Jump to content


Photo

sta je to ljubav


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
57 replies to this topic

#1 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 01:08

Citam tako jednu knjigu u kojoj sam ocekivala da nadjem mnogo toga ali ne ono sto me je najvise iznenadilo, "definiciju" ljubavi. Pade mi na pamet da podelim sa vama i da vas uzgred pitam sta je za vas ljubav ?
"In the great literature of all progressive societies, love is a verb. Reactive people make it a feeling. They're driven by feelings. Hollywood has generally scripted us to believe that we are not responsible, that we a product of our feelings. But the Hollywood script does not describe the reality. If our feelings control our actions, it's because we have abdicated our responsibility and empowered them to do so. Proactive people make love a verb. Love is something you do: the sacrifices you make, the giving of self, like a mother bringing a newborn to the world. If you want to study love, study those who sacrifice for others, even for people who offend or do not love them in return. If you are a parent, look at the love you have for the children you sacrificed for. Love is the value that is actualized trough loving actions. Proactive people subordinate feelings to values. Love, the feeling, can be recaptured" Stephen R. Covey

Edited by kupina, 15 April 2012 - 01:23.


#2 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 15 April 2012 - 02:12

Procitaj "The Art of Loving" (1956. - ili tu negde - , Erich Fromm) Skoro potpuno, knjiga je (besplatno) na raspolaganju ovde: http://books.google.... loving&f=false

Jezik je ogranicen, "ljubav" moze znaciti razlicite stvari nama raznima. No, u principu, slazemo se da je prava ljubav bezgranicna i bezuslovna.

Pravo pitanje je je, koliko nasa racionalna strana kontrolise nase delovanje, pa i ono iz ljubavi? Npr. ja volim dete, a dete pocini zlocin. Hocu li braniti dete svim silama, jer ga volim, ili cu podrzati pravednu kaznu, a i dalje ga voleti? Ili cu ga prestati voleti?

Mislim da univerzalne definicije nema. A individualna definicija vise ovisi o tome kakvi smo ljudi, a ne kakva je "segmentacija" odredjedene emocije u ukupnoj licnosti...

edit: popravio link

Edited by zoran59, 15 April 2012 - 14:52.


#3 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 15:34

Jezik je ogranicen, "ljubav" moze znaciti razlicite stvari nama raznima. No, u principu, slazemo se da je prava ljubav bezgranicna i bezuslovna.


Mozda se slazemo , a mozda se i ne slazemo. Licno smatram da je ljubav prema drugom ljudskom bicu ako je prava bezuslovna, ali verujem da se mnogi nece sloziti po tom pitanju. Zato sam i postavila temu Posted Image
Sto se tice Froma procitala am par njegovih knjiga kad sam bila devojcurak ukljucujuci i ogore pomenutu , ali je nemam u kucnoj biblioteci, niti se secam tacno koncepta. Sta se tebi dojmilo u njegovom pisanju o ljubavi ?



#4 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 15:45

jbm ti ljubav, ako o njoj moramo ''uchiti'' iz knjiga. <_<

Nije u pitanju ucenje iz knjiga. Navela sam samo sta jedan autor kaze o ljubavi pa pitam ostale diskutante da kazu sta misle o toj sweet little thing called love Posted Image.




#5 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 15:48

Hahahhah Rotte tek sada vidim tvoj potpis "Markesa i Borkesa " Posted Image, a ovamo nesto kao ako treba da ucimo iz knjiga ...Posted Image

#6 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 15 April 2012 - 16:22

... Sto se tice Froma procitala am par njegovih knjiga kad sam bila devojcurak ukljucujuci i ogore pomenutu , ali je nemam u kucnoj biblioteci, niti se secam tacno koncepta. Sta se tebi dojmilo u njegovom pisanju o ljubavi ?

Dojmilo me se to sto je podijelio ljubav na razlicite aspekte (prema pojedincu, naciji, bogu itd.) i pokazao koliko je to iracionalan osjecaj. Da se razumijemo: sama iracionalnost ge ne cini losim ili nepozeljnim. Ljubav je izvor velike radosti i srece u zivotu. To je cini dovoljnom, samom sebi svrhom.

