Jump to content


Photo

Montazna kuca ili cvrsta gradnja?


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#46 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 November 2017 - 14:09

Kod vas je beton samo u temeljima a gore je 4/4" timber.

 

Cesce se koristi sinonim lumber. Zato jer timber znaci drvo za gradnju u fazama od neposecenog drveta u sumi do zavrsnog proizvoda, a lumber gotove obradjene daske itd. spremno za gradnju.

Ja ovde malo picajzlam, u principu nisi pogresio.

 

Pogresio si u dimenzijama. U colima, za vanjske ili nosive zidove se koristi od 2x6 do 2x12, za pregradne 2x4. dimenzija 4x4 je redja i koristi se samo za neke specificne namene.

Nesto malo o tome znam jer sam pre prekvalifikacije u skroz drugu struku proveo 11 godina u "construction business" - mada, kao electrician i electrical contractor, pa sam sudelovao u svim fazama gradnje. Ako te zanimaju neki detalji (ili bilo koga drugog) kao izolacija, instalacije, zavrseni zidovi izvana ili unutra, javi. Da ne trolujemo temu, moze ili na PM ili da otvorimo novu o residential gradnji u USA (commercial ili industrial imaju neke posebne zahteve, mada se i tu kod manjih projekata cesto koristi drvo).

 

Nazad na temu.

Trebalo bi mozda i da razjasnimo terminologiju.

Imam utisak da se u domaji izraz "montazna kuca" koristi za drvenu gradnju, tj. ako nije od cigle ili betona.

Ovde bi taj izraz odgovarao onome sto se zove pre-fab building (pre-fabricated). To vredi kad kupis gotovu kucu, sa nacrtima i uputstvom, i sav materijal vec isecen na odgovarajuce dimenzije i u tacnoj kolicini, pa samo "sklopis" - tj. montiras.

Sve ostalo je custom build bez obzira na materijal koji se koristi. Tako i kuca od betonskih blokova moze biti "montazna".

 

Ja sam ovde, gore, pitao za iskustva sa AAC jer, koliko sam citao, taj materijal se moze obradjivati cak i alatom za drvo, a dovoljno je dobar izolator da nije potrebna dodatna izolacija. Na zalost, ovde je to jos relativna novost (sudeci po Ironsideovom pisanju, u Evropi je vec dugo poznat).

Postoji manji broj prozvodjaca, a mogu se kupiti i gotove ("montazne") kuce kao i samo blokovi za custom gradnju.

 

Nisam jos nista odlucio za selidbu ili sta je sledece i, naravno, bice konzultacija sa lokalnim profesionalcima. Ali saznanja nikada previse, pa sam zato pitao i ovde... :)


Edited by zoran59, 24 November 2017 - 14:11.

  • 0

#47 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 24 November 2017 - 14:23

Zorane, zasto sebi ne napravis nesto ovako:

 

Attached File  house--blue-roof.png   22.04KB   2 downloads

 

Vjerovatno bi moglo da se napravi sa 3D printerom.  :lol+:

 

Ili ovo, sto je napravio jedan lik u cinimise Wales-u:

 

Attached File  article-2039719-0E00970B00000578-472_634x417.jpg   86.92KB   2 downloads

 

http://www.dailymail...just-3-000.html

 

Nisam siguran ali mislim da su ga na kraju natjerali da srusi jer nije imao dozvolu za gradnju. 

 

 


  • 1

#48 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 November 2017 - 16:28

Što onda cela kuća nije od betona? Samo noseći zidove.😥Sent from my SM-G950U using Tapatalk

Kod vas je beton samo u temeljima a gore je 4/4" timber.

Često ni temelj ne ide od betona, već se postavljaju betonski ankeri, na koje idu. Ili 4x4, ili 4x6 grede. Naravno da sam se šalio za celu kuću od betona. Beton i čelik su nezamonljivi kod visokih elastičnih konstrukcija. Kad se pametno iskoristi, beton izgleda i kao lepa appliikacija na celoj zgradi.

