Jump to content


Photo
- - - - -

So /natrijum hlorid/


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#1 Odusan

Odusan
  • Members
  • 5 posts

Posted 22 November 2011 - 22:46

Koliko je stetan dodtak kuhinjskoj soli E - 536,protiv zgrudnjavanja.Ovaj E...nalazi se skoro kod svih proizvodjaca u nasim prodavnicama.

#2 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 22 November 2011 - 23:26

Koliko je stetan dodtak kuhinjskoj soli E - 536,protiv zgrudnjavanja.Ovaj E...nalazi se skoro kod svih proizvodjaca u nasim prodavnicama.

koliko nam steti sama so lako cemo za to malo e . u prevodu ako puno solis pre ces uci u hipertenziju i umreti od sloga nego sto ce taj E da ti bude kancerogeno aktivan. sve u svemu manje soli sa i bez E

#3 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 23 November 2011 - 03:02

kazu ljudi ne smeju masno zbog srca, a na sve to kum moj doooobar , mooogooo dobar kardiolog kaze a da ti ciko pojedes celo peceno prase al da ne posolis ni malo i evo ja garantujem nece ti nic biti,kakav pritisak kakvi bakraci.

solimo svi mi koji nismo navikli na zacine u hrani, jer hrana bez zacina je retko kad bas ukusna. kada u tradiciji imas so i vegetu i jos max alevu papriku od svih zacina onda i nemas neki izbor da ne solis. tako da kontam ja ljude kad kazu bljutavo, jeste ako ne dodas neke druge fine zacine.

tako da so je onako saaavrsena stvar da nam digne pritisak do u nebesa ali ljudi se vise boje masne hrane. a so, pa to se mora..... dodatak raznih E je stvarno mizerno problematicna kad je so u pitanju.

na hranu sa manje i na kraju malo soli se lako navikne covek samo kad proba. ipak je to lako urediti u ishrani.

#4 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 23 November 2011 - 22:13

...


U ishrani treba koristiti morsku so, a ne "kamenu".

Sve je to NaCl, ali morska so ima malo drugaciju formulu - NaCl * 10 H2O.
Tj - za svaku molekulu NaCl vezano je 10 molekula vode.

Samim tim morska so u ishrani vezuje za sebe manje vode, manje stvara visok pritisak i gojenje (masti).

...

#5 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 24 November 2011 - 00:06

Koliko je stetan dodtak kuhinjskoj soli E - 536,protiv zgrudnjavanja.Ovaj E...nalazi se skoro kod svih proizvodjaca u nasim prodavnicama.

E536 u kolicinama u kojim je dozvoljen vazi kao bezopasan i ne spada u problematicne dodatke. Tu je mozda problematicnija sama kuhinjska so, koja je jako preradjena i rafinirana. Ako ipak zelis izbjeci E536 koristi prirodne soli (morsku ili kamenu) u nekim se koristi E536, u nekim ne.

U ishrani treba koristiti morsku so, a ne "kamenu".

Sve je to NaCl, ali morska so ima malo drugaciju formulu - NaCl * 10 H2O.
Tj - za svaku molekulu NaCl vezano je 10 molekula vode.

I kamena so je morska so (nekad davno bila). Morska so ima maksimalno 5% vise vlaznosti od kamene soli. Ta formula morske soli, koju si naveo, mi je apsolutno nepoznata, izvor mozda?Kamena i morska so su prirodne soli i trebalo bi im dati prednost u odnosu na rafiniranu so. U propisanim kolicinama (3-6 gr dnevno u normalnim uvjetima) nisu nijedna ni druga stetne.




#6 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 November 2011 - 01:46

...

... I kamena so je morska so (nekad davno bila). Morska so ima maksimalno 5% vise vlaznosti od kamene soli. Ta formula morske soli, koju si naveo, mi je apsolutno nepoznata, izvor mozda?Kamena i morska so su prirodne soli i trebalo bi im dati prednost u odnosu na rafiniranu so. U propisanim kolicinama (3-6 gr dnevno u normalnim uvjetima) nisu nijedna ni druga stetne ...



Nesto si ti, kao i obicno, brzopleto pobrkala.
Izvor za "formulu morske soli"? Bilo koji bolji udzbenik hemije.

Morska so je apsolutno najkvalitetnija so, a kamena je, onako, tek da se nadje.
Moj Late Father je i kupus solio sa morskom solju.
Ne mogu da se setim kad smo koristili "Tuzlu". Uvek morsku so (bilo iz Ulcinja, ili neku u inostrantstvu).

...

