Jump to content


Photo
- - - - -

Romi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1200 replies to this topic

#16 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 03 April 2012 - 15:58

Sramota,
cim se nekom prigovori da postoje i drustvene obaveze odma se hvataju svastike i crnih koshulja.

Postoje - i treba da postoje - drustvene obaveze gradjana a ne etnicke grupe.

Svastike i crnih koshulja se obicno hvataju oni koji ne misle tako.

#17 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 03 April 2012 - 22:17

Zacarani krug se moze prekinuti samo vecim angazovanjem samih Roma. Ne zive svi Romi u karton sitijima. Moj prvi komsija je Rom . I castan je covek. Neko vreme je ziveo i radio u Becu. Sad svira po svadbama i kafanama. Ne znam sta je zavrsio od skole, ali i ona skola ( zivotna ) iz Beca mu je svakako pomogla. Covek je izuzetno uredan ( i ovako i u kuci ). Ujutro oko 3-4 , kad ja idem na pecanje , on dolazi s posla , donosi iz kafane pomije za svinje i kosti za pse ( gaji vucjake ).
Oba sina su mu jos u Becu i rade tamo. Istina sad zbog krize sve vise salju ovamo Ocu i Majci polovne stvari i druge djidja bidje da prodaju na polovnom buvljaku ali snalaze se ljudi... I taj moj komsija skoluje unuka . Decko ide u srednju skolu. I trenira neki sport. mislim fudbal..
Jedna zena , Romkinja, je ranije ( kraj 90ih pocetak 2000 ih) prodavala za mene robu na pijaci koju sam donosio iz Madjarske ( prehrana ). Casniju i posteniju zenu nisam video. kesica vanilin secera nije falila.
Jedan moj drugar. Takodje Rom... Radi.. sece drva sa onim cirkularom. Isto tako iskolovao svoje dete.

Znaci nemam svastiku.. Imam rome i za komsije i za prijatelje. I tvrdim da i sami romi moraju da preduzmu za sebe nesto a ne samo da cekaju pomoc od drzave. OK. Nemaju skole , skupljaju sirovine ( danas to rade i oni koji nisu Romi - zbog nemastine ). Ali ako su iole samosvesni. Neka iskoluju makar svoju decu, ako vec ne mogu vise sebe. Neka svojoj deci daju sansu.. Nece nijedan poslodavac ostati ravnodusan ako mu dodje na konkurs lepo obucen , skolovan i kulturan Rom..

Edited by Doc Holliday, 03 April 2012 - 22:21.


#18 svashtabezneshto

svashtabezneshto
  • Members
  • 94 posts

Posted 03 April 2012 - 22:52

Zanima me kad je pocheo problem sa neshkolovanjem Roma?
U gradu iz kog sam, dok sam ja ishla u osnovnu shkolu, sa mnom su ishli i Romi, regularno, bez ikakve prisile i bilo kakve diskriminacije. Najvishe ih je bilo u osnovnoj shkoli koja je gravitirala ka najvecem romskom naselju. Btw, solidno naselje, chvrsta dobra gradnja, velike kuce (uz sindrom da moja bude za pola grede visha od komshijine) komunalna infrkastruktura kao u svakom drugom delu grada. Naselje se zvalo, i josh uvek zove Mala, u shirem centru grada.
Koliko se secam uglavnom su se bavili sitnom trgovinom, ugostiteljstvom (najbolji roshtilj u bilo koje doba dana, chesto smo nocu budili vlasnika da nam spremi vecheru, odgovorno tvrdim da je to obozhavao) i narvno estradom. Deo je radio i u inostranstu: Nemachka, Austrija, Italija.


Da, stvarno me zanima kad se pochelo sa praksom da Romi ne idu chak ni u osnovnu shkolu?

#19 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 04 April 2012 - 08:26

Za mene je ogromna razlika izmedju tvog posta, i onog zbog kog sam se izleteo.
Mozda sam pogresio. Kratak mi je fitilj za probleme sa manjinama.

Naravno da je potrebno njihovo vece angazovanje, ali treba im i pomoci. Sigurno je lakse kad ti se porodica vec stabilizovala kao u tvojim primerima. Ima dosta takvih slucajeva i oko mene.

Ima i ona druga strana gde nisu samo romi. Doslo je do zestokog socijalnog raslojavanja. Najstrasniji slucaj koji znam je gde nije romska porodica u pitanju.
Zasto se ne skoluju? Nedostatak novca, i ne vide buducnost u skolovanju. I nemojte misliti da su samo romi u pitanju. Kod njih je mozda najizrazenije.
Ali decu ne mozes otimati iz nesredjenih porodica. Ustvari moze socijalna sluzba, i uputi ih u dom gde stanje mozda i nije mnogo bolje. Najlakse je dati im stipendiju kada stignu do srednje skole. Ima srednjoskolskih domova, posle fakultet i za par generacija situacija moze da se promeni.

