Jump to content


Photo

Montazna kuca ili cvrsta gradnja?


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#76 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 09 December 2017 - 04:20

Zorane, koliko pratim, ti nemaš plac, nisi ni odlučio gde bi živeo, a tačno znaš šta očekuješ od kuće i od okućnice. Mislim da bi opredeljenje za vrstu materijala došlo kasnije, kao predzadnja odluka. Do tad prati oglase, vidi gde se nudi gotova kuća koja ispunjava tvoje zahteve, gde ima po tebi odgovarajući plac za gradnju. Ako bi našao već izgrađenu kuću, svakako je najlakš, najmanje cimanja i mozganja čak i ako je potrebna neka adaptacija. Mislim da nema generalno tačnog odgovora koja gradnji i koji materijal je najbolji, to zavisi od lokacije, položaja, klime, valja se uklopiti i u okolinu. 

.................

Dive, u svemu si u pravu - izuzev prve recenice.

Posto vise nisam vezan za neki odredjeni posao ili bilo sta, izabracu lokaciju gde mogu da imam ono sta hocu od kuce - dakle, o kuci mogu da razmisljam pre trazenja mesta. Jedini zahtev je da mesto ne bude na vise od sat i po voznje (cim manje, tim bolje - ali nije uslov) do velikog grada gde mogu da dobijem svaku vrstu robe i usluge koja mi padne na pamet - uostalom, kad zivis u velikom gradu, ponakad ti treba i vise vremena od toga da dodjes od mesta stanovanja tamo gde si naumio...

Naravno, gledacu i gotove kuce.

 

Ovde dolazimo do jos jednog elementa u raspravi urbano/ruralno - mada ne znam kako je u Evropi, ali vazi za USA.

Svaka kuca, bilo gde, mora zadovoljavati neke minimalne standarde/propise zakone itd.

No u gradu, cesto postoje i specificni gradski propisi, pa onda i "zoning regulation" - tj. u zoni predvidjenoj za kuce 100-300 kvadrata ne smes da pravis jednosobnu stracaru ili trospratnu vilu od 800 kvadrata. Onda, ponegde imas i dodatne restrikcije - npr. ne smes da parkiras kamp-prikolicu u dvoristu, cak i ako imas mesta (valjda narusava estetiku naselja).

Bilo sta izvan city limits (zvanicnih granica grada) ta ogranicenja nema, zivis kako hoces.

 

Dodatni element je i jos jedna stvar koju je Ironside pomenuo, sa kojom bih se 100% slozio da sam na Balkanu - da u "nasim godinama" nema puno smisla gradnja od nule. Medjutim, to u USA ide brzo. Jednom kad odlucis da krenes, od odluke do useljenja ovde prodje manje vremena nego u domovini treba da izvadis potrebne papire i dozvole... Tako da, gledacu i gotove kuce ali mi gradnja nije mrska.

 

 

 

...............

Pokusavao sam da se sto vise informisem o materijalima za gradnju, I kako vreme prolazi, izgleda da sve vise napustam ideju montazne kuce (u balkanskom shvatanju tog pojma). Odnosno, ako bih je gradio, bilo bi to samo na nacin da je licno izgradim sa jednim ili dva pomocnika, kao I da licno biram materijal za gradnju. Znaci,od pocetka, obilazak stovarista pa na dalje... Ipak, od svega sto sam saznao,procitao,naucio, Y-Tong blokovi I ostali elementi iz njihovog opusa mi izgledaju najverovatnija opcija.

...............

Koliko sam shvatio, Ytong je samo brend, jedan od proizvodjaca. Na njihove reklame sam naleteo prilikom posete domaji pre par godina. U USA je taj materijal (AAC) jos relativna novost, ali izgleda da ga ima po celom svetu.

Ono sto ce te mozda interesovati - osim materijala, Ytong nudi i "montazne" kuce - tj. kompletne pakete za kucu iz kataloga. Verujem da si to vec i sam nasao, ali ako je neko drugi zainteresovan, ovde: https://www.ytong.rs...u_ruke_2814.php

 

Pokusavajuci da vise saznam o materijalu, naisao sam na neke video klipove indijskog proizvodjaca AAC. Izgleda privlacno, mada treba uzeti u obzir da se radi o reklami...

 

 

 

 

 

................

Na Zoranove razloge zasto zeli da zivi u kuci, dodao bih jos I kamin, kao I glasno slusanje muzike.

:+1:

Naravno, imam i ja dodatne razloge (ukljucujuci i taj), ali sam hteo da pisemo o gradnji a ne o motivaciji. ;)

BTW, izvini sto smo ti istrolovali temu.


  • 1

#77 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 09 December 2017 - 12:23

Hvala za linkove,iako sam znao I ranije za Y-Tong ponude "kljuc u ruke". Dobar je ovaj video sa uporednim testom na potapanje u vodu bloka I cigle, odnosno, njihovo upijanje / neupijanje vode, verujem da nisu (mnogo) slagali. Bio sam na sajmu gradjevinarstva u Beogradu, u Aprilu ove godine, gde iz nekog razloga Y-tong nije izlagao, ali je izlagala jedna druga firma (zaboravio sam ime, a brosure su mi ostale u Srbiji) koja pravi blokove po istom receptu kao Y-Tong (kvarcni pesak, cement, krec I voda), pa su I oni na licu mesta izvodili slicne uporedne testove. 