#7 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 24 November 2011 - 02:26

Razlika izmedju morske i kamene soli je u razlicitim extra mineralima koje se nalaze u kompaundima, inace su i jedna i druga NaCl.

Tuzlanska so, kao i druge preradjene soli imaju dodatke kao sto su jod i agenti za sprecavanje kristaliziranja, sto ove prirodne nemaju te vuku vise vode..

Ja trosim morsku, Maldon, koja je najljepsa so koja se ima kupiti u UK. Kristalni listici, pahuljice, koje se drobe pod prstima. Tuzlansku ne bih trosio ni iz lokal-patriotskih pobuda.

Ljetos sam doteglio kilu paske i kilu stonske soli. Stonska je krupnija i po meni ukusnija od paske. Paskom zasolio kupus koji kiselim.

Mojih £0.02 :)

Edited by Njole, 24 November 2011 - 02:28.


#8 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 24 November 2011 - 08:21

...Izvor za "formulu morske soli"? Bilo koji bolji udzbenik hemije.

Izvor za formulu, koju si ti naveo, rekoh. Udzbenik hemije u kojem pise da je formula morske soli NaCl*10H2O? Nikad cula za takve udzbenike.
i ja koristim iskljucivo morsku so, ali to nije tema. Tvrdio si da morska so za sebe "vezuje manje vode, manje stvara visok pritisak i gojenje (masti)" i ta tvrdnja nije sasvim tacna. Razlika u vlaznosti od maksimalno 5% izmedju kamene i morske soli znaci jedino, da je u istoj kolicini obje vrste soli u morskoj 5% vise vode i kolicina soli za 5% manja. Dakle, ako ima nekih pozitivnih efekata vezanih sa vezivanje vode, pritiska i debljanja (od soli se ne deblja i so ne veze masti nego vodu za sebe) onda jer je unijeta manja kolicina soli za 5%.

Edited by Vollmeise, 24 November 2011 - 08:22.


#9 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 November 2011 - 15:11

...

...



Ne moras nista dokazivati meni, a da si "tvrda glava" to mi je jasno.

...

#10 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 26 November 2011 - 13:10

...



Nesto si ti, kao i obicno, brzopleto pobrkala.
Izvor za "formulu morske soli"? Bilo koji bolji udzbenik hemije.

Morska so je apsolutno najkvalitetnija so, a kamena je, onako, tek da se nadje.
Moj Late Father je i kupus solio sa morskom solju.
Ne mogu da se setim kad smo koristili "Tuzlu". Uvek morsku so (bilo iz Ulcinja, ili neku u inostrantstvu).

...


Za razliku od kamene soli, morska so sadrzi mnogo veci procenat KCl i posebno J, tako da ne mora da se dodatno jodira. Zbog veceg broja minerala i soli u sastavu kristalise u mnogo krupnije kristale, samim tim vreme rastvaranja je mnogo sporije - a samim tim i potreba za aditivima protiv zgrusavanja je mnogo manja. B-)

Edited by kronostime, 26 November 2011 - 13:11.


#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 26 November 2011 - 14:06

Kolicina dezinformacija po cm2 ovde je zapanjujuca. Ima li Wikipedia tamo kod vas?

A koga zanima i malo detaljnije, http://www.abc.net.a.../23/3073792.htm

PS. Ne ucite hemiju od Kinika. A ni druge predmete.

#12 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 November 2011 - 22:04

...

... PS. Ne ucite hemiju od Kinika. A ni druge predmete ...



Ja ni od koga nisam trazio "da uci predmete od mene".

No posle ovoga - dosta mi je.

>> ... They're about 40 per cent sodium, and it's sodium that raises your blood pressure – a major risk factor for heart attacks and strokes (The evidence for this is "as strong as the evidence for the adverse effects of tobacco" and only a very small minority of experts disagree, Neal says.) ... <<

To sto profesor pedalira "ne solite", - pa tome se niko pametan ne suprotstavlja.
Osim jedne, malo neobicne istorijske pojave, - covek je tako cudno stvorenje.

Normalno da ja necu "presoljavati" morskom solju.
I normalno da nikada necu upotrebljavati "tuzlansku kamenu so" ma koliko obe bile samo NaCl.

I "spacek" je auto - pa ga, taman posla, nikada nisam pozeleo / imao.
I "Shiraz" je dobro vino, pa opet mnogi biraju francuska / italijanska.

So?

...

