Jump to content


Photo
- - - - -

Izbor banke za deviznu štednju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
757 replies to this topic

#31 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 08 May 2012 - 10:54

@grado

Tacno tako, to je samo jedan perfidni sistem kako da se pare poreskih obveznika prespu u partiske ili privatne dzepove(to mu dodje na isto).





E sad za taj stan u centru moras reci gde se nalazi kakva je zgrada i sve ostalo i koliko je to 1000+? Ne moze porediti cene za Cerak od pre dve godine kad svi znamo da je cena kvadrata bila preduvana, i to previse. Ona polako mora ici dole, nemamo mi te plate, nemamo rastuce stanovnistvo koje bi popunilo te stanove.I nema priliva deviza iz Crne Gore iz Hrvacke i ostalih mesta odakle su stizale pare, pogledaj kolika je razlika u ceni na Crnogorskom primorju, pa ces steci sliku koliko mora pasti.

I jedna mala stvar sto sam nacuo u prici da polako postaje trend, ispravite me ako gresim ali ljudi koji imaju vise stanova polako prodaju po koji i stavljaju pare na stednju, imaju vecu zaradu a i plase se pada cena stanova. Da li je nekom poznata ova cinjenica?

#32 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 08 May 2012 - 15:16

Jednostanvo necu cekati "kontrolisani" bankrot grcke sa parama u tim bankama.


Obzirom da ja imam nesto novca u grckim bankama (Alfa i EFG. prosto jer su mi bile najblize i nudile su pristojne kamate u nedelji stednje), mislis li da je pametno podici ga, obzirom da u ugovoru postoji klauzula da 50% novca mogu imati na raspolaganju u svakom trenutku?

Ako grcka bankrotira, centrala grcke banke ce biti u zestokom problemu, a nasa Piraeus banka ce nastaviti da radi kao da se nista nije desilo? Da, i svinje lete.



Evo, ja trazim ovih dana stan da ulozim pare - nema nikakvih transakcija. Dotle je doslo da sam gledao stan od 100 i kusur kvadrata u centru, savrsen, koji covek nudi 1000 i kusur evra po kvadratu i ne moze da proda. Mogu da se pokriju kakvom hoce hipotekom ako nema ko da kupi to. Pa ljudi kao ja jedva cekaju da izajdu te hipoteke na trziste, pa da dzaba krenemo da kupujemo preplacene stanove :) Iskreno, jedva cekam i blizi se momenat.

Nemam ja strah od skorog bankrota Srbije kao Srbije, branice se Srbija MMFom i ko zna jos cime. Nisu meni sve pare na bankovnim racunima, imam i po sefovima, nisam dileja. Ali potpuno sam uveren da novac u grckim bankama u Srbiji necu drzati - jednostavno drzava to ne moze da pokrije, te banke ne mogu da naplate svoja dugovanja, a kamate koje nude su samoubilacke.


Bold1: Mozes li okvirno da kazes kolika je opasnost od bankrota Grcke, i da li je predugo cekati jesen do naplate orocenih sredstava?
Bold2: Ovo je i meni zanimljivo obzirom da planiram kupovinu nekog manjeg stana... tacnije, kako se moze doci do podataka gde i koje banke ce prodavati hipoteke. Zaista nisam u tim tokovima i tesko mi je doci do informacije. Mozda bih mogla da dam nekoj od agencija, ako one imaju info, da mi potraze odgovarajuci stan?
Bold3: Jos jednom isto pitanje - da li bi bilo pametno razorociti sredstva vec sada i zarobiti ih u neki sef :)?

Hvala unapred na odgovorima...

Edited by Gordana_64, 08 May 2012 - 15:18.


#33 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 08 May 2012 - 17:14

Obzirom da ja imam nesto novca u grckim bankama (Alfa i EFG. prosto jer su mi bile najblize i nudile su pristojne kamate u nedelji stednje), mislis li da je pametno podici ga, obzirom da u ugovoru postoji klauzula da 50% novca mogu imati na raspolaganju u svakom trenutku?



Bold1: Mozes li okvirno da kazes kolika je opasnost od bankrota Grcke, i da li je predugo cekati jesen do naplate orocenih sredstava?
Bold2: Ovo je i meni zanimljivo obzirom da planiram kupovinu nekog manjeg stana... tacnije, kako se moze doci do podataka gde i koje banke ce prodavati hipoteke. Zaista nisam u tim tokovima i tesko mi je doci do informacije. Mozda bih mogla da dam nekoj od agencija, ako one imaju info, da mi potraze odgovarajuci stan?
Bold3: Jos jednom isto pitanje - da li bi bilo pametno razorociti sredstva vec sada i zarobiti ih u neki sef :)?

Hvala unapred na odgovorima...


1. Ovih dana su bili izbori u Grckoj, stranke koje su podrzavale program stednje nametnut od EU su lose prosle, tako da je veliko pitanje kako ce se ponasati buduca grcka vlada, ako se uopste i formira. Da li ce plivati do jeseni, sumnjam da iko to zna pouzdano.

2. Stanovi na prodaju koji su u posedu banke mogu da se vide na http://www.dobos.rs/, kao i na web stranicama banaka, npr. http://www.eurobanke...cetna.1087.html itd. Svaka banka ima na web strani i dio posvecen prodaji nepokretnosti, mada koliko sam obavesten iz privatnih izvora, dosta stanova nadje kupca 'ispod stola' bez oglasavanja, posto se cesto nude zaposlenima po bankama uz minimum pompe tako da se vredi raspitati medju poznanicima koji rade po bankama. Nedavno su moji poznanici kupili jako lepu kucu u Novim Banovcima za manje od 500e po kvadratu pri cemu kuca nije ni izasla u oglase.

3. Uvek treba imati deo novca u keshu, barem 10-15% ustedjevine.

#34 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 09 May 2012 - 00:16

...
3. Uvek treba imati deo novca u keshu, barem 10-15% ustedjevine.


Hvala Vam na odgovoru :)
Malo sam se ovih dana raspitivala i kod prijatelja koji takodje imaju nesto novaca po bankama. Nije da im je svejedno, ali ipak ne planiraju da ga podizu do novembra.
Ovaj uslov pod brojem 3 je zadovoljen, doduse ne u kuci, ali u sefu. Medjutim, zanimljiv je podatak oko drzanja novca u sefu u slucaju bankrota banke u kome je sef. Dakle, novac jest bezbedan, ali bi u slucaju bankrota ipak moralo da se ceka da se zadovolje neke pravne formalnosti koje bi trajale maksimum 6 meseci.

Ispade da je moj pokojni praded bio u pravu... stalno nam je govorio ˝pare su tvoje samo kada su u tvom dzepu˝ :), obzirom da se u vise navrata opekao davajuci ih pod interes, kako je on to govorio :).
Ja jesam zentara i skeptik, tako da mi se cini da cu ipak tih 50% sredstava uskoro morati da podignem i plasiram. Dakle, potraga za manjim stanom u narednom periodu... a, dok ga ne nadjem, rizikovacu da ih ostavim u banci.

Edited by Gordana_64, 09 May 2012 - 00:18.


#35 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 26 May 2012 - 05:49

Možda će nekome biti zanimljivo...
Posle prinudne uprave koju je skoro uvela, NBS je sada oduzela dozvolu za rad Agrobanci i ovlastila Agenciju za osiguranje depozita kao privremenog administratora. AOD je odmah podnela zahtev za osnivanje Nove Agrobanke na koju će preneti sve depozite i deo drugih obaveza i potraživanja.
Dakle, ako sada odete u Agrobanku, dočekaće vas isti službenici, ali koji sada rade po nalogu i za AOD, a ako odete npr. ta nedelju ili dve, dočekaće vas isti ti službenici koji su vašu štednju u međuvremenu prebacili, a i sami rade u Novoj Agrobanci. Stara Agrobanka nastavlja da postoji sa svim svojim dugovima još 25 dana, a da li će biti likvidirana ili odlazi u stečaj, videćemo. To je veoma bitno zbog onih nekih drugih obaveza i potraživanja koja nisu preneta u Novu Agrobanku i gde bi u slučaju stečaja neko sigurno bio oštećen. Što se tiče štediša, država je odlučila da čak i pre nego što se pokrene bilo likvidacioni ili stečajni postupak, svu štednju, a ne samo one osigurane iznose, prebaci u Novu Agrobanku. Spominje se nekih 90 mil. evra koje će država potrošiti i nekih 290 mil. evra gubitaka Agrobanke. Dakle, neko će izgubiti 200 mil. evra, verovatno najviše sami akcionari banke, ali štediše neće izgubiti ništa.
Država je mogla da pusti najpre da banka sama ode u stečaj pa onda da isplaćuje depozite max. do iznosa od 20.000 evra, što je njena zakonska obaveza, ali država je otišla i korak dalje pa će i pre gašenja Agrobanke osnovati Novu Agrobanku koja će zaštititi CELOKUPNU štednju, a ne samo zakonski maksimum.
Eto, to je jedan od scenarija šta se dešava ako banka propadne. Ja i dalje ne vidim nikakvu opasnost da AOD ne bi intervenisala i isplatila osigurane depozite i u slučaju zamišljenog stečaja grčkih banaka, kao posledica eventualnog stečaja njihovih osnivača, a kao posledica eventualnog bankrota države Grčke.

#36 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 May 2012 - 13:34

Eto, to je jedan od scenarija šta se dešava ako banka propadne. Ja i dalje ne vidim nikakvu opasnost da AOD ne bi intervenisala i isplatila osigurane depozite i u slučaju zamišljenog stečaja grčkih banaka, kao posledica eventualnog stečaja njihovih osnivača, a kao posledica eventualnog bankrota države Grčke.


AOD se zestoko ispraznila (procitaj kolike su premije za osiguranje depozita, 0.1% tromesecno na ukupne osigurane depozite banaka), ne bi podnela i pad EFGa, a kamoli druge dve. Zbir depozita EFGa, ALPHAe i MARFINa je tri puta veci od Agro banke.

#37 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 26 May 2012 - 17:06

Država je mogla da pusti najpre da banka sama ode u stečaj pa onda da isplaćuje depozite max. do iznosa od 20.000 evra, što je njena zakonska obaveza


Da li si mozda zeleo napisati 50 000 evra umesto sto si napisao 20 000?????

#38 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 26 May 2012 - 17:49

Da, da, 50.000, izvinjavam se.
Što se sigurnosti tiče, ja samo kažem da imamo prvi primer aktiviranja mehanizma gde agencija plaća i više nego što treba. Agenciju je osnovala država, nije njoj jedini izvor finansiranja ta premija osiguranja. Kada bi to tako bilo, šta bi ta agencija radila sa parama koje ubire ako ih nikada nizašta ne bi trošila. Ta agencija je zapravo posrednik između države i banaka, kao neki protočni bojler.

#39 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 May 2012 - 17:56

Ta agencija je zapravo posrednik između države i banaka, kao neki protočni bojler.


Znaci tvoja sigurnost se oslanja na protocni bojler? Onda ostavi pare u grcke banke, ja necu..

#40 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 26 May 2012 - 18:30

Ako propadne štednja u nekoliko banaka, bile one grčke ili ne, veruj mi da više neće biti nikakve štednje u srbijanskim bankama, u to sam sasvim siguran. Proći će godine i godine do ponovnog vraćanja poverenja. Država će to braniti pa makar morala momentalno da se zaduži ili proda npr. Telekom, ali štediše će biti namirene. Ako štediše puknu, ode cela država u ponor.

#41 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 26 May 2012 - 18:39

I ja sam misljenja da ce u ponedeljak poceti znacajnije podizanje depozita iz Grckih banaka iako su one ovde "nezavisna pravna lica", posle ovog desavanja oko Agrobanke. A ljudi vide i sta rade spanci i grci sa svojim depozitima.

Nadam se da je i drugima jasno da ce i sledeci prasak koji se bude desio u bankarskom sistemu, biti nenajavljen.

#42 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 May 2012 - 18:48

Ako propadne štednja u nekoliko banaka, bile one grčke ili ne, veruj mi da više neće biti nikakve štednje u srbijanskim bankama, u to sam sasvim siguran. Proći će godine i godine do ponovnog vraćanja poverenja.


Ja i dalje zastupam tezu da drzava moze bez blama, pod geslom "ko vas j.. kad stedite u grckim bankama" da dopusti parcijalni bankrot i kaze - evo vam 50% depozita nazad, ostatak ne moze jer je i Grckoj oprosteno 50% dugova. Legitimno, po meni, a ko se polakomio na visoke kamate u grckim bankama - sam je kriv..

#43 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 26 May 2012 - 19:05

To je apsolutno nemoguće, to bi onda bio predmet tužilaštva za organizovani kriminal. Sve banke ovde su ravnopravne, domaće su, na isti način su osnovane i ista pravila važe za sve. Ajde reci mi, šta misliš, zašto Srbija nije dozvolila otvaranje filijala stranih banaka u Srbiji? Onda ne bi imala nikakvu obavezu prema depozitima. Ako misliš da je to radi sprečavanja odliva para napolje, to nije tačno jer svako i sada može da iznosi iz Srbije po 10.000 evra pri svakom prolasku granice i kao stranac u nekoj stranoj državi otvori svoj štedni račun, baš kao što i strana fizička lica mogu da štede u Srbiji (mnogi to i rade, zbog najvećih kamata u regionu).
Suština je visoka kapitalizacija domaćih banaka i kontrola novčanih tokova, a da bi se to postiglo i održalo, neophodan je visok nivo poverenja u bankarski sistem jer se na poverenju onih koji trenutno imaju slobodna sredstva zasniva ceo bankarski, ali i privredni sistem. Šta misliš šta se dešava sa poverenjem u ceo bankarski sistem ako vidimo da je gomila štediša npr. ostala bez polovine svoje štednje, kako ti kažeš da bi moglo da se desi.

#44 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 May 2012 - 19:17

To je apsolutno nemoguće, to bi onda bio predmet tužilaštva za organizovani kriminal. Sve banke ovde su ravnopravne, domaće su, na isti način su osnovane i ista pravila važe za sve. Ajde reci mi, šta misliš, zašto Srbija nije dozvolila otvaranje filijala stranih banaka u Srbiji? Onda ne bi imala nikakvu obavezu prema depozitima. Ako misliš da je to radi sprečavanja odliva para napolje, to nije tačno jer svako i sada može da iznosi iz Srbije po 10.000 evra pri svakom prolasku granice i kao stranac u nekoj stranoj državi otvori svoj štedni račun, baš kao što i strana fizička lica mogu da štede u Srbiji (mnogi to i rade, zbog najvećih kamata u regionu).


Cemu je onda sluzio onaj becki sporazum kada je Jelasic molio i kumio da banke ne povlace pare iz Srbije dok je kriza? Ako su to domace banke koje funkcionisu mimo sveta, sta ce nam taj sporazum?

Ja smatram da je vrlo moguce da drzava kaze "puj pike ne vazi" jer, jelte, svetska kriza, Grcka bankrotirala, ajte i vi malo da bankrotirate. Srbija je ovo, sve je moguce. Stoga cu radije uzeti 4.5% u Societe Generale nego 6% u grckim kvazi-bankama.. Ti samo juri najvecu kamatu, good luck.

#45 Peregrino

Peregrino
  • Members
  • 43 posts

Posted 26 May 2012 - 19:59

Tvoj zakljucak predstavlja da sve drzave, ukljucujuci i Srbiju, preuzimaju na sebe dug Grcke kroz grcke banke. Ne shvatas osnovnu razliku izmedju kapitala i javnog duga koja neka zemlja poseduje. Propadanje ekonomije ne podrazumeva i propadanje inostranih investicija, ukljucujuci i bankarske, koje su plasirane u drugim zemljama. EU jeste jedno trziste, ali svaka zemlja je ekonomija za sebe. Mi nemamo potrazivanja prema Grckoj drzavi, niti Grcka ima prema nama.

NBS se bavi kontrolom bankarskog sistema i monetarne politike. Vrsi se nadzor da banka ne udje u zonu nelikvidnosti, koja dovodi do opasnosti da na duzi ili kraci rok postane nesolventna. To se desilo sa Agrobankom zbog lose poslovne politike, NBS je reagovala i preuzela kontrolu u cilju zastite depozita. Jedini koji su izgubili su akcionari. I sve tvoje pisanje se odnosi na akcionare, a ne na stedise. Tu pravis ogromnu gresku u razmisljanju.

Na svakih 100 evra depozita 30 evra mora biti deponovano kod NBS kao deo obaveznih rezervi banke cime se onemogucava njihov potpuni plasman, ali i gubitak. Pored toga, banke placaju i osiguranje od 0.1% na ulog kao dodatno sredstvo obezbedjenja. NBS reaguje kada se upali crvena lampica kao signal za opasnost ulaska u zonu nelikvidnosti da banka ne moze da servisira svoje tekuce obaveze, a koje bi u tom slucaju NBS preuzela na sebe. Propast jedne banke bez podrske NBS dovodi do momentalne lancane reakcije i panicnog podizanja uloga iz svih banaka, bilo to grcka, nemacka, italijanska, francuska... Ceo sistem propada, a sa njim i drzava. To vazi kako za Srbiju, tako i za ostale zemlje.

Napravite razliku izmedju prinosa od kapitala (kao akcionari) i prinosa od kamate (kao stedise). Ako imate poverenja u drzavu Srbiju i NBS, stedite i gledajte banku koja daje najvece prinose. Ako nemate poverenja, onda nemojte ni da ulazete u banku, vec ih drzite u slamarici. Samo nemojte ovde da dizete paniku bez razloga kao neke zadusne babe na pijaci.