Jump to content

Photo
- - - - -

VANREDNO STUDIRANJE ?

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Dr.Milos

Dr.Milos
  • Members
  • 5 posts

Posted 29 June 2012 - 21:42

Ove godine sam zavrsio srednju skolu i konkurisao na FONu. Posto sam jako lose uradio prijemni i nisam usao cak ni na samofinansirajuce :( interesuje da li postoji mogucnost da studiram vanredno ?
kao i da li je moguce posle preci (recimo posle prve godine) sa vanrednog na redovnog studenta ??

#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 3,862 posts

Posted 29 June 2012 - 21:48

Ove godine sam zavrsio srednju skolu i konkurisao na FONu. Posto sam jako lose uradio prijemni i nisam usao cak ni na samofinansirajuce :( interesuje da li postoji mogucnost da studiram vanredno ?
kao i da li je moguce posle preci (recimo posle prve godine) sa vanrednog na redovnog studenta ??

Sta god podrazumevao pod vanrednim studiranjem (ono sto se pre 10-15-20 godina tako nazivalo danas uglavnom ne postoji) ti moras svejedno da polozis prijemni ispit. Nema legalnog nacina da upises taj fakultet a da ne polozis prijemni ispit. Uostalom sve podatke imas na sajtu FON-a.

Ako bas zelis na FON najbolja opcija ti je da nabavis knjige i zbirke i pocnes polako da se pripremas za prijemni ispit 2013.

Edited by tomas.hokenberi, 29 June 2012 - 21:51.

#3 Dr.Milos

Dr.Milos
  • Members
  • 5 posts

Posted 01 July 2012 - 21:45

okej hvala !

A koja je onda razlika izmedju samofinansirajuceg i vanrednog studenta ?

#4 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 5,085 posts

Posted 01 July 2012 - 22:11

Ne postoji vanredni student. Svi su danas redovni studenti, a jedina je razlika u tome da li ti školovanje plaća država ili ga plaćaš iz sopstvenog džepa.

#5 Dr.Milos

Dr.Milos
  • Members
  • 5 posts

Posted 04 July 2012 - 19:14

zna li neko da mi kaze koja je razlika izmedju ETFa I FONa ?

Jel tacno da je etf tako tezak kao sto kazu ili je samo malo vise izvikan ?

#6 mrd

mrd
  • Members
  • 13,185 posts

Posted 04 July 2012 - 19:21

Sta to znaci tezak. svaki fakultet je tezak na svoj nacin. Na etf se vise radi na elektronici i pojavama koje se desavaju unutar sistema, a fon je vise okrenut ligistici. Drugim recima etf studnet prvo proucava bazu, pa onda ceo sistem, a fon student pise programe, a manje uci o vezi u hardware-u.

Edited by mrd, 04 July 2012 - 19:22.

#7 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 3,862 posts

Posted 04 July 2012 - 20:58

Kada sam ja bio student osnovnih studija (1990-95) ETF je bio znacajno tezi i ozbiljniji fakultet od FON-a (da se ne uvrede diplomci FON-a iz tog perioda ali tako je).

FON je kao sto mu samo ime kaze fakultet organizacionih nauka, odnosno bavi se problemima organizacije, menadzmenta, operacionih istrazivanja itd.. Smer za informacione sisteme (verujem da te to zanima cim poredis ova dva fakulteta) ima jako puno ekonomskih i organizacionih predmeta, kao i predmeta vezanih za "menadzment informacionih sistema".

Mrd, na FON-u se "suvo" programiranje uci manje nego na ETF-u (mislim na relevantne smerove, daklem Informacione sisteme na FON-u, i na Softversko inzenjerstvo i Racunarsku tehniku i informatku na ETF-u). Na FON-u se zato vise "uci" "organizacija i projektovanje IS".
Obaveznih hardverskih predmeta na pomenuta dva smera na ETF-u ima puno manje nego ranije (na softverskom inzenjerstvu ih skoro da nema). Studenti ETF-a (po aktuelnim programima) prvo uce programiranje, a posle detaljnije izucavaju racunarski hardver.

Edited by tomas.hokenberi, 04 July 2012 - 21:12.

