Jump to content


Photo
- - - - -

Domaći filmovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
152 replies to this topic

#121 *Alias*

*Alias*
  • Members
  • 470 posts

Posted 08 March 2015 - 13:39

Ja bih pomenula i Milutina Milankovića za koga je većina ljudi saznala verovatno tek kada je dobio ulicu u Beogradu, a uz Teslu spada u najvažnije i najcenjenije naše naučnike (ok, za to je zaslužna najviše politika). Ja moram priznati da ne znam monogo o njegovom privatnom životu, ali ono što znam o profesionalnim dostignućima moglo bi biti interesantno, plus je živeo u burno vreme pa bi i to moglo da se lepo ukolpi.

 

Inače, mene baš jako zanima kako će se dalje odvijati karijera ovo mladog režisera S/kidanja (Kosta Đorđević), budući da mu je ovo prvi film, prilično sam nestrpljiva da vidim sledeći, slažem se da nam baš fali dobrih režisera.



#122 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 18 March 2015 - 12:56

Ma nije valjda? A o kojoj to vaznijoj i katastrofalnijoj temi treba da se snimaju filmovi? O Beogradu na vodi? O velicanstvenim pobedama srpskog oruzja? O reformi pravosudja?

 

Snimali bismo mi i filmove o srpskom Stivenu Hokingu...samo kad bi ga bilo. 

Sve tri stvari koje si naveo su direktan uzrok polupismenosti. Haos u kome je država stoji u uzročno-posledičnoj vezi sa neobavešteniošću i primitivizmom balkanskog čoveka. To je uglavnom dirigovano (skupe školarine, manipulacija medijima), ali ide na čast i običnom čoveku kome treba "udarac u glavu" (poput onog u Dečku koji obećava) da bi se oslobodio ukalupljenog shvatanja sebe. Običan čovek mora da pođe od sebe, recimo da uzme knjigu da pročita ili pogleda neki arthouse film, da izgradi svoj ukus jer umetnost oplemenjuje, što znači ne samo da je osoba pametnija već i bolja kao čovek.

Sad, možeš li zamisliti da 7.2 miliona ljudi ima završen fakultet, kako bi ta država izgledala? Koje su šanse nekog Vulina ili smrada te vrste da uspe u životu?

E za to treba prava informacija, nešto da te ljude opiči u glavu kako bi se stvorila kritična masa, a ona ne može da se stvori jer se filmovima poput "S/kidanja" i sličnih potencijalna pobuna razvodnjava. To je recimo u muzici bilo Bijelo dugme ili u inostranstvu Džon Travolta i cela disko era. Ako me pitaš kako rešiti problem, to je nemoguće osim na volji pojedinaca da stvore kritičku svest i ako mogu, plasiraju je kroz medije, što je vrlo teško, jer obično oni sa najdebljim obrazom nemaju ni ukusa ni interesa da to promene, i tu se vraćamo na početak: umetnost oplemenjuje.

 

Međutim kao nekome ko se ne miri sa opštom debilizacijom, ja bih savetovao drugima da za početak ne idu u tržne centre, nemaju auto, ne kupuju žutu štampu - ukratko ne troše novac ni na šta osim na hranu. Zamisli sad nekog ko se lebani na tuđoj nesreći kad mu stane dovod kapitala, a mora da plaća zemljište i porez? Da vidiš kako bi se država preporodila za dve godine. Zašto nema tržni centar na Besnoj kobili, ili wellness u Žagubici? Jer nema ljudi. Zlotvori koji kroje sudbine mogu da se održavaju samo ako ima drugih ljudi, po mogućstvu ovaca, inače džabe im sav novac.

