Jump to content


Photo
- - - - -

Zivot i rad u Becu (AT)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
105 replies to this topic

#1 d-fens

d-fens
  • Members
  • 2 posts

Posted 02 January 2012 - 14:57

Pozdrav svima na forumu :)


Odlucio sam da se oprobam u zivotu van Srbije, i kako stvari stoje, Bec je moja sledeca destinacija. S toga, imao bih par pitanja vezano za zivot i rad u Becu, ako je neko od clanova tamo.

Sto se tice boravista i radne dozvole, tu necu imati problema jer sam drzavljanin EU, a koliko znam, to omogucava slobodno kretanje i posao bez dodatnih dozvola (iako do sada tu prednost nisam nikada koristio). Najvise me zanima situacija na trzistu nekretnina, rada i obaveza prema drzavi.

S obzirom da krecem od nule, najpre bih bio zainteresovan za rentu stambenog prostora, a posto idem sam i nemam velike prohteve, sasvim bi mi odgovaralo da se radi o jako maloj kvadraturi, van centra, dokle god je relativno cisto i bezbedno. Kako se krecu cene?

Sto se posla tice, tu verujem da je situacija nezgodna (toboze, kriza je...), no pitanje je koliko ja sa diplomom graf. dizajnera i fotografa mogu da ocekujem u prihodima, makar otprilike?
Naravno, ne ocekujem da odmah dobijem posao u struci. Takodje, kolika je minimalna mesecna plata da bi se potkrpili neki osnovni troskovi zivota?

I konacno, kako se krecu dazbine prema drzavi? cuo sam da za struju, vodu i ostale komunalije ide oko 100-150 E (?), medjutim, ono sto me najvise zanima je zdravstveno osiguranje. Pretpostavljam da se isto nabavlja preko nekog od osiguravajucih drustava, a mene interesuje koliko je neophodno da se mesecno izdvoji ze neki osnovni paket?

Nadam se da nisam udavio sa pitanjima :)


Pozdrav od Vlade.

#2 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 02 January 2012 - 16:07

Znas li njemacki?
Vrlo informativna je brosura AMS-a (Arbeitsmarktservice) i u njoj ces naci odgovore na mnoga pitanja: http://www.ams.at/_d...espub_de_11.pdf

#3 d-fens

d-fens
  • Members
  • 2 posts

Posted 10 January 2012 - 15:00

Nemacki nazalost ne znam. Razumem ponesto ali tesko da se mogu pohvaliti da ga govorim. Sa Engleskim sam dosta dobar, kao i sa Francuskim i Italiajsnkim...

Koliko sam uspeo da naslutim, u onoj brosuri su navedene neke opste cinjenice, a mene zapravo zanimaju utisci iz prve ruke.

#4 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 10 January 2012 - 16:36

Onda ti mora neko drugi pomoci. Sretno.

#5 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,835 posts

Posted 10 January 2012 - 17:00

evo iz prve ruke - beč je zaista grad s izuzetno visokim nivoom kvalitete života. manje više sve funkcionira, grad je čist i siguran, i nudi sadržaje za svaki ukus i stil života.

što se posla tiče, bez poznavanja njemačkog jezika će ti biti vrlo teško. ima doduše velik broj svjetskih kompanija koje ovdje imaju sjedište za centralnu i istočnu evropu, ali je uglavnom potrebno govoriti njemački. www.jobpilot.at je prilično dobar sajt za traženje posla, pa pogledaj kakve se kvalifikacije traže.

ponuda stanova je prilično dobra, i cijene najma se kreću od 10-12 eura po kvadratu naviše, zavisno o lokaciji i veličini. međutim i za traženje stana će ti trebati posao, jer većina stanodavaca traži potvrdu o primanjima.

ako nemaš nikog poznatog u beču za traženje posla i stana, a i ne govoriš jezik, to će ti biti prilično teška misija.

u svakom slučaju - sretno!

#6 goran1

goran1
  • Members
  • 1 posts

Posted 11 January 2012 - 18:58

Dali neko moze da mi odgovori dali njihova agencija za zapoljevanje AMS ili njihovi servisi tipa WAFF pomazu oko pronalazenja posla?