#8 Dr.Milos

Dr.Milos
  • Members
  • 5 posts

Posted 05 July 2012 - 20:04

Kad sam rekao tezak , nikako nisam hteo da omalovazavam ostale fakultete , nego da naglasim ETF-ovu tezinu . Cuo sam da ga iz sale nazivaju Ekstremno tezak fakultet , pa me to malo zainteresovalo .
Da, interesuju me racunari , ali detaljnije me interesuju web dizajn , administracija racunarskih mreza itd. gledam da malo "izbegnem" programiranje, posto ga bas i ne volim .
Zbog toga sam se i kolebao prilikom odabira izmedju FONa i ETFa .

Koja je razlika izmedju etfove i fonove diplome , kolko su priznate u svetu ? , da li i sa jednom i sa drugom moze da se radi u inostranstvu , bez neke potrebne dodatne specijalizacije ?

Da li znate koji su predmeti na 1. godini etf (Racunarska tehnika i informatika ) ?

Koliko se prosecno godina studira na ETFu , FONu ?

#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 3,862 posts

Posted 05 July 2012 - 22:15

Kad sam rekao tezak , nikako nisam hteo da omalovazavam ostale fakultete , nego da naglasim ETF-ovu tezinu . Cuo sam da ga iz sale nazivaju Ekstremno tezak fakultet , pa me to malo zainteresovalo .
Da, interesuju me racunari , ali detaljnije me interesuju web dizajn , administracija racunarskih mreza itd. gledam da malo "izbegnem" programiranje, posto ga bas i ne volim .
Zbog toga sam se i kolebao prilikom odabira izmedju FONa i ETFa .

Koja je razlika izmedju etfove i fonove diplome , kolko su priznate u svetu ? , da li i sa jednom i sa drugom moze da se radi u inostranstvu , bez neke potrebne dodatne specijalizacije ?

Da li znate koji su predmeti na 1. godini etf (Racunarska tehnika i informatika ) ?

Koliko se prosecno godina studira na ETFu , FONu ?

Posto te toliko interesuje web-dizajn trebalo bi da ti bude lako da otvoris web stranice fakulteta i pronadjes spisak predmeta:

http://www.etf.bg.ac...d=71&Itemid=159 pa odes na "prva godina za elektrotehnicke odseke" (RTI je na elektrotehnickom odseku).
http://www.fon.bg.ac...osnovnestudije/

Sto se tice priznatosti diplome, u principu ces lakse "provuci" diplomu ETF-a, nego FON-a, ali na kraju je najbitnije sta ti umes i znas.

Nego, ako ne volis programiranje, onda ni ETF ni FON nisu za tebe. Ni ETF ni FON nisu kursevi instant dizajniranja web stranica. Web dizajn, iznad nekog diletantskog nivoa, podrazumeva i znanje programiranja, barem u nekim skript jezicima kao sto su PHP, ActionScript, Java Script i/ili poznavanje Java programiranja. Administracija racunarskih mreza takodje podrazumeva poznavanje skript programiranja.

Edited by tomas.hokenberi, 05 July 2012 - 22:16.

#10 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 10,420 posts

Posted 06 July 2012 - 00:49

Ali, realno, Tomase, malo ima slicnosti tezina danasnjih fakulteta, pa ni komparativna, sa onom koja je bila dok smo (u vrlo slicno vreme) ti i ja studirali. Ja sam cvrstog utiska da je minimalni IQ i broj radnih sati koji si spreman/sposoban da ulozis do diplome danas NAJVISE 75% onog koji je bio pocetkom 90-tih, a verovatno i manje. I to na svim fakultetima, s tim sto su dobri (kao ETF) zapravo VISE nastradali i sad je sve to jedna mnogo ujednacenija kaljuga na celom tzv. BU. (Obaska sto je ETF imao dodatnih problema zbog one nacional-socijalisticke bagre koja ga je u periodu 1997-99 rusila na takoreci dnevnoj bazi.)