Koliko god apsurdno zvučalo, u narodu je moć - koliko god taj narod bio tlačen i omalovažavan. Ja nemam zakonsku obavezu da posedujem auto. Oni znaju da Srbin bez auta i hrane ne može, pa su zato obe stvari besramno skuplje nego u inostranstvu, jer nemaju odakle da čoveku uzmu novac. KUD Idijoti su nekada pevali "Mi ćemo uvek biti jači od onog ko nas tlači" - dakle ipak se narod pita, ali kakav narod? Zamisli hipotezu da je ceo Delta City sablasno prazan jer je neko iskoristio 10 minuta na TV-u da pobliže objasni kako država osiromašuje kada se troši, a ne proizvodi, u čije džepove taj novac ide, i do kakve krize dovodi. Možda efekat i ne bi bio tako drastičan, ali treba raditi na tome i konstantno udarati Balkanca u glavu, tj. opismenjavati ga da postane svestan zbog koga se muči, i zašto.

 

Poenta je da sve što ne valja egzistira upravo jer ima mnogo ljudi limitiranog znanja o svačemu, a nema ko da ih usmeri. Treba praviti filmove o likovima koji u najmanju ruku imaju neki kritički stav koji odstupa od duha palanke, zarobljenog shvatanja bespomoćnosti (ali i ispravnosti) koji je u našem slučaju plasiran putem "Srećnih ljudi", na primer.

 

Mogao bih još u detalje ali ne znam ima li ko da sluša.


Edited by iwasateenagewerewolf, 18 March 2015 - 13:08.


#123 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 March 2015 - 03:14

Vidis, ovo je dobar post, ima se tu sta odgovoriti, pokusacu samo vrlo koncizno.

Sve tri stvari koje si naveo su direktan uzrok polupismenosti. Haos u kome je država stoji u uzročno-posledičnoj vezi sa neobavešteniošću i primitivizmom balkanskog čoveka. To je uglavnom dirigovano (skupe školarine, manipulacija medijima), ali ide na čast i običnom čoveku kome treba "udarac u glavu" (poput onog u Dečku koji obećava) da bi se oslobodio ukalupljenog shvatanja sebe. Običan čovek mora da pođe od sebe, recimo da uzme knjigu da pročita ili pogleda neki arthouse film, da izgradi svoj ukus jer umetnost oplemenjuje, što znači ne samo da je osoba pametnija već i bolja kao čovek.

Sad, možeš li zamisliti da 7.2 miliona ljudi ima završen fakultet, kako bi ta država izgledala?

Ja znam kako izgleda Kanada koja ima vise od 50% visokoobrazovanog stanovnistva. I neke druge drzave se toj situaciji priblizavaju. I ne vidim da im lose ide - dakle slazem se da mora da postoji licna inicijativa, ali mora da postoji i drustveni/drzavni podsticaj. I to vrlo jasan.

 

Koje su šanse nekog Vulina ili smrada te vrste da uspe u životu?

E za to treba prava informacija, nešto da te ljude opiči u glavu kako bi se stvorila kritična masa, a ona ne može da se stvori jer se filmovima poput "S/kidanja" i sličnih potencijalna pobuna razvodnjava. To je recimo u muzici bilo Bijelo dugme ili u inostranstvu Džon Travolta i cela disko era. Ako me pitaš kako rešiti problem, to je nemoguće osim na volji pojedinaca da stvore kritičku svest i ako mogu, plasiraju je kroz medije, što je vrlo teško, jer obično oni sa najdebljim obrazom nemaju ni ukusa ni interesa da to promene, i tu se vraćamo na početak: umetnost oplemenjuje.

Pa cekaj malo, sad si ti ovde potpuno zamenio teze - zalio si se originalno da ne treba praviti brutalne filmove koji prikazuju omladinu onakvom kakva jeste? A kako onda tacno zamisljas nerazvodnjenu pobunu? Ja sam doduse manje ciljao na "Skidanje", a vise na filmove kao sto su "Klip", "Shishanje", pa u krajnjoj instanci i "Srpski film". Ali u ovome sto ovde pises - naprosto ne vidim u cemu je tu neslaganje...

