Jump to content


Photo
- - - - -

"Lepe misli"...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
729 replies to this topic

#391 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 06 August 2005 - 11:32

"Napisao sam roman zato sto me je spopala takva zelja. Vjerujem da je to dovoljan razlog da se otpocne s pripovijedanjem. Covjek je po svojoj prirodi zivotinja pricalica. Poceo sam da pisem u martu 1978. podstaknut jednom idejom u zacetku. Prohtjelo mi se da otrujem nekog monaha.

(...)

I prekinuo sam s pisanjem na godinu dana. Prekinuo sam zato sto sam otkrio jos nesto sto sam vec znao (sto smo svi znali), ali mi je postalo jasnije dok sam radio. Elem, otkrio sam da roman, u prvoj instanci, nema nikakve veze s rijecima. Pisati roman je kosmoloska rabota, poput one o kojoj kazuje Postanje (ipak covjek mora da odabere neke uzore, sto rece Vudi Alen).

(...)

E pa dobro, ja cu ti dati latinski, i malobrojne zene, i teologije na pretek i krvi na pretek, kao da smo u Gran Ginjolu, sve dok mi ne kazes: "Ali ovo nije istina, ne pristajem!" Ali u tom trenutku si moj, po svemu sudeci, i primoran da osjetis kako te podilaze zmarci usljed beskrajne svemoci Boga, koji osujecuje svjetski poredak. I potom, ako budes dobar, da primijetis na koji sam te nacin uvukao u zamku, jer o tome sam ti, najzad, na svakom koraku govorio, lijepo sam te upozoravao da te odvlacim u propast, ali glavno u pogodbama s djavolom jeste i to sto se one potpisuju dobro znajuci s kim se ugovaraju. Zasto bi, inace uslijedila nagrada u obliku pakla?

A posto sam ja htio da se kao nesto ugodno shvati jedina stvar od koje uzdrhtimo, to jest metafizika jeza, ostalo mi je samo da izaberem (od obrazaca radnje) onaj koji ce biti ponajvise metafizicki i filozofski, a to je detektivski roman."

Eko, Postile uz Ime ruze

Edited by autsajder, 06 August 2005 - 15:01.


#392 Dr Kosh

Dr Kosh
  • Members
  • 460 posts

Posted 17 August 2005 - 23:58

" Sećate se samuraja iz onih japanskih filmova? Samuraji ne govore, samo napinju lica i kolutaju očima. Uvek samo se bojao da će se od tih reči koje nisu u stanju da izgovore raspući. E, mi smo kao ti samuraji! Zacrvenimo se, iskoče nam oči i vene na slepoočnicama. I onda umesto reči vadimo mač! "

Dubravka Ugresic, Ministarstvo boli

#393 Šumejker-Levi 9

Šumejker-Levi 9
  • Members
  • 568 posts

Posted 18 August 2005 - 12:40

"Ne brini se, dragi moj Batula, ti nećeš podetinjiti kad omatoriš.
Pošto nikada nisi ni odrastao"

Đ. Balašević
"Jedan od onih života" :lol:

#394 nemavishe

nemavishe
  • Members
  • 146 posts

Posted 18 August 2005 - 19:10

so this zealot comes to my door, all glazed eyes and clean reproductive organs, asking me if i ever think about god. i tracked god down like a rabid dog, hacked off his legs with a hedge trimmer, raped him with a corncob and boiled off his corpse in an acid bath. so he pulls an alternating - current taser on me and tells me that only the official serbian church of tesla can save my polyphase intrinsic electric field, known to non engineers as the soul. so i hit him.

#395 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 November 2005 - 08:14

Oscar Wilde (Lord Henry Wotton - The Picture of Dorian Gray)

--------------------

-Intellect is in itself a mode of exaggeration*, and destroys the harmony of any face. The moment one sits down to think, one becomes... something horrid. Look at the successful men in any of the learned professions. How perfectly hideous they are! ...The ugly and the stupid have the best of it in this world. They can sit at their ease and gape at the play. If they know nothing of victory, they are at least spared the knowledge of defeat.

-The commonest thing is delightful if one only hides it.

-That is one of the great secrets of life -- to cure the soul by means of the senses, and the senses by means of the soul. You are a wonderful creation. You know more than you think you know, just as you know less than you want to know.

-Humanity takes itself too seriously. It is the world's original sin. If the cavemen had known how to laugh, History would have been different.

-My dear boy, no woman is a genius. Women are a decorative sex. They never have anything to say, but they say it charmingly. Women represent the triumph of matter over mind, just as men represent the triumph of mind over morals.

