Jump to content


Photo
- - - - -

Domaći filmovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
152 replies to this topic

#1 pantelia24

pantelia24
  • Members
  • 1,151 posts

Posted 28 February 2012 - 12:16

Mozda bi mogli malo da se bacimo na marketing, da prosirimo pricu... Da animiramo ljude na neki nacin, sta ja znam... Na sajtu Leksikon Yu mitologije, se okupljalo drustvo koje je imalo neverovatno mnogo podataka o domacem filmu, i o glumcima, i o samim filmovima, kao i o mestima gde su snimljeni... Nazalost, forum sa tog sajta je sklonjen, sad je tu promocija istoimene knjige... Ja sam cak i na FB stranici tog sajta pokusao da pozovem ljude koji su maltene odrzavali taj deo sajta informacijama, ali bez uspeha...

Da me niko ne razume pogresno, ovo sto rade Drug Chabor, Zookkita i ostali je fantasticno i hvala im do neba, a i dalje, jednostavno bih voleo da se ova nasa zajednica malo prosiri Posted Image

#2 zookkita

zookkita
  • Members
  • 659 posts

Posted 28 February 2012 - 12:44

Mozda bi mogli malo da se bacimo na marketing, da prosirimo pricu... Da animiramo ljude na neki nacin, sta ja znam... Na sajtu Leksikon Yu mitologije, se okupljalo drustvo koje je imalo neverovatno mnogo podataka o domacem filmu, i o glumcima, i o samim filmovima, kao i o mestima gde su snimljeni... Nazalost, forum sa tog sajta je sklonjen, sad je tu promocija istoimene knjige... Ja sam cak i na FB stranici tog sajta pokusao da pozovem ljude koji su maltene odrzavali taj deo sajta informacijama, ali bez uspeha...

Da me niko ne razume pogresno, ovo sto rade Drug Chabor, Zookkita i ostali je fantasticno i hvala im do neba, a i dalje, jednostavno bih voleo da se ova nasa zajednica malo prosiri Posted Image



PANTELIA24: SLAZEM SE SA TOBOM TOLIKO JE TIH LOKACIJA I STVARI U VEZI FILMA I SERIJA KOJE TREBA SAZNATI I OTKRITI DA NAS PAR KOJI SE TRUDIMO NEMOZEMO SVE DA ZNAMO I DA OTKRIJEMO SVAKA INFORMACIJA O FILMU ILI LOKACIJAMA NAM JE VAZNA..MOZDA JEDNOG DANA NASTANE I KNJIGA NA OVU TEMU...

Edited by zookkita, 28 February 2012 - 12:45.


#3 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 28 February 2012 - 13:29

Gledao sam juče neki mnogo glup domaći film pod nazivom "Lepa parada", dešava se u nekom vojvođanskom selu, ima dosta scena na (navodno) Tisi. izgleda da su ili Sremski Karlovci ili Mol u pitanju (režiseri su odatle), a možda i Perlez (pominje se u filmu). Eto ako je neko odatle pa da skine i pogleda.

#4 Drug Čabor

Drug Čabor
  • Members
  • 442 posts

Posted 28 February 2012 - 16:56

Gledao sam juče neki mnogo glup domaći film pod nazivom "Lepa parada", dešava se u nekom vojvođanskom selu, ima dosta scena na (navodno) Tisi. izgleda da su ili Sremski Karlovci ili Mol u pitanju (režiseri su odatle), a možda i Perlez (pominje se u filmu). Eto ako je neko odatle pa da skine i pogleda.

Al si ga izreklamir'o, sad trčim da ga pogledam. Posted Image Uvek zaboravim da pitam, jel ima neko ideju otkud drug Čabor na Floydovoj svadbi. Da li se u međuvremenu nesto desilo što je kasnije u montaži ižbačeno ili je to neka Markovićeva fora. Našao sam negde da je integralna verzija Specijalnog vaspitanja oko 02:40h.

#5 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 28 February 2012 - 18:25

Jesi ti pitao na youtubeu "Za čije babe zdravlje je on tu?" Zapamtio sam taj komentar na nekim od klipova... Pa zar nije očigledno, taj sudski spor nije nikad ni poveden jer je Flojda bilo baš briga, a ovaj ga je non-stop proganjao, i naravno čovek pravio svadbu, a ovaj opet došao da pita kako da reše slučaj, i Felba mu rekao "ajde sedi, drugar, šta piješ ti?"... Kad je video da je svadba svakako nije hteo da smara ljude sa tim, doći će zbog toga drugi put :D

Btw "Lepa parada" je snimljena 1970, i neverovatno da je neko dobio pare TADA da snima ovakav film (doduše Neoplanta je u pitanju, i glume naturščici uglavnom, pa pretpostavljam da se nije radilo o velikoj lovi).
Baš sam razmišljao pre neki dan koji bi mogao da bude najgori domaći film snimljen pre 1980. (dakle pre ere Jelića, Čalića i Lazića, a da ne govorimo o njihovoj ''oseki kreativnosti'' 90-ih )... Možda jedino Zvižduk u osam, tu su ionako hteli da zarade na Marjanovićevoj slavi, sve što vredi u filmu je soundtrack. Ne sećam se da ima baš neka katastrofa osim ova dva. Kad sam video da ima film u kome glumi Dragoslav Šekularac :D pomislio sam to je to, ali na preskoke sam video da čak i to nije ne znam koliko loše.

Edited by iwasateenagewerewolf, 28 February 2012 - 18:35.


#6 kokle

kokle
  • Members
  • 92 posts

Posted 28 February 2012 - 18:53

Jesi ti pitao na youtubeu "Za čije babe zdravlje je on tu?" Zapamtio sam taj komentar na nekim od klipova... Pa zar nije očigledno, taj sudski spor nije nikad ni poveden jer je Flojda bilo baš briga, a ovaj ga je non-stop proganjao, i naravno čovek pravio svadbu, a ovaj opet došao da pita kako da reše slučaj, i Felba mu rekao "ajde sedi, drugar, šta piješ ti?"... Kad je video da je svadba svakako nije hteo da smara ljude sa tim, doći će zbog toga drugi put :D

Btw "Lepa parada" je snimljena 1970, i neverovatno da je neko dobio pare TADA da snima ovakav film (doduše Neoplanta je u pitanju, i glume naturščici uglavnom, pa pretpostavljam da se nije radilo o velikoj lovi).
Baš sam razmišljao pre neki dan koji bi mogao da bude najgori domaći film snimljen pre 1980. (dakle pre ere Jelića, Čalića i Lazića, a da ne govorimo o njihovoj ''oseki kreativnosti'' 90-ih )... Možda jedino Zvižduk u osam, tu su ionako hteli da zarade na Marjanovićevoj slavi, sve što vredi u filmu je soundtrack. Ne sećam se da ima baš neka katastrofa osim ova dva. Kad sam video da ima film u kome glumi Dragoslav Šekularac :D pomislio sam to je to, ali na preskoke sam video da čak i to nije ne znam koliko loše.


Bas si me nasmejao sa ovom osekom kreativnosti :D Calic i Jelic su pocetkom 90-ih snimali po 5 filmova godisnje, od kojih se ne zna koji je vece djubre.

#7 Drug Čabor

Drug Čabor
  • Members
  • 442 posts

Posted 28 February 2012 - 19:07

Nisam taj koji je to pitao na youtube-u. Ok, to bi bilo logično (sem što do sudskog spora svakako ne bi ni moglo da dođe u roku od par dana), ali ja nisam primetio da ga je čika Rade ponudio da sedne, on pored njega sedi još pre zdravice, u trenutku kada svi viču živeli i on se pridružuje i još odmahuje rukom u stilu ''aj neka im bude''. Posted Image Ipak, tvoje objašnjenje da je tek tako banuo ima smisla jer on od svatova jedini nije okićen ruzmarinom.

Edited by Drug Čabor, 28 February 2012 - 19:08.


#8 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 28 February 2012 - 19:30

Bas si me nasmejao sa ovom osekom kreativnosti :D Calic i Jelic su pocetkom 90-ih snimali po 5 filmova godisnje, od kojih se ne zna koji je vece djubre.


Evo kako bi izgledala moja lista najgorih YU filmova (1904-2012):

01 - Dorćol-Menhetn
02 - Suza i njene sestre
03 - Tatin sin
04 - Žikina ženidba
05 - Dama koja ubija
06 - Slatko od snova
07 - Obračun u kazino kabareu
08 - Rođen kao ratnik
09 - Sve je za ljude
10 - Uslovna sloboda
11 - Ortaci
12 - Lepa parada
13 - Drug Crni u Narodnooslobodilačkoj borbi
14 - Zona mrtvih
15 - Rođeni sjutra
16 - Svemirci su krivi za sve
17 - Čudovište iz Tamiša
18 - Ona voli Zvezdu
19 - Doviđenja u Čikagu
20 - Juriš na skupštinu
21 - Sulude godine
22 - Debeli i mršavi
23 - Indijsko ogledalo
24 - Kalvarija
25 - Lele, bato
26 - Novogodišnja miks bajka za odraslu decu
27 - Crni Gruja i kamen mudrosti
28 - Zvižduk u osam
29 - Miss
30 - Go West
31 - Čovek sa četiri noge
32 - Špijun na štiklama
33 - Ringeraja
34 - Boj na Kosovu
35 - Sekula nevino optužen
36 - Seljaci
37 - Hajde da se volimo 2
38 - Krojačeva tajna
39 - Desant na Prcevo
40 - Potera za sreć(k)om
41 - Hajde da se volimo 3
42 - U ime oca i sina
43 - A3 - Rock'n'Roll uzvraća udarac
44 - Tesna koža 3
45 - Druga Žikina dinastija
46 - Virtualna stvarnost
47 - Mala noćna muzika
48 - Vampiri su među nama
49 - Tajna manastirske rakije
50 - Pogled sa Ajfelovog tornja

Edited by iwasateenagewerewolf, 28 February 2012 - 20:54.


#9 kokle

kokle
  • Members
  • 92 posts

Posted 28 February 2012 - 20:32

Hm, nisam gledao sve filmove sa te liste, oko vecine koje sam gledao se slazem, ali ima i nekih kojima, po mom misljenju tu nije mesto. Spijun na stiklama i Tesna koza 3 ipak ne mogu da se nadju u drustvu Dame koja ubija, Svemiraca koji su krivi za sve i drugih bisera brace Calic. Meni je recimo film Suza i njene sestre najbolji primer kako izgleda jedan nekvalitetan film u svakom smislu. Prvo, prica koja je previse pateticna, drugo gluma koja je uzasna (Marta Keler i Igor Pervic), rediteljski bih verovatno ja bolje uradio taj film, pritom to nije snimano filmskom kamerom nego pitaj Boga cim. Uopste svi nastavci Zikine dinastije posle filma Sta se zgodi kad se ljubav rodi, nisu vredni bilo kakvih komentara. Ono sto je meni najinteresantnije u samom liku i delu Zorana Calica jeste sto je on majstor da dobar film svojim nastavcima spusta na sve nize grane. Od solidnog Cao inspektore, stigao je, preko Vampira koji su medju nama, i Dame koja ubija, do nesrecne price o Svemircima koji su krivi za sve. Ono sto je za mene najvece razocarenje jeste Nikola Simic, koji je prihvatao uloge u takvim filmovima. Zikinu dinastiju 3, pored najbolje volje nikada nisam uspeo da razumem. Sto se tice opusa gospodina Lazica, ta vrsta humora mi nikad nije bila interesantna tako da Sekulu (u 160 delova) i Seljake(u jos 160 epizoda) nikada nisam gledao duze od 15 minuta. Nazalost, ogromna kolicina novca utosena je u snimanje filmova poput ovih sa liste, a verovatno dosta kvalitetnih filmova zbog toga nije ugledalo svetlost dana. Na listu bih dodao jos neke bisere poput filma Povratak lopova koga se verovatno i autori stide, ili Lutalica takodje iz opusa brace Calic.
Otvorio sam novu temu http://forum.b92.net...-filmovi-razno/ gde mozemo u buduce da vodimo ovakve rasprave, da ne bismo ovde nepotrebno pravili guzvu i skretali sa osnove ovog topic-a.

Edited by kokle, 28 February 2012 - 21:31.


#10 kokle

kokle
  • Members
  • 92 posts

Posted 28 February 2012 - 21:29

Otvorio sam ovu temu kako neke druge teme (na primer Bgd filmske lokacije) ne bi bile opterecene pitanjima koja nemaju direktne veze sa samom temom vec se ticu domaceg filma uopste.

