Jump to content


Photo

Montazna kuca ili cvrsta gradnja?


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#61 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 November 2017 - 22:02


Osobno nisam sklon životu u kući i ruralnim/ladanjskim užicima te uvijek preferiram dobar stan na dobroj gradskoj lokaciji.

 

My man!!

 

Ja provodim život na gradilištu, ne mogu da zamislim još i farbanje ograde i popravku oluka i krova u to malo slobodnog vremena što mi ostane.

 

Još malo o betonu, rad mog kolege, izvrsnog momka, malo smušenog i nepraktičnog za normalan svakodnevni život, Ing. Arch. Borisa Redčenka. Kao uostalom i većina arhitekata... :lol+:

 

Villa Lea, Františkovy Lázně, Karlovarský kraj, zapadna Češka.

 

lea_009.jpg?itok=kddfhG3J

 

 

http://www.a69.cz/villa-lea


  • 1

#62 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 25 November 2017 - 22:51

My man!!

 

Ja provodim život na gradilištu, ne mogu da zamislim još i farbanje ograde i popravku oluka i krova u to malo slobodnog vremena što mi ostane.

 

Još malo o betonu, rad mog kolege, izvrsnog momka, malo smušenog i nepraktičnog za normalan svakodnevni život, Ing. Arch. Borisa Redčenka. Kao uostalom i većina arhitekata... :lol+:

 

Villa Lea, Františkovy Lázně, Karlovarský kraj, zapadna Češka.

 

 

Dobro te razumijem. Meni je čak i po stanu dodijalo izvoditi majstorije, pa smo prošlo ljeto prepustili čovjeku kojem iznajmljujemo garažu (otkad smo se riješili auta, nije bilo neke potrebe, a čuvane garaže u centru su lutrija) da ofarba stan, što je učinio majstorski (boja se, btw zove Ciel Belge - belgijsko nebo, i to je, prikladno, jedna nijansa sive :mellow:).

Uzgred, malo sam pogledao sajt od grupe A69 i čini mi se da imaju vrlo dobrih projekata.

Btw, obišao sam kao klinac sve te toplice u zap. Češkoj, pa i danas imam negdje one vrčeve iz kojih se pije voda kroz ručku.

 

Što se tiče smušenih arhića, prije će biti da je riječ o opsesiji i toga sam se nagledao. Kad prestane opsesija, postepeno nestaje i kreativni eros, što samo po sebi i ne mora biti tako loše.


  • 1

#63 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 November 2017 - 23:40

Dobro te razumijem. Meni je čak i po stanu dodijalo izvoditi majstorije, pa smo prošlo ljeto prepustili čovjeku kojem iznajmljujemo garažu (otkad smo se riješili auta, nije bilo neke potrebe, a čuvane garaže u centru su lutrija) da ofarba stan, što je učinio majstorski (boja se, btw zove Ciel Belge - belgijsko nebo, i to je, prikladno, jedna nijansa sive :mellow:).

Uzgred, malo sam pogledao sajt od grupe A69 i čini mi se da imaju vrlo dobrih projekata.

Btw, obišao sam kao klinac sve te toplice u zap. Češkoj, pa i danas imam negdje one vrčeve iz kojih se pije voda kroz ručku.

 

Što se tiče smušenih arhića, prije će biti da je riječ o opsesiji i toga sam se nagledao. Kad prestane opsesija, postepeno nestaje i kreativni eros, što samo po sebi i ne mora biti tako loše.

 

 

Pre tri nedelje sam ofarbao plafon u spavaćoj sobi po nalogu prve dame, dulux north sea,baš ću da slikam sutra kad bude svetlo i da okačim.


  • 1

#64 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 November 2017 - 00:14

My man!!

 

Ja provodim život na gradilištu, ne mogu da zamislim još i farbanje ograde i popravku oluka i krova u to malo slobodnog vremena što mi ostane.

 

Još malo o betonu, rad mog kolege, izvrsnog momka, malo smušenog i nepraktičnog za normalan svakodnevni život, Ing. Arch. Borisa Redčenka. Kao uostalom i većina arhitekata... :lol+:

 

Villa Lea, Františkovy Lázně, Karlovarský kraj, zapadna Češka.

 

lea_009.jpg?itok=kddfhG3J

 

 

http://www.a69.cz/villa-lea

 

 

Nesto ovde ne vidim 'city' vec samo mother f'n' nature i ... drva!

:+1:

 

 

... 


Edited by Kinik, 26 November 2017 - 00:17.

  • 0

#65 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 26 November 2017 - 12:16

Pre tri nedelje sam ofarbao plafon u spavaćoj sobi po nalogu prve dame, dulux north sea,baš ću da slikam sutra kad bude svetlo i da okačim.

 

 

Inspiracije je bila Hotel Best Western Trondheim.

 

 

IMG_20171126_1121466.jpg


  • 1

#66 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 26 November 2017 - 13:36

Inspiracije je bila Hotel Best Western Trondheim.

 

Spoiler

 

Jedina zemlja u kojoj zvati se Trond nije ništa čudno (hint: Sorgenfri).

Znači, Dulux North Sea. Cijenim. I baš je lijepo legla - diže visinu.

 

U mom slučaju - Emery & Cie: Ciel Belge Fonce (tamno nebo Belgije :))

 

Attached File  photo41.jpg   287.15KB   3 downloads

 

Loša kvaliteta, znam. Žene su mi uzele oba fotoaparata i GSM s pristojnom kamerom; (sva sreća pa na skrovitom mjestu čuvam bauštelačku Nokiu 3310, zlu ne trebalo).


  • 1

#67 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 November 2017 - 20:11

...

 

>> ... In traditional Japanese aestheticsWabi-sabi () is a world view centered on the acceptance of transience and imperfection.[2] The aesthetic is sometimes described as one of beauty that is "imperfect, impermanent, and incomplete".[3] It is a concept derived from the Buddhist teaching of the three marks of existence (三法印 sanbōin), specifically impermanence (無常 mujō), suffering ( ku) and emptiness or absence of self-nature ( ).

Characteristics of the wabi-sabi aesthetic include asymmetry, roughness, simplicity, economy, austerity, modesty, intimacy, and appreciation of the ingenuous integrity of natural objects and processes. ... <<

 

Attached File  wabi-sabi 1.jpg   43.02KB   3 downloads

 

Attached File  wabi-sabi 2.jpg   105.72KB   3 downloads

 

Attached File  wabi-sabi 3.jpg   78.46KB   3 downloads

 

Attached File  wabi-sabi 4.jpg   67.45KB   3 downloads

 

Doduse, ne znam kako bi se tu uklopila ova fotelja?

(moze i kopija)

B-)

 

Attached File  barcelona-sessel-schwarz.jpg   38.08KB   3 downloads

 

...


Edited by Kinik, 26 November 2017 - 20:16.

  • 1

#68 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 27 November 2017 - 12:00

Da se nadovežem...

 


  • 0

#69 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 27 November 2017 - 14:07

Da se nadovežem...

 

 

 

:hail:

 

Moram da nadjem negde slike iz katedrale u Sirakuzi (Sicilija), kakv rad u betonu!!

 

Samo se nadam da nisu otišle u nepovrat sa jednim od mnogih izgorelih HD na lenovu...


  • 1

#70 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 November 2017 - 16:34

...

 
>> ... The Sanctuary of the Madonna delle Lacrime was erected in memory of the miraculous lacrimation of the effigy depicting the Immaculate Heart of Mary, placed to the bedside of the spouses Lannuso at their humble home in Via degli Orti in Syracuse, in 1953.
 
The small effigy of the Madonna delle Lacrime, first temporarily admitted in the nearby Piazza Euripides, was then placed inside the Sanctuary. The Sanctuary was designed in 1957 by French architects Michel Andrault and Pierre Parat following an international competition.
 
The construction began in 1966 but, because of the extreme modernity of the project, from the beginning there were a lot of controversy. Citizens considered it a “monster of reinforced concrete” which was going to weigh further on a ‘urban area already heavily compromised; these diatribes delayed the construction that ended only in 1994. During the excavation of the foundations was found an area of houses of the sixth century BC. and a piece of road.
 
This road was the main street of the district Akradina. The construction was completed after about 28 years and the sanctuary was opened November 6, 1994 by John Paul II. The sanctuary consists of the crypt and the upper temple, with a conical body made up of reinforced concrete ribs that reach a total height of 74 m, topped by a crown of steel 20 meters high carrying a statue of the Madonna in gilded bronze by Francesco Caldarella, surrounded by a halo with circular and radial elements. In the upper temple is the central altar that houses the miraculous picture. Sideways there are the chapels: (from right) Chapel of the Holy Shroud (copy), Saint Joseph and Saint Lucia. On the left: Most Blessed Sacrament, Altar of Charity and the Chapel of St. Pio of Pietralcina.
 
