Jump to content


Photo
- - - - -

Investiciono zlato u Srbiji


  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#1 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 23 May 2012 - 13:06

Ne nadjoh otvorenu temu o zlatu na ovom forumu, a mislim da bi bila korisna (za mene sigurno) uz ostale ekonomske teme, a sve u svezi krize Evra, nekretnina, ....

Ja bih da zastitim deo svoje ustedjevine (20-30%) tako sto bih je prebacio u zlato. Nasao sam u susednim zemljama par mesta gde mogu da kupim zlatne novcice koji me interesuju, ali nisam siguran na koji nacin mogu da ih unesem u zemlju. Ako neko zna da mi kaze, bio bih mu zahvalan, kako se tretiraju zlatnici koje unosim? Da li se tretiraju kao novac, pa da mogu da unesem do vrednosti od 10.000E a da ne prijavljujem? Ili svakako moram da prijavim ako unosim? Da li mi drzava onda to zlato carini i po kojoj stopi? Ili mi oduzima zbog nekog zakona za koji ja ne znam da postoji?

Da li je ovo neko na forumu do sada radio i da li ima iskustva sa tim? Jako mi je zao sto za svoje pare hocu poptuno legalno da kupim zlato, a ne mogu jer je drzava poluneuredjena i ne zna se sta se moze a sta ne.

Pozdrav!


  • 0

#2 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 23 May 2012 - 19:05

vidis to i mene interesuje , gde si nasao to zlato
  • 0

#3 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 23 May 2012 - 19:17

vidis to i mene interesuje , gde si nasao to zlato


Zlato mozete da kupite u Evropi maltene u svakoj banci, evo pregleda cena kod Slovenaca:

https://www.moro.si/moro-cenik/

Moja preporuka su filharmonici od 1 unce i cetverostruki dukati, najmanje su marze kod kupovine/prodaje.

Sto se tice zlata u Srbiji, ako mislis legalno da ga uvozis morao bi da platis carinu+pdv sto ti se ne isplati, u svim zemljama EU investiciono zlato je oslobodjeno PDV-a.

Ako zelis da kupis vecu kolicinu onda ti je najsigurnija varijanta da odes u Sloveniju, kupis ga tamo, iznajmis sef i ostavis zlato u sefu, to su masovno radili Hrvati.

Ako je manja kolicina u pitanju onda nije problem da se prosvercaju, barem kada su kovanice u pitanju. Takodje je moguce i u Srbiji nabaviti neke manje kolicine zlatnika od numizmaticara. Ovu subotu je medjunarodni sajam numizmatike u Beogradu u hotelu Slavija, tako da mozete i tamo provjeriti ponudu.

Edited by mrblaf, 23 May 2012 - 19:49.

  • 0

#4 Mali Radoica

Mali Radoica
  • Banned
  • 51 posts

Posted 23 May 2012 - 22:55

Cuo sam negde dobru foru kako da zastitis ustedjevinu, pa rekoh da podelim. Kupis platinu tj. platinsku zicu, lako je negde sakriti, a i ako ti je neko nadje verovatno ce misliti da je nesto bezvredno ili u najboljem slucaju da je srebro.
  • 0

#5 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 24 May 2012 - 08:18

vidis to i mene interesuje , gde si nasao to zlato



Najpovoljnije sto sam nasao je u Austriji u nihovoj kovacnici koja pravi gore spomenute filharmonike https://www.muenzeoesterreich.at/eng. Nesto su povoljniji nego u Sloveniji. Osim Beckih filharmonika, u obzir mi dolaze i Juznoafricki Krugerrandi jer su oni isto globalno prepoznatljivi, kao i jednostruki i cetvorostruki dukati (sa likom franca jozefa).


Mene licno interesuju sitni novcici od 3g (1/10 unce) pa do 30g (1 unca), jer racunam da ako bude bilo stani/pani i krene slom glavnih svetskih valuta i nestasica hrane, trebace mi zlato u sitnim apoenima. A ako do toga ne dodje, onda mi je valjda svejedno da li ih drzim u malim ili velikim apoenima.