 

Međutim kao nekome ko se ne miri sa opštom debilizacijom, ja bih savetovao drugima da za početak ne idu u tržne centre, nemaju auto, ne kupuju žutu štampu - ukratko ne troše novac ni na šta osim na hranu. Zamisli sad nekog ko se lebani na tuđoj nesreći kad mu stane dovod kapitala, a mora da plaća zemljište i porez? Da vidiš kako bi se država preporodila za dve godine. Zašto nema tržni centar na Besnoj kobili, ili wellness u Žagubici? Jer nema ljudi. Zlotvori koji kroje sudbine mogu da se održavaju samo ako ima drugih ljudi, po mogućstvu ovaca, inače džabe im sav novac.

Koliko god apsurdno zvučalo, u narodu je moć - koliko god taj narod bio tlačen i omalovažavan. Ja nemam zakonsku obavezu da posedujem auto. Oni znaju da Srbin bez auta i hrane ne može, pa su zato obe stvari besramno skuplje nego u inostranstvu, jer nemaju odakle da čoveku uzmu novac. KUD Idijoti su nekada pevali "Mi ćemo uvek biti jači od onog ko nas tlači" - dakle ipak se narod pita, ali kakav narod? Zamisli hipotezu da je ceo Delta City sablasno prazan jer je neko iskoristio 10 minuta na TV-u da pobliže objasni kako država osiromašuje kada se troši, a ne proizvodi, u čije džepove taj novac ide, i do kakve krize dovodi. Možda efekat i ne bi bio tako drastičan, ali treba raditi na tome i konstantno udarati Balkanca u glavu, tj. opismenjavati ga da postane svestan zbog koga se muči, i zašto.

Ne verujem da postoji veza izmedju trznih centara/automobila i nepismenosti onako kako je ti vidis. Pocinjem od samog sebe - provodim dosta vremena u trznim centrima, sto mi nimalo ne smeta da procitam par knjiga nedeljno. Ako cemo globalno, upravo je konzumerizam ucinio najvrednija umetnicka i naucna dela dostupnijim nego ikada u istoriji, sto je upravo ostvarenja ideala humanista i prosvetitelja prethodnih vekova. To sto se u srbiji sve degenerisalo, pa i urbana populacija, specifican je slucaj. 

 

 

Poenta je da sve što ne valja egzistira upravo jer ima mnogo ljudi limitiranog znanja o svačemu, a nema ko da ih usmeri. Treba praviti filmove o likovima koji u najmanju ruku imaju neki kritički stav koji odstupa od duha palanke, zarobljenog shvatanja bespomoćnosti (ali i ispravnosti) koji je u našem slučaju plasiran putem "Srećnih ljudi", na primer.

Pa to niko ne spori - upravo si ti u postu na koji sam replicirao sugerisao indirektno da stvari treba da predstavimo boljim nego sto jesu (sto je "poetika" Srecnih ljudi). 

 

Mogao bih još u detalje ali ne znam ima li ko da sluša.

Uvek se nadje...



#124 Vlax

Vlax
  • Members
  • 3,869 posts

Posted 07 April 2015 - 18:46

I posle sedam dana ja sam i dalje u neverici kako ih nije sramota da onoliko reklamiraju nikad gluplji film sa nazivom Mali Budo.



#125 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 09 April 2015 - 10:12

I posle sedam dana ja sam i dalje u neverici kako ih nije sramota da onoliko reklamiraju nikad gluplji film sa nazivom Mali Budo.

Znao sam da nisam jedini.



#126 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 09 April 2015 - 10:31

Pa cekaj malo, sad si ti ovde potpuno zamenio teze - zalio si se originalno da ne treba praviti brutalne filmove koji prikazuju omladinu onakvom kakva jeste? A kako onda tacno zamisljas nerazvodnjenu pobunu? Ja sam doduse manje ciljao na "Skidanje", a vise na filmove kao sto su "Klip", "Shishanje", pa u krajnjoj instanci i "Srpski film". Ali u ovome sto ovde pises - naprosto ne vidim u cemu je tu neslaganje...
 

