Jump to content


Photo
- - - - -

VANREDNO STUDIRANJE ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#16 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 September 2012 - 18:49

Vezano za studente koji su u radnom odnosu, da li ih potvrda o zaposlenju i u kojoj meri oslobađa od nastave, vežbi i sl. odnosno od predispitnih obaveza uopšte. Čitao sam Pravilnik o studiranju u kom ne postoji odredba koja se odnosi na ovo. Da li sve visokoškolske ustanove vode sopstvenu politiku tim povodom ili se povinuju Zakonu o visokom obrazovanju u kome se također ne pominje ova kategorija studenata?


Vanredno studiranje, u smislu "studiranja uz rad" kakvo je postojalo do kraja 80-ih i mozda 90-ih ne postoji vise. Neki fakulteti (nazalost najcesce "sklj") organizuju poseban raspored nastave i vezbi za one koji studiraju uz rad ali to bi bilo to.

Objasni ti meni zasto bi tebe cinjenica da radis oslobodila obaveze odradjiivanja vezbi i pracenja nastave (tamo gde je obavezno)? Ne postoji ni jedan opravdan razlog za to. Tvoje studiranje i tvoja zaposlenost su dve razdvojene stvari. Ili ces ih uspeti uskladiti ili ces odustati od jednog ili drugog. Svako ukidanje obaveza nekome samo zato sto je zaposlen bi narusilo ravnopravnost studenata (a da ne racunamo fakt da bi izbegavanjem vezbi i laboratorijskih vezbi bio uskracen za bitan deo nastave).

#17 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 September 2012 - 03:18

Objasni ti meni zasto bi tebe cinjenica da radis oslobodila obaveze odradjiivanja vezbi i pracenja nastave (tamo gde je obavezno)? Ne postoji ni jedan opravdan razlog za to. Tvoje studiranje i tvoja zaposlenost su dve razdvojene stvari. Ili ces ih uspeti uskladiti ili ces odustati od jednog ili drugog. Svako ukidanje obaveza nekome samo zato sto je zaposlen bi narusilo ravnopravnost studenata (a da ne racunamo fakt da bi izbegavanjem vezbi i laboratorijskih vezbi bio uskracen za bitan deo nastave).

Istini za volju, Tomase, trebalo bi priznati da nema nijednog opravdanog razloga zbog koga bi BILO STA od fakultetske nastave bilo obavezno (pusti birokratiju, daj da govorimo o ozbiljnim razlozima). Fakultet bi trebalo da bude, kao sto mu i ime iz neke daleke latinske proslosti kaze, fakultativan, dakle vezan za sposobnosti (sto na engleskom i dalje znaci), a ne za administrativnu prinudu. Druga stvar je sto je u savremenom svetu isti dobio prizvuk velikog biznisa i sto bi se pare slabo okretale da mnoge stvari nisu prisilne. Ali je prisila u suprotnosti sa sustinom bilo kog ozbiljnog znanja - i potpuno je idiotski sto je bolonjski sistem prihvatio tu kretensku ideju da je fakultet nekakav nastavak skole malo naprednijim sredstvima. A ustvari trebalo bi da postoji potpuni i apsolutni DISkontinuitet izmedju skole i fakulteta, oni ne treba da imaju iceg zajednickog (sto se recimo bar forsira u sistemu po kome funkcionisu Oxford i Cambridge i jos par tradicionalnijih univerziteta).

#18 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 11 September 2012 - 07:15

Istini za volju, Tomase, trebalo bi priznati da nema nijednog opravdanog razloga zbog koga bi BILO STA od fakultetske nastave bilo obavezno (pusti birokratiju, daj da govorimo o ozbiljnim razlozima). Fakultet bi trebalo da bude, kao sto mu i ime iz neke daleke latinske proslosti kaze, fakultativan, dakle vezan za sposobnosti (sto na engleskom i dalje znaci), a ne za administrativnu prinudu. Druga stvar je sto je u savremenom svetu isti dobio prizvuk velikog biznisa i sto bi se pare slabo okretale da mnoge stvari nisu prisilne. Ali je prisila u suprotnosti sa sustinom bilo kog ozbiljnog znanja - i potpuno je idiotski sto je bolonjski sistem prihvatio tu kretensku ideju da je fakultet nekakav nastavak skole malo naprednijim sredstvima. A ustvari trebalo bi da postoji potpuni i apsolutni DISkontinuitet izmedju skole i fakulteta, oni ne treba da imaju iceg zajednickog (sto se recimo bar forsira u sistemu po kome funkcionisu Oxford i Cambridge i jos par tradicionalnijih univerziteta).


Sve to stoji. Uostalom i sam sam studirao na ETF-u gde su (u doba kada sam studirao) jedino laboratorijske vezbe bile obavezne, a predavanja i racunske vezbe su bili "fakultativni".

No, ako je vec rezim takav da postoji obaveznost prisustva vezbama, predavanjima i drugom, onda mislim da ukidanjem te obaveze nekome po osnovu toga sto je zaposlen narusava na neki nacin ravnopravnost studenata. Posebno u kontekstu (po meni budalastine) bolonjskog ocenjivanja "aktivnosti na casu" :krsta:

#19 vivaldi

vivaldi
  • Members
  • 225 posts

Posted 11 September 2012 - 07:48

Mislim da su u Strategiji obrazovanja predvideli mogucnost part-time studenta, sto bi onda znacilo da uz studiranje ostaje vremena za npr. rad. Ne znam dokle je stigla ta Strategija jer su je isforsirali pred izbore a onda se ucutali.