Predlog sa iznajmljivanjem sefa u Soveniji/Austriji nije los, moracu da razmislim o tome. Mada, ako mogu radije bi zlato uneo u zemlju i ostavio ovde u sefu. Ako pocne neka frka i ludilo, bolje je da mi bude sa ove strane granice.


Platina mi se ne uklapa u kalkulaciju, s obzirom da nije lako prepoznatljiva i u slucaju nuzde necu je moci lako zameniti za neka dobra. Zlato svi prepoznaju i rado ga prihvataju (bar je tako bilo do sada) :)
  • 0

#6 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 24 May 2012 - 17:00

@skyscream

U jbt ti se pripremas za apokalipsu koliko vidim, pa valjda ces kod sebe drzati nesto kesa za nedaj boze makar da se dovuces do beca
  • 0

#7 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 24 May 2012 - 17:27

Uzmi pajdo i koku, to se još lakše može zameniti za dobra a obzirom da se dobijaju od prirodnih sirovina nije moguća ni naprasna hiperprodukcija i pad cene preko noći. Nisu ovi naši mutavi kad su to štekali u trezoru. Nelegalno je svejedno kao svaki drugi način da zaštitiš uštedjevinu.
  • 1

#8 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 24 May 2012 - 17:53

Da, da, jedini ispravni nacin je drzanja novca u banci.

Banke ce taj novac da upotrebe za dobrobit sviju nas, ni slucajno ne bi oni gurali sve zivo od 7-77 u dugove do grla, ukljucujuci i pojedince i preduzeca i drzava.

Kad budete stavljali vas novac na stednju, zahvalite se banci sto je bila tako dobra da ga primi, i stisnite ruke dobrom bankaru koji ga je uzeo, sve sa suzicom u oku.

Nemojte ni slucajno da nasednete na neke propagande o piramidalnim semama dugova koje samo rastu, zelenastvu, zaboravljanju fiducijarnih duznosti, postupanjem sa novcem kao da je tudji, itd.

Edited by mrblaf, 24 May 2012 - 17:54.

  • 0

#9 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 26 May 2012 - 18:28

U jbt ti se pripremas za apokalipsu koliko vidim, pa valjda ces kod sebe drzati nesto kesa za nedaj boze makar da se dovuces do beca


Naravno, uvek kes treba drzati i kod sebe, a za apokalipsu se nikad ne zna ;)

Problem sa sefovima je sto u slucaju bankrota banke, moze da se desi da prodje i par meseci pre nego sto se dozvoli pristup iznajmljenim sefovima.

Ono sto bih ovde primetio je da bankrot uvek dolazi nenajavljen, a panika se stvara trenutno.

Sto se tice banaka, ja im ni malo ne verujem i koristim ih samo zato sto sam prisiljen.
  • 0

#10 paraglider

paraglider
  • Members
  • 228 posts

Posted 05 July 2012 - 17:34

Ako se malo pogleda (godišnje) kretanje cena plemenitih metala, srebro je ubedljivo najbolji izbor.
  • 0

#11 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 05 July 2012 - 19:47

Ako se malo pogleda (godišnje) kretanje cena plemenitih metala, srebro je ubedljivo najbolji izbor.


Srebro kao investicija ima nekoliko nedostataka, prvi je sto se u evropi placa PDV na investiciono srebro za razliku od zlata, tako da su u startu u minusu za PDV. Drugi nedostatak je sto se tesko prodaje, tako da i bez PDV-a imas i do 10% razlike izmedju kupovne i prodajne cene. Treci nedostatak je gabarit u odnosu na zlato, 20.000 evra u zlatu je nesto manje od pola kilograma dok je 20.000 evra u srebru vise od 25 kilograma, nije zgodno za drzanje/transport.
  • 0

#12 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 08 July 2012 - 12:57

Da li mislite da je trenutna cena spekulativna?
Sta se desava sa cenom po eventualnom izlasku iz krize?Ili sa produbljivanjem krize?
Da li svetska industrija zlata ima svoje lobiste u medijima(razni ekonomisti,analiticari, doom&gloom strucnjaci), koji sire
strah od katastrofe da bi podigli cenu zlata("Gold,guns & getaway plans")?
  • 0

#13 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 July 2012 - 14:57

Da li mislite da je trenutna cena spekulativna?
Sta se desava sa cenom po eventualnom izlasku iz krize?Ili sa produbljivanjem krize?
Da li svetska industrija zlata ima svoje lobiste u medijima(razni ekonomisti,analiticari, doom&gloom strucnjaci), koji sire
strah od katastrofe da bi podigli cenu zlata("Gold,guns & getaway plans")?


