Jump to content


Photo
- - - - -

kole (gimnazije) u Beogradu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
53 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 23 February 2012 - 14:40

Verovatno deluje uska tema, ali može se prošriti na sve moguće načine, nego mi trenutno treba informacija zbog kumova (čije dete usokor treba da završi osnovnu).

Koje su sada dobre gimnazije u Beogradu?

I postoji li još uvek društveno/prirodno/matematičko usmerenje?

#2 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 23 February 2012 - 15:47

Verovatno deluje uska tema, ali može se prošriti na sve moguće načine, nego mi trenutno treba informacija zbog kumova (čije dete usokor treba da završi osnovnu).

Koje su sada dobre gimnazije u Beogradu?

I postoji li još uvek društveno/prirodno/matematičko usmerenje?


postoji, s tim što sada postoji i opšti smer (mislim da je gimnazija na voždovcu opšteg smera, ili je bar bila u vreme kada se moje dete upisivalo u gimnaziju). a što se tiče izbora, dovoljno je da pogledaju broj bodova potreban za upis u bilo koju od gimnazija (mislim da postoji u arhivi sajta ministrastva prosvete, mislim čak i po godinama upisa). što viši prag za prijem, to bolje.

#3 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 23 February 2012 - 16:23

postoji, s tim što sada postoji i opšti smer (mislim da je gimnazija na voždovcu opšteg smera, ili je bar bila u vreme kada se moje dete upisivalo u gimnaziju). a što se tiče izbora, dovoljno je da pogledaju broj bodova potreban za upis u bilo koju od gimnazija (mislim da postoji u arhivi sajta ministrastva prosvete, mislim čak i po godinama upisa). što viši prag za prijem, to bolje.


Upravo tako. A opste gimnazije su X (Novi Beograd) i XII (Vozdovac).

#4 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 24 February 2012 - 03:35

Zbog izuzetno lakog prijemnog, a i zbog ne toliko zahtevnih OS, ogroman broj srednjih skola i gimnazija u Beogradu ima veoma visok prag bodova.

Takodje, ne bih se slozio da kvalitet skole odgovara zahtevanom broju bodova.

Najbolji primer je III, koja uz XIV i jos par skola, spada u skup laksih (naravno, nenormalno tesko je upisati je).

U vecini skola dominira (po brojnosti) prirodno-matematicki smer, a u dobre (kvalitetne) se mogu ubrojati Prva, Peta, Deveta, Trinaesta ....

Ne treba gledati samo ulazne proseke, vec i izlazne (prilikom upisa na fakultet i uspeha na fakultetu).

Znam ogroman broj vukovaca, koji su se nenormalno pokvarili u srednjoj skoli/gimnaziji..

Tako da, kvalitet jedne skole ne cine samo klinci koji su je upisali, vec su profesori i nastavni kadar veoma bitan faktor.

Dodao bih i da treba izbegavati skole (to sam ja radio, iako je veliki broj ljudi iz mog odeljenja upisao jednu skolu) koje upisuju maltene cela odeljenja iz osnovnih skola/istog kraja.

U Trecoj se cesto zadesi da ogroman deo odeljenja cine deca iz Ribnikara, u Cetvrtoj Miljakovac i Dedinje.. itd

Edited by medobrundo, 24 February 2012 - 03:41.


#5 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 24 February 2012 - 10:13

Hvala svima :)

Informacije će biti prosleđene, pa ćemo videti oće li biti još pitanja.

A vi slobodno pišite još ako hoćete, škoditi ne može.


A što se tiče ovoga:

Dodao bih i da treba izbegavati skole (to sam ja radio, iako je veliki broj ljudi iz mog odeljenja upisao jednu skolu) koje upisuju maltene cela odeljenja iz osnovnih skola/istog kraja.

zar se to ne dešava u svim školama? :huh:
U smislu da u svakoj školi bar jedno odeljenje bude "iz kraja"?

#6 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 24 February 2012 - 19:33

Hvala svima :)

Informacije će biti prosleđene, pa ćemo videti oće li biti još pitanja.

A vi slobodno pišite još ako hoćete, škoditi ne može.


A što se tiče ovoga:

zar se to ne dešava u svim školama? :huh:
U smislu da u svakoj školi bar jedno odeljenje bude "iz kraja"?