#20 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 04 April 2012 - 15:12

Za mene je ogromna razlika izmedju tvog posta, i onog zbog kog sam se izleteo.
Mozda sam pogresio. Kratak mi je fitilj za probleme sa manjinama.

Naravno da je potrebno njihovo vece angazovanje, ali treba im i pomoci. Sigurno je lakse kad ti se porodica vec stabilizovala kao u tvojim primerima. Ima dosta takvih slucajeva i oko mene.

Ima i ona druga strana gde nisu samo romi. Doslo je do zestokog socijalnog raslojavanja. Najstrasniji slucaj koji znam je gde nije romska porodica u pitanju.
Zasto se ne skoluju? Nedostatak novca, i ne vide buducnost u skolovanju. I nemojte misliti da su samo romi u pitanju. Kod njih je mozda najizrazenije.
Ali decu ne mozes otimati iz nesredjenih porodica. Ustvari moze socijalna sluzba, i uputi ih u dom gde stanje mozda i nije mnogo bolje. Najlakse je dati im stipendiju kada stignu do srednje skole. Ima srednjoskolskih domova, posle fakultet i za par generacija situacija moze da se promeni.


Ti ljudi iz mojih primera su se stabilizovali zato sto RADE !!! Nije bitno sta. Dali seku drva, dali svercuju iz Beca, skupljaju sirovine ili sta sve ne.. Ali skoluju svoju decu. Neki od njih zive tesko, grcaju, ali makar svesku i olovku i po neku polovnu knjigu imaju..
I ne treba sad Rome izdvajati po nemastini , kada vecina stanovnistva zivi tesko i jako tesko. Ali treba se ipak boriti. A da bas romi nemaju para ni za skolu u to bas i ne verujem. Pa Romi bas imaju najvise rodbine koja radi po Becu i drugde u evropi. Pa nek pomognu svoje u domovini.
Za buducnost tih roma po tim neuslovnim naseljima je da makar ova deca zavrse makar osnovnu skolu, po neki zanat ili srednju skolu. Najtalentovaniji ce mozda dobiti i stipendiju i biti na budjetu za fakultet... Ta mlada generacija ce onda videti prednost skole i gurace i svoju decu da zavrse skole.. Naravno, moraju i da se legalizuju. Kako inace i da dobiju pomoc od drzave ako nemaju ni licne dokumente ??
To je apsolutno jedini nacin da kroz generaciju dve Romi isplivaju iz vilajeta u kom su sada. Da ne moraju vise da prose, bave se sitnim kradjama i drugim.. Samo na taj nacin oni mogu da promene sliku o sebi, svom narodu i u samom drustvu..

I jos nesto, a da ne shvatis to kao predrasudu .. A to sam ukapirao i samom pricom sa tim romima koje ja znam. Da su ti romi po tim naseljima veoma lenji.. Lakse im je da prose i kradu nego da idu u skolu i da nesto rade....
A bogami i sa tim prosenjem... Elem.. na izlazku iz pekare zena romkinja sa detetom u narucju mi trazi 20 dinara " za leba za dete".. Ja joj kazem ajde unutra u pekaru i kupi sta hoces za dete .. kifle , hleb , burek ( za nekih 100 din - jbg vise ni ja nisam mogao)... Ona nece !!! Hoce pare !!!.. Naravno ja popizdeh i oteram u 3pm i ne dam joj nista..

Znaci , za svoje stanje i predrasude drustva prema njima su i sami romi debelo krivi.. Da bi to izmenili jednostavno moraju da se skoluju i da batale prosjacenje i sitan kriminal , pa ce vremenom i drustvo promeniti sliku o njima..

PS : Reci cu ti za jedno selo u Banatu... Basaid .. Izmedju Zrenjanina i Kikinde... Selo je sa znatnom Romskom populacijom ( iako se mnogi verovatno izjasnjavaju kao Srbi, Jugosloveni itd. ).. I kad bi video selo ne bi mogao naci razliku po cistoci tog sela sa drugim selima po Banatu , gde zive Srbi, Madjari, Rumuni... I naravno vecina se bavi poljoprivredom...

#21 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 04 April 2012 - 18:44

Opet malo generalizacije. I ne moras da vices.
Bio si u domacinstva koja su na ivici egzistencije? Naravno ne samo romskim.
Znas kako izvuci lekove sa pozitivne liste za neke koji to sebi ne mogu da priuste ili mozda nemaju pravo? Sta radis sa starim namestajem, biciklima, odecom, obucom? Prevezao si nekoga ili necije stvari ko nema da plati za prevoz?
Mozda te je neko pokrao, a ti si molio policiju da ga pusti?
Ili si dao nekome pare zato sto sigurno znas da mu porodica nema sta jesti?
I naravno neko te i zeznuo samo si kasno skapirao.