-As it was, we always misunderstood ourselves, and rarely understood others.

-Experience was of no ethical value. It was merely the name men gave to their mistakes. Moralists had, as a rule, regarded it as a mode of warning, had claimed for it a certain ethical efficacy in the formation of character, had praised it as something that taught us what to follow and showed us what to avoid. But there was no motive power in experience. It was as little of an active cause as conscience itself. All that it really demonstrated was that our future would be the same as our past, and that the sin we had done once, and with loathing, we would do many times, and with joy.

-There are only two kinds of people who are really fascinating -- people who know absolutely everything, and people who know absolutely nothing.

-We live in an age when unnecessary things are our only necessities.

-We live in an age that reads too much to be wise, and that thinks too much to be beautiful.

-To define is to limit.

-What does it profit a man if he gain the whole world and lose his own soul?




---

*(evoluciona psihologija sa kraja XX veka sasvim potvrdjuje ovu Wilde-ovu slutnju, mozak nije uopste evoluirao da bi "razmisljao", vec da obezbedi prezivljavanje jedinke - tacnije, gena; 'intelektualna funkcija' i jeste rezultat 'pogresne upotrebe' tog organa i samostimulacije+socijalne stimulacije)

#396 sanya

sanya
  • Members
  • 32 posts

Posted 06 November 2005 - 12:29

"Kad nisam ocajan ja ne vredim nista"

Andric

"Ako zelite da otkrijete ko su vam prijatelji mozete uraditi dve stvari: pozvati ih na zurku ili zaglaviti u zatvor. Otkricete uskoro da uopste nemate prijatelja."

Carls Bukowski

'Pomiri se sa sobom', rece Bun. 'Ja jesam.'

Klajv Barker, "Kabal"

"Da bi covek mogao sam ziveti, morao bi biti zivotinja ili bog."

Aristotel

"Nista na svetu nije dzaba. Mozda jedino sir u misolovci."

Nikita Mihalkov

"... ako dovoljno dugo provedes zureci u provaliju
provalija zauzvrat pocne da zuri u tebe."

F.Nice, "S one strane Dobra i Zla"

"Ako je ljubav ono sto sam o njoj citao i slusao, onda je ja nikada nisam osetio."

Dostojevski

"Onaj ko vise ne ume da bude iznenadjen ni zacudjen, mrtav je, da tako kazem; njegove su oci zgasle."

A.Einstein, "Moja slika sveta"

"Vise volim zameriti se govoreci istinu, nego se dopasti laskanjem."

Seneca

"Sve se na svetu moze nazvati supljim orasima."

Sopenhauer

"Dati knjigu u ruke neznalici isto je tako opasno kao i dati mac u ruke detetu."

Sv. Anselmo

"Stoici uce da se ne smemo zaliti na zivot; vrata tamnice su otvorena. Oduvek sam to tako shvatao, ali sam odugovlacio zbog lenjosti i kukavicluka."

Borhes

"Koraci odzvanjaju u secanju
Niz prolaz kojim nismo prosli
Prema vratima koje nikada
nismo otvorili
Ka ruzicnjaku."

Herman Hese

#397 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 06 November 2005 - 18:55

QUOTE]autsajder 6 Aug 2005, 12:32 Post #391

"Napisao sam roman zato sto me je spopala takva zelja. Vjerujem da je to dovoljan razlog da se otpocne s pripovijedanjem. Covjek je po svojoj prirodi zivotinja pricalica. Poceo sam da pisem u martu 1978. podstaknut jednom idejom u zacetku. Prohtjelo mi se da otrujem nekog monaha.

(...)

I prekinuo sam s pisanjem na godinu dana. Prekinuo sam zato sto sam otkrio jos nesto sto sam vec znao (sto smo svi znali), ali mi je postalo jasnije dok sam radio. Elem, otkrio sam da roman, u prvoj instanci, nema nikakve veze s rijecima. Pisati roman je kosmoloska rabota, poput one o kojoj kazuje Postanje (ipak covjek mora da odabere neke uzore, sto rece Vudi Alen).

(...)

E pa dobro, ja cu ti dati latinski, i malobrojne zene, i teologije na pretek i krvi na pretek, kao da smo u Gran Ginjolu, sve dok mi ne kazes: "Ali ovo nije istina, ne pristajem!" Ali u tom trenutku si moj, po svemu sudeci, i primoran da osjetis kako te podilaze zmarci usljed beskrajne svemoci Boga, koji osujecuje svjetski poredak. I potom, ako budes dobar, da primijetis na koji sam te nacin uvukao u zamku, jer o tome sam ti, najzad, na svakom koraku govorio, lijepo sam te upozoravao da te odvlacim u propast, ali glavno u pogodbama s djavolom jeste i to sto se one potpisuju dobro znajuci s kim se ugovaraju. Zasto bi, inace uslijedila nagrada u obliku pakla?

