Jump to content

Photo
- - - - -

"Lepe misli"...

• Please log in to reply
712 replies to this topic

#256 loptica

loptica
  • Members
  • 154 posts

Posted 17 September 2004 - 17:17

NE DAJ SE INES (Arsen Dedic)

Ne daj se godinama moja Ines
drukcijim pokretima i navikama
Jer jos ti je soba topla
prijatan raspored i rijetki predmeti
Imala si vise ukusa od mene
Tvoja soba divota
Gazdarica ti je u bolnici
Uvijek si se razlikovala
po boji papira svojih pisama, po poklonima
Pratila me sljedeceg jutra oko devet do stanice
I rusi se zeleni autobus tjeran jesenjim vjetrom
kao list niz jednu beogradsku padinu
U vecernjem sam odijelu i opkoljen pogledima

Ne daj se mladosti moja, ne daj se Ines

Dugo je pripremano nase poznanstvo
I onda slucajno uz vrucu rakiju
i sa svega nekoliko recenica, lose prikrivena zelja
tvoj je nacin gospodje i obrazi seljanke
prostakuso i plemkinjo moja
Pa tvoje grudi, krevet
i moja soba objesena u zraku kao naranca
kao narancasta svjetiljka nad zelenom i modrom vodom Zagreba
Proleterskih brigada 39 kod Prkovic
Pokisla ulica od prozora dalje i sum predvecernjih tramvaja
Lijepi trenuci nostalgije, ljubavi i siromastva
Upotreba zajednicke kupaonice
I "Molim Vas, ako netko trazi"

Ne daj se Ines

Evo me ustajem tek da okrenem plocu
Da li je to nepristojno u ovakvom casu
Mozart Requiem Agnus Dei
Meni je ipak najdrazi pocetak
Raspolazem s jos milion njeznih
i bezobraznih podataka nase mladosti
koja nas pred vlastitim ocima vara, i krade, i napusta

Ne daj se Ines

Poderi pozivnicu, otkazi veceru, prevari muza
odlazeci da se pocesljas u nekom boljem hotelu
Dodirni me ispod stola koljenom
Generacijo moja, ljubavnice
Znam da ce jos biti mladosti,
ali ne vise ovakve - u prosjeku 1938
tisucudevetstotridesetosma
Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite
I ta ce mi mladost tesko pasti
A bit ce ipak da ste vi u pravu
Jer sam sam na ovoj obali
Koju ste napustili i predali bezvoljno
A ponovo pocinje kisa,
kao sto vec kisi u listopadu na otocima
More od olova i nebo od borova
Udaljeni glasovi koji se mijesaju
Glas majke prijatelja, kceri, ljubavnice, broda, brata
Na brzinu pokupljeno rublje pred kisu
I nestalo je svjetla s tom bjelinom
Jos malo setnje uz more i gotovo

Ne daj se Ines

Hmmmm... Divno :lol: :lol: :lol:

#257 carpediem

carpediem
  • Members
  • 141 posts

Posted 18 September 2004 - 10:10

"Tomorrow, and tomorrow, and tomorrow
Creeps in this petty pace from day to day
To the last syllable of recorded time,
And all our yesterdays have lighted fools
The way to dusty death. Out, out, brief candle!
Life's but a walking shadow, a poor player
That struts and frets his hour upon the stage
And then is heard no more. It is a tale
Told by an idiot, full of sound and fury,
Signifying nothing."

Macbeth 5.5.19-28

#258 carpediem

carpediem
  • Members
  • 141 posts

Posted 20 September 2004 - 16:44

Evo jednog citata iz drugog dela Tony Kushnerove fantazmagorije "Angels in America"

"I dreamed we were there. The plane leapt the tropopause, the safe air, and attaned the outer rim, the ozone, which was ragged and torn, patches of it threadbare as old cheesecloth, and that was frightening...
But I saw something only I could see, because of my astonishing ability to see such things:
Souls were rising,from the earth far below, souls of the dead, of people who had perished, from famine, from war, from the plague, and they floated up, like skydivers in reverse, limbs all akimbo, wheeling and spinning. And the souls of these departed joined hands, clasped ankles and formed a web, a great net of souls, and the souls were three-atom oxygen molecules, of the stuff of ozone, and the outer rim absorbed them, and was repaired.
Nothing's lost forever. In this world, there is a kind of painful progress. Longing for wha we've left behind and dreaming ahead.
Atl east I think that's so."

(Izvinite sto je na engleskom, koliko znam ovaj komad nije ni preveden na srpski, ukoliko jeste, ne posedujem izdanje. Preveo bih sam, ali kao i sa Sekspirom, ovde je jako vazno kako recenice zvuce. Bojim se da ne unakazim tako lep pasus.)

#259 makaronee

makaronee
  • Members
  • 1,164 posts

Posted 23 September 2004 - 22:05

Izucavanje civilizacija tesko da moze biti zaista plodotvorno sve dok se ne izbavi od emocionalnog stava prema krizi i dekadenciji, kolapsu, pomracenju i smrti

Alfred Luj Kroeber / Stil i Civilizacija

Alfred Louis Kroeber / Style and Civilization / 1957

#260 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 23 September 2004 - 22:13

"If God exists, he is not to be believed in."

J. S. Foer

#261 divlja jagoda

divlja jagoda
  • Members
  • 47 posts

Posted 05 October 2004 - 22:10

Ovo sam dobila za osamnaesti rodjendan.
Nikada nisam pronasla ko je pisac.

Tri stvari imaju oci tvoje jelena:
crne dijamante Hindustana,
sjajnu svilu lahore
i lavu Fudzijame.

Lava je sjaj tvojih ociju,
svila njihova toplina,
dragulji tamna dubina.

Tri stvari ima srce tvoje, Jelena:
zute burmanske zmije,
otrovne gljive Bengala
otrovno cvece Nepala.

Otrovno cvece tvoja su zakletva,
otrovne gljive tvoji poljupci,
burmanske zmije tvoja izdaja.

U pitanju je nepoznati nepalski pesnik (umesto Jelena stoji Lejla,bar u prevodu koji ja imam).

#262 dokeri

dokeri
  • Members
  • 235 posts

Posted 09 October 2004 - 00:01

"...U Meksiko sitiju slucajno su naleteli na izlozbu slika prekrasnog spanskog izgnanika Remediosa Vare: na sredisnjoj slici triptiha, nazvanoj 'Bordando el Manto Terrestre', nalazilo se nekoliko devojaka sa srcolikim licima, krupnim ocima, zlacanom kosom, sve zatocenice sobe na vrhu okrugle kule, koje su tkale nekakvu tapiseriju koja je ispadala kroz uske proreze od prozora pravo u prazninu, u uzaludnom nastojanju da tu prazninu ispune: jer sve ostale gradjevine i sva stvorenja, svi talasi, brodovlje i sume zemaljske nalazili su se na toj tapiseriji, i ta tapiserija je bila svet. Edipa, perverzna, stajala je ispred slike i plakala. Niko to nije primetio; nosila je ispupcene naocare. Nacas je pomislila da li joj dobro prianjaju oko ocnih duplji, da bi bilo dobro da suze jednostavno nastave da teku i ispune cela sociva i nikad se ne osuse. Tako bi zauvek mogla sa sobom da nosi tugu tog trenutka, da vidi svet prelomljen kroz te suze, te narocite suze, kao da su se jos nepronadjeni indeksi bitno menjali od plakanja do plakanja. Pogledala je svoja stopala i znala, tada, zbog te slike, da je ono na cemu stoji bilo istkano nekoliko hiljada milja odatle, u njenoj kuli, i da je sasvim slucajno poznato kao Meksiko, te da je Pirs nije ni od cega udaljio, da nije bilo nikakvog bekstva. A od cega je toliko zelela da pobegne? Takva zatocenica, s obzirom da ima puno vremena za razmisljanje, ubrzo uvidja da su kula, njena visina i arhitektura samo slucajne, poput njenog ega, i da je ono sto je tu zadrzava u stvari magija, neznana i zlocudna, koja ju je snasla izvana i bez ikakvog razloga. Nemajuci nikakvo sredstvo, izuzev sustog straha i zenske prepredenosti, pomocu kojeg bi istrazila tu bezoblicnu magiju, shvatila kako deluje, kako da izmeri snagu njenog polja, da joj prebroji linije sile, mogla je da pribegne praznoverju ili da se prihvati nekog korisnog hobija poput vezenja, ili da poludi, ili da se, pak, uda za disk dzokeja*. Ako se kula svugde nalazi a vitez spasa ne predstavlja dokaz protiv njene magije, sta joj je drugo preostalo?..."