Sad se zena vratila sa roditeljskog. Besplatne knjige za naredni razred. Samo mora da se plati ogledalce, srpski, matematika, engleski... Polovne knjige sada malo tesko prolaze zato sto se svake godine biraju izdanja, koja se naravno menjaju iz godine u godinu, pa ekskurzija, uzina, torbe nekad i po dve godisnje... Ume da bude i do nekoliko hiljada mesecno po detetu. Postoji tu i socijalna kategorija, ali malo toga su oslobodjeni.
Mnogi lekovi su skinuti sa pozitivne liste, evo sad ce neke staviti. Hvala izborima na tome kao i na skidanju pdv-a za bebi opremu.

Mnogi rade, i imaju i pored toga problema. Sa trideset hiljada tesko mozes da izdrzavas porodicu. Dodatni poslovi idu dok mozes da vuces. Nedao bog da se razbolis.

I oni su sami krivi...

#22 svashtabezneshto

svashtabezneshto
  • Members
  • 94 posts

Posted 05 April 2012 - 02:56

Ti ljudi iz mojih primera su se stabilizovali zato sto RADE !!! Nije bitno sta. Dali seku drva, dali svercuju iz Beca, skupljaju sirovine ili sta sve ne.. Ali skoluju svoju decu. Neki od njih zive tesko, grcaju, ali makar svesku i olovku i po neku polovnu knjigu imaju..
I ne treba sad Rome izdvajati po nemastini , kada vecina stanovnistva zivi tesko i jako tesko. Ali treba se ipak boriti. A da bas romi nemaju para ni za skolu u to bas i ne verujem. Pa Romi bas imaju najvise rodbine koja radi po Becu i drugde u evropi. Pa nek pomognu svoje u domovini.
Za buducnost tih roma po tim neuslovnim naseljima je da makar ova deca zavrse makar osnovnu skolu, po neki zanat ili srednju skolu. Najtalentovaniji ce mozda dobiti i stipendiju i biti na budjetu za fakultet... Ta mlada generacija ce onda videti prednost skole i gurace i svoju decu da zavrse skole.. Naravno, moraju i da se legalizuju. Kako inace i da dobiju pomoc od drzave ako nemaju ni licne dokumente ??
To je apsolutno jedini nacin da kroz generaciju dve Romi isplivaju iz vilajeta u kom su sada. Da ne moraju vise da prose, bave se sitnim kradjama i drugim.. Samo na taj nacin oni mogu da promene sliku o sebi, svom narodu i u samom drustvu..

I jos nesto, a da ne shvatis to kao predrasudu .. A to sam ukapirao i samom pricom sa tim romima koje ja znam. Da su ti romi po tim naseljima veoma lenji.. Lakse im je da prose i kradu nego da idu u skolu i da nesto rade....
A bogami i sa tim prosenjem... Elem.. na izlazku iz pekare zena romkinja sa detetom u narucju mi trazi 20 dinara " za leba za dete".. Ja joj kazem ajde unutra u pekaru i kupi sta hoces za dete .. kifle , hleb , burek ( za nekih 100 din - jbg vise ni ja nisam mogao)... Ona nece !!! Hoce pare !!!.. Naravno ja popizdeh i oteram u 3pm i ne dam joj nista..

Znaci , za svoje stanje i predrasude drustva prema njima su i sami romi debelo krivi.. Da bi to izmenili jednostavno moraju da se skoluju i da batale prosjacenje i sitan kriminal , pa ce vremenom i drustvo promeniti sliku o njima..

PS : Reci cu ti za jedno selo u Banatu... Basaid .. Izmedju Zrenjanina i Kikinde... Selo je sa znatnom Romskom populacijom ( iako se mnogi verovatno izjasnjavaju kao Srbi, Jugosloveni itd. ).. I kad bi video selo ne bi mogao naci razliku po cistoci tog sela sa drugim selima po Banatu , gde zive Srbi, Madjari, Rumuni... I naravno vecina se bavi poljoprivredom...





Uh koliko generalizacija na jednom mestu.
Zashto se samo za Rome kazhe da kradu!? Ne kradu li i drugi? da li postoji neki opipljiv statistichki dokaz da Romi kradu vishe od recimo Madjara u Vojvodini ili Srba u Beogradu?!
Zanimljivo, u Shapcu je mnogo vishe onih "sitnih lopova" Srba iako romska populacija u gradu nije zanemarljiva.
Zhena ispred pekare prosi, nece hranu...Da li ti je mozhda palo na pamet da prosi za nekoga, da je primorana, da je, ako ne donese odredjenu sumu novca, izlozhena prilichnom maltretmanu?! (Tu se meni chesto namece dilema, da li im chinim uslugu ako dam novac, ili je pametnije da pozovem socijalnog radnika...uglavnom dam neke sitne pare). Klinci, Romi, koji pevaju po gradskom prevozu, mislish da pevaju zato shto vole? Da im prija da ih maltretira ko stigne?! Mladi par, sa bebom, koji pere soferke na autokomandi..ni za njih ne verujem da im je lakshe ili lepshe da stoje tu zimus na -koliko hocesh i leti na plus nemoguce?! (dobro, oni rade neshto, ne mogu se bash ubrojati u kategoriju prosjaka).

