Jump to content


Photo
- - - - -

Greh


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
151 replies to this topic

#16 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 05 March 2012 - 00:40

i pretpostavljam da poshtuju napisano? :)


Normalno da postuju. Vidis da je raj na zemlji.

#17 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 05 March 2012 - 00:43

Normalno da postuju. Vidis da je raj na zemlji.

:unsure: dje ja onda zivim, kad ga bas i ne vidim? da je bash pakao u mom okruzenju i nije, ali raj, HM? da sam se naslushao prica o raju i dzenetu jesam, puno.

#18 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 05 March 2012 - 00:46

Ja sam slusao Dusana Petrovica u utisku nedelje i dosao do zakljucka da zivimo u raju.

#19 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 05 March 2012 - 01:03

Ja sam slusao Dusana Petrovica u utisku nedelje i dosao do zakljucka da zivimo u raju.

:D cuo sam za lika. med i mlijeko pricha. mene je rahmetli alija izetbegovic zajebo. reko da cemo zlatnim kashikama jesti poslije rata. ja konto eto raja na zemlji. kad ono slago. dodushe nema ga medju zivima, pa mu ne mozes ni zamjeriti. mozda je on u raju? ono, nebeske hurije, samo fina jela i pica i te stvari.

#20 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 05 March 2012 - 01:06

Cini mi se da je raj prilicno dosadan.

#21 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 05 March 2012 - 01:11

Cini mi se da je raj prilicno dosadan.

ma nishta se ne sekiraj. ma shta to bilo, nas ce zaobici. opet toliko gresnih ima da dok mi dodjemo na red za obradu proci ce puno vremena. e to mene golica, kakve su cekaonice pred sudnicom?

#22 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 March 2012 - 02:16

ma nishta se ne sekiraj. ma shta to bilo, nas ce zaobici. opet toliko gresnih ima da dok mi dodjemo na red za obradu proci ce puno vremena. e to mene golica, kakve su cekaonice pred sudnicom?

Pune.:D

Nego sad vidim ovaj tvoj potpis pa se mislim koliko ljudi ne misli o tome nego masta o nekom raju.

Ovi 'bozanski' poslanici zezaju temu, ali po meni greh je kad namerno povredis nekog ko to ne zasluzuje, pogotovo nezasticene i nevine, a cak se i ne kajes. Naravno ne pricam o kajanju zbog posledica.

Ima nesto u onome da ne treba raditi drugima ono sto ne zelis sebi. Mirnije se spava.

#23 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 07 March 2012 - 01:22

prvo i osnovno hvala svima na odgovorima stvarno me interesuje vase misljenje jer me ovo pitanje muci godinama.

LJudi su propisali sta je greh. LJudi su napisali bibliju.


OK ali i mi smo neki ljudi valjda majku mu... jesi li nekad imao osecaj da silno gresis iako se nista narocito lose ne desava, jel' ti nekad bilo krivo iako niko u tvom potezu nije video neki "big deal". ja sam video prijatelje kako se bukvalno izjedaju i uzdisu satima zbog smesne male greske koju su napravili u afektu. i meni se to samom desilo pa bar 100-tinak puta i vrlo mi je neprijatno to osecanje...

ako ti se to nekada desilo sta mislis zasto?

cisto da se zna ja nemam odgovor, da ne bude da ja znam pa necu da kazem. niti sta propovedam niti imam neki interes u tome osim da malo "smirim savest". to osecanje ja zovem "greh" a sta je pojma nemam...

Nikad ljudi nisu pokazali spremnost da se bave moralom ili propisuju moralne norme. Oni bi najradije izbegli diskusiju o toj temi. Međutim moralne norne i greh kao prikršaj moralnih niormi nalaze se u pisanom obliku, i dostupni su ljudima već skoro 3500 god.Iz ovoga se jasno može uvideti da ljudi nisu propisali šta je greh, ta saznanja i definicije dolaze kao otkrivenje Njegovog, Božanskog Duha.


to nije tacno, silno gresis. ljudi su i propisali moralne norme. imas zakone i o tome se uveliko prica u skupstinama sirom sveta a i ljudi medjusobno ponekad pricaju o moralu. "On" ja mislim da je amoralan, znaci nije nemoralan nego mu je svejedno inace bi intervenisao na strani slabih i obespravljenih ne bi nemo posmatrao.

Moral je po meni cisto ljudska tvorevina a dokaz mi je to sto je za nekoga moralno za drugoga je nemoralno i za neke civilizacije je moralno sto je za neke druge nemoralno, itd, itd... samo ne znam da li svi ljudi osecaju grizu savesti i kajanje kad zgrese jer svi koje ja znam osecaju a ne znam mnogo ljudi iz drugih civilizacija, tj. ne znam ih dovoljno blisko da bih mogao da kazem.

Zam ja uvodni post, samo moram da kažem sledeće: tema je Greh, a greh je moralni pojam. Šta je greh ne može se spoznati i objasniti bez poznanja istine kakva je prikazana u Bibliji kao reči Božjoj.


