Jump to content


Photo
- - - - -

Izbor banke za deviznu štednju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
757 replies to this topic

#631 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 11 November 2014 - 13:05

Naravno, to je uvek opcija, ali se kod nas za svaki kupljen dolar ostavljaju licni podaci ako nisi znao.

U menjacnici ili banci svejedno je.

 

 

Ovo vazi samo za novcanice od 100$ i vece, cak se u transakciji zapisuju svi serijski brojevi o kojima dobijas potvrdu. Pretpostavljam da se to radi zbog velikog broja falsifikata koji su u opticaju.

 

Za novcanice manje od 100$ se ne vodi nikakva evidencija, koliko ja znam.



#632 Cale_BG

Cale_BG
  • Members
  • 10 posts

Posted 11 November 2014 - 14:38

Ako nije tajna, o kojoj je banci reč? Kamata od 4% trenutno je jako zanimljiva ponuda, bez obzira da li je namenjena štedišama samo tvoje banke.

 

Cale_BG drago mi je da te čitam i da si i ove godine dobro prošao. :) Daj nam zato neki konkretan primer, koja banka štedišama nudi više od zvanično objavljenih kamatnih stopa? Informacija je jako korisna. Kad si ti u pitanju, siguran sam da nam može koristiti.. 

 

Tu kamatnu stopu ni u jednoj banci danas nije moguće dobiti, čak ni na oročenu štenju na duži period. Ta kamata od 4% na A ViSTA štednju, koliko ja znam, važi samo za stare stare štediše Opportunity banke koji su svojevremeno potpisali aneks ugovora po donošenju novog zakona o bankarskim uslugama, koji propisuje da nijedna kamatna stopa ni naknada banke ne može biti nedefinisana i neodrediva. Aneksom je nekadašnja promenljiva kam.stopa od 4%, koja je zavisila od volje i poslovne politike banke, ugovorena kao fiksna i sada ispada da je to najpovoljniji vid šdenje u Srbiji. Dobili su instrukciju od NBSa da štedišama koji imaju ove račune ponude još povoljnije kamatne stope za oročenja 25-36 meseci uz mogućnost prevremenog razroćenja, opet po stopi višoj od stope za A VISTA štednju, ali uz uslov da se ugasi A VISTA račun. Nemam pouzdanih podataka da li su ove štediše prihvatile ponudu. Jako je teško doći do pravih i pouzdanih informacija. Voleo bih da neko na kraju meseca novembra javno iznese istinite podatke, o tome koliko je novca povučeno iz banaka, i koliki je bio prebeg iz dinarske štednje u deviznu zbog nestabilnog kursa dinara i ekonomskog kursa države.

 

Sve nazovi manje banke nude povoljnije uslove starim štedišama, a ti uslovi zavise od količine sredstava i od toga koliko ste bitan klijent za banku, probajte ništa vas ne košta. Meni su se sami ponudili, dobio sam poziv da obavimo razgovor u kancelariji pa uslove ni detalje ne bih javno iznosio. Ponuda je bila bolja od bilo koje danas dostune na tržištu, ali je ja ipak nisam prihvatio kao što sam i ranije naveo.



#633 Saša73

Saša73
  • Members
  • 47 posts

Posted 11 November 2014 - 15:00

Cale_BG, hvala na korisnim informacijama. Ukoliko su tebi u jednoj banci ponudili bolje uslove, onda to važi i za druge banke, a i za druge štediše.

Zaključak: manje banke daju veće kamate i bore se za klijente. U ovakvoj situaciji je neizbežno pitanje opravdanosti intervencija Narodne banke Srbije i smisao njenog mešanja u poslovnu politiku banaka koje trenutno posluju u Srbiji. 



#634 brzibg

brzibg
  • Members
  • 90 posts

Posted 12 November 2014 - 12:17

 

Sta mislite o Kosticevoj kamati, doduse na rok od 30 meseci?