Ti si naveo S/kidanje kao film koji "brutalno/realno prikazuje omladinu"... Ja sa tim zaista imam problem jer ne vidim da je reditelj uopšte svestan izvorne greške tog filma: da mu je glavni junak tabula rasa od čega svi ostali problemi zapravo i potiču. Zaljubljuje se u jednako plitko stvorenje (eufemistički rečeno) koje ga se čak ni ne seća, a on bi da je veri/ženi, šta god... On u stvari ne ume čak ni da prepozna njegovu glupost, i glupost omladine uopšte, a kamoli da napravi kritičku odstupnicu od svega toga. Čak bih rekao da pomalo i slavi sav taj br'te fazon. Pored toga, video čovek kako to stranci vezuju tri isprepletane priče, pa bi i on da bude moderan, au kuku majko... U stvari, S/kidanje se uopšte i ne bavi problemima mladih, to je jedan potpuno besmislen film sa nekim događajima u kojima se mladi prepoznaju ali ne mogu da izvuku nikakve zaključke o sebi i svojim neuspesima, jer ne nudi nikakve odgovore. A kako i da ih nudi kad nije svestan svoje banalnosti.

 

Klip i Šišanje se na vrlo različit način, i sa vrlo različitim uspehom zapravo bave tom temom, ako ništa drugo. Klip naravno mnogo veštije.


Edited by iwasateenagewerewolf, 09 April 2015 - 11:18.


#127 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 09 April 2015 - 10:51

Ne verujem da postoji veza izmedju trznih centara/automobila i nepismenosti onako kako je ti vidis. Pocinjem od samog sebe - provodim dosta vremena u trznim centrima, sto mi nimalo ne smeta da procitam par knjiga nedeljno. Ako cemo globalno, upravo je konzumerizam ucinio najvrednija umetnicka i naucna dela dostupnijim nego ikada u istoriji, sto je upravo ostvarenja ideala humanista i prosvetitelja prethodnih vekova. To sto se u srbiji sve degenerisalo, pa i urbana populacija, specifican je slucaj.

 

Ali intelektualni sadržaj je samo propratna stvar, neće sigurno da prave hale za 2% stanovništva koje bi da čita. U sprezi sa medijima, konkretno Pink kulturom, promoviše se ono što donosi profit (njima naravno, a iz tvog džepa). Pođi od toga kako izgleda ženski i muški model u Srbiji, to je hedonizam najgore vrste. A gde ima bolesnog hedonizma, mora biti i pohlepe, gde ima pohlepe ne može biti obraza, itd. Vlastima trebaju takvi ljudi a ne ovakvi kao ti i ja, za nas je pečalba da smanjimo nezaposlenost, i da ne bude revolta.

Dakle knjige su propratna kategorija svega ostalog, uglavnom nepotrebno razvijenih industrija koje čoveku suštinski i ne trebaju: industrija kozmetike, mode, mobilnih telefona, a sve to jaše na krilima pašinsko-begovskog stava prosečne srpske porodice koja 'nije sišla s brda', 'pa nećemo valjda javnim prevozom', koji su 'šesta generacija' itd, što nas i pokopava. Svakog dana se razbacujemo novcem zarad mišljenja drugih, koje bi u stvari bolelo uvo kako ti izgledaš da su iole normalni. A šta će mi onda njihovo mišljenje ako su već testo, a ne mozgovi? Što bih se sekirao oko toga. Odeću nosim da mi ne bude hladno, telefon menjam samo kad ga izgubim, znam čemu služi sapun. I mnogo mi je lakše u životu zbog toga.


