Jump to content


Photo
- - - - -

Pomoc oko lokala i jos par sitnica


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#1 shebez

shebez
  • Members
  • 4 posts

Posted 14 September 2011 - 15:50


Pozdrav svima,
Trebam pomoć, situacija je sledeća: žena mi je trudna i očekujem prinovu uskoro. Jel`te to treba i zaliti sa ortacima.
Da li znate neku birtiju koja se rentira, interesuje me samo prostor, koliko košta? Vaša iskustva?
Šta otprilike uzeti od pića i koliko? Ja ne bi previše širio pićovnik: pivo, domaca rakija (šljiva i dunja), sok (žuti i crni) i kisela.
Za meze neke pite, grickalice i sl. Planiram oko 50 gostiju.
Ono što mi je problematično je datum jer neznam kad ce tačno biti, termin je početkom oktobra.
Pa svaki savet je dobro došao.


#2 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 September 2011 - 20:14

Pa svaki savet je dobro došao. [/size][/font]

A sta mislis da se fokusiras na zenu i porodjaj pa posle kad sve prodje kako treba pocnes da razmisljas o ortacima i zalivanju?
Nikad nije kasno zaliti sa ortacima.

#3 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 September 2011 - 20:33

Kad ti se rodi dete, ne moras uopste da pijes, posto si vec pijan, ides gradom i imas zelju da zaustavis svskog prolaznika i kazes mu lepu vest. Moj ti je predlog da pijanku ostavis za kasnije, dok se uhodate, pa onda kad dete napuni 2-3meseca, udri brate, a i zeni ces do tada da dosadis u kuci, pa si jednim udarcem dve muve ubio.
Ajd nek vam je sa srecom.


Pozdrav svima,
Trebam pomoć, situacija je sledeća: žena mi je trudna i očekujem prinovu uskoro. Jel`te to treba i zaliti sa ortacima.
Da li znate neku birtiju koja se rentira, interesuje me samo prostor, koliko košta? Vaša iskustva?
Šta otprilike uzeti od pića i koliko? Ja ne bi previše širio pićovnik: pivo, domaca rakija (šljiva i dunja), sok (žuti i crni) i kisela.
Za meze neke pite, grickalice i sl. Planiram oko 50 gostiju.
Ono što mi je problematično je datum jer neznam kad ce tačno biti, termin je početkom oktobra.
Pa svaki savet je dobro došao.


edit:
spoiler -

Edited by mrd, 15 September 2011 - 17:06.


#4 shebez

shebez
  • Members
  • 4 posts

Posted 15 September 2011 - 08:18

Ok ljudi kapiram ja vas, ne morate mi govoriti da treba da vodim racuna o porodici, to je na prvom mestu i to se podrazumeva.

Slavlje je neka tradicija koja se kod mojih odrzava, a verujem da ste i vi svi bili na nekoj proslavi povodom rodjenja deteta.
Nego da ne idemo u pogresnom pravcu mene i dalje interesuje kako da organizujem proslavu jer tu imam najmanje iskustva, ostalo nije problem.

Edited by shebez, 15 September 2011 - 08:19.


#5 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 15 September 2011 - 10:48

Cestitam, shebez!

Slavlje je neka tradicija koja se kod mojih odrzava, a verujem da ste i vi svi bili na nekoj proslavi povodom rodjenja deteta.


Ne vjeruj svasta. :D
Ja nisam nikad bila na takvim proslavama i kod nas to nije obicaj. Kod nas je obicaj da se paru, koji ocekuje dijete, pooklanjaju gutscheini za brunch, rucak, veceru ili vikend udvoje, da jos provedu vrijeme "sami", dok mogu, kao i sta ko i kako moze pomoci itd. Ali kao sto vidis, drugi ljudi, drugi obicaji!

Nego da ne idemo u pogresnom pravcu mene i dalje interesuje kako da organizujem proslavu jer tu imam najmanje iskustva, ostalo nije problem.

[...]Ono što mi je problematično je datum jer neznam kad ce tačno biti, termin je početkom oktobra. [...]


