Jump to content


Photo
- - - - -

E-uprava


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 badrhari

badrhari
  • Members
  • 3 posts

Posted 20 January 2012 - 13:42

Da li neko moze da mi pomogne u odgovoru na sl. pitanja?

1. Razlika e-governmenta i e-upravljanja
2. Trostruki model relacija između vlada, poslovnih subjekata i građana
3. Međuzavisnost eTrgovine, eGovernmenta i eUpravljanja.
4. Da li je važnija e-spremnost ili e-efikasnost?

Hvala

#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 20 January 2012 - 13:53

Da li neko moze da mi pomogne u odgovoru na sl. pitanja?

1. Razlika e-governmenta i e-upravljanja
2. Trostruki model relacija između vlada, poslovnih subjekata i građana
3. Međuzavisnost eTrgovine, eGovernmenta i eUpravljanja.
4. Da li je važnija e-spremnost ili e-efikasnost?

Hvala


Za koji ispit / domaci zadatak ti trebaju odgovori? Srednja skola ili Megableja/Singiduduk?

#3 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 20 January 2012 - 19:05

Jadna je država sa ovakvim magistrima Posted Image

#4 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 20 January 2012 - 19:09

Magistarske studije.. Ne mogu da nadjem literaturu u kojoj je ovo objasnjeno



Није моја струка, али ево пар наслова:

- OECD e-Government Studies The e-Government Imperative (OECD E-Government Studies)
- E-government for Better Government (OECD E-Government Studies)
- Current Issues And Trends in E-Government Research (Advances in Electronic Government Research)
- OECD E-government Studies: Belgium
- OECD e-Government Studies Finland (OECD E-Government Studies)

Послао сам ти линкове на ПМ.

А ти Томасе немој да зајебаваш човека; бар хоће да учи.

#5 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 20 January 2012 - 19:51

Jadna je država sa ovakvim magistrima Posted Image


Ja sma bio ubedjen da su magistarske studije ukinute, odnosno da samo oni koji su upisali po starom imaju jos malo fore da odbrane magistarske teze. Da to nije neko sa master studija ko ne razlikuje magistarske od master studija?

#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 20 January 2012 - 19:54

А ти Томасе немој да зајебаваш човека; бар хоће да учи.


"How yes no". Verovatno je dobio zadatak da u seminarskom napise nesto u vezi navedenog pa trazi da mu neko sazvace. No bicu dobar, pa cu mu pomoci:

Badrhari, preko sajta sa linka ispod mozes da potrazis dosta materijala koji ce ti pomoci da nadjes odgovore na svoja pitanja:

http://www.google.com

#7 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 20 January 2012 - 20:04

Sasvim je moguće i da je u zaista u pitanju magistarski rad. Naime, iako magistarske studije više ne postoje, oni koji su ih po starom zakonu upisali ili prijavili tezu, imaju pravo da ih završe. Poenta je u tome da se rokovi stalno produžuju, a mislim da imaju vremena sedam godina od upisa.

#8 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 20 January 2012 - 22:05

rofl

#9 badrhari

badrhari
  • Members
  • 3 posts

Posted 21 January 2012 - 15:15

Najsmjesnije je kad se javi neko ko nema veze o cemu se radi, ko mozda ima 4 razreda osnovne skole, ali veoma dobro zna da blati druge i komentarise kvalitet necega o cemu nema predstavu. Inace, nijesam iz Srbije i uzdrzite se da komentarisete ono u sta nijeste upuceni. Zbog mnogo obazveza nemam vremena da se duze vremena posvetim ovome, jer i nije previse bitno, i zato sam trazio pomoc. I da, u pitanju su magistarske studije. Hvala onima koji su pomogli.

Edited by badrhari, 21 January 2012 - 15:17.


#10 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 21 January 2012 - 16:28

Najsmjesnije je kad se javi neko ko nema veze o cemu se radi, ko mozda ima 4 razreda osnovne skole, ali veoma dobro zna da blati druge i komentarise kvalitet necega o cemu nema predstavu. Inace, nijesam iz Srbije i uzdrzite se da komentarisete ono u sta nijeste upuceni. Zbog mnogo obazveza nemam vremena da se duze vremena posvetim ovome, jer i nije previse bitno, i zato sam trazio pomoc. I da, u pitanju su magistarske studije. Hvala onima koji su pomogli.


Javio se neko ko je davno zavrsio magistarske studije.
Magistarske studije, kakve su postojale u bivsoj SFRJ, su u svim republikama naslednicama ukinute, a studentima koji su ih zapoceli po starom ostavljen rok da ih zavrse (u Srbiji je rok 2016)., zato je sasvim opravdano da se pomisli da se radi o master studijama.

Nemas vremena da se posvetis, necemu sto ti treba na magistarskim studijama, pa trazis pomoc ovde? Daklem upravo ono sto sam napisao, mrzi te da pronadjes i proucis informacije koje ce ti dati odgovor na tvoja pitanja, pa se nadas da ce neko da ih odgovori umesto tebe. Bravo, pravi primer buduceg magistra.

#11 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 21 January 2012 - 16:55

Javio se neko ko je davno zavrsio magistarske studije.
Magistarske studije, kakve su postojale u bivsoj SFRJ, su u svim republikama naslednicama ukinute, a studentima koji su ih zapoceli po starom ostavljen rok da ih zavrse (u Srbiji je rok 2016)., zato je sasvim opravdano da se pomisli da se radi o master studijama.

Nemas vremena da se posvetis, necemu sto ti treba na magistarskim studijama, pa trazis pomoc ovde? Daklem upravo ono sto sam napisao, mrzi te da pronadjes i proucis informacije koje ce ti dati odgovor na tvoja pitanja, pa se nadas da ce neko da ih odgovori umesto tebe. Bravo, pravi primer buduceg magistra.


+1
Koliko se ja sećam, zvanje magistra podrazumeva sposobnost za bavljenje naučnim radom i istraživanjem, mogućnost korišćenja stručne literature bar na jednom jeziku, uglavnom engleskom, a pre bilo kakvog odobrenja teme za tezu kvalitetni mentori traže da se uradi pilot istraživanje (pametan svet odavno ima thesis/dissertation proposal, što važi i za buduće mastere), pa ako se vidi da je kandidat uspeo da opravda potrebu za nekim istraživanjem, da ono ima smisla, da je uspeo da napravi spisak literature, formuliše hipotezu, objasni metodologiju, tek onda može da se priča o odobrenju teze. Prošao sam kroz opisani proces u nešto manjem obimu, ali čitajući šta je sve odbranjeno, shvatio sam da je ovo kod nas trebalo uvesti još od osnivanja univerziteta. Gledajući i ko sve stavlja mr ispred imena, sve ovo me uopšte ne čudi.

#12 BWA

BWA
  • Members
  • 1,263 posts

Posted 25 January 2012 - 15:09

Najsmjesnije je kad se javi neko ko nema veze o cemu se radi, ko mozda ima 4 razreda osnovne skole, ali veoma dobro zna da blati druge i komentarise kvalitet necega o cemu nema predstavu. Inace, nijesam iz Srbije i uzdrzite se da komentarisete ono u sta nijeste upuceni. Zbog mnogo obazveza nemam vremena da se duze vremena posvetim ovome, jer i nije previse bitno, i zato sam trazio pomoc. I da, u pitanju su magistarske studije. Hvala onima koji su pomogli.

Majstore, samo naprijed i ne obaziri se na zlurade komentatore. Ko je mogao i htio da pomogne svaka mu cast, a ko nije htio da pomogne moga' je preskociti komentarisanje i moralisanje...

#13 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 January 2012 - 15:51

Majstore, samo naprijed i ne obaziri se na zlurade komentatore. Ko je mogao i htio da pomogne svaka mu cast, a ko nije htio da pomogne moga' je preskociti komentarisanje i moralisanje...


Pa jeste ako je mogao ovaj da doktorira prepisujuci, sto bi "majstor" ista uradio sam u cilju sticanja titule. Taj akademski moral i etika, sve je to nesto prevazidjeno, jel tako?

#14 MrLazy

MrLazy
  • Members
  • 2 posts

Posted 20 March 2012 - 15:24

Da li neko moze da mi pomogne u odgovoru na sl. pitanja?

1. Razlika e-governmenta i e-upravljanja
2. Trostruki model relacija između vlada, poslovnih subjekata i građana
3. Međuzavisnost eTrgovine, eGovernmenta i eUpravljanja.
4. Da li je važnija e-spremnost ili e-efikasnost?

Hvala


Otvorili ste previse tema.

E - government i E - uprava su ista stvar. Samo sto to mastiljarima koji su dobili posao samo zato sto uce napamet - nije jasno.

E - uprava je nesto - sto u Srbiji ne funkcionise! Niti ce ! U narednih 20 godina. Jer da bi se provele reforme - potrebno je doneti nepopularne mere, a to samo moze jedna stranka koja bi imala 60 % u parlamentu. Kad je u pitanju Srbija - nikad.

#15 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 20 March 2012 - 18:49

E - uprava je nesto - sto u Srbiji ne funkcionise! Niti ce ! U narednih 20 godina. Jer da bi se provele reforme - potrebno je doneti nepopularne mere, a to samo moze jedna stranka koja bi imala 60 % u parlamentu. Kad je u pitanju Srbija - nikad.

E uprava nigde ne funkcionise kako bi trebalo.
Negde, bese, u holandiji ili belgiji su najdalje otisli.

Sama osnova sistema je neka baza podataka koja je dinamicka i pracena grupom ljudi koja je odrzava.
Osnovni problem je sto je dinamicka kategorija. Sam pocetak trazi start iz pokreta ili mnogo bolnije paralelni sistem u nekom periodu.
Kada bi predhodno uspelo onda bi nebo bilo granica, ali ima tu problema.

Ono sto se najcesce desava je da svaki sektor razvija svoju bazu. Osim sto to rade sektori na lokalu, i na drzavnom nivou postoji mnogo paralelnih sistema. Takvi sistemi i nisu i jesu kompatibilni, ali i kad se povezu funkcionisu na principu povremene razmene podataka, a ne trenutnom azuriranju po unosu podataka na jednom mestu.

Mnogo razlicitih sistema je ostalo zakopano u samom startu po pustanju u rad.

Najpogodnija baza kao osnovna je baza vlasnika/korisnika zemljista i objekata, ali niko do sada nije presekao i rekao da se krece od jedne baze i da se koristi jedan software koji pokriva sve oblasti.
Nije retka pojava da u jednoj administraciji postoji vise licenciranih softwera istog tipa.

Zadatak nije nemoguc, ali bi valjalo da neko uporedi haos u administracijama, pa da se presece i krene valjano.