#13 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 27 November 2011 - 03:23

ok onda mirna backa, svi su se slozili na kraju. obe soli su podjednako stetne tj dobre, povecavaju pritisak i vezuju vodu u istoj meri. morska ima vise prirodno vezanog joda te se ne mora jodirati posebno, sto je ok jer proces jodiranja zahteva jos dodatnu obradu soli. morska jeste ukusnija od tuzlanske. eto ako sam skontala na kraju dodjosmo do istog zakljucka, solite malo a ako vam je bitan ukus onda ne vozite spaceka....

inace ja opet da ponovim ono ko trla baba lan... zacini,zacini,zacini, svezi , suseni, iz zamrzivaca i trebace vam manje soli no sto ste i pomislili. ja morskom volim da solim ribu i salatu i tako nesto a opet za pasulj mi nije vazno...da me covek pita zasto nemam pojma tako mi fino....

#14 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 27 November 2011 - 16:04

inace ja opet da ponovim ono ko trla baba lan... zacini,zacini,zacini, svezi , suseni, iz zamrzivaca i trebace vam manje soli no sto ste i pomislili. ja morskom volim da solim ribu i salatu i tako nesto a opet za pasulj mi nije vazno...da me covek pita zasto nemam pojma tako mi fino....


Ja uvijek imam 2-3 vrste soli. Obicnu so koristim da zasolim vodu kad kuham pastu ili povrce jer je Maldon prilicno skupa i ne isplati se 'bacati' je tako. Helem neki dan kuham nesto, a nestalo mi Maldona i imao sam samo ovu jeftinu, od £0.46 za kilu (Maldon je £1.99 za 200g) i primjetih da mi je trebalo puno vise soli da bi mi jelo bilo palatable. Mislim da sam roknuo blizu dvije supene kasike i da je jedva bilo slano. Mozda mi je taj dan paleta bila zamrla od silnih cigareta i pica ali toliko... Ja koristim zacinsko bilje, uglavnom svjeze ali trosim i suseno ponekad. Nalazim da susene zacinske biljke su poprilicno inferiorne u odnosu na svjeze osim lorbera koji, cini se jace mirise od svjezeg. Od drugog suhog bilja trosim origano i ruzmarin, dok suhi persun, korijander, bosiljak ne bih ni stapom dirao. Jednostavno nemaju nikakav ukus, samo dzaba zauzimaju prostor u auzlaku i ne doprinose ukusu na pozitivan nacin. Po nekom mom pravilu, svo "travasto" bilje (persun, bosiljak, kopar, bosiljak, itd) trosim svjeze dok ove drvenaste (lorber, ruzmarin, thyme, itd) moze i osuseno mada u mnogim slucajevima preferiram svjeze.

Vegetu i slicne dodatke nikad ne koristim, ponekad kad nemam vremena za "real deal" bacim kockicu kad pravim neki sos ali jako rijetko. Paketic od 6 kockica mi traje mjesecima. Uglavnom iskuhavam kosti sa povrcem i dobijem daleko bolji efekt od bilo koje kockice.

#15 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 27 November 2011 - 18:49

Redovno zaboravljam da posolim jelo, cca 35 godina, od kad imam svoju kuhinju. Kad odem kod drage maman na rucak, bolesna sam 2 dana jer kod nje je sve otrovno slano a pritisak joj je kao u devojcice.
Koristim morsku so jako dugo, dovlacila sam je iz Bg Merkatora kad je nije bilo kod nas. Kod nas ima samo jedna vrsta u nekoliko varijanti, koristimo "laku"so. Nedostaje mi krupna morska so za slana peciva ali imam reshenje za to: nanaesem u tamkom sloju finu so na tacnu. poprskam je vodom i viljuskom dobro izgnjecim da dobijem pastu. Ostavim je malo da se proshushi pa je nozem seckam dok ne dobijem kristale koji su mi potrebni.
Inace, reci za korijander da je "fuj" je greh, ima divnu aromu i ukus kad je u zrnu, svez mi se manje dopada.
Kad sam vec ovde, da vam ostavim dobar receptet za Lemon/Orange curd, pravila sam ga danas za jedan vocni kolac:
150 gr secera, 75 ml soka od limuna/pomorandze, 55 gr putera staviti u vodenu kupku (veca posuda sa vodom u koju se stavi manja posuda sa sastojcima ili koristiti posudu sa duplim dnom) i sve lagano mesati na tihoj vatri dok se secer ne istopi. Dodati 3 zumanceta jedno po jedno uz meshanje i nastaviti tako cca 25 minuta dok krem ne pocne da se hvata za varjacu. Sipati u cistu teglu i cuvati u frizideru do 7 dana. Koristim ga kao preliv za semifredo sa medom ili vocem, da aromatizujem filove za vocne kolace, a znam neke koji ga mazu i na dansko pecivo pa sam im posle ja kriva kad se "udebele".