Hm, znaci po toj logici da par milijardi ljudi koji ne veruju u bibliju i nikad je nisu i nece procitati ne mogu da grese. Interesting.

u svakom slucaju vise me interesuje sta pojedini forumasi misle nego sta pise u knjigama, pismen sam ja fala uciteljici pa cu procitati ako me bude interesovalo

edit: steta, imalo se sta reci.


ma ne sme niko da kaze nista, plase se zgresice :P

mozda je on u raju? ono, nebeske hurije, samo fina jela i pica i te stvari.


moja vizija pakla je da doveka gledam TV na kome se smenjuju Milosevic Alija i Tudjman u svojim palamudjenjima. eventualno moze i Medlin Olbrajt da se umesa da doda koju. ne mora svevisnji da me pece niti ista drugo dovoljno su mu ovo cetvoro da me sjebe za sva vremena.

Ovi 'bozanski' poslanici zezaju temu, ali po meni greh je kad namerno povredis nekog ko to ne zasluzuje, pogotovo nezasticene i nevine, a cak se i ne kajes. Naravno ne pricam o kajanju zbog posledica.

Ima nesto u onome da ne treba raditi drugima ono sto ne zelis sebi. Mirnije se spava.


ma kad te pocne gristi savest nema spavanja dok ne prodje samo od sebe, alkohol ili vutra pomazu ali samo na kratko. gadan osecaj nacisto. bar kod mene je tako.

ne znam odakle je uopste to i cemu sluzi? bilo koja ideja osim religioznog nepovezanog trucanja je dobro dosla.


evo primera iz zivota: moj cale zove neke rodjake za recimo slavu ili novu godinu, ne znam ni sam. i pogresi tom rodjaku ime, u zurbi, zvao ih je 10-ak. i covek hoce da crkne. krivo mu kao da je uradio ne znam ti ni ja sta. i onda zovne tog rodjaka ponovo i izvini mu se . ovaj naravno ga nije ni cuo u onoj guzvi i eto tako. mislim to je sitan primer ali je odlicna demonstracija koliko je "greh" neobjasnjiv.

ili ovako vracam se ja sa nekog pecanja, nista nismo ulovili. i zena stoji na raskrsnici gde drugi imaju prvenstvo prolaza. i ja joj sviram, sviram i izadjem iz kola i ona mi pokazuje da oni imaju prednost i da ne sme da prodje tuda ali ja zapeo da se derem kao majmun. i udjoh u kola i smirih se nakako na kraju, ali sam u trenutku stvarno pukao,. posle sam prosao pored znaka i video i sam. mislio sam da cu poginuti tada u kolima, stavise bio sam siguran. video sam vec svoju sa'ranu, zaboravio sam koji su bili kolaci :D ne znam zasto. i to je samo jedan od milion primera, narocito mi je krivo kad nekad nesto kazem pogresnom coveku, bude mi krivo u P. M. zvao bih ga da se izvinim ali me sramota.

druga strana greha je kad meni neko nesto kaze i to nikad ne oprostim. ne znam zasto ali neke primedbe mi ostanu usadjene u mali mozak. ako ste culi za izraz da vas neko "pogodi u srce" nekom primedbom. ona nikad nije izovorena u svadji i afektu nego u nekoj ozbiljnoj raspravi, sto znaci da doticni stvarno misli tako a ne da je jednostavno pukao pa ne zna sta prica. ja danima i godinama razmilljam o tome i nerviram se zasto mu nisam odgovorio i zvao bih ga da mu odgovorim, ali naravno on se covek toga ne bi ni setio jer je stvar beznacajna. i sve tako. ljudi mogu da budu "gresni" prema nama i mi prema njima. "greh" je mnogo zeznut. "gresni" su prema nama kada nas okrive za nesto sto nismo krivi. u stvari kad nas kazne za nesto sto im je neko drugi kriv. "greh" se mnogo tesko oprasta za razliku od kazne koja se ipak oprasta kad znate da ste krivi i da ste dobili kaznu, ma kakva da je.

eto ja se malo raspisao, ako neko ima sta da doda, slobodno. samo nemojte previse transcendentno nego ako moze sto prakticnije.

ili ako sam ja prolupao slobodno recite, i to moz da bude...

Edited by misko1, 07 March 2012 - 01:48.


#24 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 07 March 2012 - 01:45

U bibliji su navedene dve vrste greha, jedna je covekova smrtnost koju dobijamo rodjenjem,
a druga je odstupanje od Zakona stvarnosti. I jedan i drugi nemaju nikakve veze sa religijom ili moralom.


A Zakon stvarnosti bi glasio kako?