#11 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 28 February 2012 - 22:01

Odlična tema, vidim da je nije bilo do sada. Hoćemo li prvo sa preporukama ili antipreporukama?

Mene trenutno muči pitanje kako da nabavim Žurku, Memo, Žrtve zahvalne, Libero, Živanu - te uklonjene projekte koje bi svaki ljubitelj treša trebao da ima. Kao i slovenački horor Vinopiri: ledena trgatev. Izgleda da Slovenci imaju neku zabranu postavljanja vlastitih filmova jer jedva da ih ima na rapidserbia, ili možda imaju svoj forum sa linkovima, treba to potražiti.

#12 kokle

kokle
  • Members
  • 92 posts

Posted 28 February 2012 - 23:42

Odlična tema, vidim da je nije bilo do sada. Hoćemo li prvo sa preporukama ili antipreporukama?

Mene trenutno muči pitanje kako da nabavim Žurku, Memo, Žrtve zahvalne, Libero, Živanu - te uklonjene projekte koje bi svaki ljubitelj treša trebao da ima. Kao i slovenački horor Vinopiri: ledena trgatev. Izgleda da Slovenci imaju neku zabranu postavljanja vlastitih filmova jer jedva da ih ima na rapidserbia, ili možda imaju svoj forum sa linkovima, treba to potražiti.


Nemam pojma kako doci do tih filmova ali bi svakako bilo interesantno pogledati ih. Inace nisam ljubitelj slovenackih filmova. Moze prvo sa preporukama.

#13 Drug Čabor

Drug Čabor
  • Members
  • 442 posts

Posted 28 February 2012 - 23:46

Odlična tema, vidim da je nije bilo do sada. Hoćemo li prvo sa preporukama ili antipreporukama?

Mene trenutno muči pitanje kako da nabavim Žurku, Memo, Žrtve zahvalne, Libero, Živanu - te uklonjene projekte koje bi svaki ljubitelj treša trebao da ima. Kao i slovenački horor Vinopiri: ledena trgatev. Izgleda da Slovenci imaju neku zabranu postavljanja vlastitih filmova jer jedva da ih ima na rapidserbia, ili možda imaju svoj forum sa linkovima, treba to potražiti.

Prvo, svaka čast na poznavanju domaćeg filma generalno, o količini treš filma koje se tako brzo seti, da ne govorimo (sem ako nemaš neku dugo pripremanu i čuvanu listu Posted Image) Kokle reče da nije gledao sve sa one liste koju si naveo, ja za sve nisam ni čuo. Ali sam zato siguran da znam našeg najlošijeg glumca, i teško da ćete mu pronaći konkurenciju. Ne znam kako se zove tip ali poznat je pod ulogom doktor Popca.

Edited by Drug Čabor, 28 February 2012 - 23:59.


#14 kokle

kokle
  • Members
  • 92 posts

Posted 29 February 2012 - 00:41

Prvo, svaka čast na poznavanju domaćeg filma generalno, o količini treš filma koje se tako brzo seti, da ne govorimo (sem ako nemaš neku dugo pripremanu i čuvanu listu Posted Image) Kokle reče da nije gledao sve sa one liste koju si naveo, ja za sve nisam ni čuo. Ali sam zato siguran da znam našeg najlošijeg glumca, i teško da ćete mu pronaći konkurenciju. Ne znam kako se zove tip ali poznat je pod ulogom doktor Popca.


Aleksandar Dunic se zove taj glumac, mislim da ima i mnogo gorih glumaca od njega. Primer Ivan Bosiljcic. Ne zalazim u to da li je covek lep ali glumi ocajno. Svaku ulogu glumi na isit nacin.

