Jump to content

Photo
- - - - -

Investiciono zlato u Srbiji

• Please log in to reply
286 replies to this topic

#31 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 26 November 2014 - 10:32

nece vam niko praviti problem ako kao suvenir ponesete neko srebro ili dukat po povratku u svoju zemlju,par kovanica, ja odem do beca i tamo uzmem ponesto i nemam nikad problema, a i carinici nisu tako revnosni ali mislio sam o nekoj vecoj kolicini

bar sam ja imao predstavu da se radi o nekoj vecoj kolicini, recimo pedeset dukata

evo i sada cu oko Nove godine uzeti becku filharmoniju i nesto od srebrnih kovanica, srebro je jeftino i uzimam ga jer ga volim

inace proizvode muenze kovnice mozete i u sloveniji uzeti, madjarskoj i u hrvatskoj isto u zagrebu u erste banci, ne znam kakav je izbor kod hrvata

u becu imatebas dosta prodajnih mesta

pa ja bih licno pre franca jozefa uzeo zlatne polugice austrijske i svajcarske kovnice ili dukate becke filharmonije koji su vece cistoce nego klasicni 986 dukat, manja je razlika izmedju otkupne i prodajne cene, mada to je zaista zanemarljivo za manje kolicine

da napomenem da ti dukati imaju iskljucivo i jedino sirovinsku vrednost, ne i kolekcionarsku

Da li se prilikom kupovine zlata u Austriji, moras identifikovati nekim dokumentom, ili ga mozes kupiti kao anonimus (bez bilo kakave identifikacije)?

Uvek imam osecaj da ako negde ostavim svoje podatke, da ce carinici nekako da ih saznaju i da ce da me sacekaju na granici i istresu iz gaca dok ne nadju sta im je dojavljeno da sam kupio.

• 0

#32 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 452 posts

Posted 26 November 2014 - 11:06

Identifikacija prilikom kupovine zlata u Austriji je potrebna samo za iznose preko 15.000e cini mi se. Za par hiljada evra niko te nista ne pita, provereno.

• 1

#33 Ginter

Ginter
  • Members
  • 204 posts

Posted 26 November 2014 - 11:38

Hvala svima na korisnim savetima i informacijama. Planiram da deo ustedjevine prebacim u zlato. Jasno mi je da mogu da odem u inostranstvo i da kupim zlatnike, ali me zanima kako ga i gde prodati ovde jednog dana ako budem zeleo? Koliko mi je poznato, nase zlatare otkupljuju samo "lomljeno" zlato, sto verovatno znaci nizu cenu. Dakle, gde da prodam taj zlatnik u Srbiji po normalnoj, trzisnoj ceni? Da li pitaju za poreklo? Da li traze potvrdu carine da je taj becki filharmoner legalno uvezen?

Naravno, ovde izumam katastroficne scenarije "kilo zlata za dzak brasna" :)

• 0

#34 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,717 posts

Posted 26 November 2014 - 12:10

Hvala svima na korisnim savetima i informacijama. Planiram da deo ustedjevine prebacim u zlato. Jasno mi je da mogu da odem u inostranstvo i da kupim zlatnike, ali me zanima kako ga i gde prodati ovde jednog dana ako budem zeleo? Koliko mi je poznato, nase zlatare otkupljuju samo "lomljeno" zlato, sto verovatno znaci nizu cenu. Dakle, gde da prodam taj zlatnik u Srbiji po normalnoj, trzisnoj ceni? Da li pitaju za poreklo? Da li traze potvrdu carine da je taj becki filharmoner legalno uvezen?

Ovo je glavni problem svakog malog investitora u zlato - na kraju ce ispasti u minusu. Narocito sto zlato ide dole. 

• 0

#35 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 452 posts

Posted 26 November 2014 - 12:36

Najbrze i najlakse je te iste zlatnike prodati u inostranstvu, tamo se obicno u otkupu placa cena na berzi dok se u prodaji kupuje za nekih 5% iznad berze za vece zlatnike. U ovim krajevima u najboljem slucaju mogu da se nadju dileri koji placaju 10% ispod berze, eventualno na vece kolicine moze da se napravi neki bolji dil. Ako ne zuris onda moze da se nadje kupac preko oglasa/poznanika/interneta koji ce ti platiti berzu ili cak i malo vise.

Edited by mrblaf, 26 November 2014 - 12:39.

• 0

#36 Da li je moguce

Da li je moguce
  • Banned
  • 97 posts

Posted 26 November 2014 - 20:27

Naravno, ovde izumam katastroficne scenarije "kilo zlata za dzak brasna" :)

Kupovina zlata u Austriji (konkretno österreich philharmoniker) je jednostavno kao kupovina hleba ili mleka kod nas u Srbiji. Odes u bilo koju banku i kazez na salteru da zelis da kupis doticne dukate. Tada te pitaju koliko i koje gramaze (1oz, 1/2oz, 1/4oz...) potom izbrojis novce, oni tebi daju zlatnike i racun. No fuss.

