Jump to content

Photo
- - - - -

Anti ACTA Rat

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 14,450 posts

Posted 08 March 2012 - 21:09

Beograd -- Kako B92 saznaje, jedna osoba uhapšena je zbog sumnje da je pokušala da upadne na nekoliko sajtova državnih institucija u toku današnjeg dana.
(Foto: Tanjug)
Radi se o osobi koja je pripadnik “srpske ćelije” hakerske grupe Anonimusi.
Prema rečima tužioca za visokotehnološki kriminal Branka Stamenkovića, čim je primećen pokušaj upada na te sajtove pokrenuta je istraga koja je za svega nekoliko sati dovela do osobe za koju se sumnja da stoji iza napada .
Ovo je jedna od najbržih akcija koju smo mi i naše kolege ikada obavili, jer smo ih pronašli za veoma kratko vreme. To je malo ko u svetu uradio," kaže za B92 Stamenković.
Zbog sumnje da je ova osoba samo deo grupe, Stemenković nije želeo da otkrije detalje akcije koja je u toku.
Ovo je prvi slučaj u našoj zemlji da je došlo do uspešnog identifikovanja i prikupljanja dokaza kada je u pitanju neko iz ove grupe, koja je najčuvenija i najjača hakerska grupa na planeti, napomenuo je tužilac.
Ta organizacija radi upravo na izvršenju krivičnih dela sabotaže kada su u pitanju državne institucije, državni organi, naveo je tužilac i ukazao da su njeni pripadnici ranije napadali i sajtove CIA, FBI i ostale najbranjenije sajtove koji se nalaze na svim serverima u svetu, kada su u pitanju državni organi.
U akciji razotkrivanja hakerske grupe učestvovali su pored Tužilaštva za visokotehnološki kriminal, SBPOK i odeljenjem za VTK MUP-a Republike Srbije.
Da podsetimo, sajt Ministarstva pravde Srbije jutros su oborili Anonimusi Srbije. Oni su tada ostavili poruku kojom su pozvali na građanski bunt. Sajt je proradio danas oko 15.30.

Ovo je po onoj narodnoj, čega se pametan stidi, drugi se hvali. U zemlji koja je dala mnogo regruta u narko krugovima, gde mafija i kriminal vladaju, državni organi se hvale kako su uhvatili nekog za svojim računarom. Verovatno je prilikom hapšenja oduzeta veča količina čipsa, piva, koka kole i ostalih opasnih materija po zdravlje pripadnika Ministarstva pravde.

Gospodo, ACTA u Srbiji još nije usvojena, i ako jeste budite ljubazni da kažete kada, i po kojim osnovama privodite ljude i kakva je njihova krivica - napad na CIA; FBI, ili su možda se lažno predstavljali kao ministar spoljnih poslova Srbije.
Ja nikada nisam bio ekstreman u bilo kom pogledu, ali kada je reč o slobodi govora, onda sam tu i biću u prvim redovima zajedno sa onima koji se bore protiv blokade slobodnog protoka informacija na Internetu i protiv državne cenzure interneta.

STOP ACTA!

#2 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 08 March 2012 - 21:26

Ja se ponadao specijalna policija uhapsila Djilasa i Miskovica zbog pljacke veka - kad ono klinca za kompom, a Marko Milosevic moze da se vrati kao slobodan covek. Kao da smo u latinoamerickim diktaturama, pretorijanska garda iskljucivo stiti vlast.

da je vozio bmw ili nekoga jurio motornom testerom ne bi mu bilo nista
(nema deda mraza, 8. mart 2012 20:02)

Vesti jedna ispod druge anonimus uhapsen Marko Milosevic oslobodjen. Pa vi glasajte opet.
[Komentar poslat iz B92 Android# aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (Darko, 8. mart 2012 19:58)

Eto,pravne drzave na delu,setite se samo OTPORA kako su ih hapsili i batinali.
(belilistic, 8. mart 2012 19:08)

Sećamo se, kako da zaboravimo, Homen nas svakodnevno podseća.
(crni listić, 8. mart 2012 19:57)

...apse anonimuse a ne one sto daju 30k evra za sajtove u cmsu...
(pa da..., 8. mart 2012 19:19)

lol, samo vi jurite njih i prodavce cveca na ulici..
[Komentar poslat iz B92 Android# aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (gost, 8. mart 2012 19:07)

dajte mu nanogvicu
(Gaara, 8. mart 2012 19:27)

Edited by st.maurice, 08 March 2012 - 21:46.