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


  • 0

#49 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 24 November 2017 - 17:36

Toro-Canyon-Residence-Shubin-Donaldson-A


  • 3

#50 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 November 2017 - 18:57

 

Sve 5, samo debelo iznad mojeg budzeta.

A i preveliko. Moja neka furka je da, cak i kad bih imao brdo kinte, ne bih htio nista vece od onoga sto mogu sam odrzavati. Pomalo sam manijak za privatnost i ne bih htio sobaricu i butlera, cak ni da ih mogu platiti (a ne mogu).

Ovdje skraceni opis kuce u oglasima cesto izgleda kao razlomak, npr. 3/2/2. Brojevi oznacavaju broj spavacih soba, kupaona i mjesta u garazi. Nasa posljednja kuca je bila bas 3/2/2. Eh, sad kad je studentica na pragu osamostaljenja, vise bi mi odgovaralo 2/2/3. Al' nije bitno, to je moj problem.

 

Bitnije za ovu temu, ne znam da li se odluciti za klasicnu (USA) gradnju ili AAC. Obje se mogu naruciti polugotove/u dijelovima (tj. "montazne") ili napraviti od nule i odgovarajuceg materijala.

Montazne su financijski isplative i jeftinije (po jedinici povrsine). Al' ja sam picajzla i nista sto sam nasao gotovo mi ne odgovara po unutrasmjoj arhitekturi. Imam svoje ideje i kombinacije. Cisto kao primjer, kod glupih Amera je cesto slucaj da direktno sa ulaznih vrata ulazis u dnevnu sobu, eventualno kroz mali hodnicic. A ja hocu predsoblje, i to takvo da ako nekome otvorim vrata, taj nema direktni pogled u dnevnu sobu - ili bilo sto drugo.

 

Ali jos nisam odlucio o materijalu. Zato pitam tebe i Ascarija, kao strucnije Evropljane, za misljenje. Tipicno americko drvo ili AAC? Klasicni/obicni beton je skuplji od obje ove varijante, a i ispadne jebada kad hoces objesiti sliku ili nesto - treba vibraciona busilica umjesto cekica ili male baterijske busilice...

Mozda sam naivan i "pusim" reklame i sajtove na netu, no taj AAC mi se bas svidja. Pa recite vi, "betonci", sto mislite.


Edited by zoran59, 24 November 2017 - 18:57.

  • 0

#51 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 24 November 2017 - 21:19

Zorane, smor mi je da pišem sa telefona, pa ću da skratim. Imaš 6 banki, zajebi gradnju i kupi dobar stan. Ako si baš zapeo da zidaš kuću, zajebi siporex/ytong/hebel/plinosilikat/porobeton. Ako se ne varam, živiš u TX gde nikad ne mrzne, ošišaj travu i izlij temeljnu ploču od 10cm a gore timber/lumber i gypsumboard.
  • 2

#52 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 November 2017 - 21:41

....

zajebi gradnju i kupi dobar stan. Ako si baš zapeo da zidaš kuću, zajebi siporex/ytong/hebel/plinosilikat/porobeton. Ako se ne varam, živiš u TX gde nikad ne mrzne, ošišaj travu i izlij temeljnu ploču od 10cm a gore timber/lumber i gypsumboard.

:+1:

Hvala!.

Izgleda jednostavno, al' nije. A i nisam vezan za TX.

Ima tu i hurricane resistance, pa onda fire insurance (osiguranje protiv pozara) koje je jeftinije sa betonom nego sa drvetom i jos sto sitnica. Ima 1100 stvari koje vazem i odvagujem, a nisam dovoljno pametan.

 

Stan ne dolazi u obzir. Normalni stambeni prostor treba zeni, meni od toga treba eventualno samo kupatilo. Inace, treba mi garaza i okucnica. Ko jos u stanu sadi povrce, pravi rostilj i preuredjuje stare aute i motocikle? :D

 

Pitanje je samo, da li kupiti postojece ili praviti, a onda od cega.


