Jump to content

Photo
- - - - -

Domaći filmovi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
152 replies to this topic

#16 kokle

kokle
  • Members
  • 92 posts

Posted 29 February 2012 - 12:10

Da li ste gledali "1 na 1"? Bane Sunshine je po meni gori od Popca, naročito scena umiranja na kraju. Al' dobro, on je ionako muzičar a ne glumac. Film uopšte nije loš po meni, ali ono što ga kvari jesu naturščici kojih je pun, ali i košarkaški dvoboj sa mafiozama koji se klade u kofer pun para dovozeći ih besnim kolima do igrališta - u Srbiji događaj na granici fantazije. Dakle, mogli bismo da krenemo i alfabetno:

Posted Image

Mačak (glumi ga drugoligaški košarkaš Zoran Čiča), mladić iz novobeogradskih blokova igra basket bolje od Kecmana, ali nema ambicija da se njime bavi profesionalno. Živi sa dedom, nema devojku i najbolji ortaci su mu dva lokalna repera (glume ih momci iz VIP-a, "Ako riba drolja postane"). Ponekad visi sa lokalnim blejačem (Zoran Cvijanović) koji je bio košarkaška nada u usponu kao i on, ali ga je uspeh mimoišao. Sada loče pivo i čeka da umre u sivilu bezličnog hooda. Jedan od Mačkovih ortaka duguje pare mafijašu (Bane Sunshine), koji Boga pitaj čime se bavi (prostitucija je ipak jedna od očiglednih stvari) i kruzira svojom američkom lađom po kraju sa svoja dva bilmeza. Mačak reši da otplati ortakov dug igranjem basketa, ali Bane i ekipa nisu top flight kriminalci već klasični srpski wannabe Scarface iskompleksirani majmuni koji i pored plaćenog duga izdevetaju malog repera. Mačak rešava da uzme stvar u svoje ruke.

http://www.youtube.com/watch?v=QM7sufXdz0Y

Da nije nekih momenata poput gore pomenutih, ovaj film bih ocenio daleko bolje. Neko će reći da Zoran Čiča ne daje svom liku nikakvu dubinu, nema ličnost, niti bilo kakvu emociju čak i kada susretne devojku iz susedstva s kojom (treba da) flertuje. Međutim, poznajući momke njegovih godina, naročito one koji imaju neku opsesiju prema hobiju, pogotovu onom koja ne zahteva mnogo umnog napora, on je verovatno nesvesno odigrao najpreciznije moguće. Ipak neko kome je košarka sve u životu, ima manje od 20 godina i pritom živi u saksiji, teško da bi se razvio u Hju Granta ili Džejms Bonda, ali opet ima dovoljno godina da pobesni kada mu ugroze čast i dostojanstvo, ali i kada su ugroženi ljudi koji su mu jedini prijatelji. Mačak je samo običan momak visokih moralnih normi u svetu gde sila Boga ne moli.
Zoran Cvijanović ima malu ali dobro odigranu rolu, i u glumačkom smislu je ovde najkvalitetniji. Nisu mi čak loši ni momci iz VIP-a, a tu je i Ciga Jerinić, mada se vidi da je pogubio sve zube pa jedva razumemo šta govori. Ima i jedna čak urnebesna scena kada penzioneri iz bloka, Žika Milenković i Dušan Poček (Uloga kao stvorena za njega!!) po noći seku koš popevši se na merdevine, da "im ne bi lupali dole pod prozorom" :D :D, a onda naiđe Bane Sunshine i sve upropasti svojim izveštačenim coolstvom. Tu dolazimo do glavne mane ovog filma: najlošiji glumci su Bane Sunshine i njegovi bilmezi - scena umiranja na kraju je antologija loše glume kakve se ne bi postidela ni Milica Milša, a onaj mršavi što radi sklekove za kaznu (ne znam mu ime), je još gori od Baneta, ali na sreću ima samo tri rečenice da izgovori u filmu. Pored ovog nedostatka, naveo sam i apsurdnu scenu očigledno inspirisanu filmom "I belci umeju da skaču". Ali ajde, može se progledati kroz prste, jer film zaista nije pretenciozan. Nije loše za pogledati u sumorno nedeljno poslepodne.
Jedna od osnovnih poruka ovog filma je i ta da je život u Srbiji generalno toliko nepodnošljiv da je pojedincu svejedno da li će odrobijati nekoga ili biti na slobodi. Blokovi su tu samo kao prikaz našeg večnog iščekivanja da ćemo dočekati da naš vidokrug budu susedstvo puno cveća na terasama i deca koja se ljuljaju i klackaju na (sada) praznim igralištima, ali i da će naš trud da pobegnemo iz njega najčešće biti osuđen na propast. Cvijanović i Čiča su tu paralelne metafore: Prvi kao neko ko je pokušao ali nije uspeo, a drugi kao neko ko sada pokušava da ode odatle ali jedino gde će on završiti je mardelj.

Moja ocena: 6/10

Gledao sam taj film i nemam zalju da ga gledam ponovo. Nikako ga ne treba gledati u sumorno nedeljno poslepodne jer i ako niste skloni suicidnim idejama nakon ovog filma cete biti. Meni je film ostao u groznom secanju, sve je sivo, mracno, ne znam...bas mi je bilo mucenje gledati ga. Scena koja jeste fenomenalna jeste sa Zikom Milenkovicem i Pocekom koji uplaseni pretnjom trce sa sve onim merdevinama u ruci. Ima par filmova iz tog nekog vremena 2001, 2002. koji toliko zrace losom energijom da je to nevidjeno.(pada mi na pamet Virtuelna stvarnost, Natasa). A secam se i mog druga koji je ovo "bedak je dugacak" razumeo "petak je dugacak" :D Glume glavnih junaka se i ne secam bas najbolje, sve u svemu po meni ovaj film ne zasluzuje vise od ocene 3.

Edited by kokle, 29 February 2012 - 12:11.

#17 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 29 February 2012 - 14:43

Ok, ja sam samo hteo da dam neki novi osvrt na njega, ne plašeći se reakcije, znam da je film bio hejtovan od mnogih, isto kao i Mehanizam koji se meni takođe dopada. A što se tiče Virtuelne stvarnosti, on po meni jeste loš jer je skidanje sa heroina prikazano na najnerealniji mogući način... Kakvi bre, kofe, kante za povraćanje, čorbe od paradajza i preznojavanje, šta zna Ewan McGregor... Devojka rešila da se skine sa dopa i uradila to kao što je promenila vrstu muzike koju sluša... A sama Maja Mandžuka je prevazišla i Anamariju Petričević u Pejzažima u magli

#18 kokle

kokle
  • Members
  • 92 posts

Posted 29 February 2012 - 15:13

Ok, ja sam samo hteo da dam neki novi osvrt na njega, ne plašeći se reakcije, znam da je film bio hejtovan od mnogih, isto kao i Mehanizam koji se meni takođe dopada. A što se tiče Virtuelne stvarnosti, on po meni jeste loš jer je skidanje sa heroina prikazano na najnerealniji mogući način... Kakvi bre, kofe, kante za povraćanje, čorbe od paradajza i preznojavanje, šta zna Ewan McGregor... Devojka rešila da se skine sa dopa i uradila to kao što je promenila vrstu muzike koju sluša... A sama Maja Mandžuka je prevazišla i Anamariju Petričević u Pejzažima u magli

Ono sto meni najvise smeta kod svih tih filmova (iz pomenutog perioda) jeste sto na identican nacin donose neko sivilo i beznadje koje jeste bilo prisutno, ali nije neophodno da bas svaki film na potpuno isti nacin donosi tu atmosferu.

#19 Drug Čabor

Drug Čabor
  • Members
  • 442 posts

Posted 29 February 2012 - 18:38

Šta kažete za Šijanov ''Spasite duše naše'' iz 2007.g. Ja sam ga gledao u bioskopu kad je izašao, sećam se da je sala bila poluprazna a i to malo ljudi se razbežalo negde na pola filma, do kraja je ostalo samo nas nekoliko entuzijasta Posted Image

Edited by Drug Čabor, 29 February 2012 - 18:39.

#20 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 29 February 2012 - 19:38

Nema da se skine nigde, ali verujem da je gori čak i od Tajne manastirske rakije.Nego, je l' se sećate filma "Jevreji dolaze"? Ima najbizarniji scenario ikad smišljen na ovim prostorima.
U saradnji sa društvom slepih, u jednom vojvođanskom selu se organizuje doček Jevreja iz Amerike koji obilaze grobove predaka koji su stradali u II svetskom ratu. Slepi ljudi treba da izvedu prigodan program. Međutim, organizatori u stvari koriste ovu predstavu kao paravan da bi u Titovim bistama švercovali bombe i naoružanje albanskim teroristima. :D :D :D
Kada su gledaoci na toj, ispostaviće se i jedinoj projekciji, počeli da izlaze napolje i negoduju, režiser Prvoslav Marić se popeo na binu i počeo da vređa prisutne, a nedugo zatim i povukao film iz javnosti.

Edited by iwasateenagewerewolf, 01 March 2012 - 01:20.

#21 kokle

kokle
  • Members
  • 92 posts

Posted 29 February 2012 - 19:47

Jevreji doalze sam gledao dosta davno i jako slabo ga se secam, znam samo da je neka glupost, a SOS-Spasite nase duse, obzirom da je radio Sijan ne mogu da poverujem da je toliko glup. Znam da nije bio kod nas u bioskopu tako da ga nisam gledao, a bas bih voleo..

#22 Drug Čabor

Drug Čabor
  • Members
  • 442 posts

Posted 29 February 2012 - 23:47

Nema da se skine nigde, ali verujem da je gori čak i od Tajne manastirske rakije.

