Jump to content


Photo
- - - - -

O forumu, onako uopsteno...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
123 replies to this topic

#91 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 June 2013 - 21:48

...

 

Zavisi kad se covek rodio. Te ideje postoje od 19-og veka, a ljudi ih obicno otkrivaju kad dovoljno odrastu i postanu politicki svesni. U mom slucaju to se desilo krajem sedamdesetih proslog veka, a za one rodjene 90-tih moze da se desi i u 21-om veku, sto da ne? ...

 

Aha.

 

Sovjetski pilot Maresjev kome su amputirali obe noge (steta sto nije leteo u doba mlazne avijacije - mogao bi da izvodi mnogo zesce evolucije sa vise G /krv se ne sliva iz glave u noge i ne preti opasnost nesvestice/ u knjizi 'Povest o pravom coveku' je rekao:

 

'Svaki covek treba da ima svog komesara'.

 

...



#92 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 26 June 2013 - 02:32

Živnuo forum otkad nam se vratio "svirač" Levi(ja)tan.



#93 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 26 June 2013 - 02:48

Živnuo forum otkad nam se vratio "svirač" Levi(ja)tan.

Zato sto Levitan, za razliku od tebe, ima sta da kaze.

I nisam se vratio, samo sam dosao na jedno vece, necu valjda da delim svoje vreme s tobom i takvima kao sto si ti, pobogu.  



#94 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 26 June 2013 - 21:48

Vidim da je u poslednje vreme jako popularno buđenje "spavača", forumaša koji se registruju, ne učestvuju u diskusijama ili negde neprimetno ispišu 50 do max. 100 postova a onda, kada se raščisti situacija na Politici (kada se nazi- antiglobalisti- rusofilskog usmerenja samodetoniraju) krenu u divljanje po temama (bilo da je tema o srpskoj verziji kapitalizma, USofA ili SPrC- u).

Primeri: trajno banovani omaja, bluemonday, Realanskroz.



#95 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 27 June 2013 - 19:06

Vidim da je ....

http://www.youtube.com/watch?v=wN8FA8UOqog

 

 

melankolic, svaka cast .. orijentacija u prostoru cista 5. (petica)

 

:lol+:   :P



#96 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 July 2014 - 02:28

Nastavio bih ovde diskusiju, posto su "Kritike" zakljucan topic.

S   pravom, jer je ono mesto za drugacije rasprave o forumu.

 

Mnogi, mislim, gresite.

 

Ne razumete, ili pogresno (ili po volji) tumacite sovinizam. I pisanje nekih forumasa, koji su mozda nespretni u izrazavanju, ali su im postavke na mestu.

 

Na tapetu su se nasli neki jer su napisali "Srbi," "Rusi" ili tako nesto.

 

E, da vam jedan emigrant, bez ikakvih "nacionalnih" prava u svojoj sredini (ali sa obiljem ljudskih prava) komentira.\

 

Zivim u USA. Godinama. Ameri su neobrazovani. Iako, vec godima, su u vrhu svih naucnih dostignuca.

Desilo mi se: odakle si? Kazem, iz Hrvatske. Gde je to? Bivsa Jugoslavija. Gde je to?  Kazem, istocno od Italije, juzno od Austrije i Madjarske, izostavim par zemalja pa kazem severno od Grcke i Albanije. Opet, gde je to? Popizdim i kazem - sto me pitas, kad ti odgovor nista ne znaci!?!

Dakle, Ameri su neobrazovani.

Ipak, bilo je i onih koji su me pitali o Ilirima, o jezickim razlikama itd.

Dakle, nisu bas svi.

 

U Srbiji, dozivim neke neprijatnosti i kazem da je Srbija zajebata na ovaj i onaj nacin - a onda me popljuju: ti si sovinist i mrzis Srbe! Na stranu to sto sam dosao da posetim dobre ljude, slucajno Srbe, koje volim.