  • 0

#53 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 November 2017 - 22:53


....
zajebi gradnju i kupi dobar stan. Ako si baš zapeo da zidaš kuću, zajebi siporex/ytong/hebel/plinosilikat/porobeton. Ako se ne varam, živiš u TX gde nikad ne mrzne, ošišaj travu i izlij temeljnu ploču od 10cm a gore timber/lumber i gypsumboard.


:+1:
Hvala!.
Izgleda jednostavno, al' nije. A i nisam vezan za TX.
Ima tu i hurricane resistance, pa onda fire insurance (osiguranje protiv pozara) koje je jeftinije sa betonom nego sa drvetom i jos sto sitnica. Ima 1100 stvari koje vazem i odvagujem, a nisam dovoljno pametan.
 
Stan ne dolazi u obzir. Normalni stambeni prostor treba zeni, meni od toga treba eventualno samo kupatilo. Inace, treba mi garaza i okucnica. Ko jos u stanu sadi povrce, pravi rostilj i preuredjuje stare aute i motocikle? :D
 
Pitanje je samo, da li kupiti postojece ili praviti, a onda od cega.

Dođi ovde do mene pa online 120acres za oko $100k

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


  • 0

#54 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 November 2017 - 23:55

Dođi ovde do mene pa online 120acres za oko $100k

 

:rotflmao:

Ej, nisam ja Gates ili Rockefeller... I sta ce mi 120 acres?

 

Mozda sam se zezn'o da ovde pitam - samo sam radoznao oko materijala. Al' pitacu jos, unaokolo. Ne nameravam da selim jos 100 puta, jednom ce valjda biti dosta. Al' (ako je moguce) kvalitetno.


  • 0

#55 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 November 2017 - 17:51

Cisto drvo. :)

Attached File  CabinSlent-Temp0002.png   27.04KB   1 downloads


  • 0

#56 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 25 November 2017 - 18:09

:+1:

Hvala!.

Izgleda jednostavno, al' nije. A i nisam vezan za TX.

Ima tu i hurricane resistance, pa onda fire insurance (osiguranje protiv pozara) koje je jeftinije sa betonom nego sa drvetom i jos sto sitnica. Ima 1100 stvari koje vazem i odvagujem, a nisam dovoljno pametan.

 

Stan ne dolazi u obzir. Normalni stambeni prostor treba zeni, meni od toga treba eventualno samo kupatilo. Inace, treba mi garaza i okucnica. Ko jos u stanu sadi povrce, pravi rostilj i preuredjuje stare aute i motocikle? :D

 

Pitanje je samo, da li kupiti postojece ili praviti, a onda od cega.

 

Sve ovisi o lokaciji. Nisam pozvan govoriti o hurricane resistance, jer taj problem ne postoji u Europi. S druge strane, ovdje svaki projekt, čak i za adaptacije, mora pratiti posebni požarni elaborat, koji izrađuje i potpisuje ovlašteni stručnjak. Općenito, pravna regulativa koja ide uz evropsko projektiranje bitno je drugačija od američke i, vjerujem, daleko opsežnija. Regule su tako detaljne i minuciozne da ti treba još jedan fakultet da bi pohvatao to čudo. U Amerike je, čini mi se, akcent više na osiguranju i odštetama.

U našim godinama mislim da nije toliko praktično graditi ab initio, već možda ići na postojeće, pa na adaptaciju.

Osobno nisam sklon životu u kući i ruralnim/ladanjskim užicima te uvijek preferiram dobar stan na dobroj gradskoj lokaciji.

Za ljubitelje života u kućama, zgodno iskustvo mogla bi biti gradnja u predgrađima Leuvena (dvadesetak km od BXL-a). Kuće dolaze kao pasivni, niskoenergetski objekti, s malom okućnicom ispod koje je bazen koji skuplja oborinske vode koje se filtriraju, pa se vraćaju u kuću kao voda za pranje, kućanske aparate, WC i slično.

.........................................................................................................................................................................................................................................