Kao sto sam pokusao sugerirati u ranijem postu, za mene je ljubav neupitna, pozitivna i dobrodosla. Ono sto je upitno je, kako ljubav utjece na nas zivot i odnose u drustvu? Ljubav prema bracnom partneru, djetetu itd. - ajde-de, no ljubav prema gradu, naciji, sportskom klubu i slicno: kada je to naprosto ljubav, i gdje postoji potencijal da predje u perverzni oblik - tj. mrznju prema oponentu nasem objektu ljubavi?
Moje dijete se bavi sportom, i ja joj zelim da pobijedi protivnicu. OK. To je ljubav. No, ako dodjem u fazu da zelim da protivnica izgubi (a ne da moja kcerka pobijedi), onda vec postoji opasnost patoloskog razmisljanja, tj. zla...

Zato nisam "protiv ljubavi" vec za zadrzavanje racionalnog razmisljanja, koje ljubav ne bi smjela preusmjeravati.

Edited by zoran59, 15 April 2012 - 16:23.


#7 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 17:43

pa nisam ja ucio nista od markesa, samo sam prepisao njegovu misao sa kojom se slazem. i ''opis'' ljubavi rijecima i skrabanje po papiru je po meni glupost. isto kao opisati rijecima orgazam. dakle, sam seksualni cin i na koncu orgazam. kako ga opisati da bi neko ko nije probao shvatio? kako bi ga ti opisala? pa tako da banalizujemo malo ove cuker vaser ljubavne opise, sta mislis ko se vishe voli, dobro situirani ljudi ili oni koji dobiju opomenu za neplacenu kiriju, a struja im vec iskljucena? nako da kazes, a ne da mi knjige ili filmove prepricavas.

Ne bih se slozila da je pisanje o ljubavi skrabanje po papiru. Po toj tvojoj "logici" ljudi ne bi trebalo ni o cemu da pisu narocito ako imaju pretpostavku da auditorijum nema znanje ( teorisko ili prakticno) o datoj temi.
Jos jedan odlomak iz knjige
" At one seminar where I was speaking on the concept of proactivity, a man came up and said , " Stephen, I like what you're saying. But every situatio is so different. Look at my mariage. I'm really worried. My wife and I just don't have the same feelings for each other we used to have. I guess I just don't love her anymore and she doesn't love me. What can I do?""The feeling isn't there anymore? I asked."That's right", he reaffirmed. "And we have three children we're really concerened about. What do you suggest?""Love her, " I replied." I told you, the feeling isn't there anymore""Love her ""You don't understand. The feeling of love just isn't there.""Then love her . If the feeling isn't there, that's a good reason o love her.""But how do you love when you don't love?"" My friend, love is a verb. Love - the feeling- is a fruit of love, the verb. So love her. Serve her. Sacrifice. Listen to her. Empathize. Appreciate. Affirm her. Are you willing to do that ?"




#8 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 15 April 2012 - 18:00

Svaka ljubav je drugacija, od velikih, malih, decijih, roditeljskih, prijateljskih...
Jako je tesko definisati osim mozda nesto zajednicko - da ljudima koje volimo uvek zelimo sve najbolje cak i kad to nije dobro za nas.

#9 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 April 2012 - 18:16

Jel Goethe bese rekao ono, "volim te ali te se to ne tice"? Odlicna stvar ko to shvati.

#10 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 15 April 2012 - 22:13

Nije u pitanju ucenje iz knjiga. Navela sam samo sta jedan autor kaze o ljubavi pa pitam ostale diskutante da kazu sta misle o toj sweet little thing called love Posted Image.



Kako sta misle,jel kroz neki citat il malo zivotnije?

#11 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 22:15

Kako sta misle,jel kroz neki citat il malo zivotnije?

Kako god ko zeli, hoce, moze .