 

Moje balkansko iskustvo je vecinom iz Hrvatske. Odgovorno tvrdim (ma, ima toga u medijima): veliki deo hrv. politicara je ili u zatvoru ili pod istragom. I sada bi neko da me prozove za sovinizam!?

Danas (danas!) sam razgovarao sa prijateljem koji misli da je posten i sprema se sa ucini lopovluk (porezno/drzavno, nece nikoga ubiti).

Srbija? Pa ne moraju piskarati forumasi, dovoljno je da pogledate medije.

CG -ne znam za bilo drugu koju zemlju da je Interpol trazio premijera za sverc cigareta.

BiH - ne treba trositi reci.

 

Izvinjavam se drzavama koje nisam pomenuo - mada ne mislim da je tamo bolje.

 

I onda, jave se forumasi koji prozivaju druge za sovinizam?

 

Imate druge topike, o mentalitetu (na Drustvu) i slicno.

 

I onda se nadju neki da prozivaju druge za sovinizam?

 

Nije niko i nigde prozvao sve na osnovu rodnog lista.

Ali, - Ameri su neobrazovani, Hrvati su korumpirani, Rusi lopovi, Srbi zajebate budale, Sloveci su *ederi, Makedonci su zbunjeni.

 

I sad, ako neko hoce, nek' me vecno banuje zbog generalizcije i stereotipa. (mada, Nemci vredno rade dok Sloveni zabusavaju).

 

Razumejte: sve je to "pausalno."

Niko, pa ni Nemci, se nece buniti kad napisemo da su Nemci odgovorni za Holokaust. Zar treba naglasiti da nisu svi?

 

Na forumu, ima previse preosetljivih. Mnogi se osete licno uvredjenima, mada ih niko nije pomenuo.

Jos gore, mnogi ne znaju razliku izmedju licnog i grupnog.

Ma, jebote - pobedio je Srbin Djokovic, a nije srpski narod!

Isto - zaklao je moju tetku srpski cetnik, a nije srpski narod!

 

I, onda, bavite se (mnogi) cime , kako se neko izrazio, teorijama, a ne bitnim i realnim stavarima.

 

 

I sad je bitno ko je nesto rekao za Ruse, Srbe, Ukrajince, Hrvate en general?

 

Sto bi rekao Kinik: nemusto!


Edited by zoran59, 24 July 2014 - 02:37.


#97 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 24 July 2014 - 07:16

 

 

I sad je bitno ko je nesto rekao za Ruse, Srbe, Ukrajince, Hrvate en general?

 

Da nije bitno, ne bi bila definisana forumska pravila protiv toga.



#98 Kele

Kele
  • Banned
  • 731 posts

Posted 24 July 2014 - 07:36


Nije niko i nigde prozvao sve na osnovu rodnog lista.

Ali, - Ameri su neobrazovani, Hrvati su korumpirani, Rusi lopovi, Srbi zajebate budale, Sloveci su *ederi, Makedonci su zbunjeni.

 

I sad, ako neko hoce, nek' me vecno banuje zbog generalizcije i stereotipa. (mada, Nemci vredno rade dok Sloveni zabusavaju).

 

Na forumu, ima previse preosetljivih. Mnogi se osete licno uvredjenima, mada ih niko nije pomenuo.

Jos gore, mnogi ne znaju razliku izmedju licnog i grupnog.


:lol+:

Eto šta se dogadja kad moderacija ne reaguje na vreme.

Umesto da banujete Schrodingera i sečete u korenu, vi ste  svojom pasivnošću dozvolili da se zaraza širi i sad imate još par zombija, koji prete da ugrizu još nekog.

 

Evo ga, ovaj lupeta za sve pare, promoviše stereotipe kao nešto sasvim bezazleno i normalno, a druge proziva da "ne znaju razliku izmedju grupnog i ličnog".