Naravno da je spekulativna.. Sve ti je jasno kada reklame za prodaju zlata ne izlaze iz medija u USA.. Jedini ce iz ove price pozitivni izaci dileri. Cim se novac vrati u normalne tokove (berza, privreda) - zlato ce drasticno pasti.

U scenariju katastrofe - niko nece hteti da ti otkupi to zlato.
U scenariju izlaska iz krize - zlato pada.

Ne vidim zlato kao pametnu investiciju.
  • 0

#14 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 08 July 2012 - 16:11

Da li mislite da je trenutna cena spekulativna?
Sta se desava sa cenom po eventualnom izlasku iz krize?Ili sa produbljivanjem krize?
Da li svetska industrija zlata ima svoje lobiste u medijima(razni ekonomisti,analiticari, doom&gloom strucnjaci), koji sire
strah od katastrofe da bi podigli cenu zlata("Gold,guns & getaway plans")?


Ako pod 'spekulativna' cena mislis da li je cena dosta veca od cene kostanja da se dobije unca zlata, stvari stoje ovako. Zadnja cifra koju sam ja video je oko 650$ u proseku rudarskih troskova (sa ukljucenim troskovima rudarske rente), kad se dodaju troskovi finansiranja i neka normalna stopa dobiti dobijas oko 900$ prosecnu cenu, s tim sto je za najskuplje proizvodjace ta cifra ide do 1200$, sto znaci da ako bi imao pad na cenu od 1200$ da bi neki proizvodjaci poceli da odustaju od proizvodnje zlata.

Da li je to spekulativna cena? Prosecna cena da se dobije jedan barel nafte, bez troskova finansiranja i dobiti je verovatno negde oko 20-tak $ (u vecini arapskih zemalja je ispod 10$, oko 20$ u Rusiji i Venecueli, oko 40$ na naftnim platformama, i oko 50-tak dolara iz naftnih skriljaca). Trzisna cena nafte je oko 90$ po barelu. Ako je cena zlata spekulativna onda je i cena nafte i mnogih drugih stvari spekulativna....

Zlato nije investicija u pravom smislu te reci, vec vise polisa osiguranja od inflacije, nestanka valute i drugih ekstremnih kriza. Na zlatu se ne zaradjuje (osim ako imas svoj rudnik) vec se ulaze u njega kao vid osiguranja u okviru veceg investicionog portfolia, gde zlato sluzi kao 'hedge' rizicnijim investicijama u deonice, obveznice i druge hartije od vrednosti.

Ako mislis da kupis zlato sad da bi ga prodao skuplje kasnije i time zaradio, zaboravi na to, ako cena zlatu skoci dva puta, skocice isto toliko verovatno i cene hrane,energije itd. tako da neces nista realno dobiti.

Uglavnom da rezimiram, preporucljivo je kao mali investitor imati 20-25% sredstava u zlatu, ostatak u deonicama, obveznicama, depozitu u banci, i uvek je losa ideja investirati sav novac u samo jednu kategoriju.
  • 1

#15 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 08 July 2012 - 17:57

Hvala na odgovorima,
Slazem se da mnogi mogu da izgube dosta u slucaju izlaska iz krize.
Mada, sa druge strane mislim da svaki porfelj treba da sadrzi bar malo fizickog zlata, za svaki slucaj :).
(mada ne u ovom procentu koj navodi mrblaf)
Sta mislite o intenzivnom kineskom kupovanju zlata(kupili su oko 500 tona u 2011,znatno vise nego ranije,
a istovremeno izlaze lagano iz US gov. bonds-a).Da li to moze da postavi cenu zlata na neki novi nivo dugorocno?
  • 0