Jump to content


Photo
- - - - -

posleratna ex-Yu kinematografija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
141 replies to this topic

#136 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 04 April 2012 - 03:12

Dobar je "Dva igrača sa klupe". Jedan od retkih nepristrasnih filmova ratne tematike u Hrvatskoj. Postoje i neki fašistoidni režiseri poput Branka Schmidta koji se predstavlja kao Evropejac a u stvari provlači srbomrziteljsku propagandu (setimo se natpisa u liftu "Ubi Srbina", u Metastazama). Taj isti Schmidt koji navodno "predočava bolest koja je zarazila Hrvatsku", snimio je devedesetih jednu povraćku pod imenom "Srce nije u modi", nešto kao Lepa sela lepo gore na hrvatski način samo jadno da jadnije ne može biti.
Moram da naglasim da sam juče gledao verovatno najbolji slovenački film svih vremena. Radi se o "Plesu v dežju" Boštjana Hladnika. Kada sam pomislio da je "Petelinji zajtrk" nedostižan po kvalitetu, ovaj film me je prosto oduševio mada moram da priznam njegovu očiglednu nekomercijalnost i artizam, zbog koga mi se nakon prvih pola sata učinio kao još jedno precenjeno tzv. remek-delo. Naprotiv, nisam se razočarao, štaviše film je sve bolji kako ide prema kraju. Radi se o ljubavnom trouglu u kome niko ne dobija ono što želi. Kiša tu predstavlja sam život i stvarnost (razočarenje koje je češće od sreće), ali opet ona sama kao takva ima svoju lepotu. Svo troje (siromašni slikar, njegova devojka i mladi romantik-udvarač) imaju svoje fantazije, i to mi se najviše dopalo - nakon svakog realnog susreta iz života oni tonu u svoje fantazije u kojima razgovaraju sa istom tom osobom, a taj prelaz nema nikakvu jasnu granicu već se pretapa u fiktivni razgovor, zasnovan na odnosu sa istom osobom kakav oni sami doživljavaju. Fotografija je nesvakidašnje dobra, rame uz rame sa holivudskim filmovima. Vrlo dobar soundtrack Bojana Adamiča (najpoznatijeg slovenačkog filmskog kompozitora), ali po mom mišljenju vrlo malo i neadekvatno korišćen. Režija vrhunska, skoro nisam video ovako lepo režiran film. Scenario je malo slabiji, što je najveća boljka slovenačkih filmova koliko sam mogao da primetim. Zaista vredi pogledati, ima i prevod na divx-titlovima.

Edited by iwasateenagewerewolf, 04 April 2012 - 03:20.


#137 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 04 April 2012 - 09:07

Uleteo na tv-u "Dva igraca sa klupe". Nisam gledao sam pocetak, al' sam se slatko nasmejao vise puta. Vredi ga pogledati.


OOOOOOdličan film! Tarik Filipović je odigrao fenomenalnu ulogu.

#138 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 08 April 2012 - 22:41

Zanimljiva drama - Zagreb-Beograd, preko Sarajeva.




#139 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 10 June 2012 - 01:37

Hoće li mi neko objasniti veličinu filma "Crna mačka beli mačor"?

Navodno u Španiji postoji bioskop koji svakog dana prikazuje ovaj film. Kad sam bio u Švedskoj, reče mi jedna devojka kako ga celo njeno društvo obožava i svi su ga gledali. Da li je ukus Evropljana (pre svega onih kojima se svideo) takav da ih zasmejava kada lik udari u stablo, ili svinja koja jede trabant, a da ne govorim o kreveljenju Srđana Todorovića u svakom kadru? (btw nije on kriv, to se od njega tražilo)

Edited by iwasateenagewerewolf, 10 June 2012 - 01:38.


#140 st4lk3r

st4lk3r
  • Members
  • 1,033 posts

Posted 11 June 2012 - 07:06

Hoće li mi neko objasniti veličinu filma "Crna mačka beli mačor"?

Navodno u Španiji postoji bioskop koji svakog dana prikazuje ovaj film. Kad sam bio u Švedskoj, reče mi jedna devojka kako ga celo njeno društvo obožava i svi su ga gledali. Da li je ukus Evropljana (pre svega onih kojima se svideo) takav da ih zasmejava kada lik udari u stablo, ili svinja koja jede trabant, a da ne govorim o kreveljenju Srđana Todorovića u svakom kadru? (btw nije on kriv, to se od njega tražilo)


Kusta ne propušta priliku da istakne kako se radi o prvom srpskom blokbasteru :)

#141 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 20 June 2012 - 00:56

Hoće li mi neko objasniti veličinu filma "Crna mačka beli mačor"?

Navodno u Španiji postoji bioskop koji svakog dana prikazuje ovaj film. Kad sam bio u Švedskoj, reče mi jedna devojka kako ga celo njeno društvo obožava i svi su ga gledali. Da li je ukus Evropljana (pre svega onih kojima se svideo) takav da ih zasmejava kada lik udari u stablo, ili svinja koja jede trabant, a da ne govorim o kreveljenju Srđana Todorovića u svakom kadru? (btw nije on kriv, to se od njega tražilo)


Ne mislim da jeste, nego ih zabavlja da gledaju divljake koji su smeeesni kao sto je i nase gastrose zabavljalo da gledaju kako Paja i Jare voze kamiJon...i polazu knjizevnost il sta vec.Gledati divljake koji su ''smesni'' je ponekad in, posto ne mora da se bude politicki korektan-ionako su oni daleko , daleko od njih.Hvala Kusti na toj promociji, od srca. :twak: :frust:

#142 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 03 August 2012 - 02:16



Film "Zazidani" (1969) Kokana Rakonjca, jako dobar.

Edited by iwasateenagewerewolf, 03 August 2012 - 02:55.