#15 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 29 February 2012 - 11:30

Da li ste gledali "1 na 1"? Bane Sunshine je po meni gori od Popca, naročito scena umiranja na kraju. Al' dobro, on je ionako muzičar a ne glumac. Film uopšte nije loš po meni, ali ono što ga kvari jesu naturščici kojih je pun, ali i košarkaški dvoboj sa mafiozama koji se klade u kofer pun para dovozeći ih besnim kolima do igrališta - u Srbiji događaj na granici fantazije. Dakle, mogli bismo da krenemo i alfabetno:

Posted Image

Mačak (glumi ga drugoligaški košarkaš Zoran Čiča), mladić iz novobeogradskih blokova igra basket bolje od Kecmana, ali nema ambicija da se njime bavi profesionalno. Živi sa dedom, nema devojku i najbolji ortaci su mu dva lokalna repera (glume ih momci iz VIP-a, "Ako riba drolja postane"). Ponekad visi sa lokalnim blejačem (Zoran Cvijanović) koji je bio košarkaška nada u usponu kao i on, ali ga je uspeh mimoišao. Sada loče pivo i čeka da umre u sivilu bezličnog hooda. Jedan od Mačkovih ortaka duguje pare mafijašu (Bane Sunshine), koji Boga pitaj čime se bavi (prostitucija je ipak jedna od očiglednih stvari) i kruzira svojom američkom lađom po kraju sa svoja dva bilmeza. Mačak reši da otplati ortakov dug igranjem basketa, ali Bane i ekipa nisu top flight kriminalci već klasični srpski wannabe Scarface iskompleksirani majmuni koji i pored plaćenog duga izdevetaju malog repera. Mačak rešava da uzme stvar u svoje ruke.

http://www.youtube.com/watch?v=QM7sufXdz0Y

Da nije nekih momenata poput gore pomenutih, ovaj film bih ocenio daleko bolje. Neko će reći da Zoran Čiča ne daje svom liku nikakvu dubinu, nema ličnost, niti bilo kakvu emociju čak i kada susretne devojku iz susedstva s kojom (treba da) flertuje. Međutim, poznajući momke njegovih godina, naročito one koji imaju neku opsesiju prema hobiju, pogotovu onom koja ne zahteva mnogo umnog napora, on je verovatno nesvesno odigrao najpreciznije moguće. Ipak neko kome je košarka sve u životu, ima manje od 20 godina i pritom živi u saksiji, teško da bi se razvio u Hju Granta ili Džejms Bonda, ali opet ima dovoljno godina da pobesni kada mu ugroze čast i dostojanstvo, ali i kada su ugroženi ljudi koji su mu jedini prijatelji. Mačak je samo običan momak visokih moralnih normi u svetu gde sila Boga ne moli.
Zoran Cvijanović ima malu ali dobro odigranu rolu, i u glumačkom smislu je ovde najkvalitetniji. Nisu mi čak loši ni momci iz VIP-a, a tu je i Ciga Jerinić, mada se vidi da je pogubio sve zube pa jedva razumemo šta govori. Ima i jedna čak urnebesna scena kada penzioneri iz bloka, Žika Milenković i Dušan Poček (Uloga kao stvorena za njega!!) po noći seku koš popevši se na merdevine, da "im ne bi lupali dole pod prozorom" :D :D, a onda naiđe Bane Sunshine i sve upropasti svojim izveštačenim coolstvom. Tu dolazimo do glavne mane ovog filma: najlošiji glumci su Bane Sunshine i njegovi bilmezi - scena umiranja na kraju je antologija loše glume kakve se ne bi postidela ni Milica Milša, a onaj mršavi što radi sklekove za kaznu (ne znam mu ime), je još gori od Baneta, ali na sreću ima samo tri rečenice da izgovori u filmu. Pored ovog nedostatka, naveo sam i apsurdnu scenu očigledno inspirisanu filmom "I belci umeju da skaču". Ali ajde, može se progledati kroz prste, jer film zaista nije pretenciozan. Nije loše za pogledati u sumorno nedeljno poslepodne.
Jedna od osnovnih poruka ovog filma je i ta da je život u Srbiji generalno toliko nepodnošljiv da je pojedincu svejedno da li će odrobijati nekoga ili biti na slobodi. Blokovi su tu samo kao prikaz našeg večnog iščekivanja da ćemo dočekati da naš vidokrug budu susedstvo puno cveća na terasama i deca koja se ljuljaju i klackaju na (sada) praznim igralištima, ali i da će naš trud da pobegnemo iz njega najčešće biti osuđen na propast. Cvijanović i Čiča su tu paralelne metafore: Prvi kao neko ko je pokušao ali nije uspeo, a drugi kao neko ko sada pokušava da ode odatle ali jedino gde će on završiti je mardelj.

Moja ocena: 6/10

Edited by iwasateenagewerewolf, 29 February 2012 - 11:54.