Da li su krivi oni za predrasude koje vladaju o njima, ne znam, ne verujem..
Uzmi bilo koje novine, prochitaj crnu hroniku, ili onu rubriku iz sata i sat, obrati paznju da samo pored imena pochinilaca odredjenog dela koje podlezhe bilo kakvoj zakonskoj sankciji, ako je Rom stoji nacionalnost, sluchajno?
Chak i u glupavoj seriji koja ide na RTS-u, ne znam tachno kako se zove, ali radi se o vojsci, jedan pitomac je Rom, chak i tu ima par scena gde on ubedjuje svog oca da ne mora da krade, da sad, kad on radi imaju od chega da zhive..
Znachi nece biti da su bash sami krivi za predrasude koje o njima vladaju.

Ono shto je meni zanimljivo jeste da li postoji neka mafija koja exploatishe te ljude, prosto, ne verujem da su sami izabrali i da josh i insistiraju na nachinu zhivota nedostojnom ljudskog bica. Tu drzhava treba da odradi svoj deo posla, da te ljude zashtiti od exploatacije i da im omoguci zhivot dostojan choveka kao i mogucnost daljeg shkolovanja (uz obavezno osnovno) i dostupnost lechenja.

#23 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 April 2012 - 03:36

1333590987[/url]' post='3511851']
Uh koliko generalizacija na jednom mestu.
Zashto se samo za Rome kazhe da kradu!? Ne kradu li i drugi? da li postoji neki opipljiv statistichki dokaz da Romi kradu vishe od recimo Madjara u Vojvodini ili Srba u Beogradu?!
Zanimljivo, u Shapcu je mnogo vishe onih "sitnih lopova" Srba iako romska populacija u gradu nije zanemarljiva.
Zhena ispred pekare prosi, nece hranu...Da li ti je mozhda palo na pamet da prosi za nekoga, da je primorana, da je, ako ne donese odredjenu sumu novca, izlozhena prilichnom maltretmanu?! (Tu se meni chesto namece dilema, da li im chinim uslugu ako dam novac, ili je pametnije da pozovem socijalnog radnika...uglavnom dam neke sitne pare). Klinci, Romi, koji pevaju po gradskom prevozu, mislish da pevaju zato shto vole? Da im prija da ih maltretira ko stigne?! Mladi par, sa bebom, koji pere soferke na autokomandi..ni za njih ne verujem da im je lakshe ili lepshe da stoje tu zimus na -koliko hocesh i leti na plus nemoguce?! (dobro, oni rade neshto, ne mogu se bash ubrojati u kategoriju prosjaka).

Da li su krivi oni za predrasude koje vladaju o njima, ne znam, ne verujem..
Uzmi bilo koje novine, prochitaj crnu hroniku, ili onu rubriku iz sata i sat, obrati paznju da samo pored imena pochinilaca odredjenog dela koje podlezhe bilo kakvoj zakonskoj sankciji, ako je Rom stoji nacionalnost, sluchajno?
Chak i u glupavoj seriji koja ide na RTS-u, ne znam tachno kako se zove, ali radi se o vojsci, jedan pitomac je Rom, chak i tu ima par scena gde on ubedjuje svog oca da ne mora da krade, da sad, kad on radi imaju od chega da zhive..
Znachi nece biti da su bash sami krivi za predrasude koje o njima vladaju.

Ono shto je meni zanimljivo jeste da li postoji neka mafija koja exploatishe te ljude, prosto, ne verujem da su sami izabrali i da josh i insistiraju na nachinu zhivota nedostojnom ljudskog bica. Tu drzhava treba da odradi svoj deo posla, da te ljude zashtiti od exploatacije i da im omoguci zhivot dostojan choveka kao i mogucnost daljeg shkolovanja (uz obavezno osnovno) i dostupnost lechenja.


Znas, ima tu dosta istine. Takodje stoji i ono da ako je neko na socijalnoj pomoci, taj ne sme da radi i prima neke zvanicne prihode, posto u tom slucaju gubi soc. pomoc.
Zbog globalne slike o romima, malo ko ce ih zaposliti. Drzava bi trebala prvenstveno marketinshki da dela i kontrolise tu negativnu reklamu gde su "romi" prikazani kao lopovi i neki dzabalebaroshi. Znaci trebala bi da tu losu publikaciju i senzaciomalisticke clanke o romskoj mafiji, gde roditelji teraju decu da prose, kradu po autobusima i sta ti ja znam, koju jos sliku novine prodaju, cenzurise. Medjutim to verovatno nokoga od odgovornih ne brine.

#24 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 05 April 2012 - 06:41

Uh koliko generalizacija na jednom mestu.
Zashto se samo za Rome kazhe da kradu!? Ne kradu li i drugi? da li postoji neki opipljiv statistichki dokaz da Romi kradu vishe od recimo Madjara u Vojvodini ili Srba u Beogradu?!
Zanimljivo, u Shapcu je mnogo vishe onih "sitnih lopova" Srba iako romska populacija u gradu nije zanemarljiva.
Zhena ispred pekare prosi, nece hranu...Da li ti je mozhda palo na pamet da prosi za nekoga, da je primorana, da je, ako ne donese odredjenu sumu novca, izlozhena prilichnom maltretmanu?! (Tu se meni chesto namece dilema, da li im chinim uslugu ako dam novac, ili je pametnije da pozovem socijalnog radnika...uglavnom dam neke sitne pare). Klinci, Romi, koji pevaju po gradskom prevozu, mislish da pevaju zato shto vole? Da im prija da ih maltretira ko stigne?! Mladi par, sa bebom, koji pere soferke na autokomandi..ni za njih ne verujem da im je lakshe ili lepshe da stoje tu zimus na -koliko hocesh i leti na plus nemoguce?! (dobro, oni rade neshto, ne mogu se bash ubrojati u kategoriju prosjaka).

Da li su krivi oni za predrasude koje vladaju o njima, ne znam, ne verujem..
Uzmi bilo koje novine, prochitaj crnu hroniku, ili onu rubriku iz sata i sat, obrati paznju da samo pored imena pochinilaca odredjenog dela koje podlezhe bilo kakvoj zakonskoj sankciji, ako je Rom stoji nacionalnost, sluchajno?
Chak i u glupavoj seriji koja ide na RTS-u, ne znam tachno kako se zove, ali radi se o vojsci, jedan pitomac je Rom, chak i tu ima par scena gde on ubedjuje svog oca da ne mora da krade, da sad, kad on radi imaju od chega da zhive..
Znachi nece biti da su bash sami krivi za predrasude koje o njima vladaju.

Ono shto je meni zanimljivo jeste da li postoji neka mafija koja exploatishe te ljude, prosto, ne verujem da su sami izabrali i da josh i insistiraju na nachinu zhivota nedostojnom ljudskog bica. Tu drzhava treba da odradi svoj deo posla, da te ljude zashtiti od exploatacije i da im omoguci zhivot dostojan choveka kao i mogucnost daljeg shkolovanja (uz obavezno osnovno) i dostupnost lechenja.


Upravo tako.
Govoriti šta mogu Romi sami, ili neki njihovi predstavnici, da urade za svoj položaj je malo skretanje pogleda sa pravog "krivca" ili krivca. Najsiromašniji, najslabiji, bez ekonomske i političke snage ne mogu da učine mnogo, mogu da traže, ali nemaju mogućnosti da nateraju biroktratiju da samo radi svoj posao. Jasno je da se ne može položaj Roma promeniti preko noći, potrebne su velike pare i velike, još veće, promene u glavama.
Pitala si u predhodnom postu, kada je počelo masovno izbegavanje škole, otkad toliko romske dece ne ide u školu. Pitanje je i zašto.
Kao i mnogi drugi problemi, eskalacija se dogodila devedesetih. Naglo osiromašenje celokupnog društva, osim male grupe, koja je uzrokovala to osiromašenje, velika migracija siromašnih romskih porodica ili pojedinaca iz unutrašnjosti ka Beogradu gde su nalazili kakav takav način da prežive, behu i neka vraćanja iz Nemačke, nekog iseljavanja sa Kosova. Svi koji nisu mogli na zapad težili su da dođu uglavnom u Beograd. Među njima je najveći broj odraslih a posebno dece bez dokumenata, neprijavljenih, "nepostojećih", nepismenih, i sa lošijim znanjem jezika. Naravno da ne idu ni u školu. Odustajanja od škole ima i kod "starosedeoca", postoji od devedesetih, povećan otpor sredine za prihvatanje romske dece, za druženje, igru sa njima. Kako deca odrastaju otpor je sve veći, podvojenost postaje skoro potpuna. Bilo je slučajeva da roditelji, čitav razred, ucenjuju školu, neće da šalju decu na nastavu dok se neki romski dečak ili devojčica ne prebaci u drugo odeljenje ili drugu školu, samo zato što je malo tamnije kože. Te priče se završavaju napuštanjem škole, najčešće, takvi primeri drugima signaliziraju da nije ni pametno da decu upisuju u školu, doživljavaće samo neprijatnosti.
Zapošljavanje, takođe nemoguća misija. Mnoge firme jednostavno neće da zaposle Roma, bez obzira na kvalifikacije, sposobnosti, spremnost da rade. Znam i kakve sve neprijatnosti i poniženje doživljavaju kad se prijave za posao, dođu do poslodavca. Postoji neka politika grada da u javnim preduzećima, uglavnom Čistoća i Zelenilo, zaposli što više Roma, ali nije to dovoljno, mada, naravno, bolje je nego nezaposlenost. Pored zaposlenja potrebna je i edukacija, pomoć za čitave porodice, bolji uslovi stanovanja, borba protiv diskriminacije posebno među decom.