A posto sam ja htio da se kao nesto ugodno shvati jedina stvar od koje uzdrhtimo, to jest metafizika jeza, ostalo mi je samo da izaberem (od obrazaca radnje) onaj koji ce biti ponajvise metafizicki i filozofski, a to je detektivski roman."

Eko, Postile uz Ime ruze [/QUOTE]

Uz svo postovanje i prema U. Ecu, kao sjajnom knjizevnom teoreticaru, a i odlicnoj prevoditeljki, i sjajnoj pesnikinji Milani Piletic, (inace ovde ranije pominjanoj na nekim postovima) i, slucajno, ali mi dragoceno, prijateljici moje malenkosti , a razgovarala sam mnogo puta o tome i s njom, i nije se, naravno, sa mnom slozila, ali, po mome skromnom misljenju ove Postile - bolje su od samoga romana. Daleko bolje, odlicne zapravo. Pravi biseri na temu pisanja uopste.

(P. S. Nemam nista protiv ijekavice, dapace, ali mala primedba postavljacu: original je na ekavici. Ne znam da li je legitimno, ipak, cak i da nas ponese nas govor, prenositi tekst onako kako nije napisan u originalu. Ja se uvek trudim , svuda, cak i u obicnim tekstovima tzv. "lakih nota", da pevusim ili citiram negde onako kako je izvorno, recimo me nerviraju neki odavde sto pesme hrvatskih ili bosanskih autora pevaju u ekavici. I obratno, naravno).
Ja se sad udaljih od osnovne teme, ali sta cu, kad me je ponukalo.

Inace, da se vratim temi, evo jednog od mojih omiljenih citata:

"... no ko je taj što ume da svira, i ako ume, što mu to vredi? Da li je veliki mrak zbog toga manje mrak, jesu li pitanja bez odgovora zbog toga manje bezizgledna, pali li očajanje sa večite nepotpunosti zbog toga manje bolno, i može li se život time ikada objasniti i uhvatiti i pojahati kao pitom konj, ili je on vazda silno jedro u oluji, koje nas nosi i koje nas, kad ga pokušamo uhvatiti, baca u vodu? Ponekad je preda mnom praznina koja kao da se pruža do usred zemlje. Šta je ispunjava? Čežnja? Očajanje? Sreća? I kakva? Zamor? Rezignacija? Smrt? Zašto živimo? Da, zašto živimo?"

E. M. Remark: "Crni obelisk"

#398 siroma

siroma
  • Banned
  • 772 posts

Posted 07 November 2005 - 01:59

Heeeej! viknuo sam i počeo da mašem kao lud.

Jean je bila u kolima sa nekom devojkom. Stala je i potrčao sam prema njima.

Gde ćemo? odmah sam upitao.

Nasmejala se. Njenu drugaricu nisam mogao dobro da vidim.

Mi znamo gde ćemo, rekla je. Gde ćeš ti?

Sa tobom, rekao sam i otovrio vrata automobila.

Uvalio sam se na zadnje sedište i ćutao. Tako je najbolje. Motor je radio, ali se automobil nije pokrenuo.

Mi idemo u bioskop, okrenula se.

Klimnuo sam glavom, iako sam znao da je to bilo ravno ludilu. Razgovarao sam sa Gej pet minuta pre toga i rekao joj da krećem kući. Tada se devojka okrenula i rekla

Sedi s nama na prednje sedište.

Seo sam između njih i devojka mi je rekla da se zove Susane. Nisam obraćao pažnju jer sam bio obuzet Jean. Imala je kratku suknjicu i bele tenis-patike, to sam prvo ugledao jer je bilo odmah pored mene, zelenu maramu oko glave, beli džemper i naočare sa ogromnim ramom.

Šta dalje? upitao sam.

Susane je nešto promrmljala. Njoj nije bilo jasno ko sam ja. Jean joj sigurno nije ništa ispričala, i svakako, nije imala ništa ni da ispriča.

.................

To je bio bioskop pod otvorenim nebom (da li postoji bioskop pod zatvorenim nebom?). Bilo je oko trideset parkiranih automobila i svi su iz kola posmatrali neki grozomoran film. Žena je udarila muškarca flašom koka-kole po glavi. On je pao na kuhinjski pod i onda je počela ona grozna muzika koja potpomaže tenziju. Bili smo stigli tačno na sredinu filma. Neka devojčica u beloj kecelji je išla okolo zapisujući narudžbine. Jean je uzela kokice za sve nas.

