Jump to content


Photo
- - - - -

Putovanje vozom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 mis

mis
  • Members
  • 4 posts

Posted 17 January 2012 - 23:36

Zamislite putovanje Transsibirskom zeleznicom.
Low cost letovi i ostali letovi jesu pogodnost, ali pravo uzivanje je tek putovati vozom.
Imas osecaj da stvarno putujes.

#2 mis

mis
  • Members
  • 4 posts

Posted 17 January 2012 - 23:42

Zamislite putovanje Transsibirskom zeleznicom.
Low cost letovi i ostali letovi jesu pogodnost, ali pravo uzivanje je tek putovati vozom.
Imas osecaj da stvarno putujes.

Attached Files



#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 18 January 2012 - 16:45

Uzivam u putovanju vozom.
Eurostar kroz tunel ispod kanala do Pariza ili Brisela veliko je zadovoljstvo.
Ako nekoga put nanese u Norvesku, vrlo je zanimljivo putovanje vozom iz Osla do Bergena.
Mnoge relacije u Italiji i Spaniji vrlo su interesantne. Ovo se posebno odnosi na superbrzi voz od Milana do Rima, ali i na mrezu superbrzih vozova koji povezuju Madrid sa Barcelonom, Seviljom i jos nekim gradovima. TGV po Francuskoj, kao i intersiti i eurositi u Nemackoj iskljucuju potrebu koristenja aviona na unutrasnjim linijama. Thalys vrlo efikasno povezuje Pariz sa Briselom, Amsterdamom i Kelnom.
Posebno je zadovoljstvo putovati vozom (Chepe) sa obale Kortesovog mora, iz Los Mochis do Chihuahua u Meksiku. Za ovo putovanje moraju se odvojiti najmanje dva dana, sa nocenjem na pola puta, u kanjonu.
Putovao sam vozom iz Singapura do Kuala Lumpura i prilicno sam razocaran.
Sve brze pruge po Evropi vrlo su zanimljive. Nedavno sam putovao od Petrograda do Moskve i svakome bih preporucio Sapsan - superbrzi voz na toj pruzi.
Kina je sada razvila mrezu superbrzih pruga i vozova, tako da se od Beinga (Peking) do Lase moze putovati vozom, ali za to putovanje treba izdvojiti tri dana. Ja se spremam da uskoro po prvi put superbrzim vozom putujem na relaciji Shanghai - Being, gde se razdaljina od preko 1300 km prelazi za 4-5 sati.
Postoje brojni luksuzni i uglavnom privatni vozovi sirom sveta, ali to su zapravo hoteli na sinama i vrlo su skupi. Posebno su poznati vozovi sirom Indije (Palata na tockovima), Istocni Orjent Ekspres iz Singapura do Bangkoka ili u Juznoj Africi od Preterije (Johanesburga) do Cape Towna. Cene za ovakva putovanja penju se u nebo.

Edited by vladan, 18 January 2012 - 19:55.


#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 March 2012 - 19:30

Pre dva dana vratio sam se sa puta po Nemackoj i Francuskoj.
Putovari ICE i TGV je zaista zadovoljstvo, a brzine su oko 250 km/h.

Edited by vladan, 28 March 2012 - 19:31.


#5 marcus.wulffings

marcus.wulffings
  • Members
  • 217 posts

Posted 29 March 2012 - 07:38

Nije bila loša vožnja marokanskom železnicom ONCF prošle godine, od Marakeša do Tangera......................


www.clubbingunlimited.com

#6 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 29 March 2012 - 10:02

Pre dva dana vratio sam se sa puta po Nemackoj i Francuskoj.
Putovari ICE i TGV je zaista zadovoljstvo, a brzine su oko 250 km/h.


Kao redovan putnik ovih vozova, slazem se u potpunosti. Tacnost im je takodje velika, imate voz koji ide iz Linza za Frankfurt i stigne tacno u minut. Sto se tice brzine, postoje deonice (npr. Frankfurt - Nürnberg - Minhen) na kojima je brzina i do 320 km/h.

Za ove kojima Svajcarska nije daleko, preporucujem voznju nekim od sledecih vozova (Scenic trains): The Glacier Express, The Bernina and Heidi Express, The William Tell Express, The Mont-Blanc Express i The Romantic Route Express.

Kad se setim putovanja vozom od Novog Sada do Subotice, koje bi trebalo da traje oko 1.5 cas, obicno se putuje par sati... s nekim cudnim stajanjem pre (u) Vrbasu. I to na deonici gde je jedno vreme saobracalo pet vozova dnevno - i to im je bilo tesko uklopiti!

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 April 2012 - 12:47

Postoje dva razloga zasto danas covek putuje vozom:
1. Zato sto zeli da stigne od tacke A do tacke B uglavnom u Evropi (i severoistocna obala SAD), sto je cesto brze, nego ako se ide avionom, mada putovanje vozom, najcesce, nije nista jeftinije.
2. Zato sto zeli da uziva u samom putovanju i posmatranju predela, kroz koje prolazi.

Primer za prvo: Ja sam prosle nedelje od Kelna do Londona stigao brze i lakse vozom, nego da sam leteo.
Primer za drugo su luksuzni vozovi u Indiji, Juznoj Africi, Orjent Ekspres (London - Venecija, danas, nekada je bilo do Istanbula) itd.

Edited by vladan, 02 April 2012 - 12:48.


#8 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 19 May 2012 - 19:30

Obozavam da putujem vozom, ali nazalost retko sta se vidi od lepih predela i pejzaza kada voz ide 250+ kmh.
Drugo, ti super brzi vozovi se jako naginju u krivinama i desi se da ljudi lose odreaguju na ovo...

Za zainteresovane da saznaju kako to izgleda kineski voz, predlazem:
http://www.serbiatra...395-kineski-voz

#9 veliki strumf

veliki strumf
  • Banned
  • 26 posts

Posted 05 March 2013 - 00:48

putovanje vozom kroz Rusiju to je jedno posebno iskustvo svima bih preporucio da oseti tu lepotu i vidi cari Tajgi i prostranstva.....stvarno jedinstven osecaj!



#10 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 05 March 2013 - 01:08

Malo je samo bedak sto je pejzaz isti i po 14 dana  :yawn:



#11 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 05 March 2013 - 01:09

A evo i za sve ljubitelje brzih vozova... nesto sasvim drugacije ;)

http://www.vreme.com....php?id=1079526



#12 milicailic213

milicailic213
  • Banned
  • 97 posts

Posted 06 June 2013 - 12:52

vozom sam se uputila jednom za more, i mislim da mi je to najgore iskustvo u zivotu...



#13 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 06 June 2013 - 13:03

Zavisi gdje izvodis tu akciju. U NL imas gratis WiFi u vozu, a more jbg bas i nije za kupanje, ali su zato kafici na bulevaru odlicni.



#14 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 06 June 2013 - 18:00

Ne mora da se ide tako daleko.

"Jadran Ekspres" na relaciji BG-Split je super, pod uslovom da se vozite u vlaku, a ne u vozu.



#15 Caribrodzanin

Caribrodzanin
  • Members
  • 3 posts

Posted 11 June 2013 - 08:49

Putovao Balkan Expresom za Istanbul, prelepo iskustvo, sećam se da smo ulazili skoro 30 minuta u grad punom brzinom kolko je to veliki megalopolis ...

 

sto se tiče naših krajeva, sigurno je kanjon Morače prelep sa prozora vagona, tako da, vredi istrajati na ovoj ideji!!!