Jump to content


Photo

Pomoć Katarini Kiš


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#61 Milena-Zemun

Milena-Zemun
  • Members
  • 10 posts

Posted 03 June 2012 - 18:50

Putem donacija je obezbedjen kompletan namestaj, kao i radovi na adaptaciji kuce.
Kad joj deca krenu u vrtic, Katarina ce moci da razmisli o zaposlenju. Da bi krenula u vrtic, devojcica mora da prodje dve operacije rascepa usne i nepca, to sve ce malo potrajati.
Sigurna sam da ce biti posla za ovu vrednu devojku kad se za to steknu uslovi. U sklopu kuce ima i lepu bastu koja ce ih prehranjivati a mozda i donositi prihod.


Sto se tice vlasnistva nad kucom, ono nikako ne moze biti opstinsko niti bilo kakvog fonda, prosto nema osnova za to. Svakako ce biti uradjeno u najboljem interesu Katarine i dece, to i jeste cilj svih koji su vec dali novac za kucu kao i onih koji ce tek dati.

Jel ima neko ideju, kome jos da saljem apel za novcanu pomoc? Znam da ce posle svega krenuti problemi druge vrste, ali kuca je goruci problem.
Hvala unapred na prakticnim savetima.

#62 Marko Petrov

Marko Petrov
  • Members
  • 4 posts

Posted 03 June 2012 - 19:44

Probajte Balkanski fond za lokalne inicijative, www.bcif.org.

Sve najbolje!

#63 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 June 2012 - 22:50

Ja ne razumem Katarinu Kis. I njoj slicne.
Pre 2 meseca sam u narucju drzala decaka koji ridao dok smo cekali da se lekari pobrinu za njegovu sestru koja je pokushala samoubistvo, ona ima 16 godina i ucenica je skole za decu sa posebnim potrebama. Muskarac i zena su izrodili 5 dece, muskarac je "priznao" prvo dvoje, porodica se raspada, brat i sestra odlaze u starateljsku porodicu, majka zasniva novu u kojoj radja jos dece. Devojcica je pokushala da se ubije jer ju je ostavio decko sa kojim je vec zivela. Ovo joj je bio drugi pokushaj.

Svako neka radi po svojoj savesti ali bi mogli da uradite jos nesto: osim kampanje za pomoc, napravite i kampanju da se u svakoj opstini na cijojse teritoriji usnima ovakav jad i beda - u prilogu pojavi i direktor nadlezne sluzbe sa sve pratecim sluzbama, mozda da presece vrpcu kad se Katarina Kis bude useljavala u kucu placenu 2 puta, jednom nashim a drugi put - vashim novcem.


Ja je razumem. Imam cerku godinu dana stariju od nje, odgovornu i samostalnu, koja kad god ima dilemu, trci kuci na konsultacije s mamom. I vi imate takvu cerku, zar ne? Ali Katarina nema ni highlanderku ni vilhelminu za mamu. A ima samo 22 godine i do juce je i sama bila dete. O cemu uopste pricamo? O neodgovornim roditeljima one dece kojoj vi pomazete? Pretpostavljam da su pre 20 godina neki ovakvi isti kao mi pricali o njima kao o deci neodgovornih roditelja, a za petnaestak ce neki drugi pricati o Katarininim cerkama kao o neodgovornim majkama... Uocavate li mustru? Beda radja bedu, siromastvo proizvodi novo siromastvo, jad se prenosi s generacije na generaciju.
Pomislite li nekad da se Katarina mogla roditi Vama, a vasa cerka Katarininim roditeljima? Koja bi od njih u tom slucaju sada s diplomom u dzepu merkala kartu Australije, a koja bi podizala decu u udzerici na obodu groblja?
Na stranu sve price o drzavama koje pomazu ili ne pomazu. Nijedna ne moze dovoljno da pomogne 22-ogodisnjoj devojci s dvoje dece, koja nema roditelje da u toj situaciji budu uz nju. Samo zivi ljudi od krvi i mesa mogu to da odrade i ja se iskreno divim zeni koja se izlaze forumskom toplom zecu, da bi pomogla Katarini. I verujem joj da Katarina zasluzuje pomoc i podrsku, a njena deca sansu.
I kad vec ulazu sebe da pomognu jednoj porodici, ne trazite od njih da promene svet. To jednako dobro, pa i bolje, mozete da uradite i Vi, u pauzi izmedju forumasenja, placanja poreza i mesanja egzoticnih zacina.

#64 Milena-Zemun

Milena-Zemun
  • Members
  • 10 posts

Posted 04 June 2012 - 05:48

Probajte Balkanski fond za lokalne inicijative, www.bcif.org.