 

Doktore, ako kažeš da su Amerikanci neobrazovani, to je generalizacija u kojoj nema mesta za individualnost. Ona se negira takvom izjavom i samim tim si zanemario one Amerikance koji znaju gde je Hrvatska i poznaju jezik i istoriju te zemlje, što je priznaćeš u najmanju ruku nekorektno s tvoje strane.

Ne moraš uopšte nikog lično da imenuješ, jer si sve potrpao u isti koš.

 

Stereotipi potiču iz pojednostavljivanja, preterivanja, rasizma, homofobije i još mnogo čega što ne bi trebalo da ima mesta na ovom forumu, niti na bilo kojem drugom. Da ne pominjem po dvadeseti put da je u Pravilima ovog foruma jasno naznačeno da se strogo kažnjava svaka "uvredljiva generalizacija koje se odnose na celi narod", jer se to tretira kao šovinizam.

Neko je ta pravila valjda sa razlogom ovde propisao.

Ne brini se ti da li se neko vredja kad ti redjaš negativne stereotipe o narodima, nego lepo podnesi amandman na "Zločin i kaznu" i traži da se "generalizacija naroda" izuzme od kažnjavanja. Pa da lepo svi udarimo po stereotipisanju na osnovu površnih ličnih iskustava.

 

 

Ovde nije reč toliko o šovinizmu, koliko o jebenom licemerju likova poput Schrodingera, koji se ubiše citirajući Kangrgu, razne filozofe i književnike u pokušaju da prikažu svoje vazdizanje iznad primitivnog nacionalizma.

Pa tako jednom prilikom baš taj Schrodinger u pokušaju da po ko zna koji put ispadne pametan i za nas obične smrtnike nedokučiv napisa da "narodi ni ne postoje". A onda se po ko zna koji put i popiša sam na sebe i napiše da su Rusi lopovi i  tamo gde su Rusi, tamo su kradje OBAVEZNE.

I tako pokaza da se ispod nanometarski tankog sloja Kangrge krije klasičan šovinista.

 

 

Moderacijo...reaguj. Frankeštajni su ustali sa stola.


Edited by Kele, 24 July 2014 - 07:54.


#99 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 July 2014 - 08:02

Kad umres tebi nista ne smeta, niti ti je tesko. Tesko je drugima. Isto je kad si glup.

Edited by mrd, 24 July 2014 - 08:02.


#100 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 July 2014 - 16:25

....

Ovde nije reč toliko o šovinizmu, koliko o jebenom licemerju likova poput Schrodingera, koji se ubiše citirajući Kangrgu, razne filozofe i književnike u pokušaju da prikažu svoje vazdizanje iznad primitivnog nacionalizma.

Pa tako jednom prilikom baš taj Schrodinger u pokušaju da po ko zna koji put ispadne pametan i za nas obične smrtnike nedokučiv napisa da "narodi ni ne postoje". A onda se po ko zna koji put i popiša sam na sebe i napiše da su Rusi lopovi i  tamo gde su Rusi, tamo su kradje OBAVEZNE.

I tako pokaza da se ispod nanometarski tankog sloja Kangrge krije klasičan šovinista.

....

 Ne.

Ovde je rec o nerazumevanju, sa jedne strane, a sa druge zloupotreba "sovinizma" - na nacin da, kad se ne slazes sa necijim stavom, optuzis ga da je sovinista.

 

Na primer, ako negde napisem da su Meksikanci siromasniji od Kanadjana, da li treba da posebno objasnjavam da znam da i u Meksiku ima milionera, kao sto u Kanadi ima siromaha - ne bih li se unapred obranio od optuzbe za generalizaciju, sovinizam ili sta ja znam sta?

Blize kuci, evo, tvrdim da su i Srbi i Albanci cinili ratne zlocine. Je li to sovinizam, ako ne naglasim da nisu svi?