Bila mi je namera da ove godine krenem sa gradnjom,medjutim,nesto mi se isprecilo. Naime, na placu koji sam kupio,a koji se nalazi na Rudniku,nisam uspeo da nadjem vodu. Kada sam kupovao taj plac,toliko mi se svideo da nisam ni razmisljao o ovom problemu.Mesto je zaista fantasticno,povrsina oko dva hektara,od toga je polovina livada,a druga polovina je suma kroz koju protice potok.Mesto o kakvom sam oduvek mastao.Vodovoda nema,nedaleko postoji planinski izvor koji je nedovoljnog kapaciteta jer su na njega prikljuceni neki vikendasi koji kazu da I oni kubure sa vodom. Dolazili su mi neke bunardzije I vrsili probna busenja, I na nekoliko mesta udarili u kamen na dubini of oko 5-6 metara. Onda su dolazili iz neke firme koja vrsi arterijska busenja, obilazili plac,konsultovali geoloske karte za koje tvrde da su precizne, I dali mi ponudu...Kazu da ima vode na 80 metara dubine, I to u velikim kolicinama, ali bi me to zadovoljstvo kostalo preko 6.000 evra, ukljucujuci pripremu terena za njihovu opremu, generator of 6 KW, nocnog cuvara I jos neke sitnice.... Sve u svemu, malo sam se pokolebao jer ako tih 6000 evra ukalkulisem u cenu izgradnje, mozda bi bilo isplativije kupiti neko seosko domacinstvo koje vec ima vodu I struju, a takvih domacinstava ima dosta u okolini... Na kraju sam resio da razmislim o svemu I odlozim citav projekat za sledecu godinu.

I tako,mozda bude izgradnja nove kuce, a mozda bude I neka adaptacija neke postojece...


  • 1

#78 christofer

christofer
  • Members
  • 334 posts

Posted 07 May 2018 - 07:25

Ukratko, aac, tj ovde je popularani Ytong koji je maltene sinonim za to je odlican materijal i za preporuku. Blokovi su noseci, imaju termo i zvucno izolaciona svojstva. Ogranicava ih to sto proizvodjac zahteva da koristis hjihov lepak i neke jos smernice oko gradnje. Ovde su ranije samo kupili blok pa radili kao da je u pitanju keramicki i onda eto gomile problema. Najcesce nekih pri spajanju ab ploce i samog aac bloka. Ali kao sto rekoh, ako se pridrzavas uputstva, nema tih problema. Downside je cena materijala i ugradnje, koja je nesto veca nego tradicionalni blok. Dugorocno je neznatno.

Beton kao materijal je sjajan, ali ima svoja ogranicenja u izolacionim svojstvima te je pravljenje objekta koji nisu samo konstruktivno uradjeni u ab vec i kao obloga je izuzetno tesko i skupo. Naravno da imam vise para nego sto znam sta cu s njima moj licni izbor bi bilo nesto poput Koshino house-a od majstora za ovaj materijal Tadao Anda. Ali to je vrlo specifican prostor i nije za svakog zivot u betonskom prostoru. Vecina i dalje voli "tople" prostore.

https://goo.gl/images/VxVWkX

Slatko sam se nasmejao kad sam video da ovde imam kolege koje imaju isti problem kao i ja. Kad se vratim s gradilista necu ni da mislim o majstorisanju a ne da krecim/farbam/ kosim travu ili slicno vikendom. Otud vise volim stan i urbani prostor. Naravno, supruga masta o kuci pa cemo kad tad morati neki kompromis da napravimo. Jedino sto me privlaci kod kuce je garaza za neki weekend hobi poput Zoranovog. Majstorisanje oko masina, da... oko kuce ne ;).

Sto se tice montazne kuce, ovde postoji gomila opcija...od gotovih kod kojih nemas nikakvih opcija sem velicine i dobijes projekat gotov, pa do onih gde sam u saradnji s njihovim osobljem pravis raspored pa onda oni prave projekat za tu kucu prilagodjen njihom proizvodnom procesu. Ima svega i mora malo potraziti da li ti odnos cena / kvalitet odgovara. U sustini, svasta ovde spada pod taj termin.. od prave prefab kuce do necega sto je izmedju prefab-a tradicionalno gradjenog objekta. Prodavci namerno koriste taj termin ne bi li privukli musterije koji bi da prodju jeftinije. Istina je da dobra prefabrikovana kuce kosto skoro isto kao i tradicionalno gradjena. Imac cenu projekta, dozvola, zemljanih radova i ab temelja pa tek onda onda kucu sa istalacijama i naravno zavrsnim radovima koji odnose veliki deo cene a ne idu uz kucu cesto. Usteda je u konstrukciji donekle, vec na oblozi i izolaciji nista ne stedis - cena je ista kao i kod tradicionalno gradjene. Ovo je naravno dosta pojednostavljeno i racunicu nije bas lako izvesti jer zavisi i od poslovnog modela proizvodjaca i kolicina koje povlaci od npr dobavljaca kamene vune....alj ovo bi bila osnova price.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Edited by christofer, 07 May 2018 - 07:27.

  • 2