#25 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 07 March 2012 - 02:37

OK ali i mi smo neki ljudi valjda majku mu... jesi li nekad imao osecaj da silno gresis iako se nista narocito lose ne desava, jel' ti nekad bilo krivo iako niko u tvom potezu nije video neki "big deal". ja sam video prijatelje kako se bukvalno izjedaju i uzdisu satima zbog smesne male greske koju su napravili u afektu. i meni se to samom desilo pa bar 100-tinak puta i vrlo mi je neprijatno to osecanje...

ako ti se to nekada desilo sta mislis zasto?

cisto da se zna ja nemam odgovor, da ne bude da ja znam pa necu da kazem. niti sta propovedam niti imam neki interes u tome osim da malo "smirim savest". to osecanje ja zovem "greh" a sta je pojma nemam...




Covek je drustveno bice i odredjuje se prema stavu vecine da bi bio prihvacen. Ako je nesto u drustvu ustanovljeno kao greh normalno da ces se osecati lose upravo zbog svoje uloge u drustvu. Nije greh neka lebdeca kategorija vec drustvena norma koja se dugo gradila. Mozda neke zbunjuje to sto su ljudi u jednom trenutku kroz religiju normirali greh. Igra moci. Nista novo.

Edited by drvoprvo, 07 March 2012 - 02:38.


#26 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 07 March 2012 - 03:01

Covek je drustveno bice i odredjuje se prema stavu vecine da bi bio prihvacen. Ako je nesto u drustvu ustanovljeno kao greh normalno da ces se osecati lose upravo zbog svoje uloge u drustvu. Nije greh neka lebdeca kategorija vec drustvena norma koja se dugo gradila. Mozda neke zbunjuje to sto su ljudi u jednom trenutku kroz religiju normirali greh. Igra moci. Nista novo.


Postoji drustvena norma i postoji licna norma.

Drustvene norme se menjaju po potrebi drustva, ja moje licne malo teze :D

#27 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 07 March 2012 - 03:18

Postoji drustvena norma i postoji licna norma.

Drustvene norme se menjaju po potrebi drustva, ja moje licne malo teze :D

eh! :D ovo mi lichi na onu pricu nekih muslimana koji piju i jedu svinjetinu: nece grijeh u usta, nego iz usta! a norme se znaju, pa bile one drustvene ili narocito religijske. jer ovdje pricamo o grijehu. i svi za sebe mislimo da smo ili bezgresni ili da je to ono sto mi radimo manje gresno od drugih. u svakom slucaju grijeh uglavnom vidimo kod drugih, kod sebe ga ne prepoznajemo ili ga ''opravdavamo''.

#28 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 07 March 2012 - 03:23

Postoji drustvena norma i postoji licna norma.

Drustvene norme se menjaju po potrebi drustva, ja moje licne malo teze :D


Licna norma proistice iz drustvene.

#29 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 07 March 2012 - 03:25

eh! :D ovo mi lichi na onu pricu nekih muslimana koji piju i jedu svinjetinu: nece grijeh u usta, nego iz usta! a norme se znaju, pa bile one drustvene ili narocito religijske. jer ovdje pricamo o grijehu. i svi za sebe mislimo da smo ili bezgresni ili da je to ono sto mi radimo manje gresno od drugih. u svakom slucaju grijeh uglavnom vidimo kod drugih, kod sebe ga ne prepoznajemo ili ga ''opravdavamo''.


Geh je povreda tih normi, tako da o normama moramo pricati da bi dosli do greha.

Edited by drvoprvo, 07 March 2012 - 03:26.


#30 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 07 March 2012 - 03:45

eh! :D ovo mi lichi na onu pricu nekih muslimana koji piju i jedu svinjetinu: nece grijeh u usta, nego iz usta! a norme se znaju, pa bile one drustvene ili narocito religijske. jer ovdje pricamo o grijehu. i svi za sebe mislimo da smo ili bezgresni ili da je to ono sto mi radimo manje gresno od drugih. u svakom slucaju grijeh uglavnom vidimo kod drugih, kod sebe ga ne prepoznajemo ili ga ''opravdavamo''.


Vidi, uz svo duzno postovanje prema osecanjima religioznih ljudi ja te norme oko ishrane nalazim besmislenim - ne vidim kako je greh ne jesti koser - koja je razlika? Vise postujem izbor jednog vegetarijanca.

Inace ne mislim da je bilo ko bezgresan - moze samo da se trudimo kroz zivot, ziv covek gresi uvek, to mu je u opisu posla.

Evo vraticu se na temu koju si ti cesto potezao, temu rata, ja bi smatrala za greh da ubijem nekoga u bilo kojoj situaciji ali bi ubila u odbranu necijeg zivota. Kod mene ili kod bilo kog drugog isto bi mislila.

Licna norma proistice iz drustvene.


Ne bas, kao sto rekoh drustvene norme se menjaju.

Uzmi za primer banalnu stvar - razvod braka, pre 200 godina je drustveno smatran za greh, religijski i drustveno, danas je drustveno prihvatljiv, iako postoje ljudi koji ga licno smatraju za greh. Ili relativno aktuelnu temu abortusa - da li je greh ili licni izbor?

Laganje se generalno smatra za greh, zar ne? Da li si ikada pogledao neciju bebu i iskreno rekao 'jaoj sto je ruzna beba' :D Ili si rekao 'pa ovaj ima mamine oci' - greh?