Ovo je glavni problem svakog malog investitora u zlato - na kraju ce ispasti u minusu. Narocito sto zlato ide dole. 

Ti bas ne volis zlato :) Mislim, ok, cena ide dole, to je evidentno, ali sta ce biti za 40 godina? Licno, ne kupujem zlato u "cugu" 1kg, nego cu da rasporedim to na bar 5 ili 10 godina konstantne kupovine. Moja ideja je da mi to bude penzija kada omatorim. Kupim jedno 100 zlatnika i da mogu mirnije da docekam starost.

• 1

#37 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,717 posts

Posted 26 November 2014 - 20:36

Ti bas ne volis zlato :) Mislim, ok, cena ide dole, to je evidentno, ali sta ce biti za 40 godina? Licno, ne kupujem zlato u "cugu" 1kg, nego cu da rasporedim to na bar 5 ili 10 godina konstantne kupovine. Moja ideja je da mi to bude penzija kada omatorim. Kupim jedno 100 zlatnika i da mogu mirnije da docekam starost.

Ne volim ga po 1200 USD po unci.. Po 500 USD po unci bih razmislio.. Tako da se slazem sa tvojom strategijom. 

• 0

#38 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 26 November 2014 - 22:19

Suludo je sada kupovati zlato jer je jasno da će mu cena u narednom periodu padati.

Ako već hoćete da investirate u zlato, sačekajte 2-3 godine i kupite 30% više zlata za iste pare.

Ako hoćete odmah da investirate novac, gledajte nekretnine u zemljama gde se izduvao balon i gde su cene drastično pale (Španija, Grčka).

• 0

#39 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,717 posts

Posted 27 November 2014 - 00:53

Suludo je sada kupovati zlato jer je jasno da će mu cena u narednom periodu padati.

Ako već hoćete da investirate u zlato, sačekajte 2-3 godine i kupite 30% više zlata za iste pare.

Ako hoćete odmah da investirate novac, gledajte nekretnine u zemljama gde se izduvao balon i gde su cene drastično pale (Španija, Grčka).

Potpis. 

• 0

#40 Ginter

Ginter
  • Members
  • 204 posts

Posted 27 November 2014 - 09:28

I opet, hvala na korisnim informacijama. Uglavnom, i za prodaju zlata ne gine put u inostranstvo.

Btw, nisam ni mislio da kupim danas ili sutra, vec kada bude prilika. Ne morate nikome na ovom forumu da objasnjavate da se kupuje kad je jeftino, a prodaje kad je skupo. I ja, kao i "Da li je moguce", zlato gledam kao dodatak penziji ili poklon iznenadjenja svojim naslednicima :)

• 0

#41 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 27 November 2014 - 13:07

Zasto mislis tako? Ja nekako bas zlato vidim samo za taj scenario. Menjanje dobara za zlato jer su valute propale i niko im ne veruje u scenariju katastrofe. Cuo sam price da je za vreme WW2 zlato i te kako bilo prihvatano na nasim prostorima kao sredstvo za razmenu.

Ne samo da je prihvatano.Nego se Hitler pripremao za rat placajuci u zlatu.A kada je rat poceo,prvo sto je radio na okupiranim teritorijama,upadao je nacionalne u trezore i pljackao ih

• 0

#42 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,717 posts

Posted 27 November 2014 - 13:13

Ne samo da je prihvatano.Nego se Hitler pripremao za rat placajuci u zlatu.A kada je rat poceo,prvo sto je radio na okupiranim teritorijama,upadao je nacionalne u trezore i pljackao ih

Ko god prica o zlatu, uvek istovremeno prica o ekstremnim situacijama.. A ja stalno ponavljam - u extremnoj situaciji je bolje imati konzerve, lopatu i pusku.. :)

• 0

#43 Ginter

Ginter
  • Members
  • 204 posts

Posted 27 November 2014 - 13:23

ni koji gram zlata nece skoditi. U Sarajevu su tokom opsade ljudi zlatnim nakitom placali izlaz iz grada.

• 0

#44 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,717 posts

Posted 27 November 2014 - 13:30

ni koji gram zlata nece skoditi. U Sarajevu su tokom opsade ljudi zlatnim nakitom placali izlaz iz grada.

Onda vam ne treba zlato, nego promena stila zivota - savetujem ovo:

ol509c5366.jpg

• 0

#45 Ginter

Ginter
  • Members
  • 204 posts

Posted 27 November 2014 - 13:35

Lepo si se skucio u Svajcarskoj, nema sta :)

• 0