#25 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 05 April 2012 - 09:00

Opet malo generalizacije. I ne moras da vices.
Bio si u domacinstva koja su na ivici egzistencije? Naravno ne samo romskim.
Znas kako izvuci lekove sa pozitivne liste za neke koji to sebi ne mogu da priuste ili mozda nemaju pravo? Sta radis sa starim namestajem, biciklima, odecom, obucom? Prevezao si nekoga ili necije stvari ko nema da plati za prevoz?
Mozda te je neko pokrao, a ti si molio policiju da ga pusti?
Ili si dao nekome pare zato sto sigurno znas da mu porodica nema sta jesti?
I naravno neko te i zeznuo samo si kasno skapirao.

Sad se zena vratila sa roditeljskog. Besplatne knjige za naredni razred. Samo mora da se plati ogledalce, srpski, matematika, engleski... Polovne knjige sada malo tesko prolaze zato sto se svake godine biraju izdanja, koja se naravno menjaju iz godine u godinu, pa ekskurzija, uzina, torbe nekad i po dve godisnje... Ume da bude i do nekoliko hiljada mesecno po detetu. Postoji tu i socijalna kategorija, ali malo toga su oslobodjeni.
Mnogi lekovi su skinuti sa pozitivne liste, evo sad ce neke staviti. Hvala izborima na tome kao i na skidanju pdv-a za bebi opremu.

Mnogi rade, i imaju i pored toga problema. Sa trideset hiljada tesko mozes da izdrzavas porodicu. Dodatni poslovi idu dok mozes da vuces. Nedao bog da se razbolis.

I oni su sami krivi...


vidi.. Nema tu generalizacije.. Te probleme koje navodis imaju svi u ovoj propaloj zemlji.. Ne samo Romi.. Lekovi, knjige, torbe, uzine, ekskurzije... Ta prica nije ekskluziva samo za rome vec za sve ...
Evo navescu ti primer mog prijatelja ne-roma.. Polu Srbin , polu Slovak..
Lik ima 5-oro dece.. Radi u posti kao postar-naravno ima srednju skolu (usao u postu pocetkom 90ih kad jos nije morao da udje u partiju ) u posti prihvatio i dodatni posao- dolazi ujutro rano i sortira postu i za druge postare - ne bi li imao vecu platu. Kuci je uspeo da izida ( posto zivimo u poluseoskom naselju u predgradju Panceva ) svinjce- uglavnom sam uz pomoc prijatelja. Ima nekoliko krmaca . Drzi pilice, nosilje, ima solidnu bastu... Zena mu ne radi nigde- a i kako bi ? Da ima posao , morali bi da daju to 5 oro dece u obdaniste-- Pa ona tolku platu ne moze da zaradi.. Lik vozi "keca" starijeg od njega.
I pored svih problema, covek uspeva da skoluje decu, upisao ih sve odreda na plivanje- ( jednostavno zelja mu da se svi bave sportom a opet nema da svakom ispunjava zelju za razlicitim sportovima )

Znaci ovakvih prica ima medju svima.. I medju romima i medju ostalima... Znaci svako mora da se bori za sebe kako zna i ume.. I deca tog mog prijatelja, kao i onih mojih prijatelja Roma iz predhodnih postova -Ne prose, ne kradu, lepo su obuceni, idu u skolu, bave se sportom..

Zasto ti Romi sto su ispod "Gazele" u karton sityju ne odu negde u neko od prigraskih naselja, ili u selo ?? Pa onda osim skupljanja sekundarnih sirovina mogu da uzgoje ( kao i moj prijatelj gore ) i po neko prase, pile, imaju neku basticu ?? Zasto ne mogu (kao i oni Romi iz Basaida) da odu u neko selo ( ima napustenih starih kuca i placeva za 1-2000 evra ) i bave se poljoprivredom a ako nemaju dovoljno- nadnicare kod onih sto imaju velika gazdinstva ?
Zasto?? Jbg- pa lakse je stati na raskrsnicu sa bebom u narucju i prositi.. manje boli kicma zar ne ???


A za neka veca prava ? Pa organizujte se.. osnujte politicku partiju i verujem da bi po ustavu kao manjina imali , kao i Madjari , Albanci, Bosnjaci, pravo na bar jednog poslanika u parlamentu - A obicno su stranke manjine one koje vagaju oko formiranje vlade - pa onda mogu da postavljaju i neke uslove, traze za svoj narod ustupke....

Znaci moj zakljucak je sledeci : Jednostavno , svaki pojedinac, porodica, grupacija, narod, mora da se bori za sebe. Bili oni Romi, Madjari, Srbi.. jer nece niko da se bori za tebe ako se ti sam ne boris za sebe !!! Morate i vi Romi ( Ponavljam ne svi- samo oni iz tih karton sitija ) da promenite neke svoje navike. Skupljajte sirovine, svercujte polovnu garderobu iz evrope ili radite sta god ali posteno i zavrsite makar osnovnu skolu i eventualno neki zanat, batalite prosenje i kradju , pa ce vremenom i drustvo drugacije da vas gleda.