#3 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 14,450 posts

Posted 08 March 2012 - 22:03

Ja se ponadao specijalna policija uhapsila Djilasa i Miskovica zbog pljacke veka - kad ono klinca za kompom, a Marko Milosevic moze da se vrati kao slobodan covek. Kao da smo u latinoamerickim diktaturama, pretorijanska garda iskljucivo stiti vlast.

da je vozio bmw ili nekoga jurio motornom testerom ne bi mu bilo nista
(nema deda mraza, 8. mart 2012 20:02)

Vesti jedna ispod druge anonimus uhapsen Marko Milosevic oslobodjen. Pa vi glasajte opet.
[Komentar poslat iz B92 Android# aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (Darko, 8. mart 2012 19:58)

Eto,pravne drzave na delu,setite se samo OTPORA kako su ih hapsili i batinali.
(belilistic, 8. mart 2012 19:08)

Sećamo se, kako da zaboravimo, Homen nas svakodnevno podseća.
(crni listić, 8. mart 2012 19:57)

...apse anonimuse a ne one sto daju 30k evra za sajtove u cmsu...
(pa da..., 8. mart 2012 19:19)

lol, samo vi jurite njih i prodavce cveca na ulici..
[Komentar poslat iz B92 Android# aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0)] (gost, 8. mart 2012 19:07)

dajte mu nanogvicu
(Gaara, 8. mart 2012 19:27)

Ja se plašim da je ovo samo početak, i da će zarad poštovanja tzv. "ACTE" t ek biti hapšenja onih koji ne misle kao oni koji su na vlasti. Ono što gospoda ne vide, jeste da sutra neko drugi mnogo gori od njih može doći na vlast i da će im dati odrešene ruke da izvrše pravu cenzuru, sličnu onu u S.Koreji ili Kini. A za to će oni i samo oni biti odgovorni.

#4 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,234 posts

Posted 09 March 2012 - 01:57

ACTA ne sme da zazivi. Kratko i jasno. Srbija spada u red zemalja sa najslobodnijim internetom i po tome smo ispred severne Amerike i vecine evropskih zemalja i treba se boriti na sve moguce nacine da tako i ostane.

Iskreno, razocaran sam sto su nasi Anonimusi tako brzo popadali.... ne bi me cudilo da su u pitanju mladci lepih namera ali nedovoljno izbrusenog iskustva. Jbg, bice bolje sledeci put, na greskama se uci.

#5 Slaven

Slaven
  • Members
  • 16,525 posts

Posted 09 March 2012 - 23:06

za one koji jos uvijek ne shvacaju sto ACTA znaci

verzija na njemackom
http://www.youtube.c...h?v=kSTW84vfItc

na engleskom
http://www.youtube.c...feature=related

Deutschland hat das umstrittene Handelsabkommen ACTA ad acta gelegt. Das Auswärtige Amt hat sich entschieden, das Vertragswerk bis auf weiteres nicht zu unterschreiben.

Nahezu exakt 24 Stunden,bevor in zahlreichen deutschen Städten Demonstrationen gegen das Anti-Counterfeiting Trade Agreement stattfinden sollen, vollzieht Deutschlandnun eine Kehrtwende. Ursprünglich galt die Zustimmung der Bundesrepublik zu der Neuregelung der "Durchsetzung von Rechten des geistigen Eigentums im digitalen Umfeld" bereits als sicher, doch mit dem wachsenden nationalen und internationalen Protest hat offenbar jetzt auch das Auswärtige Amt seine Position überdacht.

Leider ist dieses Video, das Musik von UMG enthält,

in Deutschland nicht verfügbar.

Die GEMA hat die Verlagsrechte hieran nicht eingeräumt.

Das tut uns leid.

Edited by Slaven, 10 March 2012 - 00:02.