#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 3,862 posts

Posted 06 July 2012 - 07:22

Ali, realno, Tomase, malo ima slicnosti tezina danasnjih fakulteta, pa ni komparativna, sa onom koja je bila dok smo (u vrlo slicno vreme) ti i ja studirali. Ja sam cvrstog utiska da je minimalni IQ i broj radnih sati koji si spreman/sposoban da ulozis do diplome danas NAJVISE 75% onog koji je bio pocetkom 90-tih, a verovatno i manje. I to na svim fakultetima, s tim sto su dobri (kao ETF) zapravo VISE nastradali i sad je sve to jedna mnogo ujednacenija kaljuga na celom tzv. BU. (Obaska sto je ETF imao dodatnih problema zbog one nacional-socijalisticke bagre koja ga je u periodu 1997-99 rusila na takoreci dnevnoj bazi.)

Da, to je tuzna istina. Moje iskustvo sa mladjim generacijama diplomaca ETF-a, FON-a i PMF-a (to su fakulteti cijih diplomaca najvise u mom okruzenju na poslu) je da, u proseku, znaju puno manje nego ranije, da su manje sposobni za samostalni rad, da stalno ocekuju "instant resenja", tipa "reci mi kako se to radi, mrzi me da sam naucim/istrazim/saznam". Naravno ima svetlih izuzetaka koji odstupaju od proseka, ali su retki.

Kada pricamo bas o programiranju, veliki je problem sto se desava da dolaze diplomci koji poznaju programerske alate, ali nisu u stanju da samostalno rese programerski problem, posto nisu savladali principe programiranja (moj je utisak da je ovo kod fonovaca izrazenije).

Edited by tomas.hokenberi, 06 July 2012 - 07:23.

#12 Dr.Milos

Dr.Milos
  • Members
  • 5 posts

Posted 06 July 2012 - 21:58

Tomas nisi me bas najjbolje razumeo , nije samo da me interesuje web dizajn ima tu jos mnogo toga sto me interesuje .
U komentaru si tako opisao kao da mrzim programiranje , sto nije istina :)

Sve sto me interesovalo , saznao sam .
Hvala na brzim odgovorima !

#13 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 3,862 posts

Posted 06 July 2012 - 22:32

Da, interesuju me racunari , ali detaljnije me interesuju web dizajn , administracija racunarskih mreza itd. gledam da malo "izbegnem" programiranje, posto ga bas i ne volim.

Nego, ako ne volis programiranje, onda ni ETF ni FON nisu za tebe. Ni ETF ni FON nisu kursevi instant dizajniranja web stranica. Web dizajn, iznad nekog diletantskog nivoa, podrazumeva i znanje programiranja, barem u nekim skript jezicima kao sto su PHP, ActionScript, Java Script i/ili poznavanje Java programiranja. Administracija racunarskih mreza takodje podrazumeva poznavanje skript programiranja.

Tomas nisi me bas najjbolje razumeo , nije samo da me interesuje web dizajn ima tu jos mnogo toga sto me interesuje .
U komentaru si tako opisao kao da mrzim programiranje , sto ...

Ne ja nisam napisao da mrzis programiranje. Ti si sam napisao da ga "bas i ne volis". Ja sam samo stavio komentar, iza koga i dalje stojim, da informaticki smerovi FON i ETF nisu za nekog ko "bas i ne voli programiranje".

#14 lary ptica

lary ptica
  • Members
  • 677 posts

Posted 07 July 2012 - 13:51

Ne znam kakva je situacija na BU ali na Univerzitetu Banja Luka postoji mogucnost ''vanrednog'' studiranja tzv dopisno studiranje.

Neka iskustva ljudi koje znam da studiraju na taj nacin su da je to ko seks preko telefona,.... zna biti dobro ali ni priblizno ko prava stvar.....

Edited by lary ptica, 07 July 2012 - 16:43.

#15 svetionik

svetionik
  • Members
  • 216 posts

Posted 10 September 2012 - 17:59

Vezano za studente koji su u radnom odnosu, da li ih potvrda o zaposlenju i u kojoj meri oslobađa od nastave, vežbi i sl. odnosno od predispitnih obaveza uopšte. Čitao sam Pravilnik o studiranju u kom ne postoji odredba koja se odnosi na ovo. Da li sve visokoškolske ustanove vode sopstvenu politiku tim povodom ili se povinuju Zakonu o visokom obrazovanju u kome se također ne pominje ova kategorija studenata?