PS: Ja sam Madjarske narodnosti i tesko zivim , ne pripadam nijednoj stranci ( niti cu ikad ) i osim posla koji radim , i ja se sagnem i pokupim neku limenku , po neko parce kabla - ne bi li olaksao sebi i svojoj porodici zivot.. I pored toga ja ne smatram da me drzava nesto posebno diskriminise, kada pored mene i Srbi isto tako tesko ( mnogi i teze ) zive kao i ja.. Krivim drzavu i vlast sta nam (ne)rade ali ne kao prema meni i mom narodu nego svima nama..

#26 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 05 April 2012 - 09:28

@ za ostale...

Naravno da ne smatram da Romi kradu vise od drugih ( uostalom roma malo ima u politickim partijama :lol: ) .. Ali se za njih ( za one Rome iz tih neuslovnih naselja ) vezuju one sitne kradje , prosjacenje...
Uostalom , naveo sam i primere mojih komsija i prijatelja Roma koji zive zivot kao i svi mi "ostali " . I za njih niko nikad nije rekao da kradu. Vec naprotiv, da su vredni , uredni itd.. Njihova deca nemaju toliko tih problema u skoli itd..

A sto se te romske mafije tice, verujem i ja da postoji i tu bi drzava mogla da intervenise. Ali kako u uslovima najvece korupcije u evropi resiti probleme bilo koje mafije ??
A dotle ?? Zasto svi ti romi hoce bas u Beograd ? Zasto ne odu u neka sela u Vojvodini ? Zasto neki Rom ne spakuje svoju porodicu i ode na selo ? Pa Vojvodjani ( naucili smo da zivimo sa 20-30 razlicitih nacionalnosti ) su ipak mnogo tolerantniji od Beogradjana. Postoje mnoge napustene stare kuce i domacinstva koja su opet bolje resenje od limenih i kartonskih kuca ?? Opet se pored sekundarnih sirovina laske prezivi ako uzgojis i koje svinjce, pile, malo baste..

#27 svashtabezneshto

svashtabezneshto
  • Members
  • 94 posts

Posted 05 April 2012 - 12:34

@ za ostale...

Naravno da ne smatram da Romi kradu vise od drugih ( uostalom roma malo ima u politickim partijama :lol: ) .. Ali se za njih ( za one Rome iz tih neuslovnih naselja ) vezuju one sitne kradje , prosjacenje...
Uostalom , naveo sam i primere mojih komsija i prijatelja Roma koji zive zivot kao i svi mi "ostali " . I za njih niko nikad nije rekao da kradu. Vec naprotiv, da su vredni , uredni itd.. Njihova deca nemaju toliko tih problema u skoli itd..

A sto se te romske mafije tice, verujem i ja da postoji i tu bi drzava mogla da intervenise. Ali kako u uslovima najvece korupcije u evropi resiti probleme bilo koje mafije ??
A dotle ?? Zasto svi ti romi hoce bas u Beograd ? Zasto ne odu u neka sela u Vojvodini ? Zasto neki Rom ne spakuje svoju porodicu i ode na selo ? Pa Vojvodjani ( naucili smo da zivimo sa 20-30 razlicitih nacionalnosti ) su ipak mnogo tolerantniji od Beogradjana. Postoje mnoge napustene stare kuce i domacinstva koja su opet bolje resenje od limenih i kartonskih kuca ?? Opet se pored sekundarnih sirovina laske prezivi ako uzgojis i koje svinjce, pile, malo baste..





Ako sam dobro razumela, ti im savetujesh da umesto uzurpiranja javne gradske povrshine odu i uzurpiraju neku privatnu, jer za kupovinu iste nemaju novca..josh im savetujesh da se bave shvercom (to beshe spada u domen sive ekonomije?). Zanimljivo.

U Beogradu ima Roma i van karton city-ja, (znam za josh jedno ilegalno naselje, slichno karton city-ju negde na kraju Novog Beograda, ochajno mesto, neki napushteni kanal), mada, mislila sam na one koji su prilichno integrisani u drushtvo i dele sudbinu svog komshiluka. Shkoluju se, rade, zhena taxista,
Romkinja, moj heroj!:)
Drzhava im je pruzhila shansu, ni manje ni vishe od toga. I to je ono shto drzhava mora i treba da uradi.
Sankcionisanje prosjaka ili sitnih lopova, na nachin na koji se to sad radi..jako je zlonamerno i prilichno kontraproduktivno. I tu nastaje problem, veliki, umesto da drzhava uchini neshto ozbiljno (ne znam da li je preseljenje u one limene konzerve dobro, meni se chini da nije) ona se trudi da problemu pristupi sa stanovishta reshavanja posledica, a ne uzroka.
Btw, pre neki dan, u domu zdravlja, chekajuci veoma dugo na svoj red, chitala sam obaveshtenja okachena po zidovima. Jedno od njih je bilo i spisak kategorija oslobodjenih od placanja participacije. Na spisku su se nalazili i Romi. Znachi, drzhava (ministarstvo zdravlja) je jednu kompletnu etnichkku populaciju oslobodila odredjene obaveze. Neko ce reci super, uradili su neshto lepo. Meni to deluje prilichno ponizhavajuce, sve su ih sveli na stanovnike karton city-ja. Nije li i to nachin da se predrasuda proshiri, a stepen nepoverenja i razdvajanja poveca?!