#6 Slaven

Slaven
  • Members
  • 16,525 posts

Posted 10 March 2012 - 12:24

Die deutschen Geheimdienste haben 2010 exakt 37.292.862 E-Mails und Datenverbindungen kontrolliert

asti ne'boga 37.000.000 e-mailova "pregledase" u godini dana a u 2009 "samo" 6,8 miliona.

koliko za 2011 - ne zna se!

pa sam htio pitati, el' ovo gore pobrojano infrastrukturalna priprema za aktivno sprovedjenje ACTA-e ili se radi o iskljucivoj brizi za nasu sigurnost?
nekako mi se ipak cini da ce ovu prvu nepoznanicu netko morati platiti .. slicno onomu kako vozaci placaju na autocesti bliz kad predju ogranicenje brzine.

i drugo pitanje, ima li statistickih podataka koliko se za god. 2009/2010 u Srbiji pregledalo mailova?

edit: 2 ipak

Edited by Slaven, 10 March 2012 - 12:25.

#7 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,234 posts

Posted 10 March 2012 - 20:35

To cesljanje mailova u Nemackoj je, pretpostavljam, posledica zakona koji je pandan ozloglasenom Patriot Act-u? Ne, u Srbiji ne postoji statistika te vrste, ali ne postoji ni zakonska regulativa kojom se drzavi omogucava mass-scale prisluskivanje e-mail korespondencije svojih gradjana (sto ne mora da znaci da drzava to i ne radi).

ACTA se pak bavi zastitom intelektualne svojine. U stvari, pocetni post topica je pogresno ustrojen, mislim da je trebalo potencirati pricu o ACTA-i a ne o tome da je uhvacen haker koji je difejsovao web sajt (a to i jeste krivicno delo).

Sve u svemu prisustvujemo trendu koji bi trebao da nas zabrine - ranije su stvari bile crno-bele, pa su tako osudjivane drzave (Kina, Iran i sl) koje su filtrirale politicki i verski nepodoban sadrzaj; sada pak imamo potpunu ofanzivu pod plastom zastite autorskih prava koja preti da redefinise internet ovakav kakav ga danas poznajemo, i uvede veoma restriktivne mehanizme za njegovu kontrolu.

#8 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 14,450 posts

Posted 10 March 2012 - 21:56

To cesljanje mailova u Nemackoj je, pretpostavljam, posledica zakona koji je pandan ozloglasenom Patriot Act-u? Ne, u Srbiji ne postoji statistika te vrste, ali ne postoji ni zakonska regulativa kojom se drzavi omogucava mass-scale prisluskivanje e-mail korespondencije svojih gradjana (sto ne mora da znaci da drzava to i ne radi).

ACTA se pak bavi zastitom intelektualne svojine. U stvari, pocetni post topica je pogresno ustrojen, mislim da je trebalo potencirati pricu o ACTA-i a ne o tome da je uhvacen haker koji je difejsovao web sajt (a to i jeste krivicno delo).

Sve u svemu prisustvujemo trendu koji bi trebao da nas zabrine - ranije su stvari bile crno-bele, pa su tako osudjivane drzave (Kina, Iran i sl) koje su filtrirale politicki i verski nepodoban sadrzaj; sada pak imamo potpunu ofanzivu pod plastom zastite autorskih prava koja preti da redefinise internet ovakav kakav ga danas poznajemo, i uvede veoma restriktivne mehanizme za njegovu kontrolu.

Nije problem što je uhapšen haker, nego je problem što se pravi spektakl od hapšenja dečka od 19 godina, i što on postaje glavna vest u istom danu kada je pomilovan MM. Ko ne vidi vezu taj je lud.

Druga stvar je još bitnija, mi tačno ne znamo za šta je taj klinac konkretno kriv, tj. opasna kriminalna grupa Anomimusi. Da li su krivi za rušenje domaćih sajtova ili za učestovanje u globalnoj kampanji rušenja sajtova. Ako je ovo drugo, ona je čista primena ACTA i ako ona nije zvanično odobrena u Srbiji. Ako je opet to toliko bitno, zašto niko do sada nije uhapšen za rušenje sajtova na Kosovu?

Još opasnija stvar ovde je što će provajder morati da o svakome od nas poseduje dosije o tome koje sajtove posećuje, gde piše, šta skida. Pa to je jako, jako ozbiljna stvar koja direktno napada slobodu pojedinca.