Sto se datuma tice, planiraj najranije neki termin za slavlje krajem oktobra, tako da makar imas od rodjena do slavlja par sedmica vremena. Sto se ostale organizacije tice, ako nemas iskustva u tome, bolje ti je da odbacis ideju da sve sam organiziras - to nije mali posao (ni planiranje, ni nabavka, ni citava organizacija), tako da ti je najbolje da nadjes neku lokaciju/kafanu/restoran, gdje mozes unajmiti prostor i gdje ce ti oni pripremiti hranu i pice + dozvoliti da i ti nesto doneses. To se mozes raspitati kod tih 50ljudi, koje si mislio pozvati, posto oni vjerovatno imaju iskustva. ;)

I da, pice nisi bas dobro planirao (samo pivo i zestina). Planiraj pivo i vino kao glavna pica (+ mineralnu i sokove), a zestinu u manjim kolicinama, inace ce ti to ispasti krkanska pijanka.

#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 15 September 2011 - 12:45

Ok ljudi kapiram ja vas, ne morate mi govoriti da treba da vodim racuna o porodici, to je na prvom mestu i to se podrazumeva.

Slavlje je neka tradicija koja se kod mojih odrzava, a verujem da ste i vi svi bili na nekoj proslavi povodom rodjenja deteta.
Nego da ne idemo u pogresnom pravcu mene i dalje interesuje kako da organizujem proslavu jer tu imam najmanje iskustva, ostalo nije problem.

Kad se pomene to ''zalijevanje'' djeteta, ja se najezim. Carape mi spadnu jbt na pomen toga. Odmah mi na pamet padne moj zet-kreten i slicni kreteni. Ono, zena se ''sa zivotom'' rastavlja, a mi, kao, veselimo se s drustvom, zalijevamo dijete. Ja dobih troje i nisam mogao prvih dana ni gutljaja popiti, sve dok se neka ''normala'' ne uspostavi, zena dodje kuci, oporavi se, jer ako nekome nije jasno to je strasni psiho-fizicki napor za zenu. I znaci, tek poslije toga bi poceli dolaziti gosti, ja bih odnio na posao flasu necega i neke grickalice za kolege, a drugove bih pocastio u kafani, a sa najblizom rajom bi se napravila fina kucna sjedeljka u kojoj bi onda i zena ucestvovala. Ali, kako sam rece to je obicaj, pa ti uradi prema obicaju, tako da te ja ustvari nista ne savjetujem, boze sacuvaj. Odakle ti samo 50 bliskih ljudi? Divim ti se stvarno. Obrni-okreni, ja ih vise od 20 ne bih mogao skupiti. Za tako vazan dogadjaj kao sto je rodjenje djeteta.

#7 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 15 September 2011 - 16:45

Moram: pre 2 nedelje nam se ozenio prvenac, ljubi ga majka. 2 godine zivi sa devojkom, vencanje se ocekivalo, normalno. Kad, pre 3 meseca buduca snajka kaze da su zakazali vencanje i da ce da bude cca 100 gostiju, prava kafansko/restoranska svadba! Izmislim neko zashraf;livanje u stanu kako bih prvenca videla nasamo i cula argumente za neverovatno besmislen koncept vencanja, potpuno nespojiv sa nashim nacinom zivota i razmishljanja. I, cula sam: snajka ima ogromnu familiju po celoj bivshoj YU, ne moze manje od 100 + "nashih" desetak, + 2 zive babe od pvenca. Dakle, ima da se iznajmljuje vencanica (300 eu!), restoran, muzika, fotografi, kamermani, ruzmarini.........ko placa cirkus? Tata od prvenca i moj bivshi, odushevljen i preponosan sto se oko 55 godine zivota probudio jednog jutra i cuo da ima sina doktora i snajku lepotu devojku, sta kosta - da koshta!