@Div

Da, poseban problem predstavljaju izbeglice sa Kosova. Ne verujem u mogucost njihovog vracanja u mesta iz kog su izbegli. Ne verujem da je drzhava u mogucnosti svima da obezbedi pristojne stanove, ali od nechega se mora krenuti.
Obavezno shkolovanje, pozitivna diskriminacija pri zaposhljavanju, kaznjavanje ispoljavanja bilo kakvih shovinistichkih stavova prema njima je minimum.

#28 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 05 April 2012 - 14:00

Ako sam dobro razumela, ti im savetujesh da umesto uzurpiranja javne gradske povrshine odu i uzurpiraju neku privatnu, jer za kupovinu iste nemaju novca..josh im savetujesh da se bave shvercom (to beshe spada u domen sive ekonomije?). Zanimljivo.

U Beogradu ima Roma i van karton city-ja, (znam za josh jedno ilegalno naselje, slichno karton city-ju negde na kraju Novog Beograda, ochajno mesto, neki napushteni kanal), mada, mislila sam na one koji su prilichno integrisani u drushtvo i dele sudbinu svog komshiluka. Shkoluju se, rade, zhena taxista,
Romkinja, moj heroj!:)
Drzhava im je pruzhila shansu, ni manje ni vishe od toga. I to je ono shto drzhava mora i treba da uradi.
Sankcionisanje prosjaka ili sitnih lopova, na nachin na koji se to sad radi..jako je zlonamerno i prilichno kontraproduktivno. I tu nastaje problem, veliki, umesto da drzhava uchini neshto ozbiljno (ne znam da li je preseljenje u one limene konzerve dobro, meni se chini da nije) ona se trudi da problemu pristupi sa stanovishta reshavanja posledica, a ne uzroka.
Btw, pre neki dan, u domu zdravlja, chekajuci veoma dugo na svoj red, chitala sam obaveshtenja okachena po zidovima. Jedno od njih je bilo i spisak kategorija oslobodjenih od placanja participacije. Na spisku su se nalazili i Romi. Znachi, drzhava (ministarstvo zdravlja) je jednu kompletnu etnichkku populaciju oslobodila odredjene obaveze. Neko ce reci super, uradili su neshto lepo. Meni to deluje prilichno ponizhavajuce, sve su ih sveli na stanovnike karton city-ja. Nije li i to nachin da se predrasuda proshiri, a stepen nepoverenja i razdvajanja poveca?


Boldovano.. Napustene kuce po Vojvodjanskim selima mogu se naci za 2-3-5000 eura. Verujem da cena onih samih kontejnera je veca nego te kuce po selima. A postoje i kompletno napustena sela. Njih bi mogla drzava i da im "pokloni" takva sela. Samo.. problem je u tome sto oni NECE !!! Ne znam zasto , dali nece da rade , dali ta njihova "mafija", ali NECE.. jbg.. Zasto nece , evo neka nam pokretac teme koji je Rom, kaze... Neka malo i kriticki kaze i prema svom narodu.

Sto se "sverca " tice... Oni se sa time bave od kad je sveta i veka... A danas uglavnom donose "second hand" stvari.. I to nije sankcionisano nikakvim zakonom jer se to prodaje na za to predvidjenim mestima- buvljacima.

uostalom i skupljanje sirovina je siva ekonomija... ne placa se porez na prihode, doprinosi- mada kakva nam je hohstoplerska drzava i to ce da uvedu :ph34r:

Edited by Doc Holliday, 05 April 2012 - 14:01.


#29 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 05 April 2012 - 14:09

uostalom, treba da se legalizuju. Izvade dokumenta. Pa onda nek i naprave politicku stranku koja bi se borila za njihove interese.

Mozda bi i ja glasao pre za nekog Roma kandidata za poslanika nego za ove hohstoplere koje nam se nude na meniju za 6 maj :lala:

#30 Ridjis

Ridjis
  • Members
  • 37,708 posts

Posted 05 April 2012 - 15:04

Ja колико знам Ромска партија постоји и ваљда су на последњим изборима освојили један мандат...

Што се тиче мафије која израбљује и малтретира, пре свега младе, Роме мислим да није само Ромска већ и Српска, ако мафије уопште тако могу да се назову. У сваком случају оне постоје и врше насиље, физичко, психичко, "материјално" и у сваком погледу над Ромима, говорим конкретно за оне који на семафорима перу стакла пошто сам о томе мало упознат.
Е сад кад ће ова држава бити у стању да се избори са било којом мафијом...