#9 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 10 March 2012 - 22:22

http://www.slobodaip...tet.tv/node/582 Kreće regionalna serija tribina o IT aktivizmu u organizaciji Casca i SiP.TV ;)

#10 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,234 posts

Posted 11 March 2012 - 01:03

Nije problem što je uhapšen haker, nego je problem što se pravi spektakl od hapšenja dečka od 19 godina, i što on postaje glavna vest u istom danu kada je pomilovan MM. Ko ne vidi vezu taj je lud.

Druga stvar je još bitnija, mi tačno ne znamo za šta je taj klinac konkretno kriv, tj. opasna kriminalna grupa Anomimusi. Da li su krivi za rušenje domaćih sajtova ili za učestovanje u globalnoj kampanji rušenja sajtova. Ako je ovo drugo, ona je čista primena ACTA i ako ona nije zvanično odobrena u Srbiji. Ako je opet to toliko bitno, zašto niko do sada nije uhapšen za rušenje sajtova na Kosovu?

Još opasnija stvar ovde je što će provajder morati da o svakome od nas poseduje dosije o tome koje sajtove posećuje, gde piše, šta skida. Pa to je jako, jako ozbiljna stvar koja direktno napada slobodu pojedinca.

E pa tako kazi, dakle jos jedna DB-ovska zavera :D Ali daj da to malo istrazimo dublje - otkud to da bas taj dan uhapseni momak difejsuje sajt? Ko je njemu javio da tada zastareva slucaj MM? Sledeci zaverenicku logiku dolazim do jedinog moguceg zakljucka ato je da je uhapseni u stvari - saradnik DB-a! Sad vec postaje interesantno, idemo dalje -> srpski Anonimusi su, shodno tome, DB-ovci! Ko ovde ne vidi vezu, duplo je ludji?

Klinac je konkretno kriv za napad na sajt www.rjt.gov.rs . Koji se, bozemioprosti, hostuje u - Nemackoj??? :D E o ovome bi vec trebali da pisemo, jer je tragikomicno i, pa recimo, jadno....

Ovo hapsenje ne predstavlja primenu ACTA u praksi. Zar nisi procitao moj post gde pise da se ACTA odnosi na zastitu intelektualnih prava, a ne na hakerske aktivnosti? Hakerske aktivnosti se vec sankcionisu po zakonu i nikakva ACTA za to nije potrebna.

Ono sto ja vidim u novinama je da se pisu notorne gluposti. Te da je decko vunderkind, te da je haker od svoje sedme godine, te da su ga placali mafijasi, te su nasi panduri extremno sposobni pa su mu doakali. Stvarnost po meni izgleda ovako - IT security drzavnih institucija je katastrofalno los sto je dovelo do bezbrojnih skidanja sajtova i to ne od strane posebno umesnih hakera, vec od klinaca koji taj posao rade 'algoritamski'. Ni uhapseni srpski anonimus nije ispao previse bistar, pa sumnjam da njegovo uzdizanje u hakerske legende ima bilo kakav drugi cilj do najobicnije reklame za nase tuzilastvo i sluzbu za borbu protiv visokotehnoloskog kriminala (ili kako se vec ta sluzba zove). Ali, daj da za trenutak pretpostavimo da je ovaj momak zaista hakercina i pravi Anonimus -> lajavo tuzilastvo u tom slucaju navlaci gnev kompletne hakerske organizacije na svetskom nivou i bolje bi im bilo da su pripremljeni na totalni digitalni rat.

Sto se tice rusenja sajtova na Kosovu i vice versa, meni je zbog toga bilo i drago a bilo mi je i simpaticno :) Tu se pokazalo koliko su IT sluzbe nesposobne da zastite servere (iako to i nije preterano tezak zadatak osim ako te ne nagazi neko ko je zaista jako, jako dobar), a uz to je postalo jasno da ogromna vecina srpskih i kosovarskih hakera u stvari potpada u kategoriju 'script kiddies'.

.....

I da jos jednom ponovim - umesto sto se ovde zamajavamo glupostima trebalo bi zaista da pisemo o ACTA i implikacijama koje ce usvajanje doneti svima nama. Slaven je probao da probije led, ali izgleda bezuspesno. 

