ga registrujem na sebe iako još uvek nisam poljski državljanin?

- ako ne, da li mogu da ga registrujem na ženu a ja da ga vozim (supruga je dodala moje prezime...)

To je sve čega sam se setio za sada.

Molim za pomoć one koji su već bili u sličnoj situaciji.

Hvala unapred.

#2 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 216 posts

Posted 03 July 2012 - 06:55

NIje iskustvo iz Poljske, ali verujem da je primenjivo:

- da, samo verovatno neko vreme. Kasnije ces morati da uzmes Poljsku. Koja je procedura, zavisi od zemlje do zemlje.
- da.
- da. Opet, koja je tacno procedura, zavisi od zemlje.

#3 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 5,188 posts

Posted 03 July 2012 - 08:23

Predlažem da se za domaće propise obratiš AMS-u: http://www.amss.org.rs/

Ako si ovde, možeš ih zvati na telefon 987, odnosno 1987.

#4 laser5

laser5
  • Members
  • 3 posts

Posted 04 July 2012 - 10:45

Pozdrav svima...

Od skora imam Poljski privremeni boravak na osnovu braka sa poljakinjom. Kupio bih auto u Poljskoj i sada me zanimaju sledeće stvari...

- ako ne, da li mogu da ga registrujem na ženu a ja da ga vozim (supruga je dodala moje prezime...)

Hvala unapred.

1.Odes u Poljsku bilo koju policijsku stanicu i pitas koliko vremena mozes upotrebljavati svoju Srpsku vozacku dozvolu.U Nemackoj je to na primer 6 meseci,posle 6 meseci je moras prevesti,to jest uzeti Nemacku dozvolu.Nemci uslovljavaju dodate testove i voznju i sve to kosta.Za Poljsku ne znam,ali je sigurno da ce ti Poljaci priznati B kategoriju a ostale kategorije moras dokazati.
2.Naravno da mozes u Srbiji voziti sa Poljskim boravkom.
3.Uz dozvolu boravka u Poljskoj,mozes registrovati auto na svoje ime,ukoliko imas adresu boravka.
4.Auto koji je registrovan na zenu mozes bez problema voziti.
Najveci problem koji nisi naveo i mozda ne znas je to sto kao novi u bilo kojoj Evropskoj drzavi kada registrujes auto na sebe moras placati osiguranje 100%,vremenom,godinama,ako ne pravis udese osiguranje ti smice procenat na 95,90,80% i tako sve do minimalnih 35%.Na primer,zena i ja smo u Nemackoj imali dva auta iste kubikaze.Kao novi vozac u Nemackoj placao sam 185€ svaka 3 meseca a ona samo 70€.
nadam se da me razumete.

#5 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 943 posts

Posted 04 July 2012 - 15:25

Najveci problem koji nisi naveo i mozda ne znas je to sto kao novi u bilo kojoj Evropskoj drzavi kada registrujes auto na sebe moras placati osiguranje 100%,vremenom,godinama,ako ne pravis udese osiguranje ti smice procenat na 95,90,80% i tako sve do minimalnih 35%.Na primer,zena i ja smo u Nemackoj imali dva auta iste kubikaze.Kao novi vozac u Nemackoj placao sam 185€ svaka 3 meseca a ona samo 70€.
nadam se da me razumete.

Kad sam se ja preselila iz US u Nemacku, receno mi je da donesem potvrdu od mog prethodnog osiguranja (za prethodnih 7 godina) da nisam imala nikakav udes (clean insurance record) i onda te ne smatraju "novim vozacem".

Mozda Poljska i nema tako nesto, nemoj coveka zabrinjavati unapred :)

#6 laser5

laser5
  • Members
  • 3 posts

Posted 04 July 2012 - 21:01

Kad sam se ja preselila iz US u Nemacku, receno mi je da donesem potvrdu od mog prethodnog osiguranja (za prethodnih 7 godina) da nisam imala nikakav udes (clean insurance record) i onda te ne smatraju "novim vozacem".

Mozda Poljska i nema tako nesto, nemoj coveka zabrinjavati unapred :)

Sigurno je da ima,ali je ovaj covek tamo otisao iz Srbije a iz Srbije se ne priznaje ni beli papir tamo.

#7 Mimix

Mimix
  • Members
  • 497 posts

Posted 07 July 2012 - 17:57

Pozdrav svima...

Hvala unapred.

Moje iskustvo iz Irske: Mogao sam da vozim sa srpskom vozackom dozvolom,ali bi osiguranje bilo toliko skupo,da mi je bilo isplativije da ponovo polazem vozacki ispit,sto sam i uradio...
Odgovor na drugo pitanje: Prosle godine sam bio u Srbiji sa Irskim tablicama.Jedino sto sam na nasoj granici morao da platim nekakvo osiguranje (100 evra) zato sto zemlje EU ne priznaju srpsko osiguranje,pa onda ni Srbija nije priznavala osiguranje zemalja EU,mada mi se cini da sam negde procitao vest da vise nema ovog placanja jer je postignut nekakav dogovor izmedju Srbije i EU u vezi osiguranja (ne znam da li je stupio na snagu). Ovo placanje bi bilo izbegnuto da sam pre polaska na put izvadio zeleni karton,sto nije bio slucaj.Samo sam nazvao svoje osiguranje,oni su me pitali za datum polaska i povratka,kao i kroz koje zemlje cu prolaziti,i rekli mi da putujem bez problema. Ta informacija je bila tacna,ali nedovoljna. Naime,ja sam bio pokriven sa osiguranjem sto se njih tice,ali oni nisu znali i nisu morali da znaju Srpske zakone,tako da sam,sa osmehom,platio na srpskoj granici pomenutih sto evrica.
Sto se tice registracije kola na svoje ime,ja sam to uradio vec prve godine kad sam dosao ovde,iako tada nisam imao nikakav status,osim "D" vize,za rad i boravak.
Ne znam kakvi su Poljski zakoni,pretpostavljam da svaka drzava ima neke svoje specificnosti,ali verujem da je svuda moguce kupiti i registrovati automobil na svoje ime,pod uslovom da se legalno boravi u toj zemlji.Ovde u Irskoj,mislim da cak i turista moze da kupi kola i da ih registruje,jer ne mogu da se setim da su mi ikada trazili bilo kakvu potvrdu o prebivalistu,ili da su proveravali da li sam u zemlji legalno...

#8 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 216 posts

Posted 10 July 2012 - 11:47

Nema to veze sa srpskim zakonima, to je uzajamno priznavanje tj ne priznavanje osiguranja stranih zemalja. Isto se meni desilo sa zelenim kartonom kada sam isao u makedoniju pre par godina: nisam izvadio unapred i morao sam da dokupim osiguranje na granici. Ono sto je tu bilo ekstremno glupo, sem cene koja je bila 4x veca nego zeleni karton, je i sto je osiguranje vazilo samo u MKD, znaci za Srbiju mi je trebalo jos jedno.

Sada tih problema nema jer se osiguranja medjusobno priznaju i vise za zelenim kartonom nema potrebe.

#9 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 5,188 posts

Posted 12 July 2012 - 22:01

Tačno, ali ako imaš vozilo registrovano u Srbiji, potreban je zeleni karton za Makedoniju i BiH.

#10 iivan

iivan
  • Members
  • 5 posts

Posted 12 July 2012 - 22:13

Ovako, moje iskustvo iz Rumunije. Vozio sam na srpsku dozvolu auto od firme bez problema recimo godinu dana-dve. Kad bi mezaustavili,pogledali bi dozvolu i to je bilo to. Nista nisu pitali. Imao samonu roze YU dozvolu. Posle sam promenio dozvolu u rumunsku da bih polagao za A kategoriju kad mi je trebalo i tada samvideo da u principu imao sampravo da vozim 3 ili 6 meseci samo sa srpskom dozvolom.Kako god bio zakon, ni policija mi nije pravila problem iako sam zaustavljan i posle isteka tih 3/6 meseci. U Srbiji mozes da vozis auto registrovan u poljskoj, samogledaj da uvek imas privremeni boravak kod sebe jer ti on omogucava po srpskom zakonu da vozis u Srbiji. Ako vozilo ne pripada tebi, moras imati ovlascenje. Ovlascenje bi trebalo biti na srpskom, jer su mejednom nasi policajci zaustavili i trazili, a ja imao na rumunskom i engleskom. Malo galamili, pa me pustili taj jedan put. Srecno