Jump to content


Photo
- - - - -

Djuvec


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 01 April 2012 - 22:52

Pre svega, nisam uopste siguran da je to srpsko jelo, jer jednako moze biti i tursko ili bliskoistocno.
Ja ga pravim na sledeci nacin:
Nasecem sve moguce povrce: crni luk (dosta) na rebarca, paradajz, krompir, boraniju, tikvice i/ili plavi patlidzan, svezu papriku, ali i bilo koje drugo povrce, koje vam je dostupno. Secam se moje bake i majke, koje bi prvo dopola proprzile luk i krompir, a meso (jagnjetinu ili svinjetinu) dopola skuvale. Ja to ne radim.
Na naseckanu masu povrca dodam pirinac (ne previse) i obilno paradajz iz konzerve. Poprasim obilno alevom paprikom.
Ne dodajem nikakvu masnocu.
Onda na smesu stavim ili komad jagnjetine (plecka je bolja od buta) ili svinjske kolenice, meso dobro posoljeno.
Ja volim ljuto, pa u smesu dodam i ljutu tucanu papriku, ali nije nuzno.
Sve onda ide u rernu, na 2 - 2,5 sata. Povremeno okrenem meso, promesam masu i ako treba, dolijem vode.
Djuvec treba da bude prilicno tecan kad ga izvadite iz rerne, jer ce povrce i pirinac za 10-15 min upiti visak tecnosti.
Meso, samo, ispusti dovoljno masnoce.

Edited by vladan, 01 April 2012 - 22:53.


#2 William H. Bonney

William H. Bonney
  • Members
  • 7,725 posts

Posted 03 April 2012 - 22:35

Pre svega, nisam uopste siguran da je to srpsko jelo, jer jednako moze biti i tursko ili bliskoistocno.
Ja ga pravim na sledeci nacin:
Nasecem sve moguce povrce: crni luk (dosta) na rebarca, paradajz, krompir, boraniju, tikvice i/ili plavi patlidzan, svezu papriku, ali i bilo koje drugo povrce, koje vam je dostupno. Secam se moje bake i majke, koje bi prvo dopola proprzile luk i krompir, a meso (jagnjetinu ili svinjetinu) dopola skuvale. Ja to ne radim.
Na naseckanu masu povrca dodam pirinac (ne previse) i obilno paradajz iz konzerve. Poprasim obilno alevom paprikom.
Ne dodajem nikakvu masnocu.
Onda na smesu stavim ili komad jagnjetine (plecka je bolja od buta) ili svinjske kolenice, meso dobro posoljeno.
Ja volim ljuto, pa u smesu dodam i ljutu tucanu papriku, ali nije nuzno.
Sve onda ide u rernu, na 2 - 2,5 sata. Povremeno okrenem meso, promesam masu i ako treba, dolijem vode.
Djuvec treba da bude prilicno tecan kad ga izvadite iz rerne, jer ce povrce i pirinac za 10-15 min upiti visak tecnosti.
Meso, samo, ispusti dovoljno masnoce.

đuveč bi trebao da bude mađarsko jelo. Šturi su podaci, ali sam negde pročitao.

Kako god, sjajno je da se malo promeni navika i otkači standardno ždranje mesišta.

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 April 2012 - 14:44

Danas sam skuvao nesto, sto je teoretski janija - staro srpsko jelo:
Sve moguce raspolozivo povrce (danas: krompir, sargarepa, luk, boranija, paradajz i sl. sa mesom po izboru (danas je svinjetina od plecke ali su jednako dobri piletina, jagnjnjetina ili svinjetina) kuvaju se u istom loncu sa mesavinom soka od paradajza i vode, dok meso i povrce nisu kuvani. Na kraju, ja obilno nalijem belo vino, koje da i kiselinu, a i miris. Ja ostavim nekoliko minuta da alkohol ispari.
Ptred kraj kuvanja volim da dodam orugano.

Edited by vladan, 06 April 2012 - 14:51.


#4 valhalla

valhalla
  • Members
  • 85 posts

Posted 06 May 2012 - 19:29

Đuveč je širok pojam, i u Srbiji postoji mali milion varijanti.
Ja pravim nešto što se u Vojvodini često zove i krompirača.
Narezani krompir se začini (vegeta,biber ,malo brašna).
Na dno podmazanog đuveča se stavi sloj krompira.
U sredinu ide meso (koje se začini po ukusu). Najčešće se bira sv. vrat.
Krupno sečen crni luk, šaka pirinča i krupno iseckana šargarepa se proprže na malo ulja, doda se i sitno sečen beli luk i aleva paprika.
Luk ide preko i oko mesa
Kao gornji sloj se ponovo stavlja krompir i na vrh ide paradaiz, komadi paprike(ili neko drugo sezonsko povrće), peršun...
Zalije se vodom ili supom i ide u rernu na oko 45 min.
Prijatno!

#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 May 2012 - 20:46

Đuveč je širok pojam, i u Srbiji postoji mali milion varijanti.
Ja pravim nešto što se u Vojvodini često zove i krompirača.
Narezani krompir se začini (vegeta,biber ,malo brašna).
Na dno podmazanog đuveča se stavi sloj krompira.
U sredinu ide meso (koje se začini po ukusu). Najčešće se bira sv. vrat.
Krupno sečen crni luk, šaka pirinča i krupno iseckana šargarepa se proprže na malo ulja, doda se i sitno sečen beli luk i aleva paprika.
Luk ide preko i oko mesa
Kao gornji sloj se ponovo stavlja krompir i na vrh ide paradaiz, komadi paprike(ili neko drugo sezonsko povrće), peršun...
Zalije se vodom ili supom i ide u rernu na oko 45 min.
Prijatno!

Ovo nije moj pojam djuveca, niti ono sto se pod tim imenom u Srbiji podrazumeva. Ja bih opisano jelo radije nazvao nekom vrstom musake.

#6 jelajelena

jelajelena
  • Members
  • 46 posts

Posted 07 May 2012 - 10:15

Ja spremam djuveč otprilike kao Vladan, Posted Image što više povrća djuveć je ukusniji i mislim da je to zaista ono pravo...Posted Image

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 07 May 2012 - 10:53

Ja spremam djuveč otprilike kao Vladan, Posted Image što više povrća djuveć je ukusniji i mislim da je to zaista ono pravo...Posted Image

Sasvim se slazem da zavisi od kolicine i vrsta povrca; pored uobicajenog, odlicno je kad postoji i plavi patlidzan, moze i grasak, tikvice obavezno, a takodje je vrlo dobro kad se dodaju bamije (okra).

#8 jelajelena

jelajelena
  • Members
  • 46 posts

Posted 07 May 2012 - 12:51

Oni koji neznaju šta je bamija evo prilike da nešto naučimo o njoj:


Bamija


Posted Image
Na bosanskohercegovačkim prostorima bamija je povrće od kojeg se spremaju mnoga popularna jela. Još uvijek se malo gaji iako je na dobroj cijeni. Za povrtlare koji vole da gaje veliki broj povrtarskih vrsta to je pravi izbor.

Spada u toploljubive poljoprivredne kulture. Uaostalom, njena postojbina je Afrika. U naše krajeve je stigla sa istoka s Arapskog poluostrva preko Turske. Sada se uveliko gaji u Evropi, ali i Americi. Za uspješno gajenje potrebna joj je temperatura preko 15ºC u periodu od najmanje tri-četiri mjeseca.

Najčešće se bamija proizvodi direktnom sjetvom sjemena u redove, kućice i trake. Sije se polovinom maja s tim da međuredni razmak bude 60 do 80, a razmak u redu 25 do 35 centimetara. Dubina sjetve dva do tri centimetra. Obično se sije malo gušće pa se poslije okopavanjem prorijedi na željeni sklop. Karakteristična je po skromnoj klijavosti sjemena, koja iznosi tek 50 do 60 odsto. Povrtlari najčešće sami sebi proizvode sjeme.

Bamija, kao povrće koje voli toplotu i vlagu, uspješno se može proizvoditi i u staklenicima i plastenicima. Povrtlari koji se opredijele za ovaj vid proizvodnje moraju voditi računa o rasporedu biljaka kako bi mogli da se kreću između redova tokom berbe. U pitanju je biljka koja se jako grana i ima oštre dlačice, koje nisu nimalo prijatne za ljudsku kožu.

Ovo povrće cvjeta šest do osam nedjelja poslije sjetve, a berba ubrzo poslije toga. Zanimljivo je da svaki pojedini cvijet cvate samo jedan dan, ujutro se otvara, a poslijepodne uvene i mijenja boju od žute preko ružičaste do crvene.

Plodovi brzo rastu i beru se već tri do pet dana nakon cvjetanja. Berba se obavlja ručno i to najčešće svaki dan. Ima povrtlara koji je beru i dva puta dnevno. Bere su ujutro, plod se malo zaokrene i otkine. Ne smije se dozvoliti da plodovi prerastu i ogrube jer u tom slučaju nisu ukusni za jelo.

Uobičajeno je da se bamija suši u nizovima u hladovini, a još bolje je, ako ima uslova, i na promaji. Prirodna boja osušenih plodova je maslinasto zelena. Može da se suši i u sušnicama kako su to radili u ogladima u Gradačcu, ali takav način sušenja će teško biti prihvaćen sve dok se ovo povrće ne bude gajilo na daleko većim površinama.

Bamija je delikates i specijalitet. Ona je istovremeno hrana i lijek. Sadrži dosta vitamina A i C, željezo i kalcijum te skrob, nešto masnoće i riboflavina. Smanjuje šećer, pomaže astmatričarima i dobar je afrodizijak. U literaturi je zapisano da je Kleopatra, nadaleko čuvena po ljepoti i privlačnosti, na svom jelovniku redovno imala i – bamiju.
izvor
poljoprivredaiselo.com

Edited by jelajelena, 07 May 2012 - 12:53.


#9 jelajelena

jelajelena
  • Members
  • 46 posts

Posted 07 May 2012 - 13:11

Đuveč sa mlevenim mesom

Posted Image

POTREBNO JE
400 g mlevene junetine, 5–6 paradajza, 3 paprike, 2 tikvice, patlidžan, glavica crnog luka, ulje, peršun, 2 jajeta, 200 g povlake, so



PRIPREMA
Seckani crni luk i mleveno meso propržite na zagrejanom ulju. Kad meso omekša, skinite ga s vatre.


Paradajz, paprike i patlidžan isecite na kolutove, a tikvice na kocke. U podmazan pleh ređajte red povrća, red prženog mesa, tako da na kraju budu kolutovi paradajza.

Pecite na oko 15 minuta na 180 stepeni. Izvadite iz rerne i prelijte pavlakom s umućenim jajima, pa vratite u rernu da se peče najviše 10 minuta na 200 stepeni.
Posted Image
zena.blic.rs

#10 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 07 May 2012 - 13:37

Ponovo, jelo izgleda vrlo zanimljivo, ali za moja shvatanja to nije djuvec.

#11 jelajelena

jelajelena
  • Members
  • 46 posts

Posted 07 May 2012 - 14:13

U pravu si, pavlaka i jaja...neznam ja to nikad nisam dodavala u djuveč..u musaku da...Posted Image.  

#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 May 2012 - 19:02

..............................

Ovo nije djuvec - verovatno moze da bude ukusno jelo, ali djuvec nije, ili bar nije djuvec u smislu sto to podrazumeva u Srbiji (bez preostale jedne pokrajine). :D
Djuvec je razlicito povrce, obavezno paradajz, paprika, krompir i pirinac i dosta crnog luka, a uz to tikvice, plavi patlidzan, bamije, boranija, grasak, sargarepa itd., a uz to komadi mesa.
Meso je idealno jagnjetina/ovcetina, ali sasvim ide i malo masnija svinjetina (vrat, plecka), pa cak i piletina.
Djuvec je jelo koje se ne kuva na sporetu, nego se pece u rerni.