Edited by ManicMiner, 11 March 2012 - 01:19.

#11 Slaven

Slaven
  • Members
  • 16,525 posts

Posted 11 March 2012 - 10:33

Ovo hapsenje ne predstavlja primenu ACTA u praksi. Zar nisi procitao moj post gde pise da se ACTA odnosi na zastitu intelektualnih prava,
a ne na hakerske aktivnosti? Hakerske aktivnosti se vec sankcionisu po zakonu i nikakva ACTA za to nije potrebna.

a jesi li bas 100% u pravu Manic kad kazes da se pod intelektualnu svojinu ne moze sazeti i sajt www.rjt.gov.rs?
pitam to jer sam misljenja da moze, s obzirom da je ACTA tako i definirana zakonski - na dugo i na siroko, kako bi "pokupila" sve i svasta.

Slaven je probao da probije led, ali izgleda bezuspesno.

na zalost da, .. imas pravo.
meni se pricalo o ACTA-i a pominjanje 37.000.000 pregledanih mailova u Njemackoj, za 2011, posluzilo mi je kao inspiracija tj. kao napomena
da se uz zakon koji si ti tocno naveo a koji se u Njemackoj nazivlje - Anti-Terror-Gesetz stvara i infrastrukturalna podloga za sprovodjenje ACTA-e.
naime tko moze i kako procitati te sortirati 37.000.000 mailova u godinu dana? to mora da je fakat masinerija sa gomilom tehnike i ljudstva.

drugo, i tu imas pravo nije mi se pricalo o o sudbini "Srbijanskog Anonymousa" jer se na blogu vec o tome gotovo sve reklo a i poradi ove tvoje vratolomije
o srbijanskom/srpskom DB-u gdje stvarno postoji mogucnost da su momka iskoristili nebi li srpskoj internet zajednici "zacepili usta"
u svezi informacije Lesi se vraca kuci.
a i ne samo poradi toga jer je na djelu "zacepljavanje" sirih razmjera. onaj film u njemacko/engleskoj verziji o ACTA-i to zorno i objasnjava.

ps

gore u citatu navedoh sto danas stoji na njemackoj verziji YouTube-a u 70% onoga sto Vi po Srbiji i Hrvatskoj mozete vidjeti
misleci kako ce mo se razumjeti da su dijelovi iz ugovora na podrucju Njemacke [a u tom smislu i EU] vec na snazi.
no ocito da to "nekome" nije dovoljno i da bi se htjelo pokriti - bas sve .. sve do ispisivanja latinskog citata Sokratove skole kao osnove za krivicno gonjenje.
npr. ovdje na forumu.

stoga je zbilja ziva steta da nikoga ova tema ne zanima.
pogotovo ljude koji internet dozivljavaju kao sadrzaj a takvih danas koliko hoces pa i ovdje gdje ovo upravo ispisujem.
jer znas kako, jednom kad se zakon u cijelosti usvoji .. onda je kasno.

poz Manic

Edited by Slaven, 11 March 2012 - 11:48.

#12 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,234 posts

Posted 11 March 2012 - 13:33

a jesi li bas 100% u pravu Manic kad kazes da se pod intelektualnu svojinu ne moze sazeti i sajt www.rjt.gov.rs?
pitam to jer sam misljenja da moze, s obzirom da je ACTA tako i definirana zakonski - na dugo i na siroko, kako bi "pokupila" sve i svasta.

Ne znam Slavene. Nisam pravnik, a vidim da ce i pravnici imati grdnih problema da razluce sta sve to ACTA pokriva.... ovako na prvu loptu cini se da ne postoji prakticno nista sto ACTA ne 'regulise' i od toga ne pravi intelektualnu svojinu pogodnu za zastitu.