Sve najbolje!


Jesam, vec sam im pisala. Hvala puno.

#65 Marko Petrov

Marko Petrov
  • Members
  • 4 posts

Posted 04 June 2012 - 08:50

Pogledao sam novi prilog o Katarini i deci, pao mi je kamen sa srca sto su premesteni iz onog uzasa u normalan smestaj.
Kako napredujete sa donacijam a? Imam uveravanje svog prijatelja iz Svedske da ce joj ovih dana uplatiti na devizni racun.
Ne moze niko da promeni svet, nase je da pomognemo uvek kad to mozemo.

#66 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 04 June 2012 - 15:23

Hajde da krenemo od samog pocetka:

Videla sam prilog na TV Prva.
Imam jedno pitanje, retoricko: zasto zene radjaju decu ako ne mogu da im obezbede elementarne uslove za zivot? Nije u pitanju jedno dete pa da kazses - moze svakome da se desi, kao protivnik abortusa, dolazak bebe na svet bih pozdravila. Roditi 2 dece u ovakvim uslovima je prosto neodgovorno, da ne upotrebim neku tezu rec. .
Znate, malo mi je muka od tih muskaraca i zena koji izrode po 5, 6, 8 dece i onda im dodju TV kamere da snimaju njihovu bedu. Nedavno sam videla prilog na istoj tv na kojoj vlasnik plantaze malina ocajava jer niko nece da dodje i bere maline za sasvim pristojnu nadnicu.


Ovde se ne govori od 5, 6, ili 8, vec o dvoje dece. Koliko sam ja shvatila, Katarina Kis je i sama odrasla u toj kuci, bolju nikad nije ni imala. Treba li mozda da joj se zabrani da ikada radja, jer to nije odgovorno? I gde je tacno ta finansijka granica ispod koje je neodgovorno radjati? Na stranu to sto iz svega sto sam o njoj videla i procitala, niko ne porice da je zaista brizna majka koja se trudi da deci pruzi koliko god je moguce u onakvim uslovima, dakle slucaj potpuno drugaciji od onih koje opisujete iz neposrednog iskustva.

P.S. Ja sam "samohrana majka", prezirem ovu frazu ali joj je ovde mesto, imam 61 godinu i josh uvek radim i ni od koga nisam trazila pomoc jer mi je dostojanstvo zivota uvek bilo prece od samosaszeljevanja.


Citajuci temu od pre nekoliko godina ne mogu da se otmem utisku da se i te kako jeste samosazaljevali, pa i nagovastavali mogucnost samoubistva na jednom internet forumu. Medjutim niste poklekli, prevazisli ste tu situaciju sopstvenim radom i na tome vam svaka cast. Ali umesto minimuma empatije za osobu koja je u daleko goroj situaciji od one u kojoj ste vi bili, nastupate krajnje iskljucivo (ja bih takvima oduzimala decu!), pa cak i svadljivo kad vam se pomene ta ista tema koju ste otvorili kad je vama bilo tesko. Kao samohrana majka, vi bi trebalo da razumete mnogo bolje nego ja.

Imam bolji predlog od skupljanja milostinje: da se pretrese rad sluzbi za socijalni rad, da se vidi koliki im je budzet, koliko sluzbenika sedi u dobro grejanjim ili rashladjenim zgradurinama i za koje pare i sta oni to uopste rade vec 20 godina? Poznata mi je cinjenica da nisu u stanju, na teritoriji moje opstine, da prebroje ni decu sa posebnim potrebama i da defektolozi koji rade sa takvom decom sami dolaze do saznanja gde, u kojoj porodici i koliko takve dece ima i da ih oni ukljucuju u obrazsovni sistem a socijalnih radnika nema nigde na terenu. Uostalom, kao poreski obveznik ja sam vec dala pare za rad ovih sluzbi i pomoc onima kojima je potrebna Dokle god ova drzava bude racunala na gradjansku solidarnost i empatiju pojedinaca, nece uraditi nista za sta je vec placena i sto i treba da radi po zakonu. U zlocinu drzave prema nevoljnicima necu da ucestvujem.


Sa ovim se potpuno slazem, ali zar nije bolje insistirati na transparentnom radu socijalnih sluzbi dok se za ljude kojima je pomoc neophodna ipak nesto cini, ili cekati da drzava to resi sama od sebe, jer joj je to posao iako znamo da ce u ovoj konkretnoj drzavi to biti na sveti nikad? Fond B92 recimo je prepoznao taj problem, i zahvaljujuci takvim i slicnim inicijativama recimo danas u Srbiji ima nekoliko stotina inkubatora vise nego prosle godine. A koliko bi ih bilo da smo cekali da se drzava doseti?