#12 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 15 April 2012 - 22:34

Kako god ko zeli, hoce, moze .



Moram da priznam da mi je tesko da se motivisem na osnovu citata koje si postavila, pogotovu ovog drugog.Osim toga, veoma siroka tema sa raznim stazama i stazicama koje mogu odvesti u raznim pravcima.Gledaj da to malo konkretizujes ako zelis da tema dobije na ...zivotnosti, recimo.

#13 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 15 April 2012 - 23:04

... nista drugo do hemija i koktel hormona.
oksitocin, vazopresin i ko zna sta jos.

#14 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 April 2012 - 03:16

... nista drugo do hemija i koktel hormona.
oksitocin, vazopresin i ko zna sta jos.

Za puno stvari se moze slicno reci. Npr., kod lica za granicnim kardiovaskularnim ili cerebrovaskularnim zdravljem, nagli porast krvnog pritiska uzrokovan epinefrinom, zbog uzbudjenja, moze uzrokovati srcani ili mozdani udar - a srce i mozak ne pitaju da li je uzbudjenje nastalo, recimo, strahom ili ugodnim iznenadjenjem... A ipak, bitno je.

Zato, bez namjere da se upustam u raspravu o istinosti tvoje tvrdnje, mislim da je prejednostavna i masi sustinu. Ogroman dio naseg ponasanja je uvjetovan hormonima, ali su bitne posljedice ponasanja, a ne hormoni. I, mozemo li kontrolirati svoje ponasanje, bez obzira na to sto nam hormoni "sugeriraju." Na ovoj temi, ako cemo o kemiji, zasto istovjetna radnja moze ili ne mora uzrokovati lucenje endorfina i osjecaj srece - a ovisno o postojanju ljubavi.
Primjer: zena koju volim, nicim izazvana, prodje pored mene u kuci i pocese me, njezno, po ledjima. Njen dodir i gesta izazovu silno zadovoljstvo, koza mi se najezi od srece. A na poslu, zasvrbe me ledja i zamolim kolegicu da me pocese na mjestu koje sam ne mogu dohvatiti. Ona to ucini, a ja samo osjetim olaksanje od svrbeza - no, nikakvu srecu ili ushicenje. Ta razlika u efektu jednake radnje je osjetna i utjece na moje raspolozenje, pri cemu je hormonalna podloga nebitna - tj. nije mi prisutna.

Zivot bez ljubavi moze biti potpuno normalan i zadovoljan, onom tko ljubav nije iskusio. Ni, isti takav zivot moze (naglasavam, moze - a ne mora) nekome izgledati promasen i uzaludan onom koji ima nesretno ljubavno iskustvo. Zasto?
Opet, posluzicu se licnim primjerom. Rekreativno igram tenis, u klubu, sa drustvom prijatelja (ne natjecem se ni u kakvoj sluzbenoj konkurenciji). Zadovoljstvo je odigrati dobar poen (ili mec). Odigrati isti takav poen je neuporedivo vece zadovoljstvo ako me gledaju zena ili kcerka. Navijanje i komentari (bilo za, bilo protiv mene) grupice kibicera nemaju nikakvog efekta, no osmjeh zene koju volim je nenadoknadiv.

Mozes li to objasniti biokemijom? :D

Edited by zoran59, 16 April 2012 - 03:37.


#15 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 16 April 2012 - 05:52

A na poslu, "zasvrbe me ledja" i zamolim kolegicu da mse pocese na mjestu koje sam ne mogu smem dohvatiti. Ona to ucini, a ja samo osjetim olaksanje od svrbeza - no, nikakvu srecu ili ushicenje. Ta razlika u efektu jed'nake radnje je osjetna i utjece na moje raspolozenje, pri cemu je hormonalna ljubavna podloga nebitna - tj. nije mi prisutna.

Zivot bez ljubavi moze biti potpuno normalan i zadovoljan, i onom tko ljubav nije iskusio.

Što komplicirati kad može jednostavnije?
Spoiler