 

Za mrzitelje betona:

 

Attached File  Aravena_Innovation_Center.jpg   40.3KB   1 downloads

 

Attached File  Aravena_Innovation_Center2.jpg   216.75KB   1 downloads

 

Innovation Center u metropolitanskom području Santiaga, rad Alejandra Aravene, prošlogodišnjeg dobitnika Pritzkerove nagrade (za neupućene, to je arhitektonski Nobel) i direktora venecijanskog bijenala. Čileanska arhitektura je trenutno najuzbudljivija na svijetu, okanili su se glupih floskula tipa 'korespondiranja s tradicijom' i sl, pa bez kompleksa rade čuda s novim tehnologijama.

 

Znam da u Srbiji vlada nekovrsni kaos, dok je u Hrvatskoj prisutna sveprožimajuća birokratska regulativa (doduše u Belgiji je to još 10x gore), koje se ionako malo tko pridržava. Dobro se sjećam kad je bilo pravilo (prije 30-ak godina) da čak i arhitektura benzinskih stanica mora 'korespondirati s tradicijom', pa sam rekao: "Neka vam netko drugi na objekt stavlja tesani kamen i kupe kanalice - ja neću!"


  • 1

#57 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 November 2017 - 18:30

Sve ovisi o lokaciji. Nisam pozvan govoriti o hurricane resistance, jer taj problem ne postoji u Europi. S druge strane, ovdje svaki projekt, čak i za adaptacije, mora pratiti posebni požarni elaborat, koji izrađuje i potpisuje ovlašteni stručnjak. Općenito, pravna regulativa koja ide uz evropsko projektiranje bitno je drugačija od američke i, vjerujem, daleko opsežnija. Regule su tako detaljne i minuciozne da ti treba još jedan fakultet da bi pohvatao to čudo. U Amerike je, čini mi se, akcent više na osiguranju i odštetama.

U našim godinama mislim da nije toliko praktično graditi ab initio, već možda ići na postojeće, pa na adaptaciju.

Osobno nisam sklon životu u kući i ruralnim/ladanjskim užicima te uvijek preferiram dobar stan na dobroj gradskoj lokaciji.

Za ljubitelje života u kućama, zgodno iskustvo mogla bi biti gradnja u predgrađima Leuvena (dvadesetak km od BXL-a). Kuće dolaze kao pasivni, niskoenergetski objekti, s malom okućnicom ispod koje je bazen koji skuplja oborinske vode koje se filtriraju, pa se vraćaju u kuću kao voda za pranje, kućanske aparate, WC i slično.

.........................................................................................................................................................................................................................................

 

Za mrzitelje betona:

 

attachicon.gifAravena_Innovation_Center.jpg

 

attachicon.gifAravena_Innovation_Center2.jpg

 

Innovation Center u metropolitanskom području Santiaga, rad Alejandra Aravene, prošlogodišnjeg dobitnika Pritzkerove nagrade (za neupućene, to je arhitektonski Nobel) i direktora venecijanskog bijenala. Čileanska arhitektura je trenutno najuzbudljivija na svijetu, okanili su se glupih floskula tipa 'korespondiranja s tradicijom' i sl, pa bez kompleksa rade čuda s novim tehnologijama.

 

Znam da u Srbiji vlada nekovrsni kaos, dok je u Hrvatskoj prisutna sveprožimajuća birokratska regulativa (doduše u Belgiji je to još 10x gore), koje se ionako malo tko pridržava. Dobro se sjećam kad je bilo pravilo (prije 30-ak godina) da čak i arhitektura benzinskih stanica mora 'korespondirati s tradicijom', pa sam rekao: "Neka vam netko drugi na objekt stavlja tesani kamen i kupe kanalice - ja neću!"

Volim ja beton, ali mi malo skup i zahtevan. Moras da znas kako ga radis. ;)

Kao i sve.


  • 0

#58 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 November 2017 - 21:34

...

 

Attached File  fallingwater-1440x640.jpg   167.3KB   1 downloads

 

...


  • 2

#59 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 25 November 2017 - 21:39

:+1:

 

Dakle, čvrsta gradnja. Opredijelio si se.


  • 0

#60 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 November 2017 - 21:44

concrete-house-plans-modern-cements-pour


  • 1