 

http://www.aikbanka....orocena-stednja

 

AIK je koliko sam povrsno pratio ovih godina bio relativno stabilan (mada to u Srbiji ne mora nista da znaci), tako da to moze da bude ok ponuda. Mada ima banaka koje su po svim pravilima trebalo da budu odstreljene odavno (Alpha, Srpska), ali one iz nekog razloga i dalje drze glavu iznad vode.

 

http://www.b92.net/b...2&nav_id=922900



#635 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 12 November 2014 - 12:20

http://www.b92.net/b...2&nav_id=922900

 

Ja cak znam za dvoje koji su prebacili novac tamo.

Kazu da u svakom momentu stednja moze da se prekine i dobije kamata prema tarifniku za taj period.

Ovako odokativno ispadaju najbolji trenutno. Tako da nije ni cudo da je mozda najvise prelivanja para otislo kod njih.



#636 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 14 November 2014 - 14:31

Изгледа да ће у Бризбејну 16.11. бити донета нова регулатива Г20 којом депозити у банкама престају да буду новац, а постају нешто попут инвестиције у хартије. Велики медији не извештавају, али ипак Гардијан преноси:

 

*These measures will shift the burden of a bank bailout away from taxpayers to investors who own the banks or lend them funds.*

 

http://www.theguardi...ion-mark-carney

 

По некој логици, оно што уради Г20, копираће остатак света.

Очекујем реакције на берзи.



#637 sasha16

sasha16
  • Members
  • 45 posts

Posted 18 November 2014 - 15:19

http://www.b92.net/b...8&nav_id=925314

 

Logicno je da zbog ovoga nbs "preporucuje" smanjenje kamata na stednju. Sada drzava moze da se zaduzi vec po 2.8% za godinu dana u evrima, jer banka prikupi novac vec po 2% i njime kreditira drzavu. I ponuda je ozbiljno premasila traznju. Da je drzava stabilna pa bi ovo bilo i dobro, ovako ljudima je isto, rizik kod nas uvek postoji, a kasa agencije za osiguranje je prazna.



#638 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 18 November 2014 - 16:42

Саша,

 

На форуму у принципу нису добродошле вести о 2.8%, већ вести о пропалим аукцијама, слабим реализацијама, немогућности државе да се задужи и сл.

Тако да мало убадаш прст у око спинерима банкрота Србије, а да би они кооооначно дошли до жељеног стана.

 

$$$

 

Просто боде очи медијски мрак поводом вероватно глобалног договора  Г20 о преласку са бејлаута на бејлин, само алтернативни медији причају о томе, али то није нешто што може да се сакрије јер ће закони проћи локалне скупштине- (Г20 имају висок степен поштовања договореног).

Врло је вероватно да депозити више нису новац, већ године суђења следе после активирања ГЛАЦ бондова који се намирују из депозита.

 

$$$

 

Када сам рекао да очекујем реакције на берзи, можете да проверите цену злата тада и сада.(мада очекујем сад акцију одређених на фјучерсу)



#639 vbarac

vbarac
  • Members
  • 272 posts

Posted 18 November 2014 - 17:45

Изгледа да ће у Бризбејну 16.11. бити донета нова регулатива Г20 којом депозити у банкама престају да буду новац, а постају нешто попут инвестиције у хартије. Велики медији не извештавају, али ипак Гардијан преноси:

 

*These measures will shift the burden of a bank bailout away from taxpayers to investors who own the banks or lend them funds.*

 

http://www.theguardi...ion-mark-carney

 

По некој логици, оно што уради Г20, копираће остатак света.

Очекујем реакције на берзи.

 

Pozdrav iz zadnje klupe

 

Moze li neko ozbiljno objasnjenje sta ovo znaci? Prevod sa ekonomskog jezika na malo obicniji.



#640 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 19 November 2014 - 12:19

На форуму у принципу нису добродошле вести о 2.8%, већ вести о пропалим аукцијама, слабим реализацијама, немогућности државе да се задужи и сл.

Тако да мало убадаш прст у око спинерима банкрота Србије, а да би они кооооначно дошли до жељеног стана.

 

 

Sto palis coveka? To su 53-nedeljne obveznice pobogu. Poredjenja radi, problemticna Spanija ima 2 i kusur posto na 10-godisnje :)

 

Zanima me posto je 10-godisnja srpska euro obveznica :rotflmao: - verovatno isto koliko i stan na Vracaru - koju god cenu da postave - nece je prodati :)   . Sto nas svrstava u kategoriju goru od Grcke, koja ima EU da pomogne, a mi imamo.... Arape? Ruse? 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 19 November 2014 - 12:22.


#641 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 19 November 2014 - 13:28

Zanima me posto je 10-godisnja srpska euro obveznica :rotflmao: - verovatno isto koliko i stan na Vracaru - koju god cenu da postave - nece je prodati :)   .

 

Мало је смешно, али игром случаја данас су продате десетогодишње обвезнице, са обимом реализације 100%, :rotflmao: (чуо га Бог :lol+: )

Тражња је била 128,42% обима аукције.

Да додам да су се ове хартије које се сада продају по 2.8%,  у протеклих годину дана продавале по 3.2-3.8%,

па изведите закључке. И наслов је индикативан, "На две обвезнице пет купаца".

Тако је то кад се не живи у свету чињеница већ у ла-ла ленду.

 

Управа:

 

19.11.2014
Реотварањем емисије десетогодишњих државних обвезница Републике Србије, емитоване 09. априла 2014. године, а поново отворене 19. новембра 2014. године, понуђен обим аукције износио је 25.962.000 евра.
Укупан обим тражње износио је 33.340.000 евра, односно 128,42 одсто обима аукције. Реализовано је 25.962 комада државних обвезница укупне номиналне вредности 25.962.000 евра, што представља 100,00 одсто обима аукције.
Државнe обвезнице су продате по стопи приноса од 5,50 одсто на годишњем нивоу, а на наплату доспевају 11. априла 2024. године. Датум доспећа купона (5,00% годишње) је 11. април. Исплата купона вршиће се годишње до датума доспећа.

 

***

Вбарац,

 

Поједностављено, погоршава се положај штедише у случају пропасти банке, има много субјеката који ће се намирити пре штедиша, а оно што преостане ће бити вероватно предмет суђења. Не знам да ли ће и Србија донети ове законе, тако да ми је мало непријатно да прејудицирам,

али глобално терет пропасти банке не иде на државу већ на власнике,повериоце,штедише.



#642 sasha16

sasha16
  • Members
  • 45 posts

Posted 19 November 2014 - 14:26

Ja sam stavio zbog cega mislim da je narodnoj banci vazno da padaju kamate na stednju, mada ima jos razloga. Sa cenom stanova to nema direktne veze, a tek ne ko ce koga spinovati i sl.

Na forumu je po meni svako misljenje dobrodoslo, ali valjda niko po njemu ne donosi odluke.

 

Vezano za temu, krediti se sve manje uzimaju, uglavnom refinansiranje i kratkorocni kes, tako da banke prikupljenu stednju ulazu u obveznice. To nije novo, samo su svake godine sve nize kamate. Naravno da to ne cini drzavu stabilnom. Ko ima stednju ovde, uglavnom i razmislja na rok od godinu dana, ne duze.

 

Stednja u Srbiji u 2015-oj:

efektivne kamate  1-1.5%

na duzi rok i specijalne vrste oko 2%

realno je da tokom godine jos malo padnu kamate

vecina stednje je u 3-4banke (komercijalna, aik)

kamate su vise jos samo u crnoj gori, i tamo padaju, a i nije legalno (nekom je i to bitno)

ako neka banka propadne agencija nece moci da pokrije depozite za koje garantuje

drzava verovatno nece bankrotirati u 2015.

 

Pravo pitanje za ovu temu je zasto je stednja (a deluje da jeste) i pored svega i dalje najbolji nacin za cuvanje/ulaganje novca u Srbiji.



#643 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 19 November 2014 - 22:09

Мало је смешно, али игром случаја данас су продате десетогодишње обвезнице, са обимом реализације 100%, :rotflmao: (чуо га Бог :lol+: )

Тражња је била 128,42% обима аукције.

Да додам да су се ове хартије које се сада продају по 2.8%,  у протеклих годину дана продавале по 3.2-3.8%,

па изведите закључке. И наслов је индикативан, "На две обвезнице пет купаца".

Тако је то кад се не живи у свету чињеница већ у ла-ла ленду.

 

Управа:

 

19.11.2014
Реотварањем емисије десетогодишњих државних обвезница Републике Србије, емитоване 09. априла 2014. године, а поново отворене 19. новембра 2014. године, понуђен обим аукције износио је 25.962.000 евра.
Укупан обим тражње износио је 33.340.000 евра, односно 128,42 одсто обима аукције. Реализовано је 25.962 комада државних обвезница укупне номиналне вредности 25.962.000 евра, што представља 100,00 одсто обима аукције.
Државнe обвезнице су продате по стопи приноса од 5,50 одсто на годишњем нивоу, а на наплату доспевају 11. априла 2024. године. Датум доспећа купона (5,00% годишње) је 11. април. Исплата купона вршиће се годишње до датума доспећа.

 

Au, pa to jeste manje nego sto sam ocekivao.. Usrecice se sa 25 miliona evra.. Mora da je kompletan klijent komercijalna banka :) Pazi stednju :)



#644 Monitor

Monitor
  • Members
  • 842 posts

Posted 20 November 2014 - 20:19

Мало је смешно, али игром случаја данас су продате десетогодишње обвезнице, са обимом реализације 100%, :rotflmao: (чуо га Бог :lol+: )

Тражња је била 128,42% обима аукције.

Да додам да су се ове хартије које се сада продају по 2.8%,  у протеклих годину дана продавале по 3.2-3.8%,

па изведите закључке. И наслов је индикативан, "На две обвезнице пет купаца".

Тако је то кад се не живи у свету чињеница већ у ла-ла ленду.

 

Управа:

 

19.11.2014
Реотварањем емисије десетогодишњих државних обвезница Републике Србије, емитоване 09. априла 2014. године, а поново отворене 19. новембра 2014. године, понуђен обим аукције износио је 25.962.000 евра.
Укупан обим тражње износио је 33.340.000 евра, односно 128,42 одсто обима аукције. Реализовано је 25.962 комада државних обвезница укупне номиналне вредности 25.962.000 евра, што представља 100,00 одсто обима аукције.
Државнe обвезнице су продате по стопи приноса од 5,50 одсто на годишњем нивоу, а на наплату доспевају 11. априла 2024. године. Датум доспећа купона (5,00% годишње) је 11. април. Исплата купона вршиће се годишње до датума доспећа.

 

***

Вбарац,

 

Поједностављено, погоршава се положај штедише у случају пропасти банке, има много субјеката који ће се намирити пре штедиша, а оно што преостане ће бити вероватно предмет суђења. Не знам да ли ће и Србија донети ове законе, тако да ми је мало непријатно да прејудицирам,

али глобално терет пропасти банке не иде на државу већ на власнике,повериоце,штедише.

 

 

Pre neki dan su prodali za 2,8%, ali godisnje obveznice. Desetogodisnje su otisle za 5,5%.

Pare su definitivno od stednje gradjana. Placaju kamatu ispod 2% gradjanima, jos drzava uzme svojih 15%, a pozajme drzavi za 2,8% na hartije koje su oslobodjene poreza. I vuk sit i ovce na broju(u bukvalnom smislu).

 

Ne znam da li znate da i fizicko lice moze da kupi hartije od vrednosti. Ali ja to ipak ne bih uradio.


Edited by Monitor, 20 November 2014 - 20:22.


#645 :~))

:~))
  • Members
  • 571 posts

Posted 20 November 2014 - 20:30

Ove godine nedelja štednje prodje, kao da je nije ni bilo,  prohujala sa vihorom   :D ....

( što bi rek'o Mita Pantić: izvukla se , da prostite, ko puva*ak iz gaća   :whistle: )...