...koj pogodi odakle ovo, dobije 5 e-knjiga od istog autora...vreme...sad! :lol:

#263 heilel

heilel
  • Members
  • 798 posts

Posted 09 October 2004 - 00:15

'bilo je uzaludno razumom napadati cvrste bedeme iracionalnih osecanja od kojih je, kazu , umijesena zenska dusa"

M.Kundera

#264 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 October 2004 - 07:09

'So many of our dreams at first seem impossible, then they seem improbable, and then when we summon the will, they soon become inevitable.'

Christopher Reeve

:lol:

#265 loptica

loptica
  • Members
  • 154 posts

Posted 12 October 2004 - 22:05

Znakovi pored puta - Ivo Andric

Nesreca je u tome sto tako cesto, krace ili duze, javno ili
tajno, hocemo da budemo ono sto nismo, ili da ne budemo ono sto smo.
Takvim nasim prohtevima i cudima, kojima ne mozes videti cilja ni
smisla, mi kvarimo svoj kratki zivot vise nego sto nam ga truju
i zagorcavaju ljudi i prilike oko nas.

#266 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 14 October 2004 - 11:49

"...U Meksiko sitiju slucajno su naleteli na izlozbu slika prekrasnog spanskog izgnanika Remediosa Vare: na sredisnjoj slici triptiha, nazvanoj 'Bordando el Manto Terrestre', nalazilo se nekoliko devojaka sa srcolikim licima, krupnim ocima, zlacanom kosom, sve zatocenice sobe na vrhu okrugle kule, koje su tkale nekakvu tapiseriju koja je ispadala kroz uske proreze od prozora pravo u prazninu, u uzaludnom nastojanju da tu prazninu ispune: jer sve ostale gradjevine i sva stvorenja, svi talasi, brodovlje i sume zemaljske nalazili su se na toj tapiseriji, i ta tapiserija je bila svet. Edipa, perverzna, stajala je ispred slike i plakala. Niko to nije primetio; nosila je ispupcene naocare. Nacas je pomislila da li joj dobro prianjaju oko ocnih duplji, da bi bilo dobro da suze jednostavno nastave da teku i ispune cela sociva i nikad se ne osuse. Tako bi zauvek mogla sa sobom da nosi tugu tog trenutka, da vidi svet prelomljen kroz te suze, te narocite suze, kao da su se jos nepronadjeni indeksi bitno menjali od plakanja do plakanja. Pogledala je svoja stopala i znala, tada, zbog te slike, da je ono na cemu stoji bilo istkano nekoliko hiljada milja odatle, u njenoj kuli, i da je sasvim slucajno poznato kao Meksiko, te da je Pirs nije ni od cega udaljio, da nije bilo nikakvog bekstva. A od cega je toliko zelela da pobegne? Takva zatocenica, s obzirom da ima puno vremena za razmisljanje, ubrzo uvidja da su kula, njena visina i arhitektura samo slucajne, poput njenog ega, i da je ono sto je tu zadrzava u stvari magija, neznana i zlocudna, koja ju je snasla izvana i bez ikakvog razloga. Nemajuci nikakvo sredstvo, izuzev sustog straha i zenske prepredenosti, pomocu kojeg bi istrazila tu bezoblicnu magiju, shvatila kako deluje, kako da izmeri snagu njenog polja, da joj prebroji linije sile, mogla je da pribegne praznoverju ili da se prihvati nekog korisnog hobija poput vezenja, ili da poludi, ili da se, pak, uda za disk dzokeja*. Ako se kula svugde nalazi a vitez spasa ne predstavlja dokaz protiv njene magije, sta joj je drugo preostalo?..."

...koj pogodi odakle ovo, dobije 5 e-knjiga od istog autora...vreme...sad! :lol:

tomas pichon - objava broja 49
ps.nadam se da nisam zakasnila

#267 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 14 October 2004 - 11:54

...ehej,dokeru,nadam se da ispunjavash obecanja :lol:

#268 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,601 posts

Posted 14 October 2004 - 12:19

Mozda ceka da editujes poruku, fali jedno "n". :lol:

#269 tamburix

tamburix
  • Members
  • 333 posts

Posted 14 October 2004 - 12:33

Ričard Bah - Iluzije:

Svet je
tvoja vežbanka, stranice
na kojima računaš-
To nije stvarnost,
iako tu možeš izraziti stvarnost,
ukoliko želiš.
Takodje imaš slobodu
da pišeš gluposti, ili
laži, ili da cepaš listove.

#270 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 14 October 2004 - 12:36

Mozda ceka da editujes poruku, fali jedno "n". :lol:

...evo ga "n"...
ps.hvala :lol: +ako dobijem knjige,delimo ih na pola(hi,hi,hi) ok? :lol: