Jump to content


Photo
- - - - -

Deca od 2, 3 godine i racunari.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 marina86

marina86
  • Members
  • 8 posts

Posted 29 March 2012 - 10:07

Da li je moguce da deca od 2, 3 godine provode vise od par sati dnevno ispred racunara, gledajuci crtane filmove i igrajuci igrice. Umesto da provode vreme u parku. Ja konkretno znam decaka koga cuva baba dok je mama na poslu. Dete ima 3 godine. On sedi sam zakljucan u kuci i gleda crtane na racunaru. To nije jedini slucaj, drugi decak ima takodje 3 godine i vec ima racunar u svojoj sobi i sam se sluzi sa njim. Neki rroditelji se cak hvale kako su im deca pametna i tako mala vec sve znaju na kompu. Meni je to licno ne dopustivo!!!

#2 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 29 March 2012 - 11:26

Mislim da je OK da se dete "upozna" sa računarom (kao i sa bilo kojim drugim uređajem u kući - pali/gasi svetlo, otvara vrata itd:) i da klikne po koji put sa mamom ili tatom, ali nikako ne nekoliko sati dnevno. 10-15 minuta u pauzi između nekih drugih aktivnosti je sasvim dovoljno.
Na žalost, postoje slučajevi kako što je taj sa bakom, koja verovatno nije u mogućnosti da se aktivno bavi detetom sve vreme, a roditelji ne mogu da priušte dadilju od 19 godina (na tatinu žalost 0:) )...

#3 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 29 March 2012 - 16:09

Mononukleoza sa dve godine. Otekla su dva organa pankreas i ... ( ne mogu da se setim). Cini mi se da sa pankreasom u tom stanju moze biti problema u slucaju naglih pokreta i preporuceno je mirovanje.
Sta uraditi sa devilom od dve godine da ne trci i skace? Kompjuter.
Sada zna mnogo o racunarima i vise objasnjava drugima. Na socijalizaciji nista nije izgubio. Ali imamo problema sa kicmom i za sada nam ne gine pojas. Kasno smo se setili da stavimo koriscenje racunara pod kontrolu.
Neznam sta kazu lekari ali jedan (ponekad dva) termina od maksimalno sat vremena je za nas sada pravilo.

#4 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 30 April 2012 - 23:12

Meni je to licno ne dopustivo!!!

Dok posmatras sa strane, svi su ti najgori roditelji.

Sve te kategoricke imperative napustas onog momenta kad postanes jedan od tih najgorih roditelja, a da to i ne primetis :)

#5 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 01 May 2012 - 14:53

moja cerka je upoznata sa kompjuterom kada je imala 2,3 godine (neke 87,88). njen otac je radio s njom i programi su bili iskljucivo obrazovnog karaktera, ali i zabavnog. ne smatram da dete u tom uzrastu treba da provodi 2-3 sata dnevno bez roditeljske supervizije, ali vidim vise beneficija od recimo, pasivnog gledanja tv-a. vazan je balans, vazno je igranje u parku, ali i upoznavanje tehnologije bez koje se u danasnjem drustvu ne moze funkcionisati. po meni, roditelj treba uvek ici u korak s vremenom, upoznavati nove trendove i imati razumevanja za njih. to podrazumeva pracenje svih novina u tehnologiji, skolstvu, muzici, filmu, sportu...

#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 May 2012 - 20:33

moja cerka je upoznata sa kompjuterom kada je imala 2,3 godine (neke 87,88). njen otac je radio s njom i programi su bili iskljucivo obrazovnog karaktera, ali i zabavnog. ne smatram da dete u tom uzrastu treba da provodi 2-3 sata dnevno bez roditeljske supervizije, ali vidim vise beneficija od recimo, pasivnog gledanja tv-a. vazan je balans, vazno je igranje u parku, ali i upoznavanje tehnologije bez koje se u danasnjem drustvu ne moze funkcionisati. po meni, roditelj treba uvek ici u korak s vremenom, upoznavati nove trendove i imati razumevanja za njih. to podrazumeva pracenje svih novina u tehnologiji, skolstvu, muzici, filmu, sportu...

kovaci i potkivaci, zidari, vodoinstalateri, pekari, ratari, stocari, obucari, krojaci, etc, etc, zanimanja trista, koje ljudi, pod uslovom da mu ne radi rodjeno dijete zovu ''casna zanimanja'', gdje kompjuter bas i nije prijeko potreban. drugo sto bi svako od nas vise volio da mu dijete radije bude dio odvratne birokratske mashinerije, prije nego da zavrsi i radi neko od ovih zanimanja. eto, prvi rezultati preranog ''kompjuterisanja'' se vec i vide. povijena ledja, a kasnije ne samo estetskih, nego dijete ima i zdravstvenih problema - bolova. ne sva djeca, dakako, ali mnoga. gojaznost, etc, etc. dijete treba da se valja u blatu, pravi ''kolace'' od blata, sto vise vremena provodi na zraku i u igri, a ne uz kompjuter. i sa ''strasnih'' 10-12 godina nije ama bas nimalo zakasnilo za kompjuter. to je moje skromno misljenje. mom mladjem je 15 godina i da ga ja ne natjeram na sport proveo bi, da se samo on pita najradije 24 sata na kompjuteru. ali ne dam, jednostavno ne dam. :) jucer sam ga ''nagovorio'' da istrci 10km. dosad smo obicno 5-6. danas moze i ostati kod kuce, ali cu ga nastojati nagovoriti da odemo kasnije na fitness, jer je na odmoru, pa ne ustaje rano. inace ce do spavanja presjedjeti uz kompjuter, eventualno PS. sto je jebeno loshe.

#7 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 02 May 2012 - 21:22

kovaci i potkivaci, zidari, vodoinstalateri, pekari, ratari, stocari, obucari, krojaci, etc, etc, zanimanja trista, koje ljudi, pod uslovom da mu ne radi rodjeno dijete zovu ''casna zanimanja'', gdje kompjuter bas i nije prijeko potreban. drugo sto bi svako od nas vise volio da mu dijete radije bude dio odvratne birokratske mashinerije, prije nego da zavrsi i radi neko od ovih zanimanja. eto, prvi rezultati preranog ''kompjuterisanja'' se vec i vide. povijena ledja, a kasnije ne samo estetskih, nego dijete ima i zdravstvenih problema - bolova. ne sva djeca, dakako, ali mnoga. gojaznost, etc, etc. dijete treba da se valja u blatu, pravi ''kolace'' od blata, sto vise vremena provodi na zraku i u igri, a ne uz kompjuter. i sa ''strasnih'' 10-12 godina nije ama bas nimalo zakasnilo za kompjuter. to je moje skromno misljenje. mom mladjem je 15 godina i da ga ja ne natjeram na sport proveo bi, da se samo on pita najradije 24 sata na kompjuteru. ali ne dam, jednostavno ne dam. :) jucer sam ga ''nagovorio'' da istrci 10km. dosad smo obicno 5-6. danas moze i ostati kod kuce, ali cu ga nastojati nagovoriti da odemo kasnije na fitness, jer je na odmoru, pa ne ustaje rano. inace ce do spavanja presjedjeti uz kompjuter, eventualno PS. sto je jebeno loshe.



iskreno, moguce je da ja na drugi nacin razmisljam od tebe, ali zaista ne vidim kakve veze ima samo zanimanje (pomenula sam danasnje drustvo). a kao neko ko ima uvid u visoko skolstvo, samo bih da napomenem da se danas ne moze zavrsiti skola bez osnovnog znanja koriscenja kompjutera. itekako znam koliko je tesko onima koji i dalje teraju inat i ne zele da koriste tehnologiju, a i kako otezavaju posao nama koji moramo to da radimo za njih. tako da, neka je svakom na volju da radi kako zeli, apsolutno sam za to da svako donese te odluke za svoju porodicu. pravilna ishrana, vezbanje, bavljenje sportom, parkovi, muzeji, balet, folklor, klavir, violina, sve je to podjednako vazno.

#8 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 07 May 2012 - 01:33

iskreno, moguce je da ja na drugi nacin razmisljam od tebe, ali zaista ne vidim kakve veze ima samo zanimanje (pomenula sam danasnje drustvo). a kao neko ko ima uvid u visoko skolstvo, samo bih da napomenem da se danas ne moze zavrsiti skola bez osnovnog znanja koriscenja kompjutera. itekako znam koliko je tesko onima koji i dalje teraju inat i ne zele da koriste tehnologiju, a i kako otezavaju posao nama koji moramo to da radimo za njih. tako da, neka je svakom na volju da radi kako zeli, apsolutno sam za to da svako donese te odluke za svoju porodicu. pravilna ishrana, vezbanje, bavljenje sportom, parkovi, muzeji, balet, folklor, klavir, violina, sve je to podjednako vazno.



Em nece da kosite tehnologiju, em nece da pravilno hrane decu, voze ih na vezbanje, bavljenje sportom, u parkove, muzeje, na balet, foklor (zar to nije bljak), klavir, violinu....
Jadna ti s njima stvarno. Ne znam kako izdrzavas, obzirom da imas uvid u visoko skolstvo. Mora da ti je tesko.

#9 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 07 May 2012 - 16:12

Em nece da kosite tehnologiju, em nece da pravilno hrane decu, voze ih na vezbanje, bavljenje sportom, u parkove, muzeje, na balet, foklor (zar to nije bljak), klavir, violinu....
Jadna ti s njima stvarno. Ne znam kako izdrzavas, obzirom da imas uvid u visoko skolstvo. Mora da ti je tesko.


neka je svakom na volju da radi kako zeli, apsolutno sam za to da svako donese te odluke za svoju porodicu


meni nije nista tesko, sem sto ponekad moram da procitam ovakve odgovore na svoj komentar

#10 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 07 May 2012 - 17:23

meni nije nista tesko, sem sto ponekad moram da procitam ovakve odgovore na svoj komentar


Kako ti nije tesko?

.................a i kako otezavaju posao nama koji moramo to da radimo za njih. ................


Gde to, majketi, nalazis ljude koji mogu prosto da odbiju da koriste tehologiju koju posao zahteva, i da tako svoj posao prebace na tebe?
Ja se secam sredine devedesetih u mojoj firmi u Srbiji, kad su u knjigovodstvo poceli da uvode kompjutere. Neki su se snasli brze, drugi su malo gundjali, ali na kraju su svi prihvatili i naucili. Oni koji se danas zale na tu silnu tehnologiju, uglavnom govore o problemima s vidom i bolovima u ledjima. Nesto sto mlad organizam koji ima jos dovoljno kredita ne oseca, ali ce ga stici kasnije. Sasvim dovoljan razlog da se klincima ogranici sedenje uz komp i da ih se s loptom ili nekim drugim rekvizitom izbaci na ulicu.

Inace, tvoji naoko neduzni i miroljubivi postovi sadrze veliku dozu snobizma i prepotencije, pa ces na onakvu moju reakciju morati da racunas i ubuduce.

#11 veliki strumf

veliki strumf
  • Banned
  • 26 posts

Posted 05 March 2013 - 01:08

pa ok je da se dete upozna sa racunarom ali ne i da krene da ga koristi, jer cula treba prirodno da razvija....jer kako je krenulo sa tehnologijom jos malo pa ce se bebe roditi u nekoj trecoj dimenziji :)



#12 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 15 March 2013 - 00:51



Inace, tvoji naoko neduzni i miroljubivi postovi sadrze veliku dozu snobizma i prepotencije, pa ces na onakvu moju reakciju morati da racunas i ubuduce.

 

:lol+:

 

kako li sam ovo propustila? a, mozda sam i procitala, pa odlucila da ne odgovorim.

nisi mogla lepo da me upitas zasto sam to napisala, pa da ti objasnim?

 

p.s. interesantno je kad slucajno naletis na neke stare postove, pa ti iznova izazovu kiselu reakciju



#13 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 March 2013 - 02:04

Djordje Balašević - Krivi smo mi

O nisu krivci primitivci sto su pokupili mast
korov nikne digod stigne, ma svaka njima cast

Krivi smo mi

Otkud svi ti paraziti sto su nam zagustili
nemoj stari moj, krivi smo mi sto smo ih pustili

Ma sta su znali djenerali i brkati majori
jedino da vicu: pali ali nisu najgori

Krivi smo mi

Ni svi ti silni infantilni sto su puske sanjali
ne, ne derane, krivi smo mi sto smo se sklanjali

Putuj Evropo, nemoj vise cekati na nas
ne pitaj mnogo, dospeces i ti na rdjav glas
Putuj planeto, super smo se druzili
nama je lepo, taman kako smo zasluzili

Nisu krivci depresivci, lude i psihopate
sto su rusili pa sada nama nude lopate

Krivi smo mi

Nisu krivi sedativi sto ih nisu sputali
sori, matori, krivi smo mi koji smo cutali

Putuj Evropo i pos'lji nam malo peciva
nama je dobro, sreca jedna neizreciva
Putuj planeto, ovde se vrag priziva
nama je lepo, slika jedna neopisiva



#14 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 15 March 2013 - 12:11

 

 

:lol+:

 

kako li sam ovo propustila? a, mozda sam i procitala, pa odlucila da ne odgovorim.

nisi mogla lepo da me upitas zasto sam to napisala, pa da ti objasnim?

 

p.s. interesantno je kad slucajno naletis na neke stare postove, pa ti iznova izazovu kiselu reakciju

 

Da, zaista. Zanimljivo bude kad ti neko iskopa post star vise od godinu dana, pa shvatis koliko si bio u pravu, i da je vreme samo potvrdilo tvoju tvrdnju.

Tvoje je pravo da ne mislis da si prepotentni snob, moje da to mislim. To nije utvrdjena kategorija, vec stvar licne procene, pri cemu svi polazimo od sopstvenih vrednosti i kriterijuma.



#15 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 March 2013 - 14:13

Da, zaista. Zanimljivo bude kad ti neko iskopa post star vise od godinu dana, pa shvatis koliko si bio u pravu, i da je vreme samo potvrdilo tvoju tvrdnju.
Tvoje je pravo da ne mislis da si prepotentni snob, moje da to mislim. To nije utvrdjena kategorija, vec stvar licne procene, pri cemu svi polazimo od sopstvenih vrednosti i kriterijuma.

Imas li ti ogledalo?