Jump to content


Photo
- - - - -

Voda za kuvanje!?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11 replies to this topic

#1 nada79

nada79
  • Members
  • 2 posts

Posted 17 January 2012 - 13:34

Poštovani, nova sam na forumu, a igrom sudbine i sticajem životnih okolnosti imam potrebu da se informišem u vezi gore navedene teme.
Naime obzirom da sam imala problema sa peskom u bubregu, koji je na svu sreću otišao tamo gde treba da ode, interesuje me da li se korišćenjem flaširene ili filtrirane vode za kuvanje podiže nivo kvaliteta života i preventivno deluje na sprečavanje posledica ciji je direktni ili indirektni uzročnik nakvalitetna voda. Dakle da li se prokuvavanjem vode sa česme neutrališu svi elmenti ili ne!?

Unapred hvala.

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 17 January 2012 - 16:48

Poštovani, nova sam na forumu, a igrom sudbine i sticajem životnih okolnosti imam potrebu da se informišem u vezi gore navedene teme.
Naime obzirom da sam imala problema sa peskom u bubregu, koji je na svu sreću otišao tamo gde treba da ode, interesuje me da li se korišćenjem flaširene ili filtrirane vode za kuvanje podiže nivo kvaliteta života i preventivno deluje na sprečavanje posledica ciji je direktni ili indirektni uzročnik nakvalitetna voda. Dakle da li se prokuvavanjem vode sa česme neutrališu svi elmenti ili ne!?

Unapred hvala.

Ne.

#3 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 17 January 2012 - 16:56

Poštovani, nova sam na forumu, a igrom sudbine i sticajem životnih okolnosti imam potrebu da se informišem u vezi gore navedene teme.
Naime obzirom da sam imala problema sa peskom u bubregu, koji je na svu sreću otišao tamo gde treba da ode, interesuje me da li se korišćenjem flaširene ili filtrirane vode za kuvanje podiže nivo kvaliteta života i preventivno deluje na sprečavanje posledica ciji je direktni ili indirektni uzročnik nakvalitetna voda. Dakle da li se prokuvavanjem vode sa česme neutrališu svi elmenti ili ne!?

Unapred hvala.

hm! dobro pitanje. ali nesto nisam siguran da iko ima siguran odgovor na to. ja sa kamenjem u bubrezima ''kuburim'' vise od 20 godina. jedno 3-4 puta su mi radili uzorke kamena i nasli su od cega je, ali niko nije imao odgovor kako to promjenom ishrane i pijenja odredjene vode sprijeciti. izmedju ostalih klinika i jedna prestizna njemacka klinika mi je radila te analize. jednom-dvaput i u holandiji. i na kraju mi je jedan stari urolog, koji me je operisao rekao: jedi kao sto si jeo, pij kao sto si pio, pokoje pivo slobodno popij, itd. to je jednostavno sklonost kod odredjenog broja ljudi, a pravi se uzrok ne zna. mislim licno da se kuhanjem vode, pa i te sa cesme voda solidno ''osiromasi'' nekim sastojcima koji smetaju. krecnjak npr isl.
edit:
eto, pretece me doktor. :)

Edited by Rotterdamac, 17 January 2012 - 16:57.


#4 nada79

nada79
  • Members
  • 2 posts

Posted 17 January 2012 - 19:01

Doktori su mi preporucili povećan unos tečnosti, čaj od uve... i sve je to OK, kazu da brze rade bubrezi, povećana koncentracija tečnosti u organizmu pa tom logikom i povećan protok tečnosti pa ne stize da se natalozi materija koja stvara kamen...e sad kad ja taj čaj skuvam sa vodom koja u sebi sadrži kamenac i ko zna još šta, to bi se moglo metaforički objasniti kao da vakcinišete nekoga sa iglom koj nije sterilna!?
Da li grešim?

#5 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 17 January 2012 - 19:35

Doktori su mi preporucili povećan unos tečnosti, čaj od uve... i sve je to OK, kazu da brze rade bubrezi, povećana koncentracija tečnosti u organizmu pa tom logikom i povećan protok tečnosti pa ne stize da se natalozi materija koja stvara kamen...e sad kad ja taj čaj skuvam sa vodom koja u sebi sadrži kamenac i ko zna još šta, to bi se moglo metaforički objasniti kao da vakcinišete nekoga sa iglom koj nije sterilna!?
Da li grešim?


Kupi filter za vodu i bog te veselio. Djeluje umirujuce na dusu. :)

Cuj "kao da vakcinišete nekoga sa iglom koj nije sterilna!?"

Ne budi paranoicna, pij te cajeve i ne brini previse. :)

#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 17 January 2012 - 20:02

Doktori su mi preporucili povećan unos tečnosti, čaj od uve... i sve je to OK, kazu da brze rade bubrezi, povećana koncentracija tečnosti u organizmu pa tom logikom i povećan protok tečnosti pa ne stize da se natalozi materija koja stvara kamen...e sad kad ja taj čaj skuvam sa vodom koja u sebi sadrži kamenac i ko zna još šta, to bi se moglo metaforički objasniti kao da vakcinišete nekoga sa iglom koj nije sterilna!?
Da li grešim?

ne da mi se da ti uslikam stijene sto su mi povadili zadnj put. jedno 7 komada. ujutro izvadili, ja popodne, cim me malo narkoza popustila zbrisao ispred bolnice i zapalio. sutradan izmolio doktora da me pusti kuci. hocu da ti kazem, nije to tako strasno. :) meni pomaze trcanje i veliko znojenje da se to pokrece. onda malo bolova dok izbacim i to je to. a kad bude velik operisu i izvade. i sve ok, bubrezi rade ko sto su i radili. do smrtA tako! :) e da, ovaj filter je ok stvar. tako kazu jbg. ja ga nemam. :D

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 18 January 2012 - 07:52

Doktori su mi preporucili povećan unos tečnosti, čaj od uve... i sve je to OK, kazu da brze rade bubrezi, povećana koncentracija tečnosti u organizmu pa tom logikom i povećan protok tečnosti pa ne stize da se natalozi materija koja stvara kamen...e sad kad ja taj čaj skuvam sa vodom koja u sebi sadrži kamenac i ko zna još šta, to bi se moglo metaforički objasniti kao da vakcinišete nekoga sa iglom koj nije sterilna!?
Da li grešim?

Da, gresis.

#8 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 18 January 2012 - 12:05

Dakle da li se prokuvavanjem vode sa česme neutrališu svi elmenti ili ne!?

Prokuvavanjem, voda se ne demineralizuje. U principu, demineralizovani deo je onaj koji ispari iz lonca, a ne onaj koji ostane u njemu.

#9 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 18 January 2012 - 16:51

... meni pomaze trcanje... do smrtA tako! :)


Vazno je da bubrezi budu uposleni i tokom sna. Osim toga, u ovakvim slucajevima preporucuje se rowatinex, zuckaste kapsule-kuglice sa nekoliko aktivnih supstanci u maslinovom ulju. To je decenijama star lek koji pospesuje diurezu i poboljsava rastvorljivost kalcijumovih soli. U Srbiji se prodaje bez recepta i mesecna doza kosta manje od 10 €.

Edited by cmix909, 18 January 2012 - 16:51.


#10 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 18 January 2012 - 17:13

Hm.....malo sturi odgovori. Generalno, kamen/pesak u bubregu se javlja u nekoliko varijanti - najcesci su kalcijum-oksalatni; istina, kalcijum bikarbonat se javlja u vodi za pice, ali izbacivanje kalcijuma iz ishrane je nemoguce (zbog normalnog funkcionisanja svega ostalog) - kamenje je izazvano promenjenim metabolizmom oksalata (kojih recimo ima vise u recimo spanacu i nekim dodacima ishrani kao tabletama vitamina C), a ne direktno kalcijumom u krvi (btw, pitanje se odnosi na vodu, ali kamenje i bubrezima nastaje filtracijom krvi, tako je sta jedete bitno koliko i ono sta pijete). Ostalo kamenje, ureicno, cistinsko itd, nastaje zbog poremecaja metabolizma ovih komponenti - ureicno obicno kod ljudi koji pate od gihta, cistinsko kod ljudi koji pate od nasledne bolesti poznate kao cisnurija.

Sad, kod hemije vode - generalno, kuvanjem vode se jedan deo bikarbonata ( recimo Ca(HCO3)2) koji su rastvorljivi u vodi prevodi u karbonate (CaCO3 u ovom slucaju, koji je slabo rastvorljiv), te ostaju kao "kamenac" na posudi). Opet, relativna kolicina bikarbonata u vodi nije stalna, zavisno od izvora vode, niti se mogu potpuno demineralizovati kuvanjem, barem ne u onom ostatku vode koji ne ispari. Opet - kolicina mineralnih soli, u nekim normalnim granicama pijace vode nece izazvati direktno kamen u bubregu kod svakoga.

#11 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 18 January 2012 - 17:34

Vazno je da bubrezi budu uposleni i tokom sna. Osim toga, u ovakvim slucajevima preporucuje se rowatinex, zuckaste kapsule-kuglice sa nekoliko aktivnih supstanci u maslinovom ulju. To je decenijama star lek koji pospesuje diurezu i poboljsava rastvorljivost kalcijumovih soli. U Srbiji se prodaje bez recepta i mesecna doza kosta manje od 10 €.

ar ju toking tu mi? :) sve sam probao, ukratko. da sad ne nabrajam. i rovatinex i sve te nahvaljene tablete. i nema pravila. kad sam se kao ''pazio'' stvori se kamen. kad se kao ne pazim on ne dodje i po 3-4 godine. to su moja iskustva.

#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 30 May 2012 - 17:28

Patogeneza bubreznih kamenaca mnogo je slozenija (tema je vise za medicinu). Uz normalan dnevni unos tecnosti koristite bilo koju vodu, koja je higijenski ispravna.