Slucaj hapsenja mladog Pancevca ima vezu sa ACTA ali tek kao motiv njegovog napada na sajt; dakle, zakonsko pokrice za hapsenje je zakon o visoko-tehnoloskom kriminalu a ne ACTA akt koji nije ni stupio na snagu u Srbiji. Da te podsetim, donjuanova teza je - eto, uhapsise decka, to je cista primena ACTA iako nije zvanicno odobren u Srbiji. E pa nije, hapsenje momka odradjeno je u skladu sa postojecim zakonikom.

na zalost da, .. imas pravo.
meni se pricalo o ACTA-i a pominjanje 37.000.000 pregledanih mailova u Njemackoj, za 2011, posluzilo mi je kao inspiracija tj. kao napomena
da se uz zakon koji si ti tocno naveo a koji se u Njemackoj nazivlje - Anti-Terror-Gesetz stvara i infrastrukturalna podloga za sprovodjenje ACTA-e.
naime tko moze i kako procitati te sortirati 37.000.000 mailova u godinu dana? to mora da je fakat masinerija sa gomilom tehnike i ljudstva.

Hajde da probamo da pricamo o ACTA. Za pocetak ovo - ACTA je formulisan i definisan u najgorem staljinistickom maniru, uz iskljucivo ucesce delegiranih komiteta zainteresovanih vlada (severna Amerika, zapadna Evropa, Japan, Australija). Sve se dogadjalo daleko od ociju javnosti i bilo je obavijeno velom tajne, sto predstavlja ozbiljno krsenje nacela transparentnosti na kojima pocivaju zapadne demokratije.

Gorepomenuto je dijametralno suprotno nacelima na kojima je internet sazdan. Naime, tehnicke specifikacije i protokoli na kojima internet pociva doneseni su koriscenjem RFC (request for comments) mehanizma koji predstavlja ono sto se cesto naziva 'neposrednom demokratijom'. Da pojasnim - zainteresovani pojedinac ili organizacija izbaci draft standarda i otvori ga za javnu diskusiju. Nakon toga javljaju se, potpuno slobodno, pojedinci i grupe koje draft komentarisu, dodaju svoje primedbe i predloge i posle izvesnog vremena se draft uoblicuje u finalnu verziju te krece njegova tehnicka razrada i na kraju implementacija u praksi.

Prica o 37 miliona pracenih mailova ce, nazalost, biti potpuno deplasirana ukoliko ACTA zazivi. Neke odredbe predstavljaju ozbiljno krsenje osnovnih ljudskih i gradjanskih prava - recimo, ukoliko muzicka kuca sumnja da ti imas piratske mp3-ove, dovoljno je da prosledi zahtev tvom provajderu i ti si odsecen od interneta. Dokazi? Pribavice ih kasnije, mozda....

drugo, i tu imas pravo nije mi se pricalo o o sudbini "Srbijanskog Anonymousa" jer se na blogu vec o tome gotovo sve reklo a i poradi ove tvoje vratolomije
o srbijanskom/srpskom DB-u gdje stvarno postoji mogucnost da su momka iskoristili nebi li srpskoj internet zajednici "zacepili usta"
u svezi informacije Lesi se vraca kuci.

a i ne samo poradi toga jer je na djelu "zacepljavanje" sirih razmjera. onaj film u njemacko/engleskoj verziji o ACTA-i to zorno i objasnjava.

Zao mi je decka, cenim da su mu namere bile dobre, ali izvedba nije. I ne bih se tu dalje zadrzavao, cini mi se da postoje i vaznije stvari za diskusiju.

no ocito da to "nekome" nije dovoljno i da bi se htjelo pokriti - bas sve .. sve do ispisivanja latinskog citata Sokratove skole kao osnove za krivicno gonjenje.

....

jer znas kako, jednom kad se zakon u cijelosti usvoji .. onda je kasno.

Ovo je poenta. Dok se mi opasuljimo, bice prekasno. Treba reagovati odmah.

Edited by ManicMiner, 11 March 2012 - 13:34.

#13 Slaven

Slaven
  • Members
  • 16,525 posts

Posted 11 March 2012 - 14:27

Da te podsetim, donjuanova teza je - eto, uhapsise decka, to je cista primena ACTA iako nije zvanicno odobren u Srbiji.
E pa nije, hapsenje momka odradjeno je u skladu sa postojecim zakonikom.

je/nije Posted Image

sto se tice donovog inicijalnog posta drzim da je u'okviru pogodjenog trenutka pa s tim u vezi i prica o nekom srpskom Anonimusu ima smisla na temi o ACTA-i.
jedino sto bih mozda naziv teme preinacio u Anti ACTA pa umjesto rat stavio - borba za demokraciju,

al' i to je upitno.