Rezime: propade leto, potpuno: svaki dan se debatovalo, diskutovalo, nameshtalo, razmeshtalo, putovalo do prestonice, bazalo po salonima, buticima i to na +40C! Rezime? Kafanska svadba na kojoj nista nije ispalo kako je trebalo da bude, cak ni one 2 babe nisu bile prisutne jer su se u medjuvremenu a telefonom tako posvadjale oko liste "nashih"i "njihovih" da su odbile da budu prisutne u prisustvu one druge. Dan nakon svadbe, zakljucala sam se u stanu, iskljucila telefone, spustila roletne i posle 12 sata plakanja, doshla do frapantnog zakljucka: Doktor "ljubi ga majka"se nije ozenio, on se - udao!
P.S. I posle 2 nedelje od svadbe, cim mi neko pridje na manje od metra, pocnem da se kocim: i "ovo" hoce da se cmace, TRI puta! 3 x 107 (zvanica na vencanju) = nocna mora!
I ovo nije sve: morala sam da spremam slano i slatko posluzenje za kokoshke sa kojima radim + isto to za cerkine kokoske jer su cule kad je trazila slobodnu subotu zbog vencanja brata sto je bilo propraceno uzvicima "oho, ala ce neko da casti" + isto to spremam za nedelju kada cu pocastiti najblizi komshiluk koji insistira da vidi slike sa vencanja!
Mladenci se brckaju u Kemeru, u apartmanu sa 5 zvezdica, tamane baklave i idu na tursku masazu!
Ja se osecam zdravo jako izmasirano, ne moram da shipcim cak do Turske!

Izvinjavam se zbog digresije, samo nastavite sa debatovanjem oko najblesavijih obicaja najblesavijeg naroda na svetu!

Edited by highlanderka, 15 September 2011 - 16:52.


#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 September 2011 - 17:13

Moram: pre 2 nedelje nam se ozenio prvenac, ljubi ga majka. 2 godine zivi sa devojkom, vencanje se ocekivalo, normalno. Kad, pre 3 meseca buduca snajka kaze da su zakazali vencanje i da ce da bude cca 100 gostiju, prava kafansko/restoranska svadba! Izmislim neko zashraf;livanje u stanu kako bih prvenca videla nasamo i cula argumente za neverovatno besmislen koncept vencanja, potpuno nespojiv sa nashim nacinom zivota i razmishljanja. I, cula sam: snajka ima ogromnu familiju po celoj bivshoj YU, ne moze manje od 100 + "nashih" desetak, + 2 zive babe od pvenca. Dakle, ima da se iznajmljuje vencanica (300 eu!), restoran, muzika, fotografi, kamermani, ruzmarini.........ko placa cirkus? Tata od prvenca i moj bivshi, odushevljen i preponosan sto se oko 55 godine zivota probudio jednog jutra i cuo da ima sina doktora i snajku lepotu devojku, sta kosta - da koshta!

Rezime: propade leto, potpuno: svaki dan se debatovalo, diskutovalo, nameshtalo, razmeshtalo, putovalo do prestonice, bazalo po salonima, buticima i to na +40C! Rezime? Kafanska svadba na kojoj nista nije ispalo kako je trebalo da bude, cak ni one 2 babe nisu bile prisutne jer su se u medjuvremenu a telefonom tako posvadjale oko liste "nashih"i "njihovih" da su odbile da budu prisutne u prisustvu one druge. Dan nakon svadbe, zakljucala sam se u stanu, iskljucila telefone, spustila roletne i posle 12 sata plakanja, doshla do frapantnog zakljucka: Doktor "ljubi ga majka"se nije ozenio, on se - udao!
P.S. I posle 2 nedelje od svadbe, cim mi neko pridje na manje od metra, pocnem da se kocim: i "ovo" hoce da se cmace, TRI puta! 3 x 107 (zvanica na vencanju) = nocna mora!
I ovo nije sve: morala sam da spremam slano i slatko posluzenje za kokoshke sa kojima radim + isto to za cerkine kokoske jer su cule kad je trazila slobodnu subotu zbog vencanja brata sto je bilo propraceno uzvicima "oho, ala ce neko da casti" + isto to spremam za nedelju kada cu pocastiti najblizi komshiluk koji insistira da vidi slike sa vencanja!
Mladenci se brckaju u Kemeru, u apartmanu sa 5 zvezdica, tamane baklave i idu na tursku masazu!
Ja se osecam zdravo jako izmasirano, ne moram da shipcim cak do Turske!

Izvinjavam se zbog digresije, samo nastavite sa debatovanjem oko najblesavijih obicaja najblesavijeg naroda na svetu!


Ma highlanderka, uzmi orahovacu i s'nekim dragim se lepo proveseli. Ta filozovfija, ma ko nema, je bolesna, moram da vasharim inace....
Ja rekoh u tim trenucima ti ne treba pice, mal'ne ides ulicom i hoces svima da kazes o svojoj sreci, ne treba covek da bude pijan.

#9 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 15 September 2011 - 17:27

Moram: pre 2 nedelje nam se ozenio prvenac, ljubi ga majka. 2 godine zivi sa devojkom, vencanje se ocekivalo, normalno. Kad, pre 3 meseca buduca snajka kaze da su zakazali vencanje i da ce da bude cca 100 gostiju, prava kafansko/restoranska svadba! Izmislim neko zashraf;livanje u stanu kako bih prvenca videla nasamo i cula argumente za neverovatno besmislen koncept vencanja, potpuno nespojiv sa nashim nacinom zivota i razmishljanja. I, cula sam: snajka ima ogromnu familiju po celoj bivshoj YU, ne moze manje od 100 + "nashih" desetak, + 2 zive babe od pvenca. Dakle, ima da se iznajmljuje vencanica (300 eu!), restoran, muzika, fotografi, kamermani, ruzmarini.........ko placa cirkus? Tata od prvenca i moj bivshi, odushevljen i preponosan sto se oko 55 godine zivota probudio jednog jutra i cuo da ima sina doktora i snajku lepotu devojku, sta kosta - da koshta!

Rezime: propade leto, potpuno: svaki dan se debatovalo, diskutovalo, nameshtalo, razmeshtalo, putovalo do prestonice, bazalo po salonima, buticima i to na +40C! Rezime? Kafanska svadba na kojoj nista nije ispalo kako je trebalo da bude, cak ni one 2 babe nisu bile prisutne jer su se u medjuvremenu a telefonom tako posvadjale oko liste "nashih"i "njihovih" da su odbile da budu prisutne u prisustvu one druge. Dan nakon svadbe, zakljucala sam se u stanu, iskljucila telefone, spustila roletne i posle 12 sata plakanja, doshla do frapantnog zakljucka: Doktor "ljubi ga majka"se nije ozenio, on se - udao!
P.S. I posle 2 nedelje od svadbe, cim mi neko pridje na manje od metra, pocnem da se kocim: i "ovo" hoce da se cmace, TRI puta! 3 x 107 (zvanica na vencanju) = nocna mora!
I ovo nije sve: morala sam da spremam slano i slatko posluzenje za kokoshke sa kojima radim + isto to za cerkine kokoske jer su cule kad je trazila slobodnu subotu zbog vencanja brata sto je bilo propraceno uzvicima "oho, ala ce neko da casti" + isto to spremam za nedelju kada cu pocastiti najblizi komshiluk koji insistira da vidi slike sa vencanja!
Mladenci se brckaju u Kemeru, u apartmanu sa 5 zvezdica, tamane baklave i idu na tursku masazu!
Ja se osecam zdravo jako izmasirano, ne moram da shipcim cak do Turske!

Izvinjavam se zbog digresije, samo nastavite sa debatovanjem oko najblesavijih obicaja najblesavijeg naroda na svetu!

tako to manje-vishe uvijek bude sa ''obicajima''. posto sam ja odrastao bez ''obicaja''. tj polako, ali sigurno sam odbacivao to ''sta ce reci xy persona''. kad me neko zvao/zove na ''obicajnu'' svadbu ili tako neki hakenpuc uz sintisajzer, a bice i ''nase'' muzike kako se uvijek napomene, ja se obicno uljudno zahvalim i ne odem. ovo ''nase'' se valjda podrazumijeva bice neka od kemala montena i sl. zadnji put sam bio pozvan na svadbu u sarajevu, proslo ljeto. kako nikome bas ne cvjetaju ruze u zivotu, tako ni meni, pa pare predvidjene za odmor ne volim bas rasipati. zove mene taj lik domacin, jelte, koji je za tu cerkinu svadbu skupljao godinama i kaze mi samo da potvrdim hocu li doci zbog rezervacija u restoranu. pitam koliko ce biti gostiju? pa eto, jedno 80-ak iz srbije, na sta sam ja oci iskolacio i jedno 40-ak iz bosne, na sta sam malo manje oci iskolacio, mislim duplo manje otprilike. elem, pitam ja njega, a obicaji? ama matori, veli on meni, obicaji ko obicaji. inace su mijesani brak, ovo btw. ali obicaji davanja para su izgleda svugdje isti. skontam se ja, da jebe rak raka to ciguliganje i zderacina i krkacina me uopste ne privlace, valja mi se ispruziti brat-bratu jedno 100-150 euricja, a jedino sto me veze za tog lika je sto smo radili jedno vrijeme zajedno u nekom restoranu i pili smo kafu jednom u pola godine. haj jebo mene i moje poimanje obicaja, al kazem ja njemu: pa jesi li ti covjece lud? ispruzices se toliku lovu, zar nije bolje jedna fina, skromna svadbica za nekih 20-30 ljudi, ja cu ti organizovati odlicne tamburase za malu lovu, pomoci ti da nadjes odlican prostor za malo para, itd. jok, mora obicaj. znas matori, naljutio bi se ovaj, onaj, peti-deseti. ok, odustanem ja, naravno na svadbu ne odem, a slike sa svadbe vidio na cerkinom FB. na svakoj slici domacin izgleda ko iscijedjen, boze me prosti ko da si isusa skinuo s krsta, samo domacin nijansu bljedji i zamisljeniji. ne znam je li se ko od ''nepozvanih'' naljutio, ali znam da se domacin malo ljutnuo na mene. nazvao ga ja da mu cestitam, zazelio sve naj, naj mladencima, tj cerki mu i zetu, ali vidim on malo rezervisan. kazem mu ja, znas sta drug, vidim ja da si ti malo ljut, ali ja sam u zivotu bio na svega 5-6 svadbi. i na svakoj je bilo odlicno. i ni na jednoj nije bilo kicenja, bacanja para na tacnu, poljevacina i slicnih trica i kucina. kao sto niko nije dinara dao na mojoj svadbi, to mi je u startu bio uslov, da se niko ne nasali, pa baci pare za nesto. ja da mogu uveo bih obicaj, kad se vec o obicajima radi da domacin da svima po jedno 150-200 eura prije svadbe, da se te pare onda vrate na svadbi. em se obicaji proveli, em niko nije izostao sa svadbe zbog opravdanih-finansijskih razloga. ovako dodju ljudi kojima ide malo bolje u zivotu, pa se da prostite kurce i bacaju novcanice, a onda oni drugi, koji nemaju se crvene. a kako se nece crvenjeti kad znaju da ce ih svi redom olajavati narednih nekoliko mjeseci. do sljedeceg slicnog seoskog hepeninga. zato obicaji, svadbe, rodjenja i sl- PEDALA!

#10 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 15 September 2011 - 19:39

Pozalice shebez da je ista i pitao. :D

Kad bi moj dragi dosao sa takvim idejama i mislio ih ozbiljno, ja bih mu lijepo pozeljela ugodan dalji zivot i promijenila brave na vratima, ali to shebezu nista ne pomaze. Valjda su se i vjencali po obicajima i ako tako zele i vole, bujrum. I ako je neko pravio nekad neka slavlja za vise ljudi, mozda mu moze dati kakav koristan savjet...ne znam, koliko mu pomaze da mi te obicaje smatramo groznim. ;)

#11 shebez

shebez
  • Members
  • 4 posts

Posted 18 September 2011 - 10:02

Ne nisam zazalio, meni je i te kako interesantno da procitam tudja misljena.
Ja volim s vremena na vreme da se proveselim sa ljudima, da odem na neki rodjendan, zabavu, svadbu i sl.
Kao sto sam puno puta bio lepo ugoscen imam potrebu da i ja napravim neko slavlje i da ja ugostim i pocastim ljude.
Otprilike sam vec nasao lokal u centru beograda, konobar, sanker, obezbedjenje, d.j. za 150 evra, dovescu svoju muziku cca 80evra.
Pice sam nasao da mogu da uzmem koliko hocu sto se ne popije da se vrati i super.
Samo da sve prodje kako treba i proslava moze da pocne.

To sto su mnogi reagovali protivno organizaciji proslave to je njihovo misljenje jer oni imaju drugacije socijalne potrebe, mozda ne vole da se druze sa ljudima.
Definitivno sam se u crkvi raspitivao za ateizam.
Pozdrav svima

#12 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 18 September 2011 - 10:53

Iskreno, posle 6 decenija zivota sa i medju ljudima - vishe volim da se druzim sa zivotinjama.
Nije u pitanju da li ja volim ili ne volim ljude: volim ih pojedinacno a nemam lepo mishljenje - u globalu.
Moje protivljenje blesavim obicajima blesavog naroda proizilaxi iz najdubljeg osecanja da taj, moj, blesavi narod nema mere ni u cemu, nema osecaj za vreme i mesto, za pristojno i nepristojno. meni je nepristojno da moji rodjaci i prijatelji moraju da izvrcu dzepove i sabiraju zute banke ili da se, ne daj Boze, jos zaduzuju da bi sa nama podelili srecu sto nam se sin ozenio.

Pomenuti obicaji shenlucenja svakakvim povodom su posledica novokomponovane svesti (i savesti!) ciji je prvi i jedini princip 'ü se, na se i podase".
Gde se izgubio onaj lepi i pristojni obicaj da se lepi i veseli dogadjaji u porodici podele sa drugima tako sto ce se uciniti neko dobro delo? Bila bih najponosnija majka na svetu ikad da su moj sin i snaha, recimo, pozvali onoliko gostiju, svedoka, na vencanju koliko sami mogu da servisiraju a da su uz pozivnicu dodali tekst: "Ako imate vishak para, a zelite da nas obradujete, donirajte taj vishak na racun......"
Buducim roditeljima zelim svaku srecu, bebici drzim palceve........

#13 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 18 September 2011 - 11:26

Izvini highlanderka, nadam se da se neces uvrediti posto naravno nije upuceno tebi licno, ali si me pricom o sinu doktoru podsetila na ovo:

Posted Image

:lol:

Inace, ako izuzmemo cinjenicu da danas ne vidim poentu braka kao institucije, tvoje misljenje o "velikim mrsnim pravoslavnim svadbama" potpuno delim. Glavu dajem da bar 70% mladenaca i ne zeli takvu festu, ali eto, pod pritiskom jedne polovine para, rodbine, prijatelja, ili onog cuvenog srpskog "valja se" i "takav je kod nas obicaj" na kraju ipak ispadne slavlje koje ta ista rodbina i prijatelji vide iskljucivo kao obavezu, a mladenci jedva cekaju da se zavrsi...

#14 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 18 September 2011 - 13:04

Ne ljutim se, naravno, snajka mi je to donela pre 3 meseca, cim su odlucili da se vencaju i slatko smo se smejale zajedno.

Ona je divna, mlada zena sa kojom je moj sin, ocigledno, srecan i to je jedino vazno.
Ipak, ako moje prvo unuce bude devojcica, boricu se da joj ne poklanjaju Barbike vec knjige!

Edited by highlanderka, 18 September 2011 - 13:08.


#15 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 18 September 2011 - 16:37

Ne ljutim se, naravno, snajka mi je to donela pre 3 meseca, cim su odlucili da se vencaju i slatko smo se smejale zajedno.

Ona je divna, mlada zena sa kojom je moj sin, ocigledno, srecan i to je jedino vazno.
Ipak, ako moje prvo unuce bude devojcica, boricu se da joj ne poklanjaju Barbike vec knjige!


Možda ne bi bilo loše da sa knjigama malo sačekaju, bar dok ne napuni godinu dana i ne bude znala da čita. U tih par meseci može i neka Barbika, a posle prvog rodjendana odmah na doktorat.