 

Ovo sto je Schrodinger napisao, citam da znaci da je osetna opasnost da te neko pokrade ako se nadjes u nekom vecem gradu u Rusiji. Nisam primetio da kaze da ce apsolutno svaki Rus zavuci ruku u tvoj dzep. Ja ne znam, nikada nisam bio tamo, ali vec godinama citam u stampi da je Rusiji skoro nemoguce obaviti neki veci posao bez da nekoga podmitis, da je po korupciji u samom vrhu svake statistike. Ako je tako, onda su Rusi lopovi, jednostavno receno, bez obzira koliko ih ti volis.

U Nemackoj sam doziveo da mi domacin, Nemac, kaze da ne idem u odredjeni lokal, "jer tamo zalaze Balkanci, a gde ima Balkanaca, ima i tucnjave." A ipak, taj covek zadovoljno vozi kroz Balkan za Grcku, ponekad letuje na Jadranu i nikad mu nije pala dlaka sa glave. Ja sam razumeo sta je hteo da mi kaze i nisam ga osudio za sovinizam...



#101 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 24 July 2014 - 16:27

Da nije bitno, ne bi bila definisana forumska pravila protiv toga.

 

+1 Kao i za Rome, crnce, Jevreje ... 


Edited by l'ennemi, 24 July 2014 - 16:30.


#102 Cooltywattor

Cooltywattor
  • Members
  • 5,505 posts

Posted 25 July 2014 - 11:24

Prvo - o nekakvom Šredovom šovinizmu ne želim u opšte diskutovati, jer mislim da je bespredmetno. Možda bi mu se kakva druga etiketa i mogla prišiti, ali šovinizam - njet. To da se možda malo zaneo, pa šuknuo glupost (čitaj: generalizaciju) - to je već moguće. Niko nije savršen.

 

Drugo - Zoka, ovo što ti pišeš u poslednja dva posta je, najblaže rečeno, zabrinjavajuće, jer u pokušaju da odbraniš Šreda ti braniš nešto što se braniti - niti može, niti treba.

Kako bi, na primer, u svetlu ovih svojih teza, okarakterisao onaj "fini svet" koji je po Srbiji zaustavljao autobuse sa azilantima, zabrinut da mu ne zapale elektranu, ili ne načine kakvu sličnu pizdariju (jer, bože moj, zna se kakvi su oni)?

To o čemu ti pišeš i šta pokušavaš odbraniti jeste neki mejnstrim način razmišljanja, barem u ovim balkanskim vukojebinama, ali, nije li to upravo jedna od stvari protiv kojih se na ovom forumu uvek nekad borilo, bez pardona i kompromisa!?



#103 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 25 July 2014 - 13:04

Ovo sto je Schrodinger napisao, citam da znaci da je osetna opasnost da te neko pokrade ako se nadjes u nekom vecem gradu u Rusiji. 

 

Hteo je da objasni da je bilo za ocekivati da stvari poginulih putnika iz malezijskog aviona budu pokradene, posto su tamo Rusi, a zna se, jelte, kakvi su oni. Pretpostavljam da bi bio momentalno banovan da je napisao nesto slicno za Rome, crnce, Jevreje ili Albance. 



#104 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 25 July 2014 - 13:09

Hteo je da objasni da je bilo za ocekivati da stvari poginulih putnika iz malezijskog aviona budu pokradene, posto su tamo Rusi, a zna se, jelte, kakvi su oni. Pretpostavljam da bi bio momentalno banovan da je napisao nesto slicno za Rome, crnce, Jevreje ili Albance. 

 

Čudo jedno kako ti je zasmetao samo onaj deo zoranovog posta u kojem govori o Rusima a to što je dodatno pojasnio spomenuvši Amerikance, Hrvate, Srbe, Makedonce... to nema veze.



#105 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 25 July 2014 - 13:39

Čudo jedno kako ti je zasmetao samo onaj deo zoranovog posta u kojem govori o Rusima a to što je dodatno pojasnio spomenuvši Amerikance, Hrvate, Srbe, Makedonce... to nema veze.

 

Ja sam pritajeni rusofil, provalio si me.