On the floor of the crypt are preserved the remains of Roman and late antique age consisting of a pagan hypogeum and a large room with walls decorated with mosaics. In the crypt there are the chapels of San Corrado Confalonieri, of St. Agatha, of St. Francis of Assisi and others. .. <<
 
Attached File  sanctuary our lady of tears 1.jpg   116.22KB   3 downloads
 
Attached File  santuario-delle-lacrime 5.jpg   173.49KB   3 downloads
 
Attached File  santuario-delle-lacrime 6.jpg   77.63KB   3 downloads
 
Attached File  santuario-delle-lacrime 3.jpg   112.69KB   3 downloads
 
Attached File  santuario-delle-lacrime 4.jpg   32.13KB   3 downloads
 
...

  • 2

#71 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 27 November 2017 - 20:40

Taj rad Kiniče!!
  • 2

#72 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 November 2017 - 20:42

Nisam video mnogo od Sicilije ( u toliko veći razlog da se vratim ), samo Catania Aeroporto, Giardini Naxos, Taormina, Siracusa, Lipari. Siracusa možda ipak najjači utisak.

 

Našao slike!

 

Neverovatan rad u ortsbetonu!

 

 

563.jpg

 

 

553.jpg

 

 

557.jpg

 

 

560.jpg

 

 

566.jpg

 

 

567.jpg

 

 

568.jpg

 

 

569.jpg

 

 

573.jpg

 

 

575.jpg

 

 

582.jpg


  • 3

#73 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 December 2017 - 09:38

Sve ovisi o lokaciji. Nisam pozvan govoriti o hurricane resistance, jer taj problem ne postoji u Europi. S druge strane, ovdje svaki projekt, čak i za adaptacije, mora pratiti posebni požarni elaborat, koji izrađuje i potpisuje ovlašteni stručnjak. Općenito, pravna regulativa koja ide uz evropsko projektiranje bitno je drugačija od američke i, vjerujem, daleko opsežnija. Regule su tako detaljne i minuciozne da ti treba još jedan fakultet da bi pohvatao to čudo. U Amerike je, čini mi se, akcent više na osiguranju i odštetama.

U našim godinama mislim da nije toliko praktično graditi ab initio, već možda ići na postojeće, pa na adaptaciju.

Osobno nisam sklon životu u kući i ruralnim/ladanjskim užicima te uvijek preferiram dobar stan na dobroj gradskoj lokaciji.

........

 

Hvala ti na odgovoru.

 

Ipak, to nije ono sto sam trazio. Najvise me zanimalo ima li netko ovdje iskustva sa radom s AAC i kakva, pa sa zivotom u takvoj gradnji.

 

No, kad smo vec istrolovali temu...

Razumijem tvoj stav. Znam da je za vecinu ljudi prakticnije i financijski isplativije zivjeti u stanu.

No, meni je to neposnosljivo kao dugorocno rjesenje, a od nedavno sam dozivotno nezaposlen. :D Tj. mogu ali i ne moram raditi - u smislu, biti zaposlen kod nekog poslodavca. Nesto raditi ipak hocu, a za to mi treba kuca. 

U smislu stanovanja, dugorocno se moji i interesi bolje polovice preklapaju utoliko sto nam oboma treba kupaona i kuhinja. Izvan toga, njoj treba i dnevna soba i spavaca, a meni samo garaza i okucnica. Spavati mogu i u garazi...

Sad, jebiga, moje aktivnosti ne spadaju u stan. Osim cackanja po motorima i autima, volim i rad s drvetom.

Ako se sjetis prepiski na Kulinarstvu, napisao sam da na slijedecoj lokaciji zelim napraviti nesto za susenje/dimljenje mesa. Naravno, onda nauciti kako se to radi. Namjeravam napraviti i rostilj, jos ne znam da li oboje u kombinaciji ili odvojeno, no u svakom slucaju od betona i cigle.