Za odluku o radjanju deteta sa perspektivom da mu, umesto pelene, stavite list kupusa - nisu vam bitne "pocetne pozicije" vec elementarna pristojnost i normalnost.
Imam klijente poslodavce cije radnice imaju platu 15.000 i rade od jutra do sutra sve sto gazda kaze a ova mlada zena dobija 12 000 samo zato sto je rodila? pa i one zenice koje rade za 15000 su takodje majke pa to ne naplacuju od drzave.
Da sam neka vlast, oduzela bih svu tu decu od takvih maki i oceva jer ih oni - ne zasluzuju!


A zar nije, bar po vasem misljenju, neodgovorno radjati decu i sa tom platom od 15 000? I hajde da budemo malo prakticni, gde tacno zena koja nema nigde nikoga da ostavi decu dok ide da radi? Same na groblju? I sta je sa onim roditeljima, a ima ih i te kako, koji su rodili dete ili decu, pa izgubili posao? Sada im treba tu decu oduzeti, jer nisu razmisljali dok su ih pravili da u zemlji Srbiji svasta moze da se desi? Sta biste vi konkretno uradili, onako hipoteticki, da vam se gubitak posla dogodio dok ste kao samohrana majka podizali dvoje male dece?

napomenula sam da, sticajem okolnosti, znam mnogo o deci (kad vi vicete, mogu i ja) takvih roditelja i nista sto vi mozete da mi kazete nece promeniti moj stav da suroditelji te dece lezilebovici i neodgovorne osobe.


Neka su roditelji te dece o kojima govorite lezilebovici i neodgovorne osobe, ali odakle vam pravo da to iskustvo generalizujete i na situaciju Katarine Kis? Kako mozete da znate sa sigurnoscu da je ona takav roditelj?

Nikako, ja cu se povuci iz ovog glumatanja filantropije, vi ste vec dovoljno ucinili razvlaceci moju muku i boldujuci je.


Niko nije razvlacio vasu muku, bar ne nista vise nego sto ste vi sami razvlacili muku ove nesrecne devojke.

Bilo bi lepo da nastavite da pomazete ali sad odaberite nekog manje plavookog i plavokosog, recimo, neku crnooku, gologuzu, skrofuloznu decicu sa kojim je malo teze identifikovati se. U pauzi izmedju forumashenja, placanja poreza i meshanja egzoticnih zacina.


A na ovo nemam sta drugo da kazem osim - fuj. I mozda, ban.

I da se razumemo, ne poricem ja da neodgovornih roditelja ima, a ni to da decu ne treba radjati tek tako, bez razmisljanja, ali cini mi se da se ovde manje radi o konkretnom slucaju, a vise o povredjenoj sujeti nakon podsecanja da nesreca i beznadje svakom moze da se desi, bez obzira na startnu poziciju.

#67 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 04 June 2012 - 17:04

highlanderka jeste bila malo ostrija, ali sigurno nije bilo tu neke zle namere nego samo isijavanje nekih iskustava koje su za nju konstanta u zadnje vreme. Nije bas lako tako nesto nositi.

Najcesce se svi bore dok su kamere upaljene i posle toga se situacija najcesce zaboravlja.
U ovom konkretnom slucaju treba pratiti porodicu bar 20 godina.
Nisam za dzabe napisao da se mora obratiti paznja na vlasnistvo i dalje troskove zivota zato sto su neki opste poznati slucajevi nailazili na probleme takvog tipa, a to necete citati nigde.

I kad pomenuste inkubatore. Zna li se sada gde su, da li svi rade, i ako su se neki pokvarili da li su popravljeni? Mozda je u toj prici sve u redu, ali ima situacija gde su poklonjeni neki drugi medicinski uredjaji velikih vrednosti koji uopste nisu stavljeni u funkciju, i ciji se proizvodjaci uopste ne mogu naci.
I sam sam provaljivao kako funkcionisu neki ekg uredjaji pa obucavao medicinsko osoblje, gde bilo kakav kvar prakticno podrazumeva totalnu stetu.

Dobro je kad je ukljuceno i osoblje socijalne sluzbe, kao u konkretnom slucaju, sto ipak daje neku garanciju, ma koliko ih svi kritikovali.

#68 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 04 June 2012 - 17:14

a da se oni za pocetak ipak smjeste u neku kucicu? pa onda vidjeti sta dalje.

#69 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 04 June 2012 - 18:46

ja imam jedno pitanje sto se tice operacije za stariju devojcicu. ovde postoji organizacija kojoj bi mozda mogao da se uputi zahtev. uzela sam slobodu da im posaljem email da me upute na to sta bi bilo potrebno od informacija za stavljanje devojcice na listu. javicu ukoliko mi i sta odgovore. da li mozda postoje i neki doktori u srbiji koji bi operaciju uradili besplatno?
......

operation smile

That's where we come in as an international charity providing much needed surgical services. Since 1982, Operation Smile — through the help of dedicated medical volunteers — has provided more than 2 million patient evaluations and over 200,000 free surgeries for children and young adults born with cleft lips, cleft palates and other facial deformities.

#70 Milena-Zemun

Milena-Zemun
  • Members
  • 10 posts

Posted 04 June 2012 - 19:11

[quote name='ControlFreak' timestamp='1338832011' post='3567237']
ja imam jedno pitanje sto se tice operacije za stariju devojcicu. ovde postoji organizacija kojoj bi mozda mogao da se uputi zahtev. uzela sam slobodu da im posaljem email da me upute na to sta bi bilo potrebno od informacija za stavljanje devojcice na listu. javicu ukoliko mi i sta odgovore. da li mozda postoje i neki doktori u srbiji koji bi operaciju uradili besplatno?
......

Devojcicu (Nevenu) ce 10. jula primiti na hirurgiju Decije bolnice u Novom Sadu, niste pogledali prilog http://www.prva.rs/s...EXploziv 31.05.
Prvo ce leciti tri vrste bakterija koje Nevena ima u nosu i grlu, zatim ce operisati usnicu a posle par nedelja rascep nepca.
Sve je to organizovala gospodja Snezana iz Titela.

#71 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 04 June 2012 - 19:18



izvinjavam se, propustila sam to.

#72 Milena-Zemun

Milena-Zemun
  • Members
  • 10 posts

Posted 05 June 2012 - 06:24

Pogledao sam novi prilog o Katarini i deci, pao mi je kamen sa srca sto su premesteni iz onog uzasa u normalan smestaj.
Kako napredujete sa donacijam a? Imam uveravanje svog prijatelja iz Svedske da ce joj ovih dana uplatiti na devizni racun.
Ne moze niko da promeni svet, nase je da pomognemo uvek kad to mozemo.


:) hvala vam Marko!

Skupljeno je ukupno oko 2500 evra, poslednja 4 dana se stanje na racunima nije promenilo, sigurno zbog vikenda.
Obzirom da akcija traje nepunih 15 dana, mislim da smo OK za sad :)

#73 nikita007

nikita007
  • Members
  • 4 posts

Posted 05 June 2012 - 22:14

Ne znam zasto ali moji postovi su obrisani (Costas)

U svakom slucaju, imate moju punu moralnu a sutra i materijalnu podrsku!

Pozdrav i srecno!

#74 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 05 June 2012 - 22:43

Ne znam zasto ali moji postovi su obrisani (Costas)

U svakom slucaju, imate moju punu moralnu a sutra i materijalnu podrsku!

Pozdrav i srecno!


Znaš dobro, Milena, Costase, Marko i Nikita - zbog kloniranja.

Obaveštenje forumašima: pomenuti nikovi su se javili sa istog IP broja, uz ogradu da se Marko registrovao sa jednog broja sa koga je napisao dva posta, a potom sa istog kao i Milena-Zemun, Costas i Nikita007.

Moderacija ne dovodi u pitanje slučaj Katarine Kiš, ali je izuzetno sumnjivo da jedan te isti IP broj koristi nekoliko nikova koji su tek registrovani i u relativno kratkim vremenskim razmacima stupaju u dijaloge baš na ovoj temi.


#75 Milena-Zemun

Milena-Zemun
  • Members
  • 10 posts

Posted 05 June 2012 - 22:50

Znaš dobro, Milena, Costase, Marko i Nikita - zbog kloniranja.

Obaveštenje forumašima: pomenuti nikovi su se javili sa istog IP broja, uz ogradu da se Marko registrovao sa jednog broja sa koga je napisao dva posta, a potom sa istog kao i Milena-Zemun, Costas i Nikita007.

Moderacija ne dovodi u pitanje slučaj Katarine Kiš, ali je izuzetno sumnjivo da jedan te isti IP broj koristi nekoliko nikova koji su tek registrovani i u relativno kratkim vremenskim razmacima stupaju u dijaloge baš na ovoj temi.


Naravno da smo sa iste IP adrese, mi zivimo na istoj adresi.
Muz i ja na jednoj, moj brat na drugoj.
Ako dozvolite da imam muza i brata, naravno.
I svi radimo u istom interesu..

Pozdrav, uplatite nesto na racun Katarine Kis.