A ta urbana populacija je jedna vrlo upitna kategorija o kojoj bi se dalo dodatno raspravljati. Svaki put kad uđem u market, ti se Beograđani prvo maše za Informer, Svet i Kurir, a ne za Politiku ili Zabavnik npr. Savetujem ti da pažljivo pratiš vesti na naslovnicama koliko to ne samo da zagađuje mozak, već se najotvorenije izruguje inteligenciji. Jbt prevališ 50 godina da bi te zanimale nečije gaće- tragično je nedovoljno jak izraz.


Edited by iwasateenagewerewolf, 09 April 2015 - 11:15.


#128 Mrs. Nobody

Mrs. Nobody
  • Members
  • 754 posts

Posted 11 April 2015 - 22:14

Da li je neko gledao Nicije dete?Igra uskoro kod mene u bioskopu pa se razmisljam da li da se organizujem da odem da ga pogledam



#129 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 13 April 2015 - 21:48

Da li je neko gledao Nicije dete?Igra uskoro kod mene u bioskopu pa se razmisljam da li da se organizujem da odem da ga pogledam

Ne ali gledao sam Malog Buda, Varvare i Travelator i mogu samo da kažem da treba da prestanemo da snimamo filmove.



#130 Mrs. Nobody

Mrs. Nobody
  • Members
  • 754 posts

Posted 16 April 2015 - 15:50

To se i ja slazem, domace filmove u sirokom luku zaobilazim. Ali mi se ovaj ucinio mozda vrednim gledanja. Mislim da domaci film nisam pogledala godinama, ne racunajuci Klip, Srpski film sigurno vise od 10 godina. Ali sam pozelela recimo da odgledam Neposlusne ili kako se vec zove, i sada ovaj. Neposlusne sam propustila da odgledam u bioskopu, a za ovaj se razmisljam da li da organizujem cuvanje dece i slicno ili ne vredi da se cimam



#131 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 18 April 2015 - 02:52

To se i ja slazem, domace filmove u sirokom luku zaobilazim. Ali mi se ovaj ucinio mozda vrednim gledanja. Mislim da domaci film nisam pogledala godinama, ne racunajuci Klip, Srpski film sigurno vise od 10 godina. Ali sam pozelela recimo da odgledam Neposlusne ili kako se vec zove, i sada ovaj. Neposlusne sam propustila da odgledam u bioskopu, a za ovaj se razmisljam da li da organizujem cuvanje dece i slicno ili ne vredi da se cimam

Nadam se da to kod tebe važi samo za filmove od osamostaljenja. Među onima snimljenim cca 1956-87 ima svašta lepo što sigurno nisi gledala.



#132 Mrs. Nobody

Mrs. Nobody
  • Members
  • 754 posts

Posted 18 April 2015 - 06:42

Naravno, tu mislim na filmove koji su snimljeni od neke 2000. godine na ovamo



#133 :~))

:~))
  • Members
  • 571 posts

Posted 18 April 2015 - 10:45

 TESNA KOŽA  !!!

NAJBOLJA I NAJGLEDANIJA DOMAĆA KOMEDIJA SVIH VREMENA!

MITA PANTIĆ I ŠOJIĆ -  NEPONOVLJIVO   :kece:

i svi filmovi sa , nažalost preminulim,  Nikolom  Simićem.



#134 Zvezdana

Zvezdana
  • Sleepers
  • 695 posts

Posted 18 April 2015 - 17:25

Znao sam da nisam jedini.

 Odgledala sam svega 8min filma. Previse..



#135 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 20 April 2015 - 01:06

Da li je neko gledao Nicije dete?Igra uskoro kod mene u bioskopu pa se razmisljam da li da se organizujem da odem da ga pogledam

Ja sam ga pogledao u bioskopu u cetvrtak.
Meni je bio dosta tezak za gledanje,mada mi je u nekoliko scena uspeo izmamiti osmeh na lice. Najjaci utisak mi je gluma i uopste pojava  glavnog aktera, Denisa Murica koji igra Harisa/Pucketa.
Film ima moju preporuku i svi koji imaju zelju trebalo bi da ga pogledaju.