I kako oni funkcionisu, i ko ima pravo da se kod njih prijavi?

Pozz.

#7 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 12 January 2012 - 20:54

Dali neko moze da mi odgovori dali njihova agencija za zapoljevanje AMS ili njihovi servisi tipa WAFF pomazu oko pronalazenja posla?

I kako oni funkcionisu, i ko ima pravo da se kod njih prijavi?

Pozz.


AMS je za gradjane Austrije, EEA/EU (osim Rumunije i Bugarske) - i za strance koji imaju boravisnu i radnu dozvolu, i za neke specijalne slucajeve, tipa ljudi kojima je odobren azil (ali ne onima koji isti cekaju).

Imas ovde: http://www.ams.at/sfa/14101.html

#8 eemmaa

eemmaa
  • Members
  • 6 posts

Posted 10 February 2012 - 15:01

AMS ce ti traziti posao ukoliko si vec radio u Austriji i imas sve potrebne dozvole. Ukoliko po prvi put trazis posao, mas sam da se snalazis. Na internetu ima puno portala(karriere.at) gde mozes da potrazis posao i onda salji mailove. Sta se tice zdravstvenog osiguranja mozes sam da placas osiguranje dok nisi zaposlen. Cifra je oko 70€ mesecno tako da nije strasno. Za pronalazak stana mozes probati ovde http://www.willhaben...mietwohnungen/.

#9 dzonyloca

dzonyloca
  • Members
  • 1 posts

Posted 28 September 2012 - 01:06

Pozz svima na forumu..
Ja trenutno ucim Nemacki,prevedim diplomu na takodje nemacki...
Kako i gde bih uspeo da nadjemo preko potreban posao u Becu?
Hvala unapred..

#10 Zoo

Zoo
  • Members
  • 4 posts

Posted 19 October 2012 - 09:50

Kao drzavljanin EU imas pravo da radis i boravis u AT, Ali postoji odredjeni redosled stvari. Da bi mogao da trazis posao, moras imati prijavljeno prebivaliste u Becu. A da bi imao stan moras imati posao! Prvi problem, resava se tako sto za pocetak nadjes nekoga ko ce hteti da te prijavi kod sebe. Kada nadjes posao u roku od 4 meseca moras od magistrata traziti dozvolu stalnog boravka u Becu ( pro forme, dobija se odmah i kosta oko 20 e). Sto se tice pronalazenja posla ( naravno van struke) imas 4 opcije. 1. su ti gradjevinseke i molerske firme plata oko 10e/satu. Ne treba ti jezik, ali pored riskantne naplate imas i problem sto se radi ceo dan i neces imati vremena niti da ucis jezik ,niti da trazis posao u struci. 2. su firme za ciscenje zgrada, ne treba jezik (nas je gotovo sluzbeni u ovoj bransi) plata je 1.100e mesecno, ali se radi od 7 do 16 pa imas vremena za ucenje jezika, ako imas volje i snage. 3. kurirske sluzbe GLS, DHL,DPD.... potrebno je malo znanje jezika, plata oko 1300-1400e ali se radi od 5 do 17 i nemas vremena za ucenje. 4. konobarisanje po nasim loaklima, plata od 7 do 10e/satu, potrebno vrlo malo znanje jezika. Pozitivno je to sto upoznajes ljude u gradu, negativne strane su ti verovatno poznate.
U svakom slucaju budi spreman, da ces par meseci izgubiti na trazenje stana i posla, da ces nailaziti na ljude u koje ces se razocaravati pogotovo na nase. Vrlo tesko ces pronaci nekoga sa kim ces se zaista moci druziti, ali o tome kasnije kada dodjes.
Sto se tice nemackog jezika, iz prve ruke ti kazem da ti za obican zivot ne treba. Na ulici imas i previse ljudi koji pricaju ex yu jezike, a u svim institucijama znaju Engleski, kao i velika vecina Austrijanaca. Neces moci da se sporazumevas sa Turcima, ali to ti i ne teba. Problem jezika je u trazenju normalnog i dobro placenog posla, e tu ti je neophodan.
Svakako nauci jezik , prevedi diplome, napisi CV na nemackom i cim stignes pocni da trazis posao u struci, nemoj dozvoliti da te uhvati kolotecina zivota u Becu ( posao kuca posao) i da izgubis nadu da ces naci posao koji volis. Budi uporan!
PS u koliko dodjes, moj savet je da u prvoj godini smanjis odlaske kuci, jer postoji velika verovatnoca da tamo i ostanes. Nece ti se u pocetku svideti zivot ovde.
Pozz

#11 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 19 October 2012 - 11:14

Odlican post, bravo!

#12 aca05

aca05
  • Members
  • 1 posts

Posted 07 November 2012 - 15:43

@Cilemile @emma @Zoo ...

pozdrav svima... imam pitanje, pa ako neko zna odgovor, neka podeli sa ostalima :)

imam mađarsko državljanstvo i planiram uskoro da se prijavim na adresu kod prijatelja u Beču. Znam, a i neko je to ovde na forumu napisao, da pri traženju prvog posla u EU AMS ti neće nuditi nikakve poslove (što je i logično, nisi im na teretu, ne dobijaš nikakvu pomoć od njih, pa im je sve jedno koliko ćeš dugo biti nezaposlaen). Da li je onda uošte i potrebno prijavljivati se kod njih, kada posao svakako moraš sam da nađeš? u Srbiji moraš biti prijavljen kod Nacionalne službe za zapošljavanje da bi mogao da se zaposliš na radno mesto koje ćeš sam pronaći. Da li je isto i u AT? Da li se neki drugi vid pomoći može očekivati od AMS-a, tipa, pohađanje nekog kursa jezika o njihovom trošku ili nešto sl.? Inače, zanimanje mi je u AT na listi deficitarnih (dipl. maš. inž.), nemački na B1 nivou.

Edited by aca05, 07 November 2012 - 15:45.


#13 dragojlov

dragojlov
  • Members
  • 1 posts

Posted 22 November 2012 - 19:49

Pozdrav svima :)

Pre svega @Zoo svaka cast na postu. Vidim da puno informacija posedujes pa se nadam da ces/cete imati i odgovor na moje pitanje. Naime, imam EU pasos hocu da radim i zivim u Becu....uglavnom dosta informacija znam ali me muci sledece: 1. Da li ja moram da iznajmim ceo stan da bih na osnovu toga dobio Hauptwohnsitz ili to mogu da dobijem i ako iznajmim samo neku sobu ?(cimerska druzina) 2. Koliko novca ti najmanje treba (na mesecnom nivou) da prezivis prve dane tj mesece?

Hvala najlepse

Edited by dragojlov, 22 November 2012 - 19:50.


#14 1603

1603
  • Members
  • 1 posts

Posted 07 January 2013 - 14:49

pozdrav svima. vidim da ste pricali o zivotu u becu. ja krajem meseca treba tamo da idem da cuvam decu pa me zanima dal ima neko neka iskustva o tome i da li zna nekoga ko je cuvao decu tamo pa da mi kaze koliko se to placa tamo i da li se isplati ici i dadiljati? cuvala sam decu u srbiji ali nikad u inostranstvu.



#15 trgovaczr

trgovaczr
  • Members
  • 1 posts

Posted 08 January 2013 - 12:31

Voleo bih da malo pokrenemo ovu temu, posto u Srbiji ako zelis da radis mora da si clan partije , e sad posto to mnogi ne zele onda pravac u druge zemlje.

Prosle godine sam u dva navrata bio u Becu , u oktobru(turisticki) i decembru(svercerski), pa sam se odusevio , da svi nesto rade ,trguju, kupuju,prodaju, pa reko valjda ima posla i za mene.

Posetio sam njihovu pijacu Subotom i moram reci da tamo parlaju vise Srpski jezik neko nemacki.

E sad da li mi moze neko reci ovako za smestaj kod nekog privatno koje su cene, da li poznajete nekog? I druga stvar da li ja tamo na pijaci  mogu da stanem i prodajem nesto od svoje robe, da li tamo ima komunalne policije ili neke kontrole , posto vidim da je to preko nedelje parking a subotom pijaca.

Svaki dobronameran odgovor bi mi bio od pomoci >>