Ima nekih skola u kojima to nije slucaj, uglavnom su to skole koje se nalaze u centru (Prva, Peta, Sava..).. I u tim skolama se zadesi da u nekim odeljenjima bude dosta dece iz kraja/iste skole, ali te skole upisuje i ogroman broj dece iz prigradskih naselja, Vozdovca, Rakovice, NBG, Borce i svih drugih krajeva..

Dok ima veliki broj skola koje se popune samo lokalcima i maltene ne primetis razliku izmedju osnovne i srednje.

Vec sam napisao za cetvrtu, maltene je izuzetak da tu skolu upise neko ko nije sa Miljakovca/Dedinja/Senjaka..

Slicno je i u XIV, XV, VII..

Edited by medobrundo, 24 February 2012 - 19:35.


#7 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 24 February 2012 - 23:18

Ima nekih skola u kojima to nije slucaj, uglavnom su to skole koje se nalaze u centru (Prva, Peta, Sava..).. I u tim skolama se zadesi da u nekim odeljenjima bude dosta dece iz kraja/iste skole, ali te skole upisuje i ogroman broj dece iz prigradskih naselja, Vozdovca, Rakovice, NBG, Borce i svih drugih krajeva..


Dobro otkad su Vozdovac, Rakovica i Novi Beograd prigradska naselja? Sta je grad, Vracar, Stari Grad, Savski Venac ?

#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 February 2012 - 09:42

Ima nekih skola u kojima to nije slucaj, uglavnom su to skole koje se nalaze u centru (Prva, Peta, Sava..).. I u tim skolama se zadesi da u nekim odeljenjima bude dosta dece iz kraja/iste skole, ali te skole upisuje i ogroman broj dece iz prigradskih naselja, Vozdovca, Rakovice, NBG, Borce i svih drugih krajeva..


Novi Beograd, Vozdovac, Rakovica, ... nisu prigradska naselja. Prigradska naselja (koja medjuim formalno imaju status gradskih opstina) su Obrenovac, Mladenovac, Lazarevac, Grocka, Barajevo, Sopot, ....
Posted Image

#9 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 25 February 2012 - 14:23

Nisam ni mislio da su to prigradska naselja :D

Kad kazem prigradska naselja, mislim na Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac..

#10 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 25 February 2012 - 14:40

Joj bre, cega ste se sad uhvatili :D

Da bi recenica imala znacenje koje ste joj dali, trebalo bi da izgleda ovako:

Ima nekih skola u kojima to nije slucaj, uglavnom su to skole koje se nalaze u centru (Prva, Peta, Sava..).. I u tim skolama se zadesi da u nekim odeljenjima bude dosta dece iz kraja/iste skole, ali te skole upisuje i ogroman broj dece iz prigradskih naselja: Vozdovca, Rakovice, NBG, Borce i svih drugih krajeva..


Ili ovako:

Ima nekih skola u kojima to nije slucaj, uglavnom su to skole koje se nalaze u centru (Prva, Peta, Sava..).. I u tim skolama se zadesi da u nekim odeljenjima bude dosta dece iz kraja/iste skole, ali te skole upisuje i ogroman broj dece iz prigradskih naselja (Vozdovca, Rakovice, NBG, Borce) i svih drugih krajeva..


Mozemo li sad da se vratimo na temu? :D

Ukoliko postoji interesovanje za tako nesto, pomenula bih i Matematicku i Filolosku gimnaziju. Za ucenike koji pokazuju talenat za matematiku ili jezike, obe su zaista odlicne.

#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 February 2012 - 19:14

Ne vidim da ovde iko pominje mogucnost da dete uopste ne upise gimnaziju, vec npr. cetvorogodisnju srednju strucnu skolu u skladu sa svojim interesovanjima.

Edited by tomas.hokenberi, 25 February 2012 - 19:14.


#12 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 27 February 2012 - 01:35

Postoji ta mogucnost, naravno.

Medjutim, cesto se desava da strucne skole upisuju deca koja nisu bas najbolji djaci, a ni te skole nisu bas na glasu.

Tako se desi da u ekonomskoj skoli imas odeljenje iz kojeg niko ne upise EKOF, a vecina dece i ostane na dostignutom nivou obrazovanja, ne ide dalje..

Da ne pricam o masinskim skolama i upisivanju faksa :D

Kad bi uspeo da dodjes do potrebnih podataka, lako bi uvideo da vecina studenata koji uspesno zavrsi studije, dolazi upravo iz gimnazija. Naravno, ja nemam te podatke, ali imam 23 godine i poznajem ogroman broj ljudi tog godista (a i mladjih i starijih..)

Naravno, uvek ima izuzetaka, kako medju skolama, tako i medju djacima.

SKoro sam pitao druga koji je isao u medicinsku skolu, poznaje li nekog ko je upisao Medicinski fakultet... Mozda se setio jedne osobe, druga je kao otisla u inostranstvo..

Edited by medobrundo, 27 February 2012 - 01:36.


#13 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 February 2012 - 09:52

Postoji ta mogucnost, naravno.

Medjutim, cesto se desava da strucne skole upisuju deca koja nisu bas najbolji djaci, a ni te skole nisu bas na glasu.

Tako se desi da u ekonomskoj skoli imas odeljenje iz kojeg niko ne upise EKOF, a vecina dece i ostane na dostignutom nivou obrazovanja, ne ide dalje..

Da ne pricam o masinskim skolama i upisivanju faksa :D

Kad bi uspeo da dodjes do potrebnih podataka, lako bi uvideo da vecina studenata koji uspesno zavrsi studije, dolazi upravo iz gimnazija. Naravno, ja nemam te podatke, ali imam 23 godine i poznajem ogroman broj ljudi tog godista (a i mladjih i starijih..)

Naravno, uvek ima izuzetaka, kako medju skolama, tako i medju djacima.

SKoro sam pitao druga koji je isao u medicinsku skolu, poznaje li nekog ko je upisao Medicinski fakultet... Mozda se setio jedne osobe, druga je kao otisla u inostranstvo..

Tacno je da vecina srednjih strucnih skola ima manji procenat upisanih na fakultete nego gimnazije, ali mislim da previse potcenjujes strucne skole. Ja sam npr. zavrsio srednju elektrotehnicku skolu (Nikola Tesla), istina dosta davno tako da moje informacije nisu sasvim sveze. Iz mog odeljenja je 80% ucenika upisalo (razlicite) fakultete i vise skole. Ja sam upisao ETF i zavrsio ga, bez ikakvih problema u roku sa prosekom 9.1. i magistrirao na istom (10.0). Drug iz odeljenja (iz Tesle), kasnije i kolega na fakultetu, je sada profesor na UCSC (University of California - Santa Cruz).

Edited by tomas.hokenberi, 27 February 2012 - 09:55.


#14 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 27 February 2012 - 13:26

Bilo nekad :) Vise ne, kao i mnoge druge stvari u drustvu.

Naravno, siguran sam da ima izuzetaka, ali cisto sumnjam da je veliki broj ljudi iz Tesle zavrsio na ETFu..

Prema nekim informacijama koje imam, dosta ljudi iz Tesle upise visu, retko ko fakultet..

#15 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 February 2012 - 14:36

Bilo nekad :) Vise ne, kao i mnoge druge stvari u drustvu.

Naravno, siguran sam da ima izuzetaka, ali cisto sumnjam da je veliki broj ljudi iz Tesle zavrsio na ETFu..

Prema nekim informacijama koje imam, dosta ljudi iz Tesle upise visu, retko ko fakultet..


Kao sto rekoh nemam pojma kakvo je precizno stanje sada, u mojoj davnasnjoj generaciji je dosta ljudi iz Tesle upisivalo fakultete (sto ETF, sto druge). Medjutim nije me mrzelo da isklikcem podatke sa rang liste upisanih na ETF 2011. U prvih 100 ima petoro iz Tesle (sto nije tako mali procenat uzimajuci u obzir da se tu "takmice" ucenici ne samo beogradskih vec gimnazija i srednjih skola iz cele Srbije) i jos 7-8 iz raznih drugih strucnih skola. Preko trecine upisanih, medju prvih 100, je zavrsilo Matematicku gimnaziju (ali to se i dalo ocekivatiI), medjutim nema nijednog ucenika iz 6-te i 12-te. beogradske gimnazije, a i iz 5,8, 9 i 10 je upisan po jedan ucenik medju prvih 100. Od 101 do 200-og mesta na rang listi ima ih 12 iz Tesle, odnosno 12%.

I da medju prvih 100 je, otprilike, 40% djaka iz skola izvan Beograda.

Edited by tomas.hokenberi, 27 February 2012 - 14:48.