Zaista ste pošle da gledate ovaj film? upitao sam.

Drugi počinje za pola sata, rekla je Susane.

Jean je jela kokice gledajući u ekran. S vremena na vreme bi joj poneka ispala i zadržala se na krilu.

Uzeću koju od tebe, rekao sam, i spustio levu ruku na njenu butinu.

Držao sam tako ruku što sam duže mogao i najzad podigao jednu kokicu koja joj se bila malne zaglavila između nogu. Pogledao sam na ekran i učinilo mi se da sam video Hemfrija Bogarta. Susane se nije pomerila.

Odličan film, rekao sam.

Kokice su prštale u ustima, kao vatromet u zabavnom parku. Jean se malo pomakla na sedištu, ispružila se skroz i patikama dodirnula moju nogu. Nisam znao šta da radim u ovom automobilu, ubačen između dve devojke, gledajući neku staru Bogartovu kopiju.

HE'S LOOKING AT YOU, KID... govorio je Hemfri svakih pet minuta. On je imao razloga da bude tamo na ekranu. Ja sam još pokušavao da pronađem svoje za proždiranje kokica u društvu dve nedokučive ribetine.

Uzeću koju od tebe, ponovo sam rekao Jean i spustio ruku na njeno krilo.

Uzela je nekoliko kokica između palca i kažiprsta desne ruke i pružila ruku ka mojim ustima. Stavila mi je kokice u usta i zadržala prst unutra, podupirući tih nekoliko zrna da mi ne ispadnu. Liznuo sam joj prst i ona ga je malo okrenula, dodirujući mi nepce. Počeo sam da joj sisam prst. Ona je pošla da ga izvuče, onda se kao predomislila i ponovo ga vratila unutra. Nastavila je da se tako igra unutra-napolje, ne gledajući me. Meni je ruka još bila na njenoj butini i u jednom trenutku sam je snažno stegao. Ponovo se pomakla na sedištu, ali ovog puta se još više zavalila unazad. Susane je gledala Bogarta, uzimajući tek po koju kokicu između dve cigarete. Jean je uživala u ovome što mi je radila i gurala je prst sve dublje unutra, okrećući ga pritom u istom ritmu.

Nekad je zaista postojao Izgubljeni raj, čuo sam M-L negde u blizini. Da, pomislio sam, i onda su ljudi bili u stanju da svrše na usta.

Stavio sam joj ruku na koleno i onda pošao unazad, zavukavši šaku ispod suknje. Radio sam to sasvim polako, kako ni ona ni Susane to ne bi primetile. Jean mi je prstom išla preko zuba gornje vilice, u polukrug. Srećom, tu nisam imao kvarnih. Udarila me struja kada sam došao do mesta gde se sastaju butine. Bio sam siguran, već sad, da me neće zaustaviti, da joj prija ovo što radimo, ali nisam imao pojma gde će se to završiti. S moje desne strane je bio čvrsto uglavljen jedan trupac koji se zvao Susane, kojem verovatno ni pred smrt ne bi palo na pamet da treba da izađe iz automobila i, bar za pola sata, prošeta svoju tupavost, kroz ovo divno veče koje je bilo svuda oko nas. Imao sam utisak da je Jean imala isuviše male gaćice za ono što je trebalo njima da bude obuhvaćeno. Izvukla je prst iz mojih usta i stavila mi ga u uvo. Približio sam joj se i prošaputao

Poludeću.

Ona se okrenula i sa zadnjeg sedišta uzela svoju jaknu, stavivši je preko krila.

HE'S LOOKING AT YOU, KID... ponovo je rekao Bogart zavodničkim glasom i krenuo da ljubi neku žensku od celuloida.

Jean je malo razmakla noge, dovoljno da prođem šakom ispod gaćica i napipam usne. Ušao sam prstom u nju, onda ga izvukao i krenuo nagore ka klitorisu. Ona se držala rukama za volan. Nije htela da pusti glas, zatvorila je oči, ponovo ih otvorila, gledala tako neko vreme, ukočeno, onda jezikom oblizala usne koje su joj se sušile. Skinula je desnu ruku sa volana, prekrila i mene delom te njene jakne, zavukla ruku između i otkopčala mi šlic. Razmišljao sam da li Susane zna šta mi radimo i jednostavno ne želi da nas prekida stavljajući nam to do znanja, ili je film za nju bio toliko otkrovenje, da je neki pripadnik IRA-e mogao komotno da digne ceo automobil u vazduh a da ona to ne primeti. Jean i ja smo uskladili pokrete ruku. Bila je neverovatno vlažna i verovao sam da će ostaviti neki trag na sedištu. Ja sam malo gledao u ekran, kako bih malo odvratio pažnju od zbivanja ispod njene jakne i da ne bih svršio pre nje.

