Jump to content


Photo
- - - - -

Fildsova medalja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
No replies to this topic

#1 Paun J.

Paun J.
  • Members
  • 7 posts

Posted 17 February 2012 - 21:47

Konkretno, da li bi neki Srbin mogao da dobije ovu prestižnu nagradu? Već dugo pratim srpsku matematičku scenu ( iako sam tinejdžer ), i takvo priznanje bi napravilo "bum" na istoj iz razloga što naša matematika u naučnom smislu manje - više stagnira. Kada kažem "srpska" matematička scena, mislim na sve srpske matematičare na planeti koji ispunjavaju, ili bi ispunjavali starosnu granicu. Da onaj ko čita ovo ne pomisli da ne znam o čemu pričam, Fildsova medalja je najveće priznanje za jednog matematičara, i znam da je stravično teško dobiti je, ali da li se nazire uopšte kod nekog srpskog naučnika u budućnosti. Naravno, znam da je "preduslov", ako tako mogu da kažem, rad na prestižnim univerzitetima, objavljeni radovi i tako dalje... Zapitajte se da li ste pre, recimo, 8,9 godina naslućivali da Srbija može imati prvog tenisera sveta ? Verovatno ne... Znam da je besmisleno porediti matematiku i tenis ( i mene nervira poređenje dve totalno različite oblasti ) i da će većina čitajući ovo, misliti da sam nerealan i da tako razmišljam što se tiče matematike, ali kao što bi se reklo - nikad ne reci nikad. Naravno Srbija ima trenutno dosta sjajnih matematičara, i to što niko od njih nije dobio pomenutu nagradu ne znači da nema kvalitet, nego da je konkurencija užasno jaka, samim tim je strašno teško praviti inovacije u tom kompleksnom svetu matematike. Za kraj, da zaključim - bilo bi mi podjednako drago da Srbin osvoji bilo koju najveću nagradu, bilo da je iz sveta nauke, sporta, umetnosti ili nečeg drugog zato što sve te oblasti cenim podjednako i na svoj način.

Edited by Paun J., 17 February 2012 - 22:00.