Jako mi je zanimljiva i ona stalaza od Ikee koju si postavio tamo na temi o uzgajanju zacinskog bilja, no oni izgleda prodaju nekakav program, pa to kupac treba napraviti na CNC stroju itd. - a meni je dovoljna ideja i priblizne dimenzije, mogu to sam nacrtati, ispiliti i sastaviti - ali ne u stanu. ;)

 

P.S. Ako imas kakav dobar nacrt za zidani rostilj (sa ili bez susare), postavi na odgovarajucoj temi, moze i via PM. Nemam iskustva s tim. Sigurno mogu nesto naci na netu, no radovala bi me preporuka nekoga tko s tim ima iskustva.


Edited by zoran59, 08 December 2017 - 10:51.

  • 0

#74 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 08 December 2017 - 10:36

Zorane, koliko pratim, ti nemaš plac, nisi ni odlučio gde bi živeo, a tačno znaš šta očekuješ od kuće i od okućnice. Mislim da bi opredeljenje za vrstu materijala došlo kasnije, kao predzadnja odluka. Do tad prati oglase, vidi gde se nudi gotova kuća koja ispunjava tvoje zahteve, gde ima po tebi odgovarajući plac za gradnju. Ako bi našao već izgrađenu kuću, svakako je najlakš, najmanje cimanja i mozganja čak i ako je potrebna neka adaptacija. Mislim da nema generalno tačnog odgovora koja gradnji i koji materijal je najbolji, to zavisi od lokacije, položaja, klime, valja se uklopiti i u okolinu. 

Ja ne bih nikada poželeo kuću od betona, ali ako bih živeo u pojasu Gaze, verovatno bi jedan bunker dobro došao. Ta brza gradnja, montažna, ubrzava posao, brže se useliš, trebalo bi i da je jeftinija, manje je zahtevno za održavanje ako se gradi lakim blokovima, kod nas Ytong, nego od drveta, opet, neko više voli drvo, kako ti volišš da čačkaš oko motora neko voli da farba drvenariju. 

Dobar ti je pristup, kuća treba da služi tebi, da zadovolji tvoje potrebe a ne da ti stvara obaveze.

I ja ću, verovatno, da pravim neki roštilj, furunu, na leto, ako stigne na red. Nekih ideja sam video na sajtu Sam svoj majstor, ali ću raditi po svojim planovima. 


  • 1

#75 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 09 December 2017 - 01:20

Kada sam postavljao ovu temu, pre skoro sest godina, bio sam u dilemi koju sam izlozio u prvom postu... U medjuvremenu se nije mnogo toga promenilo, I dalje sam u istoj dilemi, ali, dobra stvar je sto je izvesni pomak ipak napravljen - kupio sam gradjevinski plac. Pokusavao sam da se sto vise informisem o materijalima za gradnju, I kako vreme prolazi, izgleda da sve vise napustam ideju montazne kuce (u balkanskom shvatanju tog pojma). Odnosno, ako bih je gradio, bilo bi to samo na nacin da je licno izgradim sa jednim ili dva pomocnika, kao I da licno biram materijal za gradnju. Znaci,od pocetka, obilazak stovarista pa na dalje... Ipak, od svega sto sam saznao,procitao,naucio, Y-Tong blokovi I ostali elementi iz njihovog opusa mi izgledaju najverovatnija opcija. Ona slika sto je Zoran postavio pre stranu-dve (laki beton) mnogo lici na Y-Tong, verujem da se radi o istoj stvari.  Zasto Y-Tong? Zato sto je lagan material. Zato sto se blokovi lepe lepkom,pa su samim tim termicki mostovi mnogo manji u odnosu na zidanje malterom, jer je sloj lepka tanji nego sloj maltera. Zato sto je relativno brza gradnja jer su blokovi veliki I lako se obradjuju. Pored ovih ociglednih prednosti, postoje jos I one koje nisu toliko ocigledne, kao sto su mala toplotna provodljivost u odnosu na blok ili ciglu. Reklama kaze da sa debljinom spoljnjeg zida of 35cm nije potrebna dodatna izolacija ali prihvatimo ovo sa izvesnom dozom rezerve. Naravno da ima I nedostataka, mislim da je najveci cena, jer su ovi blokovi skuplji od klasicne gradnje.

Na Zoranove razloge zasto zeli da zivi u kuci, dodao bih jos I kamin, kao I glasno slusanje muzike. 


  • 1