Disali samo ubrzano, ali pažljivo, kako ne bismo ukazali trupcu sa desne strane na druge mogućnosti koje pruža gledanje jednog filma. Bogart više nije bio na ekranu. Imao sam utisak da se tog dana napio i nije došao na snimanje. Verovao sam da je ovaj kadar rađen bez njega, namerno, jer toga dana ni organizator, ni asistent reditelja nisu mogli da ga pronađu i dovuku na snimanje.

Bogi je otpijao viski sa pivom u nekom malom baru, pušeći LUCKY STRIKE, razgovarajući sa barmenom. Ja sam Humphrey Bogart, rekao je. Čuveni glumac. Znam, rekao je barmen, SVI iz ovog kraja su čuveni glumci.

Ali, ja sam stvarno čuveni glumac.

U kojim ste filmovima igrali? upitao je barmen.

Zaboravio sam nazive, rekao je Bogart. Sipaj još jedno piće.

S licem kao što je vaše, nikad nećete dospeti na ekran.

Sipaj i sebi jedno, reče Bogi, vadeći iz džepa zgužvani novac.

Barmen je nalio sebi piće i seo za Hemfrijev sto.

Nemate ni ime da biste postali čuven glumac. Svako je Bogart ovih dana...i Smit, ili Džonson. Hajde, živeli!

OOOOOO, tiho je rekla Jean.

Mislim da je počela da svršava jer se pomicala u sedištu. Susane se okrenula.

OOOOOOOOO, rekla je Jean sasvim glasno, ne gledajući u Susane.

Nešto nije u redu? upitao je glupi trupac s desna.

Nisam mogao da svršim i pokazao sam glavom ka ekranu.

Film. Sada dolazi ONA scena.

Trupac je nastavio da gleda film dok se Jean tresla kao da je bila udarena sa 10.000 erotikona. Stezala mi je rukom patku svaki put kad joj je nailazio talas, jedanput toliko snažno da sam osetio nokte u mesu.

UUUHH, rekla je i najzad se umirila. Stisnula mi je ruku butinama i tako ih držala neko vreme. Onda je shvatila da ja nisam svršio i nastavila je rukom gore-dole.

Hajdemo, rekao sam joj. Ne vredi ovako.

Prestala je i izvukla ruku. Ja sam jedva izvukao svoju, pitajući se kako sam uopšte uspeo dotle da dođem. Pokrili smo se opet njenom jaknicom i nastavili da sedimo mirno, kao da se ništa nije dogodilo. Onda je ona naglo upalila motor i krenuli smo ka izlazu.



Mika Oklop

CA blues

#399 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 07 November 2005 - 04:37

"siroma sam siroma sam al volim da zivim
dok poslednji dinar imam necu da se smirim"

#400 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 07 November 2005 - 04:44

i varijacija:

Siroma' sam, siroma' sam, al' volem da zivim
dok poslednji metak imam, sve cu da ih smirim.


Nervozni Zivota (by Bane Kerac)



Share & Enjoy

#401 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 07 November 2005 - 05:33

Grab something with all your heart and you will prosper.

#402 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 07 November 2005 - 05:41

(sa ruskog)

It is no use to blame the looking glass if your face is awry.


Share & Enjoy

#403 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 07 November 2005 - 06:00

....
Five o'clock rolled down from the sun and plumped soundlessly into the sea. The golden collar widened into a glittering island; and a faint breeze that had been playing with the edges of the awning and swaying one of the dangling blue slippers became suddenly freighted with song. It was a chorus of men in close harmony and in perfect rhythm to an accompanying sound of oars cleaving the blue waters. Ardita lifted her head and listened.

"Carrots and peas,
Beans on their knees,
Pigs in the seas,
Lucky fellows!
Blow us a breeze,
Blow us a breeze,
Blow us a breeze,
With your bellows."
.....

F. Scott Fitzgerald
The offshore Pirate

#404 siroma

siroma
  • Banned
  • 772 posts

Posted 07 November 2005 - 13:29

"siroma sam siroma sam al volim da zivim
dok poslednji dinar imam necu da se smirim"

<{POST_SNAPBACK}>


sta cu siroma kad sam seljak veseljak :lol:

#405 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 07 November 2005 - 20:34

"Well!" thought Alice to herself. "After such a fall as this, I shall think nothing of tumbling downstairs!"