Možda nije baš toliko loš. Teško da ima nešto gore od toga Posted Image

#23 kokle

kokle
  • Members
  • 92 posts

Posted 01 March 2012 - 00:29

Sta je Tajna manastirske rakije, prosvetlite me :D

#24 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 01 March 2012 - 00:53

Sta je Tajna manastirske rakije, prosvetlite me :D

To je kad je Bata Životinja milijarder iz Amerike, on se vraća negde na CG primorje u neki manastir gde je jednom davno pio nezaboravnu, čudesnu rakiju koju su monasi tu pravili. Sada se vraća sa gomilom para spreman da plati za nju, ali u međuvremenu manastir je poptuno opusteo i nema nikakvih monaha. Gomila kojekakvih ljudi saznaje za to, dolaze u manastir preobučeni kao monasi da bi izvukli neku kintu, jedan od njih je i Taško Načić. Sećam se da je jednog od glavnih likova tumačio izvesni Rick Rossovich, šestorazredni američki glumac našeg porekla, ali sam zaboravio njegovu ulogu u svemu tome. Mislim da je on tu bio neki turista koji se umešao u celu priču, ali slagaću te.
Gledao sam malopre "Povratak lopova", makes the list. Tek kad ih sve uporediš vidiš koliko je jaka konkurencija :lol:

Edited by iwasateenagewerewolf, 01 March 2012 - 01:11.

#25 kokle

kokle
  • Members
  • 92 posts

Posted 01 March 2012 - 11:53

Danas u 14:10 na RTS 1, pogledajte tv film "Siroti mali hrcki", ako niste gledali. Mnogo je dobar

#26 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 20,033 posts

Posted 01 March 2012 - 13:06

To je kad je Bata Životinja milijarder iz Amerike, on se vraća negde na CG primorje u neki manastir gde je jednom davno pio nezaboravnu, čudesnu rakiju koju su monasi tu pravili. Sada se vraća sa gomilom para spreman da plati za nju, ali u međuvremenu manastir je poptuno opusteo i nema nikakvih monaha. Gomila kojekakvih ljudi saznaje za to, dolaze u manastir preobučeni kao monasi da bi izvukli neku kintu, jedan od njih je i Taško Načić. Sećam se da je jednog od glavnih likova tumačio izvesni Rick Rossovich, šestorazredni američki glumac našeg porekla, ali sam zaboravio njegovu ulogu u svemu tome. Mislim da je on tu bio neki turista koji se umešao u celu priču, ali slagaću te.
Gledao sam malopre "Povratak lopova", makes the list. Tek kad ih sve uporediš vidiš koliko je jaka konkurencija :lol:

Rick glumi lokalnog policajca koji treba da se ubaci u manastir da bi....ne sećam se zbog čega.
Dobro film nije genijalan, ali nije baš toliko loš da bi ga merili sa Sekulom :)

#27 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 18,882 posts

Posted 01 March 2012 - 18:32

Pljačka trećeg rajha? :D

#28 Pareidolia

Pareidolia
  • Members
  • 998 posts

Posted 02 March 2012 - 08:48

Slovenacki film Bostjana Hladnika, the same old story about a young boy and an older, dissatisfied housewife :D, ali meni bio super skroz. Odlican soundtrack. Ima da se skine na nekom od yu foruma, ne secam se odakle sam ga pokupila. Inace, jedan od najvecih domacih tresheva je sigurno Tamna strana sunca (1988), u kome Bred Pit glumi jednu od svojih prvih uloga :D

#29 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 02 March 2012 - 09:13

Može li se "Tamna strana sunca" označiti kao pretežno crnogorski film, a manje američki?

Ajde, pišite neke recenzije. :)

#30 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 02 March 2012 - 16:58

Šta kažete za Šijanov ''Spasite duše naše'' iz 2007.g. Ja sam ga gledao u bioskopu kad je izašao, sećam se da je sala bila poluprazna a i to malo ljudi se razbežalo negde na pola filma, do kraja je ostalo samo nas nekoliko entuzijasta Posted Image

Uf ja sam ga gledao u bioskopu Balkan i zesce sam se smorio nisam mogao da verujem da Sijan posle maratonaca i ko to tamo peva snimi ovakav film.Uzas.

@ iwasateenagewerewolf

sa tvojom listom najgorih filmova se u 98% slazem sa izuzetkom tri filma (Boja na kosovu,Potera za sreckom,Pogled sa ajfelovog tornja)
ali veruj mi ima jos filmova koji zasluzuju mesto na tvojoj listi sad me iskreno malo mrzi da naprezem mozak i navedem ih posto pratim domacu kinematografiju
i nazalost sve je vise trasha nego dobrih filmova.
80 tih godina se jako mnogo snimalo filmova i u toj da je nazovem hiper produkciji je bilo jako losih filmova,devedesetih se smanjio broj filmova ali i promasaja pa se nazalost od 2000 pa na ovamo trend snimanja filmova nastavio ali se povecao broj losijih filmova.