jer ti dobro zakljucujes/objasnjavas kad kazes

Gorepomenuto je dijametralno suprotno nacelima na kojima je internet sazdan. Naime, tehnicke specifikacije i protokoli na kojima internet pociva
doneseni su koriscenjem RFC (request for comments) mehanizma koji predstavlja ono sto se cesto naziva 'neposrednom demokratijom'.

bas kao sto je i ovo istina

Neke odredbe predstavljaju ozbiljno krsenje osnovnih ljudskih i gradjanskih prava - recimo, ukoliko muzicka kuca sumnja
da ti imas piratske mp3-ove, dovoljno je da prosledi zahtev tvom provajderu i ti si odsecen od interneta.
Dokazi? Pribavice ih kasnije, mozda....

ili ovo, zbog cega zapravo i rekoh da je - upitno mijenjati naziv teme

Sve se dogadjalo daleko od ociju javnosti i bilo je obavijeno velom tajne, sto predstavlja ozbiljno krsenje nacela transparentnosti
na kojima pocivaju zapadne demokratije.

*no da se do kraja razumijemo, nisam pristalica bezakonja na internetu ali ovo s ACTA je 100%tna cenzura.
I ako smo bili u'cudu kad je Googl-u Kina ogranicila protok informacija zbilja smatram da je isto cudno kad se meni koji zivim u demokraciji
na stol stavlja ovakva vrsta zakonskih propisa.

To jednostavno treba srusiti i postaviti na sasvim drugim osnovama.

edit: podebljah "u skladu sa postojecim zakonikom" iskljucivo kao poruku tebi M

Edited by Slaven, 11 March 2012 - 14:35.

#14 dulematic

dulematic
  • Members
  • 7,807 posts

Posted 11 March 2012 - 15:20

Serem im se na najbrzu akciju ikada. Hvala se da su uhvatili klinca od 19 godina, koji kao oruzje koristi racunar, a proces zastareva za ludake sa motornim testerama. Zemljo otvori se :ph34r:

#15 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 5,189 posts

Posted 11 March 2012 - 16:11

E pa tako kazi, dakle jos jedna DB-ovska zavera :D Ali daj da to malo istrazimo dublje - otkud to da bas taj dan uhapseni momak difejsuje sajt? Ko je njemu javio da tada zastareva slucaj MM? Sledeci zaverenicku logiku dolazim do jedinog moguceg zakljucka ato je da je uhapseni u stvari - saradnik DB-a! Sad vec postaje interesantno, idemo dalje -> srpski Anonimusi su, shodno tome, DB-ovci! Ko ovde ne vidi vezu, duplo je ludji?
.....

Ne verujem da je u pitanju ta logika, već nešto drugo. Naime, u Srbiji se krivična dela izvršavaju svaki dan, a ima i kriminalaca za hvatanje. To što su uhvatili klinca baš kada je MM formalno postao 'uzoran građanin' je samo splet okolnosti zgodnih po državu. Da nisu uhvatili klinca, objavili bi hapšenje nekog drugog - da li bi to bio neki mafijaš, običan džeparoš, huligan, podmitljivi lekar ili neko deseti nije ni bitno.

Ovde bih podržao već navedenu konstataciju da su od hapšenja jednog klinca napravili spektakl kao da je u najmanju ruku to Al Kapone ili neki terorista koji celoj planeti već godinama uteruje strah u kosti. Ko zna, možda se kasnije ispostavi da je kao i jedan od onih skupih sajtova i ovaj imao neko visokoumno korisničko ime ili lozinku (npr. admin/admin, username/password), što me uopšte ne bi začudilo. Krajnja je ironija da se ovde provlači i zaštita intelektualne svojine. Intelektualni kapaciteti onih koji osmišljavaju, a pretpostavljam i vode državne sajtove mogu se opisati kao smešni, ukoliko se odlučimo za eufemističko izražavanje.

Sve u svemu, bagra koja je izgmizala iz Miloševićevih skuta može da neometano koristi motornu testeru kao argument u diskusiji ili da iz neke mišje rupe tuži novinare (pećki 'armonikaš), ali glavno je da je haker odmah uhapšen, jer predstavlja pretnju po svetski mir i blagostanje. :puke: